Fantom Číž sestřelil rekordem Válečníky!

ECHO STŘEDY V NBL Kolínský šéf Adam Číž trhající rekordy v Děčíně při triumfu Medvědů 75-105. Double double opavského lídra Jakuba Šiřiny, který při domácím složení USK 92-79 zastínil v souboji nejužitečnějších mužů ligy soupeře Ondřeje Sehnala. A 15 bodů druhého střelce Nymburka Lukáše Palyzy v jeho obnovené polabské premiéře při přemožení ústeckých Pand (102-85). Taková byla první trojice bitev 11. kola Kooperativa NBL.

Palyza se představil 15 body

Jeden den ve staronovém klubu Lukáši Palyzovi stačil. V rozhodné první půli (63-52) trefil 4 trojky čtyřmi náboji, s 12 body byl nejlepším střelcem Nymburka a s 15 body za 21 minut byl nakonec druhým skórerem domácích při výhře 102-85 nad Ústím. To jen na 5 a 11 minut využilo své americké opory Autreyho se Svejcarem a už popáté v řadě inkasovalo od multišampionů stovku.

Klíčový odskok na 35-25 zaznamenal Nymburk v posledních čtyřech minutách úvodní čtvrtiny, když jej sytila druhá vlna s mladíky Rylichem a Kovářem a asistenty Bendou a Palyzou. Ten po krátkém návratovém pokusu ústeckého Pecky v úvodu druhé čtvrtiny rozdmýchal svými trojkami nový trhák až na 17 bodů, když jeho tým za vedení 63-46 půl minuty do poločasu měl trojkovou bilanci 9/8 a dvojkovou 19/15! Z pole za první půli držel nevídanou 79procentní úspěšnost.

Po změně stran už hosté při moři ztrát většinou svých záloh neměli jak Nymburské ohrozit, a ti tak bez větších potíží spěli ke 190. vítěznému ligovému zářezu na domácí půdě v řadě.

Jejich šiky (bez Hardinga a Šafarčíka) vedle Palyzy vedli i Hruban (24), Obasohan (14 a 8f+), Prewitt a Benda (po 12). U hostů čněli Hanes (17), Rakočevič (14+9 doskoků, 7f+), Pecka (13+7 doskoků) a Fait (12), přičemž hned o 49 bodů se postarala lavička. Na straně domácích byly šestky (28/21 – 17/11), body z brejků (25-7) i ztráty (18-26).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Věděli jsme, že Ústí je v útoku nebezpečným týmem, má sebevědomí, více zbraní a střílí velmi přesně. To jsme respektovali a také se to potvrdilo. Vždy, když jsme měli menší šňůru, tak jsme neměli mentalitu zápas ukončit. Nakonec jsme ale vyhráli. Musíme se ale naučit lépe bránit a víc si chránit míč. Jsem rád, že se povedlo rychle začlenit Palyzu do systémů a dát mu minuty, aby se vcítil do týmu a těšíme se na další program.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Chtěl bych hodnotit jen obrany v prvním a druhém poločase. Víc nemá cenu, když dostaneme 102 bodů. Mrzí mě, že hráčům trvá, než zjistí, že se dá s Nymburkem hrát. Dnes nám to trvalo celý první poločas. Bez toho to nepůjde. Nymburk je samozřejmě dovednostmi někde jinde, my tam naopak musíme nechat víc energie. To se ukázalo až ve druhém poločase, kdy jsme začali hrát tvrději a nenechávali jsme domácím volné střely. I bez dvou opor jsme byli schopni hrát slušné minuty. Asi se ani nedá publikovat, co jsem hráčům říkal v poločase, bylo to peprnější, protože první poločas byl pro Nymburk jak střelecké cvičení bez obrany. Dali jsme 85 bodů, což v Nymburce není špatné, ale zápasy nevyhrávají útoky, ale obrana. Takže až budu rozebírat zápas, nebudu řešit útok, ale právě obranu.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že se vyhrálo, to je vždycky důležité. Ve své hře musíme zlepšit některé aspekty. Obrana místy nefungovala a hlavně jsme dělali chybu v tom, že jsme nebyli schopni po deseti patnácti dobře odbráněných sekundách dokončit obranu a dostali jsme střely z dlouhé vzdálenosti. Měl jsem pocit, že Ústí dneska dávalo úplně všechno a ukázalo, že má ve svém středu hráče, se kterými se do základní rotace moc nepočítá, a oni přijdou a dají dvě nebo tři trojky. Z naší strany je potřeba větší obezřetnost. Chyběla nám větší agresivita v obraně. Doufám, že do příštího zápasu se Svitavami vstoupíme lépe, protože tam by nás to mohlo trápit ještě víc. Po zápase jsem se cítil dobře. Jsem rád, že tempo Nymburka, ve kterém je zvyklý hrát, je jiné, než hrají všechny ostatní týmy v lize. Je to nátlakový basket, po doskoku okamžitý přechod do útoku a vytváření tlaku na soupeře. Z toho vzniká spousta volných pozic, které vyplývaly z pohybu hráčů. Bylo pár signálů, ve kterých jsem se ztratil a nevěděl, kam běžet, ale jinak bylo moje zapojení vcelku slušné. V prvním poločase nám to dost padalo a vytvářeli jsme si opravdu volné pozice. Trenér říkal o poločase, že si nepamatuje, kdy naposledy byli naši střelci tak volní, a nikdo nebyl okolo nich. Na druhou stranu jsme za první poločas dostali 52 bodů, což nemůže být důvod k oslavě.“

