Je to do or die. Věřím aspoň v 1000. Musíme!

Předposledního dubna oslavil svůj třetí dvojciferný střelecký zápis sezony. Při 27bodové porážce na pardubické palubovce ve čtvrtfinálovém Zápase 5 měl ale ze svých deseti bodů pramalou radost.

Vše by jistě radši vyměnil za vítězství. To dnes večer bude SLUNETA rozehrávače Martina Nábělka potřebovat vůbec nejvíc v celé sezoně. Porážka na domácí půdě by už za stavu 2-3 vyznačila odchod týmu na předčasnou dovolenou. A to ani jedna z ústeckých Pand nemůže na svém kurtu připustit.

Martine, jak to vidí přímý aktér - nedocházel vám v posledních dvou zápasech série při sedmičlenné rotaci už trochu dech?
Je to podle mě pořád stejné. Nevím, jak kluci, kteří hrají o dost víc minut, ale přijde mi, že jsou na tom fyzicky suprově, jsou dobře kondičně vybavení a ta síla zatím neklesá.

Podle čísel je nicméně znát, že jste se v prohraných Utkáních 4 a 5 nemohli moc opřít o body z protiútoků (8 a 11). Proč tedy?
My jsme asi nějak odstoupili od té naší rychlé hry. Určitě i Pardubice se na nás líp připravily, byl to pro ně jeden z top úkolů, protože jsme z toho nejvíc nebezpeční. Byla tam kombinace víc faktorů, a když jsem řekl, že jsme nebyli unavení, tak nějaký faktor ta únava asi taky byla, protože ta čísla tomu nasvědčují.

A jak se bude běhat dnes, v šestém zápase za 12 dní?
Je to „do or die” (zápas, co se musí vyhrát, aby neskončila sezona), není už žádná výmluva, musí se do toho dát víc než sto procent. Musíme hrát svou hru, nejde zkoušet nic nového, jestli to vyjde.

Co po posledních dvou zápasech se 70 body v útoku nejvíc zlepšit?
Nějakou konzistentní disciplínu. Myslím, že některé zápasy, třeba první nebo čtvrtý, jsme si prohráli jen nějakou pětiminutovkou, jinak jsme byli lepší. A mám teď na mysli disciplínu na obou koncích hřiště, hlavně ale tu defenzivní, protože z dobré obrany se pak snáz útočí. Hráč se líp chytne v obraně než v útoku.

Vy ovšem nejste tým, co by vyhrával na 75 bodů, co udělat pro zvýšení útočné produkce?
Víc si půjčovat balon a věřit jeden druhému, že i v tak těžkém zápase může pomoct. Zase musíme ukázat toho týmového ducha, kterého podle mě máme, a jen je potřeba to dělat a ukázat v zápase.

V čem se poslední dvě utkání zlepšila obrana Pardubic? Bylo znát, že se opět naplno zahřál po zranění se vracející vytáhlý pivot Rikič?
Určitě. Je to jedna z hlavních postav soupeře a tak obrovský pivot dělá v obraně velké haló. Je tam znát a je to jeden z těch zásadních důvodů, proč se jejich hra v obraně, ale i v útoku zlepšila.

Několik zápasů vás bodově potrápil i guard Dickerson, a jen jste ho naposledy zavřeli, rozeslal 10 asistencí a pro změnu 23 bodů doručil pivot Švrdlík. Je to s takovým skórerem těžké?
On je hodně nechci říct přímo nečitelný, ale má takový druh pohybu při driblinku, že může v daný moment udělat prakticky cokoli. Takový hráč se vždy brání těžko, zvlášť když nám teď ukázal, že umí i přihrávat. Navíc má tu mentalitu, že i když nedá čtyři střely za sebou, tak vystřelí další tři a ty může úplně suše dát a takový mikrovlnný hráč se brání složitě. A co se týče Kamila Švrdlíka, ten pořád ukazuje své kvality, ligu hraje ikstou sezonu a za mě to je X-faktor Pardubic.

Vy jste v pátém zápase poprvé dostal větší prostor a 21 minut jste využil k 10 bodům. Jak tomu bude dnes, když pro vaše vytížené kolegy už to musí být hodně náročné?
V minulém zápase to bylo dané tím, že v poslední čtvrtině už nehrála základní pětka, aby si odpočinula na dnešek. Já tak můžu zase čekat něco mezi 12 a 15 minutami jako vždycky. Mám svou roli danou a neočekávám nic jiného. Půjde jen o to ty minuty využít naplno a co nejvíc pomoct týmu.

Je úterý, v jak velkou fanouškovskou podporu dnes v tomhle klíčovém zápase celé sezony věříte?
Doufám, že aspoň ta tisícovka se v hale zase vyskládá. Je to pro nás rozhodující zápas, musí se vyhrát a doufám, že nám fanoušci pomůžou.