Novinky

Geograf z Hané v sobotu rozhodl, v neděli omdléval

S JIŘÍM DEDKEM Svou „motorku“ na oblouku našlapoval téměř najisto. Při 62procentní šestkové úspěšnosti svého týmu, který je v této kolonce vůbec nejhorší v lize, a při dokonce jen 25 procentech svého kolegy nacházejícího se v tu chvíli na trestné linii jednoduše musel počítat s tím, že míč v obruči neskončí. A proto vyrazil. „Přátelský“ odraz balonu z něj už za vteřinu udělal „Hrdinu 6. kola“. Stačila mu na to jediná střela a šest minut na hřišti. Když americký letec Thomas Dunans neproměnil za stavu 89-90 domácího duelu s Opavou ani druhou šestku, objevil se Jiří Dedek v pravý čas na pravém místě a rozhodl svůj první zápas v NBL. Zápas, který se už prakticky nedal vyhrát. Ne 9 vteřin do konce o 4 body dole, navrch se dvěma minutými šestkami. Vicemistr Evropy kadetů z roku 2011 byl ve svou šťastnou vteřinu ve hře teprve 24. minutu v této sezoně a při nabitém křídelním kádru Olomoucka bude nejspíš brzy řešit svou další budoucnost. Tu sportovní. Tu civilní řeší už delší dobu, jako student regionální geografie na přírodovědecké fakultě v Olomouci. Ze všeho nejdřív se ale teď musí dostat z postele. „Já si z toho zápasu s Opavou odnesl chřipku. Ještě v neděli jsem hrál první ligu za Olomouc, ale druhý poločas už jsem tam omdlíval a byl celej bílej, takže tenhle týden budu chybět,“ hlásil při rozhovoru ze svého lůžka. Kdo za něj ale zaskočí, když ve středu Hanáci půjdou v Kolíně do další koncovky?

Jediný koš hrdiny Dedka spasil Olomoucko

ECHO 6. KOLA Sobota v Kooperativa NBL nabídla kompletní předsváteční šesté kolo. Dvěma týmům se podařilo nastřílet přes sto bodů, když se k tradičně střelecky silnému Nymburku přidali Tuři ze Svitav, kteří rozstříleli Kolín. Pražskému USK se tentokrát nepodařilo vyloupit Děčín, když podlehl v koncovce. Největší drama však proběhlo v Prostějově, kde Olomoucko nevídaně otočilo duel s Opavou.

Repríza třaskavého čtvrtfinále a Brno na Beksu

PREVIEW 6. KOLA Ve sváteční víkend, kdy si celá země připomíná vznik československého státu, nastoupí hráči do šestého kola Kooperativa NBL opentleni trikolorami a jistě budou chtít přidat i nadstandardní výkony. Co na fanoušky čeká? Už od 17 hodin se ve Svitavách představí lepšící se Medvědi, půl hodiny nato se začnou o druhou výhru prát domácí Nová huť se SLUNETOU, od 18:00 v třaskavém moravském derby změří na Hané síly Olomoucko s Opavou a v Děčíně Válečníci se Sovami. A v 19 hodin hradecký nováček vstoupí na domácím kolbišti do boje s mistrem a egoé Brno začne pod Špilberkem svou hostinu s Pardubicemi.

Tohle jsem u trenéra zažil vůbec poprvé!

S LÍDREM ČESKÉ NBL-SEKCE U22 + TŘI TOP 10 Je vám nejvýš dvaadvacet, jste majitelem českého občanství a hrajete Kooperativa NBL? Tak vězte, že k tomu, abyste mohli patřit do TOP 10 nejvytíženějších mužů v této speciální kategorii čítající více než pět desítek borců, musíte hrávat nejméně dvacet minut. Abyste mohli myslet na členství v desítce nejužitečnějších borců, potřebujete rating minimálně 4,5. A chcete-li patřit mezi TOP 10 snajprů, musíte za svým jménem mít průměr alespoň 6 bodů. A jaké hodnoty jsou v těchto statistikách třeba k vedoucí pozici? V ratingu je to průměr 15,2, v bodech 12,2 a v odehraném čase dokonce 32 minut! Všechny tyhle cifry po pěti kolech zvládá jeden mladík. Je to rozehrávač, nedávno mu bylo sotva 21 a obléká dres pražského USK. Jmenuje se Ondřej Sehnal.