Matěj Wiesner (guard SLUNETA Ústí): „Řekli jsme si, že začneme agresivně, což se nám chvíli dařilo. Drželi jsme s Nymburkem krok. Pak jsme přestali dodržovat pravidla v obraně a domácí dostali volné střely, které s velkou úspěšností proměňovali. Do druhého poločasu jsme nastoupili s tím, že bodově neprohrajeme čtvrtinu. Docela se nám to povedlo, ale postupem času jsme opět nechali Nymburk volně střílet a tím nás soupeř potopil. Já jsem hrál první zápas v NBL a nastupoval jsem s úkolem, aby přese mě nešly lehké body a aby hráči neměli volné střely. Nedokážu teď posoudit, jestli se mi to povedlo, ale určitě jsem rád, že jsem mohl nastoupit, zvlášť proti mistrovi ligy, a budu ve své práci pokračovat, abych dostal víc šancí.“

Neviditelný Sehnal a ušestkované Sovy

Málokdy se stává, aby Slezané na své palubovce ovládli zápas z trestné linie. V souboji s USK to ale platilo beze zbytku a lví podíl na tom mělo do koše se tlačící duo forwardů Gniadek se Zbránkem, kteří si připsali 12 z 26 získaných faulů týmu a házeli 18 z jeho 32 šestek. A protože domácí jich hned 25 proměnili, na hlavu v tomto segmentu - při jinak vyrovnaných ostatních statistikách – Pražany (11/7) přetloukli a nakonec i přes ztrátu prakticky celého 23bodového vedení z úvodu třetí čtvrtiny zvítězili 92-79.

Jejich boss a ligový top skórer Jakub Šiřina sice tentokrát nevládl střelecky, ale většinou i v tísni věděl, kam poslat balony, a v souboji dvou reprezentačních rozehrávačů a také nejužitečnějších mužů ligy deklasoval Ondřeje Sehnala 15-3 na body a 13-10 v asistencích. Šéf Pražanů navíc pětkrát ztratil míč a při zónách a zdvojování soupeře se za 37 minut dostal jen k šesti střelám.

V zásadní první čtvrtině rozbili domácí ústřední hrozbu hostů, tedy pick-and-roll Sehnala s obrem Rikičem, zónovou obranou, nutili Sovy k nekomfortní trojkové palbě, a když pak přešli do osobního krytí, často přiměli Sehnala odkládat míč agresivním zdvojováním. A bez bodů a získaných faulů hlavního dirigenta bylo ztrátami zavalenému USK (6 v první čtvrtině) v Opavě velmi horko, zvlášť když Zbránek s Gniadkem se už v první desítce postarali 20 body o únik na 28-10.

Když v úvodu druhé čtvrtky vystoupal počet ztrát hostů na 9 a vedení domácích po třech trojkách na 39-19, zdálo se být po zápase. Jenže Sovy nic nebalily, a byť do půle stále ztrácely o 17, už chystaly smršť na třetí čtvrtinu. V té o patro zagresivnily svou obranu, nedávaly soupeři volné střely, nutily ho k chybám a na čele se snajpry Štěrbou s Marešem se 9 minut do konce přisály na 66-64.

Tam se ale domácí (stále bez Klečky) vzpamatovali, z šestek a útočných doskoků udrželi těsné vedení a v posledních čtyřech minutách jej dokázali ještě navýšit. Střelecky se opřeli o Zbránka (23), Gniadka (22 a 7f+), Šiřinu a Slavíka (14+9 doskoků). Hosty hrající bez dlouhých Petružely s Fuxou sytili Štěrba (23, trojky 7/5), Mareš (16), Rikič (10+8 doskoků, kvůli faulům hrál jen 25 minut) a Bátovský (10).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Utkání jsme začali velmi dobře a v průběhu druhé čtvrtiny jsme se dostali i do dvacetibodového vedení. Třetí čtvrtinu jsme začali hodně „profesorsky“ a soupeř toho využil. Přitlačil v obraně, výborně řešil pick-and-roll a začal se trefovat z tříbodové vzdálenosti. Naštěstí jsme nepodlehli panice a utkání dohráli poměrně v klidu. Výborně zahrál Jakub Slavík na doskoku. Na ústředních rozehrávačích Sehnalovi a Šiřinovi bylo znát náročné cestování s reprezentačním družstvem. Lépe se s tím vyrovnal Jakub Šiřina, který odehrál slušný zápas. Ondra Sehnal se nemohl trefit a jemu se zápas nepovedl.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Vypadalo to v poločase, že se nemůže nic stát, ale mládí USK nás ve druhé části hry potrápilo. Nakonec rozhodla naše větší zkušenost a sehranost. Hra bez diváků není nic pro mne. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem před léty šel do Opavy, bylo vynikající obecenstvo a teď mi to chybí.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Jeli jsme do Opavy s tím, že musíme ubránit čtveřici Šiřina, Jurečka , Gniadek a Zbránek. U prvních dvou se nám to povedlo, ale Gniadek se Zbránkem nám dali 45 bodů a to rozhodlo o vítězství domácích.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „My jsme se sice po třetí čtvrtině dostali na rozdíl pouhých pěti bodů, ale pak nám došla energie a Opava ukázala svou sílu. Mne samozřejmě může těšit 23 nastřílených bodů, ale na vítězství to nestačilo.“

