Debut Belgičana zastínil premiéru Schilba

ECHO NEDĚLE V NBL Novému rozehrávači Kolína, postavou nenápadnému Belgičanovi Francisi Torreborremu, stačil v premiéře v české lize velmi skromný čas, aby se jako X-faktor vložil do rozhodné sekvence celého utkání na pražské Folimance, odkud si jeho tým odvezl výhru 63-76, a Torreborre tak zastínil jinou premiéru - tu forwarda Blakea Schilba v dresu domácího USK.

V dalších utkáních skupiny A1 Beksa díky epické druhé půli přestřílela pod Špilberkem domácí Brno 96-117 a Opava po porážce v Nymburce 87-70 s nulou Jakuba Šiřiny přišla o náskok na dosud třetí Kolín. V oddělení A2 skončila smutkem sezona pro Novou huť, jež se rozloučila domácí porážkou s Děčínem 79-87.

Nymburská tradice i bez tří opor

Věrný obvyklému scénáři Nymburk zlomil Opavu definitivně ve třetí čtvrtině (25-13) a souboj prvního s druhým doma zvládl nakonec poměrně snadno (87-70) na to, jaký program měl za sebou, kolik důležitých hráčů mu chybělo (Hruban, Obasohan, Harding), i na to, že Slezané se v poslední době posílili o dva muže do základní rotace. A překvapení největší? Ligový top skórer Jakub Šiřina za 27 minut - poprvé v sezoně - nebodoval.

Jeho týmu (bez Klečky a Zbránka) se dařilo držet vyrovnaný průběh jen v první půli (40-38), a to zejména díky horké ruce forwarda Gniadka (17, trojky 4/4). Hosté ale také minuli 8 trestných hodů, čímž do značné míry znegovali svou převahu zpod koše (10-18).

Šach mat dostali Slezané v prvních šesti minutách třetí části, kdy minuli příliš trojek a domácí borci Benda, Kříž a Prewitt rozhodli odskokem na 58-44.

Vítěze dvojciferně sytili Kříž (18+7 doskoků), Dalton (13+10 doskoků), Palyza (13) a Prewitt (11+7 asistencí a 7f+), hosty jen Gniadek (19, trojky 7/4) a Kvapil (11). Domácí měli víc trojek (9-7) i šestek (29/24 - 23/9) a také méně ztráceli (13-17). Navíc ač Slezané vyhráli útočný doskok 9-17, na body z druhých šancí to bylo jen 12-13.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Počítali jsme s tím, že v úvodu zápasu to pro nás nebude snadné poté, co jsme se v posledních dvou týdnech hodně vydali fyzicky i mentálně v Lize mistrů. Ale hráči velmi dobře zareagovali ve druhé půle. S tím jsem spokojený. Mohli jsme dát více minut i hráčům, kteří poslední dobou tolik nehráli. Je to pro nás dobré vítězství. Při zápase je třeba hledat, kdo má zrovna tu správnou energii a kdo se cítí v zápase dobře a kdo naopak ne. A dnes jsme cítili, že Petr Benda a Martin Kříž jsou těmi, komu se daří. Oni nám dali energii ve druhé půli a sázka na ně bylo dobré rozhodnutí.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Protože jsem fandil Nymburku v posledních utkáních Ligy mistrů, věděl jsem, že měli náročný program. Bylo mi jasné, že budou chtít hráče s menšími zraněními trochu pošetřit. I nám chyběl Filip Zbránek, kterému by dnešní zápas seděl. Před zápasem řekl, že nenastoupí. Dneska jsem věřil v náš úspěch a první poločas vypadal velmi slušně. Bohužel nás dneska nepodržely šestky a naši rozehrávači nedali tolik bodů jako obvykle. K tomu bych vyzvedl výkon Martina Kříže, který mi to asi dělá schválně a proti Opavě zahraje vždycky velice dobře. Našim rozehrávačům zápas dnes nesedl. Měli i ztráty z nepozornosti nebo neporozumění si se spoluhráči. Tím nechci snižovat kvalitu obrany Nymburka, bránili dobře, ale bylo vidět, že měli v minulých dnech náročný program a obrana nebyla tak agresivní, jako to bývá. Vůbec nevím, jak vysvětlit úvod druhé půle. Vyrobili jsme nějaké ztráty a netrefovali jsme některé střely. Martin Gniadek v první půli snad neminul, ve druhé nedával. Pochopitelně na něj bylo přitlačeno a měl pozice těžší. Na začátku druhé půle jsme se trápili v útoku, dali snad jeden bod za čtyři minuty.”

