Kat O´Brien v poslední vteřině a Kolín 22-0!

ECHO 13. KOLA Tři vítězství domácích, dvě hostů a thriller pod děčínskou skálou, který rozhodl pro svitavské Tury necelou vteřinu před koncem Sean O´Brien. Jeho tým se tak po páté výhře v řadě (77-79) osamostatnil na druhém místě tabulky. Venku uspělo i Olomoucko, které vedeno Lukášem Palyzou dobylo Brno (71-88), jež zapsalo už devátou porážku v řadě. Na domácí půdě ničili Medvědi, kteří ve druhé čtvrtině sestřelili Novou huť šňůrou 22-0 a zvítězili 101-65! Pardubice si čtvrtou čtvrtinou definitivně řekly o domácí úspěch nad Pandami (82-67) a SLUNETA tak má u konce svou vítěznou šňůru. A USK si odskokem ve čtvrté části zajistil těsnou domácí výhru nad Hradcem Králové 88-87.

Medvědí K.O. 22 k nule!

Kolín se dočkal letos zatím řídké domácí radosti. Ovšem stálo to za to! Dokud Novou huť držel 15 body za prvních 8 minut utkání Boggs a tým tu vysázel hned pět trojek, bránil po první čtvrtině remízu 25-25. Ale od stavu 27-27 přišlo pro hosty smrtící útočné sucho a domácí tu neuvěřitelnou šňůrou 22-0 během šesti minut utekli na rozhodných 49-27. V poločase (50-31, z toho druhá čtvrtina 25-6) je táhlo 29bodové duo Thompson – Walton.

Ostrava se ještě pokusila o odpor na startu třetí čtvrtiny, kdy Alleyn vedl kontr na 56-47, ale pak si opět vzali slovo kolínští Američané a ještě před koncem čtvrtiny jejich tým znovu vedl o parník (74-53). Na konečném triumfu 101-65 se rovnými 70 body podílely americké opory GEOSANU Thompson (25+11 doskoků), Purifoy (24, trojky 8/7) a Walton (21). Nejlepší z Čechů byl autor 10 bodů Šafarčík.

Za NH, jež padla popáté v řadě, se prosadili Boggs (22, trojky 9/4), Zaharijevic (18+11 doskoků) a Alleyn (14+8 doskoků). Kolín dominoval efektivitou dvojek (33/22 – 48/20), trojek (34/14 – 29/7), šestek (15-4) i body z brejků (24-4).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme do Kolína přijeli ve stavu, v jakém jsme. Chvíli jsme bojovali, poté to šlo „do kytek“. Kolínský tým si pak vedení zkušeně hlídal, křídelník Purifoy by se dnes trefil i ze šatny, byl ve velkém laufu a my musíme počkat, až se nám všichni hráči uzdraví. Dnes se navíc zranil ještě Petr Bohačík a s tím se dá těžko hrát.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „První čtvrtina byla absolutně vyrovnaná, obě družstva zkoušela, co jejich trenéři vydrží s nervy kvůli obraně. Od druhé čtvrtiny jsme začali na hřišti dominovat. Bylo to tím, že jsme hráli týmově a klukům padlo do koše hodně střel. Pro mě je vítězstvím to, že jsme mohli do utkání zapojit Vojtu Bratčenkova po dlouhém zranění i Miloše Pajoviče - po takřka měsíční pauze. Mohli jsme do hry dostat i mladé kluky z juniorského týmu a to je pro nás dnes to nejcennější, co utkání přineslo.“

Lukáš Bažant (křídlo NH Ostrava): „Nezačali jsme úplně špatně, ale pak se bohužel domácí rozstříleli. Neměli jsme tak špatný úsek ani na začátku 3. čtvrtiny, kdy jsme se vrátili na dostřel, ale bohužel, domácí dnes dávali koše a o tom ten basketbal je.“

Lukáš Vacek (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „My jsme si pro vítězství šli od začátku a myslím, že jsme si ho také zasloužili.“

O´Brien zmrazil děčínskou tvrz!

