Vyhledávaní

Mistr s Opavou o vedení a Tuři útočí na Hanou

PREVIEW VÍKENDU V NBL Na celkem pět duelů se bude o víkendu dělit pozornost fanoušků Kooperativa NBL, která má na programu páté dějství. V sobotu se začíná v 17:00 v Polabí šlágrem mezi dosud neporaženými Nymburkem a Opavou o první místo v tabulce. V 17:30 půjde v Tatranu domácí Ostrava na Děčín a v 18:00 přijde na Hané na řadu atraktivní bitva mezi Olomouckem a Svitavami. Sobotní menu uzavře utkání Brna s Kolínem (19:30), kde se jeden z celků dočká prvního vítězství sezony. A nedělní „dotočnou“ obstarají na svém kurtu ústecké Pandy se Sovami z Prahy (18:00).

Jsme v lize 11 let. A nechceme to měnit!

AKTUÁLNĚ Z DOUPĚTE MEDVĚDŮ Jsou tomu dva roky, co se kolínští Medvědi od startu sezony až do Mikuláše neukázali kvůli rekonstrukci haly na domácí palubovce. A během deseti venkovních duelů v řadě stržili 3 výhry. Na začátku letošní sezony soutěžní program, který zohledňoval i obsazenost stánků různých celků, přisoudil GEOSANU naopak výhodu domácího prostředí v prvních čtyřech kolech. Bilance z nich pro tým však není lichotivá, byť v soubojích s mistrem, vicemistrem a bronzovým celkem z minulého ročníku se vítězné žně čekat nedaly. Po porážce s do té doby bezvítěznou Ostravou z minulého víkendu (82-89) už ale vedení klubu přestalo být klidné.

Kéž bychom tohle zažili při EuroBasketu v Praze!

S MARTINEM KŘÍŽEM O SLAVII A BARCELONĚ „Zážitek za milion“. Tak by ve stručnosti šlo shrnout unikátní středeční zkušenost Martina Kříže a jeho kolegů v dresech se lvíčkem na prsou. „Asi pro každého z nás a aspoň pro mě určitě to byl fakt zážitek, protože na takhle velkém fotbalovém zápase jsem byl poprvé v životě. Plný dvacetitisícový stadion, fantastická atmosféra. Doufám, že se nám něco takového vyplní za dva roky i na mistrovství Evropy v pražské O2 Areně. Jen škoda, že to pro slávisty neskončilo aspoň remízou.“ Takto se po návštěvě svého prvního duelu fotbalové Ligy mistrů rozplýval forward Nymburka a reprezentace Martin Kříž. A není divu. Z toho, co během středeční noci v pražském Edenu předvedli proti slavné Barceloně slávisté i jejich fanoušci, byli navzdory porážce 1-2 unešení fotbaloví nadšenci i za českými hranicemi, příznivce soupeře nevyjímaje.

Proletův rozlet trval poločas, mistr měl 20 ztrát

ECHO DUELU 22. KOLA Až když favorizovaný mistr zavřel ve druhé půli do té doby hlavní produktivní trio hostů Proleta – Appleby – Marič, kteří se za prvních 20 minut složili na 26 z 41 bodů USK, udělal si cestu za domácí výhrou (99-78) ve vloženém duelu 22. kola o stupeň snadnější.

Zažil jsem to už v Prostějově. A jde to

S KAMILEM ŠVRDLÍKEM Dvě jasné domácí výhry nad slabšími protivníky a dvě vysoké porážky s prvním a třetím celkem minulé sezony. Podle dosavadních čtyř ligových výsledků by o startovní formě pardubické Beksy mělo být celkem jasno. Na elitu Kooperativa NBL zatím výkonnost její nové počeštěné sestavy nestačí. Jeden chlapík z jejího podkošového stanoviště má ale ještě trochu jiný pohled. A o něm, ale i o nových pořádcích v městě perníku pod taktovkou trenérského veterána Kena Scalabroniho, bude i následující rozhovor s Kamilem Švrdlíkem.

