No.15 pro Nymburk a MVP jel na vodík

ECHO FINÁLE HYUNDAI FINAL 8 Kometa letošní sezony 24 minut ukazovala v pohárovém finále statečný boj, ale pak se domácí Nymburk kolínským Medvědům začal vzdalovat a bezpečně si po výhře 96-71 došel pro 15. pohárový titul, veden MVP Hyundai FINAL 8 Vojtěchem Hrubanem, který ve finále zapsal 25 bodů za 25 minut a vedle dalších získaných cen se domů mohl svézt Hyundaiem Nexo, prvním vodíkovým autem v Česku.

Kolín ovšem i přes porážku slaví - stříbro v Českém poháru pro něj znamená nejcennější kov v 81letých dějinách klubu.

Po obrovské sobotní šichtě s Pardubicemi se Medvědi v první půli i přes 48 inkasovaných bodů až nečekaně drželi. Hned v úvodu se sice při defenzivní agresi favorita propadli do díry 3-15 po pěti minutách, když na nic včetně střelby neměli vůbec čas, a ústřední dirigent Číž nedostával ani metr prostoru. Přesto se po úvodní kompletně odehrané dvacetiminutovce dostal na 13 bodů včetně jednoho neuvěřitelného nájezdu s faulem, a nevzdát se čtyř šestek, mohlo to být i víc.

Nymburk sice do půle neměl téměř nic z brejků, ale někdy až příliš snadno se posazoval pod koš (body odsud po první čtvrtině 16-2 a po dvou 26-8), když obrana Medvědů nestíhala vypomáhat nebo stavět do cesty překážky.

Kolíňané se v útoku postupně chytili až trojkami, kterých do půle zvládli 7 z 22 pokusů. Právě to je nejvíc drželo při životě a tu a tam tím sráželi manko i pod 10 bodů (2:30 do půle 33-39). Kolín navíc celý poločas držel remízu ve ztrátách a téměř i na útočném doskoku (11-9 pro Nymburk).

Ve třetí čtvrtině ale favorit začal opět od podlahy, ještě víc ve clonách přišlápl kolínský mozek Číže, jeho týmu dával už jen daleké střely, a byť přechodně Kolín snížil po dvou trojkách na 46-55, Nymburk do zóny zakontroval rovněž trojkami, ještě zesílil pronikání pod koš a útočné doskoky a po nabytí vedení 73-51 se odrazil ke klidnějšímu závěru.

Za lídrem Hrubanem se v dresu vítězů seřadili v bodech Harding (15), Prewitt (11) a Palyza (10). Za Kolín byli nejvíc vidět Číž (20+6 asistencí), Skinner (18+7 doskoků) a Novotný (13). Nymburk v utkání dominoval jen v jediném segmentu a to v produkci zpod koše (38-20).

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Kolín je velmi nebezpečný tým, během jedné minuty může úplně změnit běh zápasu. Dobře to známe, protože stejným způsobem někdy hrajeme v Lize mistrů. Během pěti minut soupeře uběháte, proměníte několik trojek a jste zpátky ve hře. Proto jsme cítili, že je nesmíme nechat, aby získali sebevědomí, a to se nám podařilo. Na Kolín jsme se chystali celkově, ale samozřejmě víme, že Adam Číž je jedinečný playmaker, a i když včera odehrál 40 minut a mohl být unavený, vidíte, že hraje fantastickou sezonu. Možná nejlepší v životě, vždyť hrál dobře i dnes. Pokud někdo v této sezoně Kolín a jeho kouče podceňoval, pak je to proto, že nechápe, jakou hrozbou je. Je to nebezpečný tým, má zkušené veterány, kteří jsou pro mladé výbornými vzory, a Skinner je jedna z hvězd soutěže. My ale nepodceňujeme nikoho.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Pro nás byl úspěch probojovat se do finále. Hráli jsme proti suverénovi české ligy, proti týmu, který se dokáže prosazovat v Lize mistrů. Byly tady týmy, které prohrály i o víc. My jsme chtěli bojovat do konce. Bohužel to na Nymburk v tomto rozpoložení a rozložení sil a kvalit nestačilo. Myslím ale, že jsme kůži nedali úplně lacino. Vstupy do obou poločasů jsme ale měli špatné. Ten první nás velice zaskočil. Všechno bylo v rychlejším tempu, důraznější… Nám chvíli trvalo, než jsme se tomu přizpůsobili. Pak jsme odehrávali úseky, kdy jsme nezaostávali zase o tolik. Není to o tom, že by nás domácí statisticky převálcovali. Ty dva vstupy nás ale stály lepší výsledek. Jsme za stříbrnou medaili nesmírně rádi. Přáli bychom si, aby to nebyla poslední na dalších devět let. Pro mě jako generálního manažera a kouče zároveň je to letos dost náročné, ale musím říct, že kluci v létě nastoupili s odhodláním a chutí. Od samého začátku jsme na nich cítil, že chtějí. Neměli jsme zatím žádné zásadní problémy. Je radost s nimi pracovat.”