Číž rekordem sezony zničil pevnost Válečníků!

V běžeckých botách neznámé značky nabalil v soutěžní pauze na kolínských stezkách životní formu a řítí se ligou jako utržený vagon. Po medvědím minutí vítězné výhybky proti Ústí se výbušný playmaker Adam Číž prohnal ničivou silou i děčínským stánkem a při udržení současné formy i kladných výsledků své tlupy se zařadil do pozvolna rostoucí fronty kandidátů na MVP letošní sezony. Válečníky popravil 32 body, 10 asistencemi a 6 doskoky, trefil 5 z osmi trojek a získal i sedm faulů. Jeho natočený rating je rekordem ligy v této sezoně a také sdíleně 39. top výkonem celé NBL za posledních 23 sezon. V Děčíně vedl k naprostému sfouknutí domácích 75-105, na nějž hosté založili dominantní druhou čtvrtinou.

Ta následovala po vyrovnané přestřelce první části (27-29), v níž se pěti body teprve rozehříval hlavní trumf hostů. Ve druhém dějství (10-26) však Číž i díky třem trojkám zaznamenal polovinu produkce svého týmu, s 18 body tu byl při neomylné palbě lepší než celé opěrné trio Děčína dohromady (Pomikálek, Šiška a Ježek se složili na 17 bodů), domácí nesesměrovali za deset minut do obruče jedinou dvojku a za stavu 37-55 dali zápasu sbohem.

Počtvrté z pěti zápasů úspěšný Kolín vedle Číže tlačili i Skinner (15+8 doskoků), Machač (15), Wallace a Jelínek (po 12). Za domácí dvojciferně odpovídali jen Šiška (18+9 doskoků) s Pomikálkem (17+8 doskoků). Kolínu patřily dvojky (34/15 – 33/23), dané trojky (10-12) i bilance šestek (19/15 – 29/23).

Miroslav Sodoma (BC GEOSAN Kolín): „Samozřejmě jsme spokojeni, protože z Děčína se výhry nevozí - respektive Kolín z Děčína výhry nevozí. Myslím, že v historii soutěže jsme tady mnohokrát nezvítězili, takže za dnešní úspěch jsme nesmírně rádi. Potvrdili jsme to střeleckou formou, dali jsme body a všichni kluci hráli jako tým, což mě těší. Informaci, že nastoupí Houška a Landa, jsme se dozvěděli včera, ale nijak jsme se na ně speciálně nepřipravovali, protože oba známe. Před jejich dopsáním na soupisku jsme měli pod košem převahu, což platilo i během zápasu, a těžil z toho náš perimetr. Hráli jsme vyváženě jak pod košem, tak zvenku.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Každá porážka je nepříjemná. Dnes jsme absolutně nezvládli druhou čtvrtku, kde Kolín získal dvojciferné vedení. Nám se bohužel nepodařilo najít protizbraň, kterou bychom byli schopni zastavit zkušenost kolínského týmu v útoku. Ve druhém poločase jsme se snažili zabojovat a zdramatizovat zápas, ale Kolín byl lepší.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Po minulém domácím zápase s Ústím, kde jsme po dlouhé době prohráli, nás porážka mrzela a řekli jsme si, že nemůžeme k žádnému utkání přistupovat vlažně. A dnes se nám zápas vydařil po všech stránkách. Domácí sice bojovali, ale dnes proti nám neměli žádnou šanci. V útoku jsme využívali všechny naše přednosti, které jsme na palubovce zrovna měli. Hodně jsme se na zápas připravovali a útok nám opravdu vyšel.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Dostali jsme dnes zaslouženě, Kolíňáci si nás povodili, když dokázali přečíst a překonat každou naši obranu. Byli jednoznačně lepší a jednoznačně vyhráli. Věděli jsme, že soupeř nemá v sezoně špatné výsledky, že hraje v pohodě a basketem se baví. A to se potvrdilo. Naopak na naší straně jen utrápená dřina. Bylo znát, že my jsme dnes museli, kdežto oni mohli a pohoda byla na jejich straně.“