Lekce Saratov: v pasti vlastního útoku

S RADKEM NEČASEM Osmatřicetiletý pardubický kapitán takových i mnohem těžších mačů zažil na prknech pardubické arény spoustu. Sám má na kontě víc evropských zápasů než ostatní spoluhráči dohromady. Sledovat, jak bleskově jeho Beksa ve druhé čtvrtině duelu 2. kola Europe Cupu poztrácela proti soupeři z VTB ligy velmi nadějný 14bodový náskok, pro něj proto muselo být nemálo bolestné. A možná ještě bolestněji se o tom pak mluvilo, neboť Radek Nečas glosoval už čtvrtou evropskou porážku týmu v řadě. Po dvou kvalifikačních prohrách v boji o Ligu mistrů s Nižným Novgorodem následovala studená sprcha v nizozemském Den Boschi o 33 bodů v prvním kole Europe Cupu a čerstvě i 12bodová domácí porážka s ruským Saratovem ze 14bodového vedení a se 102 inkasovanými body. V součtu s posledními dvěma nepřesvědčivými výkony na domácí půdě v NBL se nabízí otázka, co se s týmem po velmi solidním a nadějném vystoupení v Nižném Novgorodu stalo…

Temná pohárová středa. Pro Beksu i mistra

ECHO EUROPE CUPU A LIGY MISTRŮ Nebyl to dobrý večer pro české ligové barvy a v součtu s úterním výsledkem Opavy v Lize mistrů šlo o velmi neúspěšných 24 hodin. Pardubická Beksa dnes po nadějném vstupu se 14bodovým vedením ztratila domácí duel druhého kola FIBA Europe Cupu s ruským Saratovem (90-102), aby téměř v totožný čas nedopadl dobře ani třetí zápas Nymburka v Lize mistrů. Mistr podlehl v litevském Panevežysu 97-86 a stále čeká na první výhru nové sezony.

Zlatý podraz: Proč si nenechat ujít film nejen o basketbalu

Píše se rok 1946. Zbědovaná Evropa se sbírá z válečných hrůz a stejně je na tom země v jejím srdci, Československo. Ve druhém světovém konfliktu přišli o částí svých rodin a kamarádů i českoslovenští basketbalisté. Také za ně se jedou bít do Ženevy na první poválečné mistrovství Evropy. A světe div se, je z toho dosud jediné kontinentální zlato pro Československo.

Závěrečná hrozba a porážka o 18

KOMPLETNÍ OHLASY DUELU 3 OPAVY V LIZE MISTRŮ Snad jen kdyby do toho šlápli od samého začátku, mohli by italského favorita vystrašit ještě o něco víc. Úřadující vítěz FIBA Europe Cupu a loňský šampion Itálie i semifinalista Ligy mistrů Reyer Benátky však byl od prvního rozskoku v Opavě pevný v kramflecích, a když rozehrávač Haynes čtyřmi trojkami během dvou minut utrhl náskok na 14-25 už po 7 minutách, položil tím základ k poměrně klidnému průběhu utkání, který jeho tým ovládl 72-90 a zůstává tak i po třech kolech letošní Ligy mistrů bezchybný. Slezané si pohoršili na 1-2, ale zejména ve druhé půli prohrané jen 36-39 si dokázali, že solidní partii lze hrát s leckým.

Kolik sekund do konce nahazujete šestku?

V KUCHYNI S DEJANEM JAKAROU Je to situace, kdy rozhodují sekundy o vašem dalším tahu. Zbývající sekundy. Jedna nahoru, nebo jedna dolů už udělá ve vaší strategii rozdíl. Brněnský kouč Dejan Jakara, který byl v sobotu právě jen sekundy od bilance snů, vás teď vezme až do své „kuchyně“, aby bylo jasněji v tom, proč za vedení svého týmu 74-75 na pražské Folimance neordinoval necelých pět sekund do konce minutí druhé šestky svého forwarda Lukáše Stegbauera. A naopak chtěl, aby trefil, i přesto, že následoval poslední timeout domácích, kteří se díky němu posunuli na útočnou polovinu a měli zdánlivě výhodnější pozici pro své závěrečné zakončení. Zakončení, jež jim po famózní trojce z otočky Michala Mareše dalo šťastnou výhru. V následujícím rozhovoru bude však kormidelník egoé hovořit i o tom, proč byla porážka pod Nuselským mostem dobrou věcí. Pro něj totiž porážka nikdy není jen porážkou.

Benátky valí do Opavy, Saratov do Pardubic

PREVIEW LIGY MISTRŮ A EUROPE CUPU Na opavské palubovce se v úterý od 18:30 představí ohromná síla. I s českým shooting guardem Tomášem Kyzlinkem v sestavě dorazí ke třetímu kolu Ligy mistrů (vysílá O2 Sport) tým Benátek, šampion Itálie a semifinalista Ligy mistrů 2017 a třetí celek Serie A i vítěz FIBA Europe Cupu z minulé sezony! Aktuálně je v italské v nejvyšší soutěži spolu s euroligovým Milánem jediným neporaženým mužstvem (3-0, výhry doma s Turínem a Pessarem a venku v Pistoie) a pravou nohou vstoupil i do Ligy mistrů, kde doma skolil PAOK Soluň a po dvojím prodloužení i izraelský Holon.