Druhý skórer NBL: Po 5 minutách musím dolů!

S PŘEKVAPENÍM PAVLEM HOUŠKOU „No,…. věřím,“ odvětí po chvíli váhání na otázku, zda věří na zázraky. „Ale člověk jim musí jít hodně naproti,“ rychle ještě dopoví. Dvojnásobný MVP NBL, který se po tuctu sezon strávených v Děčíně a Nymburce vrátil letos v létě na základnu v rodném Ústí, věřit v zázraky jednoduše musí. Jak jinak totiž nazvat závěrečnou sobotní šňůru 12 k nule ze Svitav, kde díky tomu Pandy v posledních dvou a půl minutách vyrvaly domácím výhru z osmibodového manka. A právě Pavel Houška u toho byl důležitou trojkou a v utkání celkem 14 body. Jeho comeback na rodnou hroudu má zatím velkolepé parametry. Ne snad, že by SLUNETU sám vynesl na ramenou až do špičky ligy, ale osobní fazonu si ve čtyřiatřiceti drží famózní. Po osmi kolech je už druhým skórerem soutěže, navíc i třetím trojkařem a také třetím nejužitečnějším Čechem.

Pavle, tak nakolik jste „tomu“ ve Svitavách šli naproti vy, když jste zhruba dvě a půl minuty do konce ztráceli osm bodů? A nakolik jste tam vy sám věřil v možný obrat?
Po pravdě, já věřím vždycky, že se to dá obrátit, i když jsme za stavu minus osm už začali ztrácet půdu pod nohama. Ten zápas byl celkově specifický, pořád se to přelévalo a my vedli celkem 24 minut. Já ale celou dobu věřil, že to urveme, byť se ten konec zprvu nevyvíjel dobře.

Zajímavé bylo, že na remízu jste se vrátili dokonce i bez potřeby timeoutu a porady s trenérem.
Od trenéra tam bylo řečeno i během hry, co máme zahrát, my to dvakrát zahráli a dali z toho dvě trojky.

Zdá se, že se začíná vyplácet nová posila guard Wallace, který právě při obratu trefil trojku a pak dvěma šestkami na 66-70 znemožnil domácím v posledním útoku ještě zápas poslat do prodloužení.
To určitě platí. My jsme věděli, že je to zkušený hráč a on to jen potvrzuje. Nebojí se na sebe vzít zodpovědnost v klíčových chvílích a takového hráče přesně potřebujeme. On umí velice dobře driblovat a podržet balon, což je pro nás stěžejní. Spousta týmů na nás hraje presink a on se tam nebojí vzít balon a předriblovat hřiště.

Už to vypadá, že by měl zůstat?
Po tom, kolik se tu na začátku sezony vyměnilo hráčů, řeknu, že věřím v jeho setrvání. (usměje se) On i (rovněž nedávno angažovaný) forward Stevanovič vypadají jako lepší výběry.

Svitavy vám v koncovce pomohly dvěma fatálními ztrátami, ale vy jste si možná i odechli, že vám v obraně nebyly zapískány žádné fauly, ne?
Já bych řekl, že to bylo dobře zvládnuté. Víc bych se k tomu nerad vyjadřoval.

Nebo jinak – nechávají se teď rozhodčími koncovky víc hrát, aby je rozhodovali hráči, jak se často žádá?
V tomhle, myslím, máte pravdu. A já to jen kvituju. Jak se říká laicky, na konci by měl být faul, až když vám protihráč „zlomí ruce“. Nějaké lehké doteky by se pískat neměly, na to je těch 38 minut předtím. Koncovky by se měly nechávat, aby byly výživné a šťavnaté.

Zvládnout obě koncovky poločasů, jak jste je zvládli vy - první 10 k nule a druhou 12 k nule -, plus starty obou půlí, když hrajete venku, to musí být sen každého hostujícího mužstva…
Je to tak. Když pominu domácí výhru s Hradcem, měli jsme za sebou sérii utkání, která jsme prohráli těsně, a další takové už jsme nechtěli připustit. Úvod zápasu jsme tak museli hrát naplno a dát do toho všechno, abychom ten začátek chytli. Věděli jsme, že domácí do toho budou chtít nastoupit taky naplno, a když jsme v poločase vedli, bylo zřejmé, že s tím budou chtít po přestávce něco udělat a vytvoří na nás ještě větší tlak. Tomu jsme se snažili přizpůsobit a povedlo se.

