Nervy na Královce ukončil psanec i hrdina Hankins!

ECHO LIGY MISTRŮ A ALPE ADRIA CUPU U rozhodujícího momentu stál ten, který si to nejvíc zasloužil. A tím, čím je pro tým nejvíc důležitý. Když zakončení Ivana Almeidy z divokého nájezdu na levou ruku vysoko přeletělo koš, z druhé strany už se tou dobou vysouval nejvyšší nymburský maják Zach Hankins, který hned z útočného doskoku a také s klaksonem prodloužení rozhodl. A spustil stavidla radosti na pražské Královce, kde domácí s obrovskou porcí štěstí i smůly zvládli proti tureckému Gaziantepu i druhý duel nového ročníku Ligy mistrů (74-72), ač po poslední střele utkání šli sudí ještě k videu přezkoumat, zda nezbývá nějaký čas.

Byl to ovšem právě Hankins, který v kulise 1450 diváků dostal jako na podnose šanci stát se super hrdinou už necelé tři sekundy před koncem normální hrací doby za stavu 65-65. Když na něj směřoval míč pod koš v pozici zády k zařízení, sudí, kteří za předchozích 40 minut nechali být desítky násobně tvrdších zákroků a (dříve) jasných faulů, odpískali poměrně běžný souboj o míč jako nedovolený. Američan však v duelu „zoči v oči“ s obroučkou z šestek dvakrát selhal a šlo se do prodloužení.

Zajímavé bylo, že už v závěru čtvrté čtvrtiny a pak i v nastavení točili domácí nejčastěji velmi nezvyklou pětici s Bookerem, Almeidou a Pumprlou na perimetru a Bendu s Hankinsem pod košem, neboť obvyklí střelci neměli svůj den.

Hosté se v prodloužení po trojce Vasiliauskase dostali do vedení 66-68. Domácí zastavovaly ztráty z unáhlených řešení útoků a Almeida se zase příliš snažil vše řešit těžkými trojkami. Jednu na 69-68 ale trefil, aby jeho tým v posledních desítkách vteřin přežil se štěstím několik zakončení soupeře zpod koše. Američan Crawford si ale vynutil šestky na 69-70, na což reagoval už skoro zázračnou trojkou z rohu – a svým jediným košem v zápase ze hry – Jaromír Bohačík (v závěru alternujcí už i jako rozehrávač) z dlouhého pasu Almeidy.

Jenže ani 12 sekund do konce nebylo hotovo, neboť opět Crawford z nájezdu přes Almeidu stavějícího se na průraz srovnal. Zbývalo pět sekund, když po timeoutu najel Almeida a Hankins „zlatým košem“ rozhodl.

Kdo však sledoval zápas celý, musel se takovému dramatickému rozuzlení divit s vysoko vytaženým obočím. Nymburk stejně jako s Bambergem vystřihl v útoku i obraně velmi energickou a navíc i z většiny takticky odehranou první půli, v níž jej nebývale potáhl 37letý veterán Benda. Ten se na pomezí první a druhé čtvrtiny zahřál 8 body z brejků a útočného doskoku, ve druhé části přikládal pod kotel v klíčové šňůře 15-0 na 37-17, aby poločas završil na 41-28 jednoruč zakončením z alley-oopu, k němuž jej v brejku vyzval Almeida.

Nebýt pár hluchých minut, mohli domácí duel rozhodnout už do půle, kde se ještě hosté šestkami, pár útočnými doskoky a solidní obranou dokázali udržet na manku, jež jim nebralo naději. A po změně stran se ukázalo, jak důležité to bylo.

Gaziantep nastoupil do druhé půle s novou vlnou energie, trpělivě si připravoval útoky až do posledních sekund a bod po bodu ukrajoval z náskoku domácích, na jejichž ruce se postupně usazovala nervozita. Při tvrdosti a kvalitě obrany hostů začaly přibývat, a to velmi často, i do té doby se nevyskytující ztráty a nymburské střely přestaly trefovat vnitřek obruče.

Najednou nebyl, vyjma trojkových ran Peterky, nikdo, kdo by se potkal s útočnou formou, a kouč Amiel mohl točit sestavou tam a zpět, ale domácí se i tak propadli 5:40 do konce 4. části až do čtyřbodového minusu (53-57). Stejně jako proti Bambergu začal i druhý soupeř v Lize mistrů postupně utahovat šrouby skrze trojky a útočné doskoky a bez Hankinse byl Nymburk v obraně po odražených střelách místy až příliš obnažen.

Právě necelých 6 minut do konce 4. dějství už musel kouč Amiel vrátit Hankinse do hry a Američan začal svou prezencí i body vracet domácí do utkání. A klíčové zákroky v obraně, doskoky i koše v útoku přihazoval i všeplatný kapitán Pumprla, který v závěru převzal v obraně i 178 vysokého playmakera Oguta.