Epické finále televizního duelu o druhé místo v lize bylo hodno této vyčerpávající megabitvy ve strhujících děčínských kulisách. I přes všechny chyby, jež jsou kořením těch nejdramatičtějších koncovek, a jež na obou stranách týmy místy doslova drtily…

Ještě 3:20 do konce měli Tuři domácí celek za vedení 67-77 na lopatě. Jenže pak začali hrát na čas, odpoutávali „air bally“ z trojek, ztráceli míče a domácí Carlson, Autrey a především trojkou Pomikálek Děčín minutu do konce dostali na 74-77. Následovala ztráta Tura Puršla, aby jeho spoluhráč Kovář chytrým nestřeleckým faulem a poté i blokem zastavil dvě po sobě jdoucí akce domácích. 13 vteřin do konce se ale přece Válečník Šiška dostal k potřebnému trojkovému pokusu. Ten však minul a domácí se zdáli být odsouzeni k porážce.

Jenže k útočnému doskoku se vyšplhal druhý nejlepší rebounder ligy Autrey, do té doby autor 9 bodů a čtyř minutých trojek. Americký guard si však rychle oddribloval za oblouk a z místa, i s obráncem nalepeným na čele, odpoutal z levého rohu přetěžkou trojku. A jeho projektil propadl obručí.

Děčínské kolbiště zachvátilo pandemonium, ale stále chybělo sedm vteřin. Hosté si vzali timeout a vhazující Slezák využil toho, že O´Brien byl bráněn zepředu a obloučkem vyzval kolegu  k podkošovému zakončení, jímž americký forward nepohrdl a vteřinu před koncem poprvé ve své profesionální kariéře rozhodl v padajícím čase zápas.

Na páté svitavské výhře v řadě (77-79) se nejvíc podíleli famózní trojkař Slezák (20, trojky 11/5, 7 doskoků), dále O´Brien (13), Kovář (13), Marko (12+10 asistencí, 6 doskoků, trojky 9/4) a Puršl (10). Celý základ včetně obou mladých pivotů tak skončil bodově dvojciferný a s nejméně 27 minutami u pasu. Hostům, kteří přežili 18 ztrát, patřily trojky (27/7 – 31/11) i šestky (4-8, Děčín měl doma jen 9 pokusů). Za domácí kontrovali Carlson (17), Pomikálek (14), Autrey (12) a Feštr (11).

Děčín se od začátku snažil agresivně dostat míč pomocí zdvojování a v závěru až ztrojováním z rukou klíčového rozehrávače soupeře Marka, který se za to mstil velkými trojkami a také nabídkami odkrytým mladíkům pod košem. Domácí se tradičně vrhali až ve čtyřech mužích na útočný doskok, ale chyběl jim power forward Krakovič a konečná bilance 14-10 a body z druhých šancí 11-7 Tury zásadně nezatížily.

