Je sranda porazit Brno už podruhé. Jsme zpátky!

Předhoďte mu silného soupeře a dostanete z něj to nejlepší. Suverénně nejlepší střelec i nejužitečnější hráč Opavy Jakub Mokráň potvrdil to, co při nedávné All-Star Game - čím větší výzva, tím větší je i jeho výkon.

A když je navíc dějištěm takové výzvy brněnská palubovka, jen nebe je pak jeho limitem. Poté, co se v exhibici ligových hvězd stal králem turnaje muže proti muži, v sobotu pod Špilberkem svým druhým double doublem sezony (24+10 doskoků za 24 minut) a měřeno užitečností nej výkonem za dobu v české lize dotáhl Slezany k překvapivě velkému vítězství na kurtu lídra tabulky (76-95) a také ke druhému v řadě venku. Je tedy Opava po kritickém úseku s 5 porážkami za 7 utkání definitivně zpátky?

„Určitě hej,” potvrdil slovenský power forward. „Získali jsme teď cenné výhry, zvlášť když bojujeme o elitní osmičku. A taky máme v rotaci nového hráče pod koš, což nám jistě pomůže,” dodal k prvním šesti minutám statného Američana Dylana Carla, který mu v nejbližších utkáních hodně uleví.

Jakube, co především jste v posledních dvou utkáních na pražské Folimance a v Brně zlepšili?
Hlavně jsme dali dost bodů, když dřív jsme měli někdy problém dát aspoň osmdesát. Teď jsme nasázeli dvakrát venku 95 (před utkáním na USK měl tým průměr v útoku 81). A s Brnem byla důležitá i naše agresivní obrana. Brňané těží z velmi dobře nacvičených signálů i z rychlého přechodu, což jsme si oboje pohlídali.

Udržet nejlepší útok ligy na 76 bodech je velká věc. Bylo to tedy hlavně rozbitím signálů soupeře?
Hlavně jsme chtěli být agresivní v tlaku na míč, aby rozehrávači nemohli dávat snadné přihrávky, po clonách nebo pod koš.

Na půdě soupeře vyniklo i vašich 14 trojek nebo  jen 7 ztrát, navíc jste těsně vyhráli i doskok, což se v souboji s lídrem všechno počítá dvakrát. Mimochodem, trojek jste v posledních čtyřech zápasech dali 20, 11 a dvakrát po 14, což je vaše zatím nejsilnější oblouková sekvence sezony...

Ty ztráty byly velmi super. A u těch trojek doufám, že to bude takhle i dál, ale každý zápas je jiný, a když to někdy nebude padat, tak musíme umět najít i cestu dovnitř. Nicméně na tréninku to všem padá, jsme tu dobří střelci, tak snad to půjde stále nahoru.

Vy jste už i ve většině první půle vedli, ač čtyři z pěti hráčů základní pětky zvládli spolu pouhé tři body, kdy jste její čest zachraňoval jen vy v první čtvrtině. To muselo být do druhé půle slušné povzbuzení.
Zaprvé nám tam pomohla obrana, kdy jsme v první čtvrtině udrželi domácí na 15 bodech. A za druhé máme širokou rotaci, je nás tu deset jedenáct, kteří můžou hrát, a ty body může vždycky někdo dát. V tom je naše síla.

Vy jste ovšem tým držel už tradičně a zapsal svůj druhý double double sezony za 24 bodů a 10 doskoků, kdy stále máte jen tři jednociferné bodové zápisy. V Brně jste si zřejmě vzpomněl na individuálně vydařené All-Star, anebo vás spíš motivoval souboj s lídrem?
Pro mě je vždycky větší motivace, když hrajeme proti silnějšímu týmu. Nevím, čím to je, ale asi že vím, že mě čeká těžká práce. A možná i to, že jsme tam měli před dvěma týdny tu All-Star Game, jsem to hřiště měl nějak v paměti (usměje se).

Díky téhle velké loupeži jste jako první porazili Brno v této sezoně i podruhé a máte tak na svědomí polovinu jeho porážek.
To je sranda, že Brno i Kolín jako další silný tým jsme porazili už dvakrát. Je to dobré i z pohledu sebevědomí, že vidíme, že umíme hrát i proti lídrovi tabulky. Jen se teď musíme soustředit na každý zápas a eliminovat zbytečné prohry, abysme postoupili v tabulce výš.

Zápas v Brně jste rozhodli silným startem do druhé půle, kde se rozjeli vaši do té doby tišší kolegové ze základu. Byl to klíč k utkání?
Vypadalo to tak, že domácí měli začátky poločasů slabší, ale to už je na nich. My šli pořád na sto procent.

Brno poprvé nasadilo své nové zvučné jméno na rozehře Randyho Culpeppera, který se trápil s fauly, ale za svých 15 minut stihl 14 bodů a byl +4 body. Jak se vám na něj dařilo?
Měli jsme na něj skauting z jeho dřívějších zápasů, věděli jsme, že má silnou střelu z driblinku i hned po chycení přihrávky. Je to opravdu velmi dobrý střelec a bude mít ještě lepší zápasy než proti nám. Chtěli jsme u něj předskakovat při clonách a tlačit na něj stejně jako na ostatní. Zatím na něj nebylo nic speciálního. Sice nám dal dvě střely, kdy jsme mohli být blíž, ale jinak měl těžké pokusy. Jednu trojku trefil přes ruce z dálky v poslední sekundě a obrana na něj byla celkově dobrá.

Co vám v premiéře dal nový power forward Dylan Carl, který stihl za 6 minut 5 bodů a 3 fauly?
Myslím, že nám pomůže hodně. Hlavně to bude nejvyšší hráč v týmu, jde po doskocích, dává do toho energii. Jistě, v prvním zápase se ještě hledal v signálech, ale bude to každý zápas lepší a bude cennou posilou.

A kdy se zapojí další posila, guard Terry Henderson?
Už s námi trénuje, v týmu je, tuším, na oboustranné zkoušce do konce ledna, kdy si navzájem vyhověli s klubem. Dostává se z nějakého zranění, ale přesně netuším, kdy bude moct nastoupit.