Nymburk i Opava se s odbojem z A2 zapotily

Play-off Kooperativa NBL i po třetím hracím dnu vykazuje dokonalou úspěšnost domácích celků. I přes potíže dnes zvítězily první a druhý tým tabulky po nadstavbě. Nymburk díky drtivé poslední čtvrtině složil na úvod čtvrtfinálové série Olomoucko (103-81) a Opava přetlačila odbojnou Novou huť 87-79. Obě série pokračují v pátek na stejném místě.

Po vyloučení McBrayera Olomoucko ztratilo kontakt

Ať už jsou důvody jakékoli, včetně rozbitého kádru v závěru nadstavby, vítěz dlouhodobé části v ligovém provozu stále méně připomíná tým, který po famóznách defenzivních výkonech došel až do čtvrtfinále Europe Cupu. Ve vstupním duelu čtvrtfinálové série NBL měl s desátým celkem po nadstavbě doma až nečekané problémy, a to Olomoucku nadále chyběl rozehrávač Townsend.

Nymburku se tak muselo ulevit, že po 25 minutách nabral dvě slepené technické chyby autor 15 bodů McBrayer, jeden ze tří tahounů hostů v zápase, a Hanákům už pak chyběly lidské zdroje k dohrání fyzicky velmi náročného a běhavého utkání. Favorit čtvrtou čtvrtinou (32-10) rozhodl o nakonec vysoké výhře 103-81.

Tento rozdíl ale vůbec nevypovídá o průběhu prvních 30 minut, kdy na domácí celek stačilo v podstatě trio Adamu, McBrayer, Bailey. Olomoucko vsadilo na očekávané - v zóně nutilo Nymburk do neoblíbené disciplíny, jíž pro něj aktuálně je střelba jumpů z větších vzdáleností. A ze získaných doskoků hosté pádili do maximálně rychlých brejků a většinu svých bodů tak těžili z bleskového přechodu nebo zakončení v prvních vteřinách útoku, přičemž i v postupném útoku se velmi snadno dostávali zahraniční guardi k průnikům až do koše, když nečelili výrazným výpomocem, nebo důrazným stopkám.

Jen touto hrou i lepším doskokem vyhrálo Olomoucko poločas (42-44 s 38 body zpod koše a šestek), ač už před jeho koncem měl první pivot Vogt tři fauly. I po odstoupení McBrayera ještě jednoduše a účelně hrající Olomoucko uhrálo remízu po třech čtvrtinách (71-71), ale na víc mu v už jen šestičlenné rotaci nezbyly síly. Domácí pak odšpuntovali trojkomet a šesti projektily si řekli o rozhodný únik.

Nymburk (bez Sanderse, Svejcara) se bodově opřel o Gordona (20), Bohačíka (16), Kříže (12) a Stephense (10), nový americký křídelník Finke v premiéře v NBL zvládl 6 bodů za 17 minut. Za REDSTONE korigovali Adamu (31+7 doskoků), McBrayer (15) a Bailey (11+8 doskoků). Domácím patřily trojky (35/13 - 15/5), útočné doskoky (16-9, body z nich 17-10) a produkce laviček (43-9). Poměr bodů zpod koše (52-48) a daných šestek (8-16) naopak musel polabskému kouči Tabellinimu přidělat nejednu vrásku.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Jsem spokojený s výsledkem. V play-off se počítají jen výhry a je jedno, jestli je to o bod, v prodloužení, nebo o 50 bodů. Není v tom rozdíl. Ve druhé půli jsme hráli dobrý basketbal v útoku i v obraně. V první půli jsme postrádali obezřetnost, která je potřeba nejen v play-off, ale v každém zápase. Dovolili jsme toho soupeři příliš. Do druhé půle jsme to chtěli změnit a nastoupili jsme do správných kolejí. Soupeř se ještě držel, trefoval těžké střely, ale nakonec jsme našli způsob, jak zvítězit, a odvedli jsme dobrou práci. Do série jsme vstoupili správnou nohou a teď se musíme soustředit na druhý zápas. V poslední čtvrtině to nebylo jen o tom, že by soupeři docházely síly, ale my jsme je nutili k chybám, lépe jsme doskakovali, trefili jsme důležité střely. Zítra očekávám, že začneme správně. A také čekám, že soupeř nastoupí se stejnou agresivitou a odhodlaností. Mají teď dobrou formu a cítí šanci, že se mohou ukázat.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Máme první krok, který jsme potřebovali udělat, ale spokojenost tam být nemůže. I když jsme se na to připravovali, tak jsme tři čtvrtiny měli problém s obranou jeden na jednoho. Soupeř tam dával i těžké koše, ale to si musíme lépe pohlídat, aby se to netáhlo takhle dlouho. Na druhou stranu jsme teď měli dva týdny bez zápasu a čekal jsem, že se budeme rozjíždět pomaleji. V konečné důsledku je to ale dobrá výhra, dali jsme 103 bodů. Musíme se podívat, kde byly chyby v obraně a ještě ji více utáhnout. Play-off je trochu jiná soutěž. Emoce tam byly, ale jsme rád, že to zatím není tak vyhrocené jako série Děčín - Brno. Teď je na nás, abychom emoce udrželi na úrovni, aby to neovlivňovalo náš výkon. Dnes to byl jeden krok, zítra chceme udělat druhý. Přeci jen máme širší rotaci, což při těchto back to back zápasech je výhoda. Když to zítra rozeběhneme hned od začátku, tak to snad na naší stranu převrátíme dříve než dnes.”