Už na začátku to vypadalo, že jste 12 body dlouhých v řadě využili odchod power forwarda Woodse, za kterého Tuři ještě neměli náhradu, a museli se při nyní limitovaném využívání zkušeného Jelínka opírat především o mladíky Puršla s Kovářem.
My jsme o Woodsovi věděli už dopředu, ale Svitavy i tak měly tři dlouhé jako my, takže to bylo srovnané. My museli běhat, fyzicky se s nimi srovnat a potvrdilo se, že to bude vyrovnané. Oni Puršl i Kovář mají i jako mladí dobrá čísla a mně se líbí, jak hrají. Navíc na křídlech měly širší rotaci Svitavy. Musíme se tak bavit o celém týmu. Je pravda, že jsme chtěli hrát víc dovnitř, tlačit to hodně přes pivoty, ale bylo to hlavně s myšlenkou na otevření hry a vytvoření pohybu na perimetru, což nám poslední dobou moc nešlo.

Měli jste po porážce v Ostravě a bilanci 1-5 už nůž hodně na krku?
No, už se nad námi houpal Damoklův meč. Proběhla nějaká série pohovorů a zaznělo, že by bylo záhodno se zlepšit. A jak je vidět, tak to pomohlo.

Předem se ovšem s vaší výhrou ve Svitavách určitě nepočítalo. Dozvíte se pak od kamarádů a dalších, že jste jim třeba zkazili sázkařský tiket?
Jo, z toho si občas někdo srandu dělá. Kluci se pak pošťuchovali, že jim po naší výhře někdo tohle psal. Nás ale tohle spíš nakopne a bavíme se tím.

Když zůstaneme v oboru, kolik vy byste vsadil na to, že po osmém kole budete už druhým střelcem ligy s více než 18 body?
Zaprvé já nesázím, takže nic. Ale upřímně – na tohle bych nevsadil hlavně proto, že bych tomu nevěřil. Když se dobře podíváte, tak v lize je plno kvalitních hráčů…

To je sice pravda, ale teď je vaše druhé pořadí realitou. Jak ji hodnotíte?
Jsem mile překvapený a potěšený, ale pro mě tenhle ukazatel nic neznamená. I když je 18 bodů na zápas hezkých, naše bilance není bůhvíjaká, což mi radost kazí. Já bych své body rád vyměnil za dvě „viktorky“ navíc.

Na co jste si při větší ústecké roli před sezonou vůbec věřil?
Oproti působení v Děčíně moje role vzrostla, ale to i můj věk. Tak jsem si myslel, že bych se mohl pohybovat někde kolem dvanácti třinácti bodů.

Kdyby to ale bylo jen druhé místo mezi skórery. Vy jste i třetí trojkař s 53 procenty (34/18), čemuž jste nikdy nebyl ani blízko!
Jenom se zeptám - kdo je přede mnou? Doufám, že tam není Petr Benda, protože to by byla úplná katastrofa!

Váš bývalý nymburský spoluhráč tam není. Z hráčů s alespoň dvěma pokusy na zápas jsou lepší jen Lamb Autrey se 17/10 a Thomas Dunans s 23/13.
No, tak to je dobrý. Hlavně že „Benďák“ (9/4, 44,4) není přede mnou. S tím jsem spokojený. (směje se) Víte ale, jak to je – teď se vám daří, ovšem odehráno je osm kol a sezona je dlouhá. Z dlouhodobého hlediska se to srovná a to procento půjde dolů.

A ještě jedno číslo u vás stojí za to – jste 11. nejužitečnější hráč a třetí nejlepší z Čechů, za Lukášem Palyzou a o pár desetinek za Petrem Bohačíkem. Toho si budete vážit nejvíc?
Ano, tohle je pro mě to nejvíc vypovídající. V tomhle ukazateli je zahrnuto skoro všechno, a pokud to tak je, jsem spokojený, že jsem pro tým přínosný.

Mimochodem - točíte téměř 30 minut na utkání, což je 14. nejdelší čas ligy. Jak to zatím ve 34 letech včetně přídavku v Alpe Adria Cupu dáváte?
No, je to zajímavé a je to docela náročné, ale když potřebuju střídat, tak si řeknu a probíhá to bez problémů. Těch 30 minut už je ale hraničních. Vzpomínám, jak jsem v dobách svých začátků během prvního působení v Děčíně hrával i čtyřicítky, což už je pro mě v současnosti nepředstavitelná porce.

V jakých momentech si říkáte o střídání?
Většinou to bývá po prvních pěti minutách. (směje se) Pak se to tělo musí nastartovat a už to jde. Ty začátky ale bývají náročnější. Musíte se před zápasy déle rozcvičovat a být zodpovědnější, protože vaše tělo to vyžaduje.