Falešný dirigent: Vykřesala se naděje, ale první ligu sleduju

Ani v jednatřiceti není pozdě na to učit se novým věcem. Poznal to i křídelník poslední Slavie Michal Mareš, který v duelu v Ostravě musel zaskakovat na rozehře za nyní prvním dirigentem Radkem Pumprlou, který rovněž nemá rozehru ve výučním listu.

Ovšem sešívaným to tentokrát fungovalo víc než dobře, neboť na Tatranu v pátém kole A2 velmi nečekaně získali svou pátou výhru v sezoně (64-79).

„Jak se to mohlo stát? Spoluhráč Alex Thompson to po zápase vystihl asi nejlíp. I když teoreticky ještě nějaká šance na vyhnutí se baráži je, tak do těch zápasů už teď vstupujeme uvolněně a touhle výhrou se nám vykřesala nějaká naděje na to, že bysme ještě nemuseli skončit poslední. I do utkání v Ostravě jsme šli s tím, že už o nic nejde, byli jsme uvolnění, měli jsme zase o nějaké hráče míň, neměli moc co ztratit, podle toho jsme hráli a nakonec to dopadlo dobře,” ulevilo se autorovi 11 bodů za 36 minut.

Michale, i přes to uvolnění jste se ale v úvodu propadli 15 bodů do minusu. Jak se to ještě do půle podařilo na horké ostravské palubovce zvrátit?
Zlepšili jsme obranu, byli jsme agresivnější, Ostrava nám trochu pomohla, že nedávala otevřené střely, které jsme jí dovolili, pak jsme vycítili šanci, do poločasu to stáhli a pokračovali v tom výkonu dál.

Váš venkovní úspěch není podivuhodný jen tím, že jste jej dosáhli v osmi proti nyní kompletní Nové huti, ale taky jen 17 minut se šesti body odehrál váš top skórer Varner. Čím to bylo způsobené?
Byl to zvláštní zápas, i pro mě, protože jsem byl, dá se říct, druhý rozehrávač, což není právě moje role. Snažil jsem se tak nepouštět do větších věcí a spíš to rozumně organizovat, což se nějak povedlo. A pokud jde o minuty Lesleyho, šlo o rozhodnutí trenéra, ale taky to vyplynulo ze hry. On měl v první půli poměrně brzy dva fauly a pak mi přišlo, že vypadl z tempa a nevrátil se do toho, jak by potřeboval. A po návratu ve třetí čtvrtině si udělal třetí faul (a ve čtvrté přidal i druhý nesportovní znamenající vyloučení - pozn.).

Oč méně bylo vás, o to víc bylo domácích, kteří v utkání rozehráli dokonce jedenáct hráčů včetně dvou nových posil Škrance se Stevensem. Nemohla jim ale tak široká rotace i uškodit?
Upřímně i mě tohle napadlo. Nebo jestli si to u nich po těch změnách teprve trochu nesedá. Možná jsme je chytili v ten správný čas, kdy ještě nebyli s posilami tak sehraní, což nám pomohlo.

Po pondělním vítězství Olomoucka nad Pískem jste od jedenácté pozice vzdáleni pět výher a do konce nadstavby zbývá sedm kol. Naznačil jste, že se ještě na baráž nechystáte, co tedy znělo cestou zpět do Prahy?
Nějaké úvahy směrem k vyhnutí se baráži tam padly, takže nevím, jestli do závěru nadstavby nefandit spíš Olomoucku a doufat, že Písek už všechno prohraje, ale z mého pohledu by se v té pondělní dohrávce bývala víc hodila výhra Písku, protože Olomoucko jsme měli v tabulce blíž. Stát se ale ještě může spousta věcí.

Jste ale v této fázi natolik mentálně silní, abyste už dokázali prakticky jen vítězit, bez čehož se baráži určitě nepůjde vyhnout?
To se v našem případě říct moc nedá, myslím po tom dosavadním průběhu sezony. Samozřejmě se ale budeme snažit, baráži bysme se rádi vyhnuli. Byly by to pro nás hodně nepříjemné zápasy, asi jako pro každého. Nikdo to hrát nechce a budeme se tomu ještě ze všech sil snažit vyhnout.

Sledoval jste už v poslední době první ligu a tipnete si, kdo by se vám v případné baráži mohl postavit?
Sleduju to a v tuhle chvíli se přikláním k tomu, že vítězem první ligy bude spíš Jindřichův Hradec než Hradec Králové, což jsou podle mě dva hlavní kandidáti.