Čarostřelec Zbránek a soví senzace!

Liga má za sebou sotva čtvrtý play-off večer a už se skoro zdá, že není kam dál dění šponovat. Pražský USK po den starém 42bodovém výprasku v Nymburce napodruhé v Polabí šokoval všechny, když po obratu v koncovce na 83-86 srovnal čtvrtfinále s multišampionem na 1-1!

Ovšem ještě víc než Nymburským je horko druhému celku po nadstavbě Basketu Brno, který doma ztratil i druhé veledrama s Opavou (84-86), tentokrát z ruky kata Filipa Zbránka, jenž rozhodl trojkou dvě sekundy před koncem.

Sovy zosnovaly senzaci sezony!

Běžnou slovní zásobou lze jen těžko popsat neuvěřitelné dění na palubovce mistra ve druhém duelu čtvrtfinále, po němž na hřišti křepčilo hejno šťastných Sov, jež právě dobylo to největší a nejnepředstavitelnější vítězství této sezony. Nejen své, ale celé ligy.

Poté, co Nymburk zlepšením výkonů i posílením vyšplhal k vítězství v dlouhodobé části, jako její nejúdernější tým v útoku i jeden z top celků v obraně, nečekaly se proti soupeři ze skupiny A2, který jako jeden z mála během dlouhodobé části Polabany nesložil, vážnější potíže. A už vůbec ne po den staré 42bodové demolici na stejném místě. V letošní sezoně je ale možné prakticky cokoli, a proto i Pražané dostali šanci na tento senzační výsledek.

Nejmladší celek ligy na půdě obhájce trofeje bez větších potíží vysázel 42 bodů zpod koše, dalších 20 z trestné linie a triumfoval 83-86 po velkém obratu v posledních čtyřech a půl minutách. Na startu tohoto úseku ztrácel 80-70, aby kontroval vítěznou šňůrou 3-16. Pipes s Okauruem, laborujícím celý zápas s fauly i ofenzivní potencí, stáhli manko po několika ztrátách soupeře z ataků koše na 82-81, po Švecově nájezdu vedli hosté 40 sekund před koncem už 83-84 a po ztrátě domácího Locketta Pipes ze dvou šestek získal USK tříbodový náskok. Nymburk se ještě pokusil o prodloužení, ale oba trojkové projektily Sehnala cíl minuly.

USK se držel na nadějné stezce od prvních minut, když zpod koše zremizoval první čtvrtinu a po přidání trojek uhrál i vyrovnaný poločas i bez produkce Okaurua. Ve třetí čtvrtině, v níž byl po technické chybě vyloučen domácí forward Kříž (už měl na kontě nesportovní faul), kraloval pod košem Nymburka soví power forward Petružela, který prakticky sám zařídil odskok na 42-49, ovšem domácí veterán Benda s Boeheimem a Lockettem pak díky chybám hostů vystříleli obrat na 67-60. Benda byl poté strůjcem i udržení náskoku domácích, ale od jeho vystřídání se začal datovat pád jeho mužů.