Proč se tichý zachránce neradoval z výhry

S PAVLEM PUMPRLOU Z pozápasových vět nymburského kouče Orena Amiela to hlavní zaznělo až úplně na konci. Týkalo se to především hráče, který v pravý čas – za pět minut 12 – mocným příspěvkem zachránil výhru ve druhém kole Ligy mistrů, ač za prvních 35 minut utkání se hrou jen mihl. Závěr včetně prodloužení byl ale jeho, díky chladnokrevnosti, chytrosti, nasazení na doskoku i v obraně a také zásluhou šesti bodů a jedné asistence.

Nervy na Královce ukončil psanec i hrdina Hankins!

ECHO LIGY MISTRŮ A ALPE ADRIA CUPU U rozhodujícího momentu stál ten, který si to nejvíc zasloužil. A tím, čím je pro tým nejvíc důležitý. Když zakončení Ivana Almeidy z divokého nájezdu na levou ruku vysoko přeletělo koš, z druhé strany už se tou dobou vysouval nejvyšší nymburský maják Zach Hankins, který hned z útočného doskoku a také s klaksonem prodloužení rozhodl. A spustil stavidla radosti na pražské Královce, kde domácí s obrovskou porcí štěstí i smůly zvládli proti tureckému Gaziantepu i druhý duel nového ročníku Ligy mistrů (74-72), ač po poslední střele utkání šli sudí ještě k videu přezkoumat, zda nezbývá nějaký čas.

Svitavský kraken útočí. A září. Nebo ještě ne?

S LUKÁŠEM PIVODOU Je znát, že kolem svého pokladu našlapuje opatrně. Jako by nechtěl nic zakřiknout. Zejména pak jeho formu. Jenže po prvních čtyřech kolech je zřejmé, že ze Svitavského rybníka na konci léta vyslal na širé ligové moře krakena-destruktora. Dvaadvacetiletý reprezentant Šimon Puršl v létě zužitkoval nemalých služeb řady špičkových trenérů a po čtyřech dějstvích nového ročníku došplhal už na sedmé místo v užitečnosti i mezi střelci celé Kooperativa NBL. V Děčíně udeřil 29 body při střelbě 14/13, Brno v sobotu zničil 25 body a 15 doskoky při sřelbě 11/9 a jeho bodový průměr činí už 17,3 bodu. Jeho nový hlavní trenér u Turů Lukáš Pivoda však ví i o oblastech, které ještě svitavský podkošový pilíř musí vylepšit. A tak některá slova zatím nechce používat.

Nymburk doma na Gaziantep, Děčín na Osijek

PŘED EVROPSKÝMI POHÁRY Navázat na skvělý vstupní duel s Bambergem budou dnes od 18:30 chtít na domácí palubovce pražské Královky hráči ERA Basketball Nymburk, které ve druhém kole Ligy mistrů čeká zdánlivě snadnější soupeř – poslední čtvrtfinalista turecké ligy Gaziantep (vysílá Nova Sport 1). Další dva zástupci Kooperativa NBL pak budou bojovat v Alpe Adria Cupu – už dnes od 18:00 hostí Děčín chorvatský Osijek a Opava bude ve středu bojovat ve slovinském Šenčuru, který se dělí o druhé místo v domácí soutěži.

Kdo z elity U22 má aspoň 10 minut s 5 body?

VÝKONNOST MLADÝCH ČECHŮ U22 Jako ledoborec rozráží zatím v nové sezoně obranné valy soupeřů svitavský power forward Šimon Puršl, který je po čtyřech kolech sedmým nejlepším skórerem (17,3 bodu) i sedmým nejužitečnějším borcem (20,5) celé Kooperativa NBL, přičemž jasně kraluje pelotonu 57 českých hráčů U22 (s nejvýš 22 lety v době vstupu do sezony). K tomu mu nemálo pomáhá i důvěra nového kouče Lukáše Pivody, který mu dopřává více než 28 minut na utkání, což je 25. nejdelší čas soutěže. Puršl je navíc za Douglasem těsně druhým útočným doskakovačem ligy s průměrem 3,25 a celkově na doskoku čtvrtým mužem (8), k tomu se pyšní i 69procentními dvojkami, a tak jedinou Achillovou patou zůstávají 48procentní trestné hody, kterých za 4 kola házel suverénně nejvíc v lize (31)!