Amin Adamu (guard BK REDSTONE Olomoucko): „Dlouho jsme se drželi. Byli jsme produktivní a do třetí čtvrtiny to bylo vyrovnané. Pak ale v poslední čtvrtině došly síly, neměli jsme dostatek rotace na to, abychom se udrželi jejich tempa, ale celkově to byl od nás dobrý zápas. Škoda, že se nechal vyloučit Dupree McBrayer. Potřebovali jsme dalšího hráče na míč. Tohle je play-off, musíme být mentálně připraveni a nenechat se ovládnout emocemi. Teď si musíme co nejvíce odpočinout, nabrat síly a zítra hrát se stejnou intenzitou.”

Andrew Hipsher (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Kredit Nymburku, jak dokázal zápas zvládnout. Ve čtvrté čtvrtině nám rychle odskočil. Hodně zápas ovlivnilo, že náš klíčová hráč musel zápas opustit. Play-off přináší emoce, hráči bojují. Více k tomu teď neřeknu. Gratuluji Nymburku. Moji hráči bojovali a stejně tak to musí být i zítra. Teď není čas na výmluvy, že my jsme unaveni, nebo že soupeř není v rytmu.”

Mistr po boji získává první výhru

Slezané doma vytěžili maximum ze závěrečné čtyřminutovky první půle, z níž si do té druhé přenesli klíčový náskok 47-37, jímž založili na hodně upracovanou první výhru (87-79) ve čtvrtfinálové derby sérii s Novou hutí, která musí hořce litovat 13 ztrát z prvního poločasu, jimiž si zašlápla šanci na větší drama.

Mistr v hromové atmosféře, generované osmnácti stovkami fanoušků obou táborů, nezískal v úvodní čtvrtině žádný zásadní náskok (23-22), neboť NH se dokázala velmi často prosazovat ze hry do koše. Už tady ale nabrala i šest ztrát. Domácí (nadále bez Kvapila) rozkládali bodovou i minutovou zátěž na celý tým a v závěru poločasu si i s podporou publika řekli při vyprahnutí ostravské ofenzivy i pomocí trojek o odskok z 35-33 až na 47-35.

Ve třetí části obhájci i díky zásahům z oblouku zdánlivě v pohodě kontrolovali zápas k až 18bodovému vedení, ale zejména zahraniční legie hostů, kteří jen na tři ve druhém poločase eliminovali počet ztrát, nadále kousala a tři minuty před sirénou posledního dějství pro změnu česká divize dostala NH na 79-72. Pak už ale uklidnil favorita šesti body v řadě na útočném doskoku aktivní pivot Puršl.

Ten vedl vítěze 13 body a 7 doskoky, Šiřina přihodil rovněž 13 bodů (6 ztrát) a Mokráň 12 se 7 doskoky. Za NH byli vidět Elyjah Williams (18+9 doskoků), Michal Svoboda (16), Rhodes (12) a Majerčák (11). Opavě pomohly lepší trojky (37/11 - 27/8), útočné doskoky (24-16, body z nich 22-15), produkce lavičky (41-23) i nižší počet ztrát (12-16). Ostrava měla víc zpod koše (26-36).

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Věděli jsme, že to nebude nic jednoduchého, přeci jen je to derby a stát se může cokoli, a navíc tuhle pozici z předkola play-off dobře známe z loňského roku, není to nic jednoduchého začít play-off doma a potvrdit roli favorita.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Myslím, že nám druhá čtvrtina podlomila židli, protože jsme hráli docela dobře, ale zbytečně jsme nechali otevřené střelce, což jsme nechtěli, a do toho jsme ztratili hodně míčů. Neřekl bych, že ta druhá čtvrtina úplně rozhodla, ale určitě dostala Opavu na koně. Ze začátku byli domácí trošičku nervozní, ale druhou čtvrtinou se trošičku otřepali, trefili dvě tři slepené trojky a byla z toho prohra, bohužel. Hráli jsme poměrně slušně některé části a to, z čeho jsem dělali chyby, tak se musíme poučit a uvidíme se zítra. Gratuluji Opavě k prvnímu vítězství v sérii.”