Halada donesl Sokoly k postupu!

ECHO ČTVRTFINÁLE HYUNDAI FINAL 8 Křídelník Filip Halada si naložil na ramena tým Královských sokolů (bez šetřeného křídla Barače) a jedním z životních výkonů je dovedl do semifinále Hyundai FINAL 8. Hradec v prvním pohárovém čtvrtfinále nemálo zaskočil lehce favorizovaný USK Praha a skolil jej svou zónovou obranou i méně chybujícím útokem 84-72, veden 27 body Halady.

První půle byla soubojem lídra Sov Ondřeje Sehnala právě s Haladou. Zatímco rozehrávač USK se na svých 17 bodů (z pole 7/6) a 5 asistencí za 19 minut musel hodně nadřít, když byl zdvojován i přebírán uvědomělou obranou Sokolů, Halada nenápadně aktivním výkonem v nájezdech i na útočném doskoku často unikal z radarů defenzivy Pražanů.

USK se ve druhé čtvrtině z útočných doskoků a v režii power forwarda Prolety prodral do vedení 21-29, Chorvat ale měl už tam dva fauly a před poločasem už dokonce tři. Jenže pak přísně strážený Sehnal neměl dobrý výhled na koš a i po několika jeho chybách v postupném útoku trpělivější Sokoli, kteří se několikrát dokázali vyrovnat i s tvrdým presinkem soupeře, otočili na 36-31 a i v poločase byli mírně vpředu (43-39).

I ve třetí čtvrtině Hradec pokračoval v chytré hře, využíval většinu času na útok, vyhýbal se ztrátám a dokázal se vymaňovat i z celoplošného presu soupeře. A když na útočný doskok úspěšně chodil i rozehrávač Stamenkovič a naopak pivot Sedmák se převtělil do role asistenta, vedli Východočeši brzy o 11 a Sovy ztrácely půdu pod nohama. Nevoněla jim hradecká zóna, při řídkých odpočincích Sehnala jim chyběla i lepší organizace hry a po trojce Šouly vedli Sokoli už 63-58.

Když navíc klíčový dlouhý USK Proleta nabral už 11 minut do konce 4. faul po chytré hře Sedmáka v dolním postavení, zdálo se být s příliš chybujícími Pražany už amen. Jenže Hradec už pak do fauly obtěžkaného Chorvata znovu nezahrál a právě i Proleta mu začal skodit. USK si pomohl i trojkami a pět minut do konce se ještě probil na 6 bodů. Hradec si však solidně hlídal obranný doskok a i v sedmičlenné rotaci stále mnohem častěji než soupeř podnikal brejky a postup si tak už pohlídal.

Jeho lídry byli vedle Halady i Sedmák (18+8 doskoků), Lošonský (15) a Šoula (13). Za USK kontrovali Proleta (20+8 doskoků), Sehnal (17, vše v první půli) a Vyroubal (12). Rozdílovými disciplínami ve prospěch Hradce byly body z brejků (17-2), dané šestky (19-7), body z druhých šancí (20-12) a také ztráty (14-17).

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Pro náš klub je to samozřejmě velký úspěch být mezi nejlepšími čtyřmi v poháru a v sobotu to v semifinále nejspíš s Nymburkem bude velká škola, ale nedáme mu to zadarmo a v neděli se  pokusíme poprat o medaili. V zápasech s USK v lize byl i stres ze ztráty utkání, což nás někdy hrozně svazuje. Při utkání v Praze navíc nebyl úplně ready Peda Stamenkovič, kterému tehdy rodila manželka, a bylo to na něm znát. Na dnešek jsme se ale dobře připravili, myslím, že USK nás i trochu podcenil. Vůbec si nevěděl rady s naší zónou a hodně chyboval. A i když jsem to odehrál na sedm hráčů, ukázalo se to jako správná volba.”

Dino Repeša (kouč USK Praha): ”Už před zápasem jsem říkal, že Hradec je zkušený tým se zkušenými hráči. My jsme měli energii a koncentraci v obraně, s velkým tlakem na míč, co jsme předvedli i v posledním ligovém zápase s Opavou, Hradec má ale talent v útoku a nemá ani špatnou obranu. Nám chyběly rychlé protiútoky a pak jsme museli hrát do postavené obrany, kde Hradec 25 minut využíval zónu. My do ní měli špatnou střelbu trojek, jen 31 procent, s tím proti zóně tak zkušeného soupeře nejde hrát. A body z brejků 17-2 pro Hradec, to je asi náš rekord. V lize standardně máme víc bodů z protiútoků my, ale tohle je pohár, kde to je vždy o jednom zápase.”