Dílčí útočnou krizi ve druhé čtvrtině hosté přežili díky trojkám Marka se Slezákem a byly to opět rohové trojky Slezáka, co Tury na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny dostalo k náskoku až 10 bodů. Naopak domácím kromě závěru trojky padaly jen tu a tam a koš museli dobíjet mnohem složitěji. Navíc se minimálně dostali na trestnou linii a v rozhodných sekvencích příliš spoléhali na to, co předvede Autrey, k němuž se navíc míč dostával kostrbatě. A Válečníkům nakonec nepomohla ani širší rotace.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme rádi, že jsme dokázali v Děčíně vyhrát, ale myslím, že si dnes zasloužily vyhrát oba týmy. Všichni hráči makali, jak kdyby to bylo play-off a všem zúčastněným patří kredit. Vyhrál šťastnější tým, ne lepší. Leč myslím, že jsme koncovku měli mít lépe pohlídanou, zejména trojka Tomáše Pomikálka byla z řady těch zbytečných. Oba týmy ukázaly dobrou tvář, my jsme se pomalu rozjížděli, jak dieslový motor, ale ve druhé čtvrtině jsme byli velmi potentní. Zbytek zápasu se tahal, my byli o chlup lepší, měli jsme pár dobrých střel a vybojovali nějaké neutrální míče. Koncovku jsme zvládli šťastně, ale měly vyhrát oba dva týmy.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Pro nás to je trpká porážka, ale předvedli jsme bojovný a kvalitní výkon. Náš tým se s tím zápasem popral dobře. Utkání se muselo líbit, mělo tempo, grády a spoustu soubojů. Svitavy v konečném důsledku vyhrály kvůli naší jedné mentální chybě v závěru. Nás ale trápí produktivita v útoku. Máme 75 střel z pole, 40 doskoků, 15 asistencí. Ale potřebovali bychom, abychom dávali některé střely z vymezeného území nebo se trefili víc z dálky. Bylo fajn, že jsme vyrovnali šťastnou střelou Autreyho, ale je škoda dostat pak takový koš (O´Briena). Proto je ale lepší vyhrávat takovéhle zápasy o deset. Pro nás možná dobře, musíme hrát s větší odvahou a kvalitou hry. Fakt to byl těžký zápas.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Byl to kvalitní zápas. Oba týmy podaly dobré výkony. Myslím, že se to mohlo líbit divákům v hale i u televizí. Na konci bylo štěstí na naší straně, za což jsme rádi. Teď musíme výhru potvrdit doma proti USK.“

Klint Carlson (power forward BK ARMEX Děčín): „Samozřejmě to byl dobrý zápas. Kredit hostům za to, jak hráli. Mají dobrý tým a dobře trénovaný. Byli jsme minus deset, stálo nás dost sil se dotáhnout a trochu i šťastně jsme vyrovnali. Bohužel, já jsem pak udělal špatné rozhodnutí, což nám vzalo šanci hrát prodloužení. Kredit ale i mým spoluhráčům za to, jak jsme bojovali.“

Drtiči doskoku zlomili Ústí

Ač na Bekse jako by ležel tíživý stín průběhu poslední čtvrtfinálové série, vyjádřený trojkovou bídou (21/5), spoustou ztrát (19) a drtivou převahou na doskoku, jež dlouho nebyla znát na skore, dotlačila i druhý střet s Ústím v této sezoně k vítěznému výsledku, tentokrát na domácí půdě (82-67). Ukončila tak soupeři šňůru jeho vítězství na čísle 6.

Pardubice po vyrovnaném začátku neseny svými podkošovými muži a útočnými doskoky unikly na přelomu prvních dvou čtvrtin z 15-11 na 23-11. Jenže stačil mžik dvou minut s pár minelami a hosté se po dvou trojkách Šotnara vrátili na 23-21. Po poločase 35-31 s 31 doskoky ale taky 14 ztrátami domácích se v obraně tlačící Beksa body Benjamina a podkošových hráčů probila do trháku 10 bodů, ale Pandy se jí nedařilo stále zcela setřást. SLUNETA nicméně byla naposledy nebezpečně blízko 6 minut do konce (64-58). Pak už se nadechli reprezentační rozehrávač Půlpán a guard Jackson, kteří zápas pro Východočechy uklidili do bezpečí.

Beksu sytili Benjamin (15+10 doskoků), Kohout (14+13 doskoků, z toho do půle 9+11), Švrdlík (14) a Jackson (12), za z pole jen 33procentní hosty, jež před zápasem opustil forward Stevanovič, kontrovali Svejcar (14), Pecka (10+8 doskoků) a Wallace (10). Domácí měli převahu z dvojek (27-14), v bodech zpod koše (42-22), na doskoky (55-29, v útoku 17-6) i v bodech z druhých šancí (16-9).

