3krát 30! Epické výkony, co braly dech!

ECHO STŘEDY V NBL Další velký hrací den se stále zajímavějšími výsledky a ještě ohromnějšími střeleckými představeními má za sebou Kooperativa NBL. Kanadský guard Justus Alleyn se převtělil do role popravčího Turů, když sedm sekund do konce domácího duelu 4. kola rozhodl o nejtěsnější výhře Nové huti (82-81) a završil tak své skvělé 23bodové představení.

Ondřej Sehnal 20 body a 13 asistencemi spasil USK po poločasovém odstoupení hlavního pivota Macury a dal Sovám televizní triumf nad SLUNETOU 76-72. Ve třetím utkání čtvrtého dějství udělila Opava doma stovku i Hanákům (101-70) a autor 32 bodů a 10 asistencí Jakub Šiřina je aktuálně top skórerem ligy s průměrem 31 bodů! V přeloženém hitu 19. kola Beksa doma s Nymburkem otočila z minus 13 na plus 10 a až do konce tlačila favorita do kouta, než jí favorit vyklouzl k 89. ligové výhře v řadě (91-97), nesen na ramenou čarostřeleckým rekordmanem z Weber State Jerrickem Hardingem, který vysázel ze všech možných pozic 32 bodů. Přesto jej ještě o dva body trumfl domácí hrdina Tomáš Vyoral, který si na soupeři vynutil 20 trestných hodů!

Alleynův koncert i s vítěznou trefou

Justus Alleyn přišel do týmu NH na poslední chvíli, ale zároveň v pravý čas. Tenhle kanadský navrátilec navíc výhledově může pro Ostravu snášet ještě větší dávky zlatých vajec než při svém prvním působení na Tatranu. První větší důkaz o tom poskytl v domácím duelu se Svitavami, jehož koncovku v posledních 100 vteřinách závěrečnými osmi body svého týmu rozhodl prakticky sám a celkem se pod triumf 82-81 podepsal 23 body.

Nejdřív srovnal trojkou na 78-78. Na trojku Tura Svobody odvětil dvojkou ze samostatné akce a po minuté dvojce Svobody z dobré pozice následoval timeout domácího kouče Bálinta. Ten namaloval seběh Alleyna pro vhoz ze zadní lajny, který vyšel dokonale a Svitavy se sedm sekund do konce ocitly pod velkým tlakem. Rovněž si vzaly time, po němž však vsadily na nájezd svého nejmenšího muže pod bloky domácích a klíčová akce tak skončila neúspěchem.

Po vysoké porážce v Opavě je nečekané selhání na Tatranu při aktuální bilanci 1-3 další komplikací pro tým s ambicemi na ty nejvyšší ligové příčky. Ještě je umocňují trvající potíže pod košem, kdy oba hlavní dlouzí utkání pro pět faulů nedohráli, přičemž Proleta točil 21 minut a Bujnoch vydržel ve hře ještě o dvě méně.

Dlouho vyrovnaný duel se začal dočasně lámat pro hosty ve druhé polovině druhé čtvrtiny, kdy Tuři čtyři trojkami i zakončeními zpod koše utekli i díky nůši domácích ztrát na 31-40 a při trvajícím proudu trojek ještě osm minut do konce vedli 58-69. Pak ale převzal ostravskou dirigentskou taktovku křídelník Pumprla, který rozdával asistenci za asistencí a dostal NH na rozdíl bodu. A stíhačku důsledněji doskakujících domácích dovršil Alleyn.

Toho mezi hlavními bodovými muži doplnili v dresu vítězů Petr Bohačík (22+15 doskoků a 8f+) i triple double osahávající Radek Pumprla (9+10 asistencí a 9 doskoků). Hosty (bez Křivánka) táhli Matěj Svoboda (22+11 doskoků), Slezák (16, trojky 8/4), Welsch (12), Proleta a Marek Sehnal (po 10). Turům sice patřily trojky (7-11) i lepší ztráty (20-14), ale doskoky (49-36, útočné 20-14, body z nich 23-8) a šestková bilance (21/13 – 13/8) byly na straně Nové huti.

Šiřina s Opavou v jiné dimenzi!