Sovy za vyrovnáním série táhli Pipes (22), Petružela (14, top nástřel sezony), Vyroubal a Švec (po 10). Z pole lepší USK (v procentech 40-49) byl napřed i zpod koše (36-42), z trestné linie (16-20) a i přes manko v útočných doskocích (18-10) také v bodech z nich (14-15), navíc i méně ztrácel (16-13). Za trojkově plodnější domácí (9-4) skore korigovali Boeheim (19), Gilyard (14), (Benda 12) a Lockett (11+8 doskoků a 6 asistencí).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes bylo vidět, že tým USK přijel s větší energií, nasazením a vůlí. Hrál jako tým. Aktivně v obraně i v útoku. nenechali se zatlačit jako v neděli, naopak přitlačili nás. A nás to rozhodilo a začali jsme přemýšlet o soubojích a přestali jsme hrát to, co jsme byli schopni hrát v neděli. Být rychlejší a mít lepší rozhodnutí. USK dnes bylo lepší a výhru si zasloužilo, i když v těchto koncovkách může vyhrát kdokoli. Oni byli víc jako tým. V koncovce jsme začali víc přemýšlet o tom, aby si jejich američtí hráči udělali pátý faul a nehráli jsme naší hru, která nám přinesla vedení. Dostávali jsme se do těžkých střel s klaksonem. Do toho přišly i chyby v obraně, dovolili jsme jim dát koš s faulem. Byli jsme na ně občas zbytečně nalepeni a měli jsme je nechat víc střílet z dálky. Ale to se dobře říká. V tom posledním útoku USK jsme nechtěli faulovat, protože tam pořád zbývalo dost času, nevím, možná Luboš Kovář někoho slyšel a fauloval. Ještě v tom Luboš není dost zkušený. Ten to bude na nás trenérech, abychom si to dobře zanalyzovali. Dnes USK více využíval pivoty po pick and rollu, tam je třeba se na to připravit a jedeme na Folimanku na další dva zápasy. To je play-off.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Asi jsme si mysleli, že to půjde samo. Vypadalo to na hřišti, že soupeř hraje s mnohem větší energií a trestal naše chyby v obraně. Změnili trochu věci v útoku, které jim nevycházely, a nám chyběla slabá strana, kam shazovali míče na jejich pivoty. Dali z toho skoro dvacet jednoduchých bodů, když byli sami pod košem. Ve druhém poločase, když jsme nad nimi měli navrch, jsme poslední tři a půl minuty nebyli schopní dát koš nebo maximálně jeden. A s tím se nedá vyhrát. Soupeř hrál konec v menší sestavě a my jsme špatně řešili clonu na hráče s míčem. Tam nás asi nejvíce trestali. Trojek moc nedali … Musíme to do dalšího zápasu zlepšit. Dneska museli všichni vidět, že nejsme v tom tempu jako včera, kdy jsme běhali nahoru a dolů. Hra plynula bez velkých přerušení průpovídkami s rozhodčími jako tomu bylo dnes. Pokud se z toho poučíme, věřím, že do příštích zápasů vstoupíme lépe a budeme chytřejší i v průběhu zápasu. Prohráli jsme, není to konec světa a já osobně jsem přesvědčen, že postoupíme. Fanda Rylich je výborný v obraně. Budu se opakovat, od Fandy už na takové nasazení v obraně čekám. On vytváří velký tlak na nejlepší hráče soupeře a dneska zase v důležitý moment potvrdil, že dokáže průběh zápasu obrátit skvělou obranou. V závěru byla naše hra hodně statická, často jsme hráli jedna na jedna. Tím, jak byl soupeř v malé sestavě, to dokázal pokrýt. Zítra zápas projedeme ne videu, podíváme se, kde jsme mohli být lepší v obraně a útoku a v dalších zápasech to bude daleko lepší.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Dnes jsme si výhru zasloužili a je to pro nás velký úspěch. Náš tým celou sezonu ukazuje obrovskou odolnost. V neděli jsme prohráli o 40 bodů, ale nepoložilo nás to a zvedli jsme se k dnešní výhře. Tihle hráči jsou opravdu odolní. Rád bych řekl jeden příběh. V sezoně jsem poměrně výrazně porazili Brno, velmi dobrý tým s trenérem, který získal cenu pro kouče roku. A když jsme pak jeli k nim, tak nás zničili. Přesně jak jsem čekal. Ono totiž porazit někoho výrazně je trochu zrádné. A to se teď znovu potvrdilo. Dnes můj tým předvedl mnohem lepší výkon, naopak domácí zas mnohem horší než v neděli. Porazit tým, který je větší, zkušenější, atletičtější a který má více hráčů, je opravdu velký úspěch. My se hlavně snažili vrátit do naší hry systém, protože v prvním zápase jsme po dlouhé době čelili tak dobré obraně a byli jsme z toho trochu v šoku. Dnes jsme si vedli mnohem lépe. V koncovce jsme si pomohli obranou a doskokem.”

Filip Petružela (power forward USK Praha): „Největší změna byla v tom, že jsme do zápasu vstoupili agresivně a odhodlaní vyhrát. Je rozdíl hrát v A2 a pak proti Nymburku. V prvním zápase jsme ještě nebyli zvyklí na tu jejich obranu a bylo to od nás špatné. Dnes už jsme byli lépe připraveni, ukázali jsme si něco na tréninku a bylo to mnohem lepší. Pro mě osobně to byl jeden z lepších zápasů v sezoně. Měli jsme tam dobré řešení na pick and rollu. Pipes tam měl vždy možnost mi to dát nebo mít lehký lay up. V koncovce jsme měli agresivní obranu a měli jsme každý doskok a nenechali jsme si to vzít. Chtěli jsme prostě za každou cenu vyhrát.”

Zbránkova thrillerová pečeť na vedení 2-0!

Ač se to zdálo skoro nemožné, uchystal scénář druhého čtvrtfinále pod Špilberkem ještě větší drama, než nabídl první duel na stejném místě. A tentokrát vyslal do záře reflektorů nového hrdinu - opavského forwarda Filipa Zbránka, chlapíka, který měl do té doby obloukovou bilanci 7/1, ale pár vteřin před koncem kapitalizoval svou druhou trojkou v utkání olbřímí finální úsilí svého týmu při 16. útočném doskoku. Jeho zásah z pravé strany vyvolal extázi radosti v kotli žlutomodrých tifosi a zároveň během 24 hodin už posunul na okraj propasti domácí Brňany, kteří jako favorit čtvrtfinálové série pojedou po druhé porážce (84-86) na půdu soupeře s mankem 0-2, což dlouho výtečnou sezonu Růžičkovy party přiblížilo do blízkosti hlubokého smutku. Jak ale pravila baseballová legenda Yogi Berra - Není konec, dokud není konec, a ten v sérii na čtyři výhry může být ještě za mnoha rohy.