Petr Bohačík (power forward BK Opava): „Odehráli jsme solidní první poločas. Docela se nám dařilo střelecky a Martin Gniadek dělal domácím problémy. Z pozice pivota dal asi čtyři trojky. Využili jsme toho, že některé opory domácích nehrály. Věděli jsme, že třetí čtvrtina bude trochu vítr ze strany soupeře, přeci jen nejsou z české ligy zvyklí hrát vyrovnané zápasy. Nastoupil Petr Benda, dal jednu svou dvoječku, pak trojku a my jsme se v útoku zasekli a náskok narůstal. Najdeme na zápase dost pozitiv, ale my se budeme dívat hlavně na negativa, abychom mohli být příště ještě lepší. Vnímali jsme, že Nymburku chybí někteří důležití hráči a brali jsme to jako příležitost, která nám bohužel nevyšla.“

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Zápas bych hodnotil kladně, vyhráli jsme. Opava posílila, nám chybělo pár hlavních opor. V prvním poločase jsme se mírně trápili v útoku, Opavě padly nějaké střely. Do druhého poločasu jsme vstoupili s větším nasazení, hodně jsme si pomáhali v obraně, v útoku jsme si posílali míč a dokázali jsme si připravit volné střely. Tím jsme se dokázali přehoupnout do náskoku, který nám zaručil vítězství, které jsme chtěli. Odhadli jsme, že ve druhém poločasu bude chtít Opava v obraně přebírat. Petr Benda se dostal do svých pozic, ze kterých dokázal skórovat. Skvěle se k němu přidal Martin Kříž svými střelami a nájezdy. A to nás hodně nakoplo. Možná na začátku jsme startovali pomaleji. Pro mě to byl po delší době zápas, kdy jsem nastoupil na více minut. Věděl jsem, že tohle je moje příležitost a že do ní musím dát všechno. Snažil jsem se v obraně, povedlo se něco i v útoku.“

14 trojek i velký obrat Beksy

Zápas poté, co Kolínu dala doma pouhé dvě trojky z 22 pokusů, se Beksa velkolepě rehabilitovala, když si sezonním obloukovým maximem (14 tref z 23 pokusů) řekla o drtivé dobytí Brna (96-117), kde jí druhý obratový poločas patřil nebývale jednoznačně 40-66. Vítězům už ale ani tato výhra s největší pravděpodobností nepomůže z šestého místa. Stejně tak Brno se už jen těžko odpoutá z páté pozice.

Přitom zápas začali domácí i bez prvního pivota Puršla o poznání lépe, když na přelomu první a druhé čtvrtiny odskočili na 45-35. I když ale hosté prvních 20 minut nestíhali v obraně, v útoku se činili a poločas 56-51 i díky 13 šestkám ještě mohli unést. Domácí tu kralovali z brejků (22-10), trojkami (7-4) a zejména body laviček (32-13), na čemž měl největší zásluhu 14bodový Blake.

V poločase ale v kabině hostů muselo být řádně hlučno a Švrdlík hned v úvodu třetího dějství nakopl Beksu k obratu. Jeho tým se nekonečným seriálem trojek (ve 2. půli 10) odloučil ještě ve třetí čtvrtině na 75-85. V poslední části se domácí ještě chvíli drželi na rozdílu do deseti bodů, ale při rozkladu obrany neměli rozjetému soupeři šanci více vzdorovat.