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli. Do zápasu jsme nevstoupili tak, jak jsme chtěli, ale ve druhém poločase se náš výkon zlepšil. Důležité bylo, že jsme už neměli tolik ztrát jako v prvním poločase, a také fakt, že jsme zrychlili naši přechodovou fázi. Celkově jsme do druhé půle vložili více energie, ale i v tomto směru musíme být stále lepší a lepší.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Během zápasu jsme měli trošku útlum, kdy Ústí dalo i těžké střely a dotáhlo nás, ale jich bylo málo a naším cílem bylo je uběhat. Ve druhém poločase jsme více běhali dopředu a to rozhodlo.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Přijeli jsme do Pardubic s nějakým plánem a cílem. Když pominu detaily, připravovali jsme se na sílu domácích na útočném doskoku a na jejich rychlý přechod do útoku. Myslím si, že v prvním poločase jsme přechodovou fázi zvládli zastavit a to nám pomáhalo, protože jsme nebyli příliš efektivní při střelbě zvenku. Do poločasu jsme se nějakým způsobem drželi, nicméně jsme přišli o Pavla Houšku, což se projevilo ve druhém poločase. Pardubice v plné sestavě ukázaly svoji sílu. Daly ve druhé půli tuším 16 nebo 18 bodů z rychlého přechodu a my už jsme zkrátka nestačili.“

Martin David (křídlo SLUNETA Ústí): „Bohužel jsme museli nastoupit v okleštěné sestavě, bylo poznat, že jsme měli méně sil než soupeř. Když se k tomu přidala nepříliš úspěšná střelba za 3 body, tak to rozhodlo. Myslím, že jsme byli na soupeře připraveni a ničím nás nepřekvapil, ale byli lepší v důrazu a doma jim to víc padalo.“

Sokoli s další těsnou porážkou

Hradecký nováček se opět pokoušel sahat po úspěchu, většinu utkání na pražské Folimance byl na těsný distanc, ale nakonec znovu odjížděl s prázdnou. Po nejtěsnějším výsledku 88-87 se naopak raduje USK, který se opíral o kvartet Vukosavljevič (22+8 doskoků), Appleby (18), Ondřej Sehnal (16+9 asistencí) a Mareš (14).

První čtvrtina patřila po čtyřech trojkách hostům (16-21), ale jakmile Hradci trojky v první půli došly, USK se během posledních pěti minut odloučil až na sedm bodů. Když však Kingspan objevil nové obloukové zřídlo, byla z toho vyrovnaná třetí čtvrtina, kdy až v jejím závěru USK odskočil po dvou ztrátách soupeře na 68-61. Ve čtvrtém dějství byl stále v minimálním odstupu, ale rozhodl až v poslední pětiminutovce odskokem ze 75-73 na 86-73 během 120 sekund, a to díky třem vlastním tříbodovým akcím (trojka a tři šestky Mareše a trojka Sehnala) i dvěma ztrátám hostů.

Hradec pak ještě podnikl masivní nápor, ale Ondřej Peterka snižoval dvojkou z útočného doskoku v posledních vteřinách jen na konečných 88-87. Hlavními střelci hostů (bez Panduly) byli Sedmák (18), Lošonský (17), Canda (16, trojky 8/4) a Rikalo (13). Domácí (bez Křivánka) byli mírně lepší v bodech zpod koše (44-38) a z brejků (20-12), výrazně pak v produkci laviček (38-19).