Brňané se i podruhé dostali do minusu od samého startu, ale tentokrát ne kvůli bleskové hře hostů, na nichž byla patrná náročnost den staré expresní partie. Snad nejvíc na šéfdirigentovi Šiřinovi (3 body a 5 asistencí za 26 minut), který v zápase nebyl produkčně téměř znát, když většinu řídících aktivit nechal na kolezích Kouřilovi s Farským, který tentokrát sehrál jednu ze stěžejních rolí.

Jako by v obavách hrající domácí v úvodu srážely laciné ztráty a Opava po trojkách vyskočila do vedení 6-11, ovšem i se zátěží 3 brzkých faulů osového power forwarda Mokráně. Chatman pak dvěma trojkami zajistil domácím remízu 15-15, ale při novém náporu Farského s Kouřilem dalo při dalších levných chybách jeho týmu domácímu lídrovi Půlpánovi hodně práce, aby Brno znovu vracel na vyrovnané skore. Efektivněji a organizovaněji hrající hosté navíc znovu a znovu unikali, když také pod oběma koši uchvacovali skoro každý volný míč. Byli ale zároveň o 11 procent z pole níž, a proto v půli vedli jen 40-43.

Ve třetí části na domácí jako by plně dolehla tíha okamžiku, jejich útok i obrana se rozpadaly, americké opory si braly těžší a těžší střely a tým se topil v rozmíškách se soupeři i arbitry. Naopak vůni druhého triumfu cítící Slezané, hnáni vlastním kotlem, v euforii sbírali útočné doskoky, zisky i snadné koše. Když však 14 minut před koncem utekli na 47-61, jako by mávnutím proutku zamrzli a z trojek i zpod koše řádícímu pivotovi Smithovi se podařilo nakopnout už nepravděpodobný comeback Brna. To se vyhecovalo i v obraně, najednou ho bylo plné hřiště a Slezanům padaly míče z rukou. A když dokonce i playmaker Půlpán slepil během půlminuty dvě trojky a jinak se z pole trápící Culpepper přidal další, vedli domácí 8 minut před koncem 71-68. Pak ale zejména zámořské opory pohltila euforie z vedení, braly si přetěžká zakončení, hosté se chytili dvěma trojkami a v závěru taženi odvážným Farským, který trefil i dalekou trojku, získali vedení 78-82. Culpepper s Pointerem pak Brnu ještě jednou dali naději (84-83), jenže jejich tým si v kulise 1368 fanoušků nepohlídal v obraně ten nejdůležitější doskok zápasu.

Opavu (bez Dragouna) tlačili Slavík, Farský (po 15), Zbránek (14), Švandrlík (11) a Kouřil (10+7 doskoků). Jejich tým, který měl o 12 střel z pole víc, předčil domácí z trojek (21/8 - 41/12) i na útočných doskocích (9-16, body z nich 5-23). Za domácí (bez Djuricice), kteří dali víc šestek (26-16) i bodů z brejků (17-7), odpovídali Chatman (16), Půlpán (15), Culpepper (14, TH 10/9), Pointer (11) a Smith (10).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„V první řadě gratuluji Opavě k vítězství. Myslím si, že vyhrál šťastnější. Prohrávali jsme o 15 bodů, ale dokázali jsme se vrátit zpátky. Ve druhém poločase jsme ukázali, jak musíme hrát. Důležitý je také udržet emoce, nerozčilovat se zbytečně na rozhodčí. Je to play-off, je to 2:0, jedeme do Opavy a necháme tam všechno, protože nemáme co ztratit.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Celý zápas jsme dělali chyby, nedávali jsme spoustu jednoduchých košů. Místo, abychom si udělali náskok, tak byla pořád ve vedení Opava. Opava byla v pohodě, trefovala těžké střely. Musíme hrát lépe v obraně, opět jsme dostali spoustu bodů. Je těžké Opavu zastavit, pokud se chytne jednoduchými koši.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Děkuji všem fanouškům, kteří dnes přišli do Brna, vytvořili skvělou atmosféru. Byli jsme dvakrát šťastnější tým, ale dnes jsme si za tím šli hned od začátku. Nakonec Filip Zbránek ukázal, že je to hráč pro play-off a my jsme velmi rádi, že ho tady máme a vyhrál nám zápas.

Filip Zbránek (forward Basket Brno): „Na konci jsem měl volnou střelu a padlo to tam. Velké díky patří klukům, kteří doskočili ten balon. Brno to už teď bude mít hodně těžké.”