Z pole 63procentní hosté měli 8 dvojciferných střelců, a to Vyorala (23+10 asistencí), Burnetta (17), Dunanse (16), Švrdlíka (15), Potočka (13, trojky 5/4), Škrance (10+8 doskoků), Merešše (10+7 doskoků) a Michala Svobodu (10). Domácí se opírali o Blakea (28+9f+), Půlpána, Georgieva (po 13), Krakoviče a Nečase (po 10). Vítěze nesly body zpod koše (36-50) i trojky (26/11 - 23/14) a také méně ztráceli (21-17).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Dnes jsme měli dobrou úspěšnost střelby, ale šli jsme si za tím. Zápas měl dva rozdílné poločasy – v prvním byli domácí agresivnější, my jsme hořeli v návratu do obrany, i přesto jsme dali 51 bodů, což je super. V druhé půlce jsme se zaměřili na obranu, což se povedlo. Nemůžeme spoléhat na to, že budeme mít 60 procent střelbu trojek v každém zápase. Je to pro nás skvělá výhra, mohli jsme rozložit minuty, ale je spousta věcí, na kterých musíme pracovat.“

Michal Svojanovský (guard BK JIP Pardubice): „Do začátku jsme nevstoupili s takovou energií, jako jsme chtěli, soupeř nás přehrával z protiútoků. Rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme dali hodně otevřených střel a bodů z rychlých protiútoků a pak už jsme si to dokázali pohlídat. Výsledné skóre vypadá na zápas bez obran.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Dnes to bylo utkání dvou rozdílných poločasů, v tom prvním jsme hráli uvolněně, plnili jsme taktický plán. Škoda, že jsme nechali Pardubice se chytnout na konci první půle. Ve druhém jsme tahali za kratší konec, Pardubice hráli dobře v útoku, trefovali těžké pozice, nám se nic nedařilo a propadali jsme do herní krize. Je to pro nás taková facka před play-off, abychom se na tréninku vrátili k tvrdé práci, protože to je teď důležité.“

Jakub Jokl (pivot Basket Brno): „V první půli se hrál útočný basket na obou stranách, dokázali jsme si udělat náskok 10 bodů, ten jsme ale neudrželi. Nevyvedl se nám start druhého poločasu, Pardubice šly přes nás a my jsme se nedokázali vrátit. Rozhodla naše špatná obrana.“

Defenzivní Medvědi dobyli Folimanku

Očekávaný comeback reprezentačního křídla Blakea Schilba do české ligy neskončil pro jeho nový tým happy endem. Ač po roce mimo vrcholový basketbal přispěl USK v domácím duelu s Medvědy 9 body a 5 doskoky za 19 minut, při bodovém výpadku lídra Ondřeje Sehnala (9+8 asistencí) i dalších spoluhráčů se z pole jen 37procentní celek složil na pouhých 63 bodů a po porážce 63-76 prakticky ztratil šanci na útok na třetí místo. Naopak hosté znovu dorovnali druhou Opavu a kombinací obrany i znovunalezeného trojkového zřídla se po dvou porážkách vrátili na vítězný orbit.

Kolín si od začátku hlídal nájezdničení Sehnala, poprvé zapojil do akce nového hbitého playmakera Torreborreho (7 bodů, 4 asistence, 4 zisky za 14 minut) a lídr Číž tak mohl odehrát na něj veleskromných 26 minut s ještě skromnějšími 8 body. Jeho týmu se hodily rychlé 3 fauly domácího křídelníka Mareše, navíc po první čtvrtině (17-17) se sedmi inkasovanými body z druhých šancí tento zdroj soupeři až do konce zápasu zcela utnuli.

A když v první půli (33-36) hosté přežili trojkovou erupci Bátovského (4/3), začali se ve třetí části při záplavě ztrát a chyb Pražanů hrnout dopředu. Chyběla jim sice lepší organizace útoku, ale občasné trojky křídel postačily k mírnému vedení, a když se na přelomu třetího a čtvrtého dějství všestranně rozohnil Torreborre, odrazili se Medvědi z trháku 49-63 do cílové rovinky.