Kdo by na tohle před 11. zářím vsadil? Že řádně zúžená opavská sestava po třech kolech se zápasy v Ústí a doma s Tury a Hanáky bude mít v útoku olbřímí průměr 100 bodů a její lídr Jakub Šiřina povede tabulku ligových skórerů s mamutími 31 body na utkání? Někdo takový by musel trhnout skutečný balík. Teď je to však realita a Olomoucko, poslední oběť Slezanů, si ve čtvrtém kole odvezlo stejně jako Tuři velikou nadílku (101-70).

Šiřina zasypal hosty 32 body (druhá třicítka sezony), 10 asistencemi a navíc získal 8 faulů. V týmu Opavy (bez Klečky) jej doplnili forwardi Gniadek (17+7 doskoků), Slavík (15+10 doskoků) a Švandrlík (14+7 doskoků).

Z hostů jen málo vzdorovali Pekárek (17), Feštr (14) a Palyza (10), dlouzí Bezbradica s Šanteljem se spolu zmohli jen na 6 bodů. Domácí vládli na doskoku (53-31, v útoku 18-9), v bodech zpod koše (42-30), v šestkách (23/17 – 8/5) i trojkách (12-9).

Opava zápas získala způsobem start – cíl. K úvodnímu trháku 23-11 dospěla po 9 minutách i přes 4 ztráty, protože masivně ztékala útočný doskok a devíti body i jednou asistencí u toho byl Šiřina. Olomoucko se poté až do půle drželo pod deseti body (46-37), jenže úvodní tři minuty třetí čtvrtky s odskokem Slezanů na 59-39 už udělaly nad zápasem definitivní kříž. Druhá půle patřila vítězům jednoznačně 55-33.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „S výkonem jsem velmi spokojený. Opět nás táhl Jakub Šiřina, ale přidali se i další hráči. Přeskákali jsme Olomoucko o 22 doskoků, to je slušné číslo. Velký kredit si vysloužil Honza Švandrlík, který ubránil Lukáše Palyzu a ještě přidal 14 vstřelených bodů.“

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Nastoupili jsme do utkání s velkou energií. Vytvořili jsme si náskok již v první čtvrtině, který jsme postupně zvyšovali až na konečný rozdíl 31 bodů.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Opava dnes byla lepší. Naši hráči se vydali ze všech sil v sobotu proti Nymburku a dnes síle Opavanů nestačili. Neubránili jsme Šiřinu a propadli na doskoku.“

Lukáš Palyza (křídlo BK Olomoucko): „Nestačili jsme dnes v Opavě rychlostí a nestačili jsme na doskoku. Těžko hodnotit náš výkon, když jsme nebyli domácím soupeřem.“

Střelecká show dirigentů a finiš za 89.

Pokud nejde o taktické klamavé manévry před čtvrtfinále Ligy mistrů, Nymburk stále ještě nenalezl šém k rozsáhlé střední sekvenci svých zápasů. I potřetí se tak opakovalo podobné schéma, což ovšem vůbec nevadilo postupně stále hlučnějším tribunám na pardubické Dašické, kde se schylovalo po dlouhatánských 88 zápasech k ligové porážce Polabanů. Opět však zůstalo jen u schylování a domácí Bekse (bez power forwarda Slaniny), při zdravotní indispozici vedené asistentem Konvalinkou, tak po třetí ztracené koncovce v řadě zbyly jen oči pro pláč. A ony pomyslné slzy musely po zápase nejprudčeji téct po tvářích lídra týmu Tomáše Vyorala, právě proti Nymburku vždy jasně nejvíc motivovanému Pardubičanovi.

Reprezentant se za své roky u českých hegemonů v nabitých sestavách nikdy neprosadil k větším rolím a po desetiztrátové osobní tragédii z úvodu loňské sezony právě proti Nymburku se na letošní první vzájemný souboj nachystal naprosto jinak.

Dlouho byl nejzářivějším mužem celého zápasu, když už v poločase měl na kontě 20 bodů při trestných hodech 14/13 z 8 získaných faulů. Hosté se po něm snažili „šlapat“ a někdy až moc, když jej faulovali mimo jiné i při neuvěřitelném počtu čtyř trojkových pokusů, což Vyoralovi díky jednomu koši s faulem dalo 10 z jeho celkových 20 házených šestek (17 proměnil, faulován byl celkem 13krát!). A nemálo mu to přispělo k jeho 34 bodům, jimiž dlouho téměř sám držel akcie Beksy velmi vysoko.

