Obhájce v neděli vyzve Opavu

Jen malou chvíli bylo vyrovnané druhé semifinále Louda Auto FINAL 4 mezi dvěma aktuálně nejlepšími celky Kooperativa NBL. Nymburk z dlouho očekávaného šlágru udělal až příliš snadnou záležitost a po složení Brna 111-78 si na lounské palubovce řekl o velké nedělní finále s Opavou (18:50 na ČT Sport).

Před téměř zaplněnou hlavní tribunou lounské sportovní haly nechal obhájce trofeje doufat Brňany jen první tři minutky, do stavu 11-11. Pak na dlouhé čtyři minuty neprodyšně zavřel obranu, unikl na 18-11, a když Brno za posledních sedm minut úvodního dějství stihlo jen pět bodů, poslal Ross pod koš směřující Nymburk do trháku 29-16.

Po 13 minutách Harding s Hrubanem navýšili náskok na 34-16 a pak už se Kříž a spol. dál tlačili pod koš, až k přesvědčivému poločasovému vedení 55-37. Z pole o 18 procent lepší Nymburk tu byl napřed na doskoku (22-17), z trestných hodů (10-4) a zejména zpod koše (34-18). A po změně stran už nebylo co řešit.

Vítěze (bez Gibbse) dvojciferně tlačili Ross, Hruban (po 18), Harding (16), Benda, Kříž (po 13) a Palyza (12), za Brno (bez Nečase) odpovídali Mickelson (15), Marko (12) a Mišula (10). Nymburk dominoval zpod koše (60-38), z druhých šancí (19-7), z šestek (26-11) i na doskoku (48-33).

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): „Byl to velice důležitý zápas a tomu odpovídala naše koncentrace. Hrajeme o pohár, museli jsme se dobře připravit a předvedli jsme velmi dobrý výkon s dobrou exekucí herního plánu. A hráči se soustředili od první do čtyřicáté minuty. A jestli to dnes byl výkon na úrovni Ligy mistrů? Víte, já nikdy nikoho nepodceňuju a pro nás je každý zápas jako Liga mistrů. Máme respekt ke všem soupeřům v české lize, které jsou dobré, s dobrými trenéry a každý nás tu chce porazit. Ve finále nás čeká Opava, a protože půjde o trofej, bude to jiný zápas než ten před pár dny u nich, kdy jsme vyhráli. Budou tam jiné emoce, jiná koncentrace a my na ně musíme být nachystaní - zejména na trojkovou palbu a útočné doskoky. To bude klíčové.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Jedna věc je, že to pro nás byl šestý zápas za 12 dní, druhá věc je naše obrana. Všude jsme byli o krok pozdě, Nymburk dobře rozebral náš taktický plán, zkoušeli jsme pak v obraně udělat pár změn, ale dnes naše obrana byla špatná. Pak se to přeneslo i do celkové nálady v utkání, protože Nymburk na nás vytvářel obrovský tlak a přehrával nás ve všech směrech, za což mu patří velký kredit. Od první minuty nám ukázal, že chce kontrolovat vývoj utkání. Tahali jsme dnes nohy, byli jsme pomalí, nebyli jsme dost agresivní v obraně. Ví se o nás, že hrajeme nátlakovou, celoplošnou obranu, dnes jsme se do toho ale vůbec nebyli schopní dostat a Nymburk má kvalitu, kterou musíme respektovat a kterou nám dnes naplno ukázal.”