Jedinými dvojcifery Kolína byli stejně jako minule v Pardubicích Skinner (17+7 doskoků) a Pekárek (12), ze Sov nejvíc pálili Bátovský (16, trojky 9/4) a Proleta (10). Týmově dobře bránící hosté dali o jednu trojku víc (7-8), dominovali na doskoku (28-43, v útoku 6-12) a 31 body jim přispěla stále silnější lavička.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je to velmi důležitá výhra. Utkání bylo dost nervózní. Pořád nám chybí v útoku taková ta naše lehkost, kterou jsme měli před tou karanténní pauzou. Dnes to bylo z naší strany odbojováno, paradoxně jsme vyhráli obranou, což nebyla naše nejsilnější zbraň, ale ukázali jsme, že nějak bránit dokážeme. Věřím, že se nám vrátí i ta lehkost v útoku.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”Začali jsme dobře a s dobrou energií. Hráli jsme rychle v útoku a měli jsme vedení až osm bodů. Problém byl, že jsme v tom nebyli schopni pokračovat. Je to velká škoda, prohráli jsme o patnáct doskoků. Nemůžeme pokračovat v play-off s tou energií, kterou jsme měli v druhém poločase. Zítra máme trénink, musíme se zlepšovat a čeká nás Nymburk, který má skvělou formu poslední dva měsíce.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Jsme rádi, že jsme konečně dokázali vyhrát. Je to vlastně po dlouhé době naše výhra venku. Venku nám to letos moc nešlo. V útoku jsme byli stále křečovití, ale to se s námi táhne už od té pauzy. Řekli jsme si, že to vezmeme od obrany a výsledných 63 bodů domácího týmu je pro nás dobrá vizitka. Dokázali jsme vyhrát a doufám, že se to odrazí na našich příštích výkonech.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Je velká škoda, že jsme prohráli tenhle zápas. Mohli jsme se naladit na pozitivní energii a přivítat Blaka Schilba. Škoda, že jsme prohráli, ale nezbývá, než jít dál a připravit se na další zápas.“

NH padla i v derniéře sezony

Nové huti (bez Nábělka s Heinzlem) přes veškerou snahu a nadějné čtyřbodové manko ještě tři minuty před koncem rozlučka s neslavnou sezonou nevyšla a tým v závěrečném duelu nadstavby 10. porážkou v řadě ”stvrdil” své 12. místo, následující po třech jedenáctých, budeme-li brát v potaz ročníky dohrané v plném rozsahu.

Výsledek 79-87 naopak udělal radost hostům z Děčína (bez Ježka), kteří tak uhájili čím dál tenčí naději na osmé místo.

Válečnické akcie v utkání začaly padat po nabytém vedení 18-26 a NH v posledních sedmi minutách první půle otočila na 39-33, když do šatny šla s převahou z brejků 12-6 a zejména jako disciplinovanější tým (ztráty 8-12).

Ve třetí části se však hosté třemi trojkami vrátili z minus 8 bodů a v závěrečné čtvrtině si proti už vysílené úzké rotaci domácích vybudovali mírný náskok. Jejich lídrem byl Bradley (21), následován Šiškou (18+9 doskoků, 7f+ i 7 ztrát), Žiklou (11), Pomikálkem a Kroutilem (po 10). Děčín byl lepší v trojkách (7-9) a doskocích (27-42, útočné 6-10, body z nich 3-12), přičemž 2. půli ovládl 40-54. Střeleckou divizi NH vedli Pumprla (19+10 asistencí a 8f+), Štěpán Svoboda, Prošek (po 16), Šmíd (11+8 doskoků) a Týml (10).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Chtěli jsme vyhrát, dlouho jsme usilovali o to, abychom vyhráli. Pak však nastaly chyby, nechali jsme volné střelce a ke konci to už bylo vabank. Tak jako v minulém utkání jsme odvedli dobrou práci, ve druhém poločase jsme dobře bránili. Pak nám bohužel asi došly síly. Tato sezona proběhla, tak jak proběhla, ale myslím, že jsme ukázali, že i v této sestavě jsme schopni hrát.”

Adam Šiška (rozehrávač NH Ostrava): „Do zápasu jsme vstoupili, jak jsme chtěli. Vyrovnali jsme se bojovností Děčínu a dokonce jsme vedli o 6 bodů.  Pak však hosté dali těžké trojky a nám se to již nepovedlo otočit. Škoda, mohli jsme zakončit sezonu výhrou.“

Filip Kroutil (guard BK ARMEX Děčín): „Byl to velmi těžký, vydřený zápas. Bylo to o tom, kdo to chce víc. V první půli jsme měli hodně ztrát, v té druhé to bylo lepší.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Neodehráli jsme moc pohledné střetnutí. Při 20 ztrátách je těžké uspět na venkovní půdě. Musím pochválit domácí tým za to, jak v mladé sestavě bez cizinců hrál. My jsme to otočili až v závěru, kdy jsme se konečně trefili z dálky. Toto a zlepšená hra pod oběma koši nakonec rozhodla o tom, že jsme si mohli vychutnat, jak chutná venkovní výhra.”