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Po boji to skončilo těsně, i když poslední koš padnul až vteřinu před koncem. USK si to vítězství o malinko víc zasloužil. Byl agresivnější, bojovnější a ve druhém poločase si vytvořil třináctibodové vedení. My jsme se pak vrátili do hry, ale na zvrat už nezbývaly síly. Nás zradily opět ztráty. Měli jsme jich 15 a i na doskoku jsme prohráli. Zápas jsme mohli o malinko víc zdramatizovat, ale neodehráli jsme ho špatně.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Bylo to těžké utkání, protože Hradec hraje mnohem lepší zápasy, než na začátku sezony. S příchodem Lošonského posílil na pozici 4 a spolu s dalšími cizinci to byla těžká zkouška. Během utkání jsme měli příliš výkyvů. Vedli jsme o 13 a místo zavření utkání jsme začali bláznit. Přebírali jsme zbytečně hráče a zle to řešili. Místo držení se taktiky jsme zmatkovali a neatakovali jsme ty, které jsme měli. Na druhou stranu je to výhra a bude se počítat. Doufám, že ve Svitavách to bude lepší.“

Devátá porážka Brna v řadě

Na palubovce egoé nebyl žádný prostor pro drama, neboť hosté z Olomoucka měli bleskový nástup (6-16 se 4 trojkami) a s celkem pěti trojkami i několika využitými útočnými doskoky ovládli už první čtvrtinu 16-29. Domácí se dočasně vrátili na šest, ale poté následoval nový nápor soupeře, jenž v poločase vedl 29-45 a ve třetí čtvrtině se vzdálil už na víc než 20 bodů.

Pod vítězství 71-88 se výrazně podepsali Palyza (22+7 doskoků, trojky 8/4), Pelko (14), Douglas a Dunans (po 13). Jejich tým byl lepší jak v bodech zpod koše (30-40), tak v počtu trojek (7-11). Za Brno, jež padlo podeváté v řadě, zajistil Keely 25 bodů s 8 doskoky a Geiger 21 bodů s trojkami 9/4.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, proto jsme přijeli. Na utkání jsme se připravovali velmi seriózně. Poučili jsme se z prvního utkání, které jsme na domácí palubovce prohráli. Pohlídali jsme si mladé české hráče – Stegbauera a Farského –, kteří nás v prvním utkání zničili. Samozřejmě jsme počítali s tím, že cizinci, Američani, budou hrát u soupeře hlavní roli. Podařilo se nám zastavit jednoho z nich, i mladé české hráče, a cesta k vítězství nám byla otevřená. Gratuluji klukům. Hráli jsme pětatřicet minut velmi koncentrovaně, posledních pět minut jsme polevili, ale to je normální. Dobrý zápas, jedeme dál.“

Chris Chougaz (trenér egoé Basket Brno): „Gratuluji Olomoucku a mému velmi dobrému příteli Predragovi, se kterým jsme byli před několika dekádami spoluhráči v Řecku. Dnes hosté vyhráli poměrně jednoduše, bylo to čisté vítězství. Vyhráli z toho důvodu, že jsme nezačali zápas s energií a nasazením. Je to první utkání, které jsme zde prohráli bez boje, a to je to nejhorší. Nejde o to, že prohrajeme, ale že prohrajeme bez boje, bez koncentrace a bez obrany. Nemůžeme mít šanci, když nebráníme. Nebudeme si v zápase jistí jen z útoku. Potřebuji od hráčů, aby byli další zápasy lepší a lepší, zejména proti Ostravě. A abychom vyhráli. Začneme vyhrávat.“

Javonte Douglas (power forward BK Olomoucko): „Mám pocit, že jsme nastoupili koncentrovaní. V Palyzovi máme nového vůdce, který nás poslední dobou táhne. Myslím, že jsme se už spojili jako tým. První půlku sezony jsme se poznávali a teď jsme celek. Každému se daří, hrajeme jako tým.“

Deremy Geiger (rozehrávač egoé Basket Brno): „Olomoucko začalo zápas s nasazením. Velmi intenzivně a s koncentrací. V tomto jsme se mu v první čtvrtině nerovnali, ani v celé první polovině. Musíme zlepšit naše začátky čtvrtin, začátky polovin, začátky zápasů. Zejména proto, kde jsme teď v tabulce. Každý z nás se musí podívat do zrcadla a donutit se k většímu úsilí.“