Domácí se ale nejdřív museli vykopat z brzké 13bodové jámy, do níž je uvrhla úvodní nymburská bouře s trojkami a brejky, tažená především produkcí Američanů. Jenže pak pardubická aktivita na doskoku spolu s nymburskými fauly na Vyorala a opět příliš děravou obranou favorita udělaly své a Beksa se do půle dotáhla na 54-55, i díky 8 trojkám, jež jí tak fatálně chyběly v derby se Svitavami.

V euforii hrající a do brejků pálící tým (z protiútoků celkem 21 bodů) po 6 minutách třetí čtvrtiny, tažen v tu chvíli už 31bodovým Vyoralem, dokonce vysunul vedení na zádech ztrát hostů až na 70-60. Favorit se tou dobou držel ve hře zlepšeným útočným doskokem a zejména individuálním mistrovstvím svých opor. Naplno se tu už také zahřál jeho mikrovlnný snajpr v masce rozehrávače Jerrick Harding, který zasíťoval 17 z posledních 37 bodů hostů a obří měrou jim pomohl k odvrácení porážky. Podle svých zvyklostí trefoval velké střely, najížděl z brejků i ve hře pět na pět a nakonec u svého jména našel 32 bodů.

Naopak domácího hrdinu, který za posledních 14 minut stihl už jen 3 body, začaly síly opouštět a po krátkém odpočinku už ve 4. části na svou předchozí show nenavázal. Dočasně jej trojkami zastoupil Dunans, ale domácí vodiči míče jej až příliš předržovali, to Nymburku usnadnilo obranu a při pohlídání doskoku se krok za krokem i body Hrubana sunul vpřed, až soupeře 4 minuty do konce přeskočil. A když za stavu 91-95 tou dobou už příliš chybující domácí nevyužili na začátku 40. minuty ani útok se třemi zakončeními, Daltonův dunk na konečných 91-97 po nabídce Hrubana už nad nimi zavřel vodu.

Nymburk, který rozhodnou 4. čtvrtinu ovládl 13-25, sytili vedle Hardinga i Prewitt (14), Hruban (13), Dalton (12) a Kříž (11). Jejich tým si nejvíc pomohl body zpod koše (26-48) a přežil tak i horší trojky (dané 12-10) a zejména trestné hody (28/21 – 9/7). Beksu kromě Vyorala tlačili i Škranc (12, trojky 7/4), Dunans a Heřman (po 11).

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Nezbývá než říct, že je to škoda, protože si myslím, že po 30 minutách jsme na tom byli dobře. Nymburk samozřejmě točil víc hráčů, my jsme vsadili na osmičku hráčů a v posledních sedmi minutách už jsme byli totálně bez pohybu. Soupeř nás lehce zaskočil zónovou obranou, ale měli bychom se s ní vypořádat lépe. Do dalších zápasů si musíme přenést bojovnost a houževnatost, i to, že také my chceme hrát jednoduše a rychle. Předvedli jsme solidní výkon, bohužel na konci chybělo vítězství, které by to celé pozvedlo ještě někam jinam.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Kromě první čtvrtiny, kdy jsme absolutně nebránili, můžeme být na sebe pyšní, protože jsme s Nymburkem odehráli více než vyrovnanou partii. Na konci nám došly síly, ale určitě jsme měli na výhru. Mrzí mě, že jsme to v závěru nedotáhli. Nymburk nás trošku přitlačil, my jsme byli v útoku pasivní a nedokázali jsme si vytvořit lepší pozice.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Z mého pohledu je velká škoda, že se nemohlo hrát před plnou halou, protože pardubičtí fanoušci by si tenhle zápas určitě užili. Hrálo se ve vysokém tempu a domácí tým bojoval až do konce. Před námi je několik výzev a tou největší je, že potřebujeme začlenit do týmu naše nové hráče. Snad se nám to podaří do příštího týdne, kdy hrajeme Final-8 Ligy mistrů.“

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Zápas se určitě nevyvíjel podle našich představ. Tomáš Vyoral předvedl exkluzivní výkon, ale není možné, aby se tohle dělo. Se vším respektem k Tomášovi měl i pár lehkých košů, kdy nás objížděl v prvním kroku, což nesmíme dovolit. Nicméně jsme pak našli nějakou vnitřní sílu, a přestože Pardubice trefily několik těžkých trojek, trefoval se i náš Jerrick Harding a to nám pomohlo k vítězství.“

Sovy zvládly mission impossible!