V samém závěru 4. čtvrtiny pak převzal v jedné obraně o 35 čísel nižšího Oguta i 213 vysoký Hankins a pod košem vychytal jeho přehoz. Nahecovaný se pak v obrovských gestech přesouval do útoku, kde už necelou půlminutu do konce dějství museli hosté faulovat. Booker však proměnil jen jednu šestku na 65-62, aby domácí, kteří měli ještě jeden nestřelecký faul, faulovat nestihli a pět sekund do konce inkasovali trojku na vyrovnání. A dál už to znáte…

Střelecké pole vítězů vedli Benda (16), Hankins (14+10 doskoků) a Almeida (10+6 doskoků a 5 asistencí, s +17 nejlepší). Celkově Nymburk vyhrál doskok (55-41) a měl velkou výhodu v lavičce (na body lepší 43 ku 9), sráželo jej ale 20 ztrát, z nichž 16 přišlo za druhou půli a prodloužení.

„Jsem stále plný emocí. Na konci čtvrté čtvrtiny jsem minul dvě šestky na výhru. Předtím jsem ještě nefauloval, když mi to trenér říkal, a soupeř srovnal trojkou. Já si to v tu chvíli neuvědomil, že za vedení o tři je tohle chytrá věc. Pořád jsem si ale říkal, že ještě máme prodloužení a pak jsem se dokázal nějak vykoupit za své chyby. Jsem taky pyšný na kluky, kteří na konci trefili velké střely. „Boči“ neměl vůbec den a pak tam práskl tu ohromnou trojku,“ vyznal se ze svých pocitů Zach Hankins.

„Gaziantep teď nebyl v dobrém rozpoložení, prohrál čtyřikrát v řadě. I v situaci zády ke zdi ale dokážete najít ještě sílu a přesně to dnes soupeř zvládl. A za to, že se nevzdal, má můj velký respekt. Od nás to bylo tři a půl nejhorších čtvrtin v této sezoně a vůbec za hodně dlouhou dobu. I za to ale zaslouží kredit soupeř, který nás přinutil hrát v jeho stylu, to znamená dlouhou kontrolu míče a plné využívání času na útok. V tomhle směru nás tedy přehrál. My jsme udělali spoustu chyb, ale nakonec jsme urvali výhru a někdy takto vydřené výhry pomohou v týmu něco utvořit. Příště ovšem musíme v koncovce odvést mnohem lepší práci,“ podotkl kouč vítězů Oren Amiel.

Děčín po "divočině" přemohl Osijek, má třetí výhru

Tým Děčína získal ve čtvrtém utkání Alpe Adria Cupu svou třetí výhru, když na domácí půdě v poměrně divokém duelu se dvěma vyloučenými přestřílel chorvatský Osijek 98-83, když hosté po emocemi nabitém závěru odešli do šatny bez podání rukou.

Osijeku patřila první fáze utkání, když díky nestřídající základní pětici vedl až 18-27. Po prvních střídáních však jeho produkce opadla, domácí navíc zlepšili obranu a po třech trojkách Pomikálka v řadě už obraceli na 39-35.

Za stavu 51-53 Válečníci nasadili ke šňůře 10-0 a po třech čtvrtinách vedli 70-63. Tým, ve čtvrté části vedený na rozehře oběma dirigenty Šiškou a Feštrem, pak odskočil až na 75-63, aby se Osijek díky zóně vrátil na 81-75. Vzápětí byla úspěšná trojka domácího Autreyho na začátku ostré strkanice, jež vyústila ve vyloučení domácího Feštra a osijeckého Darlinga. Poté se již zápas za děčínského trojkobití dohrál.

Domácí ARMEX nejvíc sytili Pomikálek (19), Šiška, Autrey (po 17), Carlson (14, trojky 5/4), Kroutil (12) a Feštr (10). Jejich tým kraloval z trojek (39/16 – 21/9), lepší byl i na útočném doskoku (12-6) a ve ztrátách (7-17).

„Osijek má velmi dobrý tým. My jsme měli problém zastavit jeho útok, kde prokázal vysokou kvalitu. Má výborné hráče, dává v průměru devadesát bodů a s tím jsme měli problém. Později nás hosté přibrzdili zónovou obranou, ale naštěstí jsme v klíčových momentech trefili několik trojek. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát,“ uvedl kouč Severočechů Tomáš Grepl.

Rozehrávač Ondřej Šiška doplnil: „Před zápasem jsme si řekli, že rozhodne naše obrana, protože jsme věděli, že Osijek je útočný tým. Nakonec jsme inkasovali 83 bodů, takže tenhle cíl jsme úplně nesplnili, ale sami jsme dali 98, což je pěkné číslo. Soupeř dával na úvod i velmi těžké střely, naopak nám některé střely nepadly. Nehráli jsme v útoku špatně, ale chybělo tomu více bodů. Od druhé čtvrtiny jsme lépe pokrývali útočné akce hostů a navíc dal Tomáš Pomikálek tři trojky v řadě, což byl podle mého rozhodující okamžik utkání. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli.“