Děčín vynutil Game 7!

Severočeské derby v semifinále Kooperativa NBL dostane po zásluze Game 7! Válečníci z Děčína dokázali zareagovat na nepříznivý stav série s ústeckou SLUNETOU a v posledním domácím utkání této série zvítězili 79-66 a vynutili si rozhodující sedmý duel, který proběhne ve čtvrtek od 18 hodin znovu v Ústí.

S viditelnou nervozitou na obou stranách duel odstartoval téměř bez rychlých brejků a se složitými střelami v závěru limitů na útoky. První své motory alespoň částečně rozběhli domácí, když na ztrátu 2-6 odpověděli osmi body v řadě v čele s trojkou Matěje Svobody, na druhé straně ale okamžitě kontroval stejnou mincí Maverick Rowan, který si vysloužil od domácího kotle bučení za střet s Jordanem Ogundiranem z minulého zápasu. Druhý jmenovaný podle očekávání v zápase Válečníkům chyběl. Výrazněji se ale v první desetiminutovce od svého soupeře neodpoutal ani jeden z celků, a tak bylo po úvodním hracím období srovnáno.

Ve druhé čtvrtině se přeci jen uvolnily ruce střelcům a duel kromě tradičně skvělé atmosféry v hledišti začal připomínat semifinálový zápas číslo 6 i na palubovce. Po oddechovém čase za stavu mínus dva z pohledu domácích předvedl ostrostřelec Svoboda osobní minisérii sedmi bodů a v souhře s Tomášem Pomikálkem poslal svůj tým do vedení 36-28. Pak se ale domácí na dvě a půl minuty odmlčeli a SLUNETA vlastní sérií deseti bodů v řadě otočila skóre. Vedení pro domácí tým pojistil až v poslední sekundě poločasu šikovným ziskem a nájezdem Svoboda.

Po poločasové pauze se ještě utáhly defenzivní šrouby na obou stranách a každý koš měl v těchto chvílích cenu zlata. Rozdíl stále nebyl nějak výrazný, ale opticky měli přeci jen o něco víc navrch domácí Válečníci. To se pak projevilo i na skóre, když nejprve třetí čtvrtinu zavřel velkou trojkou Anthony Walton a pak třetí čtvrtinu odstartoval košem s faulem Pomikálek, dostal svůj tým poprvé do dvouciferného vedení a halu do varu. Nichols s Rowanem se pokoušeli kontrovat, Ústí ale srážela neefektivní střelba za tři body, na kterou hosté v tomto šestém duelu spoléhali extrémně. Domácí v důležitých chvílích vždy dokázali zareagovat klíčovým košem nebo šestkami a odrazili každý pokus o nápor, který SLUNETA vyprodukovala.

Domácí sice spáchali sedmnáct ztrát, ale zase svého soupeře přeskákali 50-42 a na šest trefených trojek potřebovali jen 22 pokusů, zatímco Ústí na sedm přesných střel spotřebovalo 37 pokusů zpoza perimetru. Domácí hrdina Svoboda dodal k 19 bodům (střelba 20/6) i deset doskoků, Walton doručil 13 bodů, osm doskoků a šest asistencí. Dvanáct bodů dal Pomikálek. Hosty táhl vybučený Rowan s 15 body a 10 doskoky, na čtrnácti se shodli Ty Nichols (13/3 z pole) a Ladislav Pecka.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme stáli zády ke zdi, neměli jsme kam uhnout a museli jsme jít na krev. A myslím, že to bylo vidět. Byli jsme také nervózní, kdy jsme neproměnili spoustu šancí z pod koše nebo částečně také z trestných hodů. V těchto zápasech totiž rozhoduje každá šestka. Dnes rozhodlo to, že jsme prostě celých čtyřicet minut dřeli, Kdybychom prohráli, nemohl bych hráčům nic vytknout, protože přesně takhle by to mělo vypadat. V zápasech, které jsme nezvládli, jsme celých čtyřicet minut nebojovali a to rozhodlo. Takže stejný přístup jako dnes, musíme zopakovat také ve čtvrtek.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Ze začátku to bylo určitě nervózní, protože jsme věděli, o co hrajeme. Ale to se dalo čekat. Dlouho nám trvalo, než nám padl první koš, netrefovali jsme otevřené střely z pod koše. Pak jsme to trošku zlomili, pomohli jsme si zónovou obranou a soupeř mi také přišel trošku nervózní. Myslím si ale, že jsme to nakonec zvládli docela dobře. V koncovce to bylo z mé strany docela dobré, ale pokazily mi to ty šestky a trojka, takže to mohlo samozřejmě být ještě lepší. Ale jsem moc vděčný, že mi trenér Tomáš Grepl dává tyhle šance a je to už několikátý zápas v play-off, kdy jsem si zahrál koncovku. Dnes to bylo poctivě odmakané utkání a většinu času jsme tahali za delší konec provazu. Přišlo mi, že jsme dnes chtěli víc, než soupeř, byli jsme bojovnější, a to rozhodlo.”

Ladislav Pecka (pivot SLUNETA Ústí): „Z dnešního zápasu se rozhodně musíme poučit, protože jsme nedali ani sedmdesát bodů. Musíme se na to podívat, říct si, kde byla chyba a připravit se na sedmý zápas. Věděl jsem, že když dnes budeme chtít vyhrát, musíme předvést nadprůměrný výkon, což se bohužel nestalo. Ale poslední zápas hrajeme doma, před vlastními diváky, takže tam to urveme.”