Od té chvíle se to zdálo být jako ztracená mise. Jakmile ze hřiště v samém závěru vyrovnaného poločasu odkulhal chorvatský pivot USK Miloš Macura, který se se zraněnou nohou už do utkání nevrátil, přišel domácí celek o svého dosavadního top skórera (15) a jako nejhorší tým ligy na doskoku i o svého hlavního podkošového muže. Macura měl navíc spolu s rozehrávačem Sehnalem prsty (střelecky či asistenčně) v 37 ze 44 bodů Pražanů v první půli. Bez něj se tak cesta ústeckých Pand za výhrou v televizní bitvě zdála být otevřená.

Jenže USK tentokrát „hobloval“ od samého začátku na doskoku a už v půli vedl v lovu odražených míčů 22 ku 11. A Sehnal měl tou dobou vedle 9 bodů i 10 asistencí. A když tým přežil i střídmou třetí část s pouhými 12 body, mohl při vyrovnaném skore doufat i dál.

Pandy se sice týmovým úsilím i přes odpor Sehnala probily po 37 minutách do vedení 67-72, ale Mareš, Sehnal a Kolář dokázali otočit na 74-72, a když hosté ani nadvakrát nezvládli úspěšně zakončit svůj poslední útok, slaví svou druhou výhru sezony USK (76-72).

Ten se plně svěřil do rukou Sehnalových (20+13 asistencí, 8 doskoků a 9f+ za 38:29). Vedle Macury byl pak dvojciferný ještě Mareš (10). Za Pandy se činili Pecka (16), Šotnar, Svejcar, Fait (po 13) a také Autrey (10). Domácím patřily zejména body zpod koše (40-26) a doskoky (40-29, útočné 18-9, body z nich 17-11), kde se tým dostal o 9 míčů nad svůj dosavadní průměr.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Hlavním bodem příprav na toto utkání bylo, že u domácích budou agresivní všichni hráči, kteří dostanou šanci od trenéra Repeši. Budou chtít na hřišti nechat všechno, a to se bohužel stalo. My jsme se jim nevyrovnali v agresivitě, někteří naši hráči strašně špatně koušou agresivitu v obraně. Když k tomu připočítáme 18 útočných doskoků domácího týmu, tak se není o čem bavit. To ještě připomeňme, že se do poločasu zranil domácí Macura, který hrál výborně. My jsme měli jedinečnou možnost to ve druhém poločase otočit, nicméně agresivita soupeře rozhodla celý zápas.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Očekávali jsme těžké utkání s těžkým soupeřem, který opravdu investoval do většího posílení kádru. V prvním poločase jsme nedržely obranné principy proti talentovanému útoku Ústí. Na druhou stranu útočně se nám dařilo a dobře jsme pohybovali míčem. Bohužel se nám na konci druhé čtvrtiny zranil náš pivot, který za 17 minut dal 15 bodů. Nakonec mladí hráči ukázali srdce. Chtěl bych poděkovat moc fanouškům, kteří nás hodně v koncovce podporovali a hodně nám pomohli. Věřím, že si tuto pozitivní energii přebereme i do sobotního utkání.“

Ondřej Švec (guard USK Praha): „My jsme soupeře znali už ze zápasu letní přípravy. Dobře jsme se na něj připravili. Myslím, že jsme hráli dobře a i přes výpadky jsme se vždy vrátili. Mé první minuty v NBL určitě mohly být lepší. Dal jsem trojku po dobré přihrávce Ondry Sehnala a jsem za to rád. Doufám, že takových zápasů bude víc a čím dál tím víc budeme vyhrávat. Zatím kluci do sazebníku nepřipsali položku za první start, takže jsem v pohodě.“

Spencer Svejnar (křídlo SLUNETA Ústí): „Byli jsme přeskákáni a domácí byli lepší i v nasazení. Jsou mladší a byli i agresivnější. To byl dnes ten hlavní rozdíl.“