Povstane Beksa i v oslabení? Překvapí Brno Válečníky?

Zajímavé druhé duely dvou podle všeho nejvyrovnanějších čtvrtfinálových sérií se dnes od 18 hodin odehrají v okresech na severu. Děčín si bude chtít jít pro druhé domácí vítězství nad Brnem (přenos na ČT sport plus) a rozjeté Ústí pro druhý úspěch nad možná zásadně oslabenými Pardubicemi.

(3) SLUNETA ÚSTÍ - (6) BK KVIS PARDUBICE

Stav série: 1-0

První zápas série: 84-64

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Absence Pardubic: guard Šafarčík (zranění z prvního utkání, start nejistý)

Kurzy Chance na výhru: 1,24 - 4,49

Pro Beksu první duel série nemohl dopadnout hůř. Byla spláchnuta dvacetibodovým rozdílem, aniž soupeř potřeboval forsáž od svého top skórera Nicholse. Byla neproduktivní ve ztrátovém útoku a nestíhala ani v obraně, kde ji nečekanou spoustou bodů zasypaly české podkošové Pandy, které do půle utrhly skore, a k tomu hosté přišli i o klíčového guarda Šafarčíka, který odehrál jen 19 minut se sedmi body. Jeho start je pro druhý duel nejistý a je jasné, že bez něj by pardubický tým měl ještě zásadnější potíže v ofenzivě.

SLUNETA nemusí vlastně nic měnit, z prvního utkání dostala možná i víc, než čekala, a potřebuje tak zopakovat kvalitu z úterka v útoku i obraně. Pokud se opět výrazně prosadí lavička a tým získá dost bodů zpod koše a šestek, bude mít Beksa velký problém.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Čeká nás znovu důležité utkání, protože pro Pardubice by samozřejmě bylo velkým vítězstvím, kdyby si domů přivezly jednu výhru. Vstupovat do druhého zápasu se nám bude mnohem lépe, jelikož víme, že na Pardubice ty zbraně máme.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „V prvním poločase prvního utkání jsme měli problém hlavně v obraně. Nebyli jsme schopni zastavit rychlý protiútok Ústí. A náš útok? Ten byl špatný celou dobu, možná kromě začátku, kdy jsme se s domácími drželi. Bohužel jsme nebyli schopni se trefit. Otevřené střely jsme měli, ale neproměňovali jsme je, 64 bodů nám zápas play-off určitě nevyhraje. Věřím, že ve druhém utkání se dokážeme v útoku lépe prosadit, ale zlepšit musíme i naši vlastní obranu. Prohráli jsme pouze jeden zápas, nic zásadního se neděje. Od Ústí se očekává, že vyhraje oba dva domácí zápasy. My se ve středu budeme snažit urvat vítězství, ale k tomu potřebujeme začít hned od první minuty s jinou energií. A jak už jsem řekl, začíná to od obrany. Pokud se chytíme v obraně, tak bude i útok.”

(4) BK ARMEX DĚČÍN - (5) BASKET BRNO

První zápas série: 69-64

Absence Děčína: forward Štěrba (zlomenina v obličeji)

Absence Brna: power forwardi Kubín a Stráněl (oba zraněný kotník)

Kurzy Chance na výhru: 1,45 - 3,03

Série čtvrtého s pátým se od počátku podle očekávání odvíjí v ultra defenzivním módu, kdy první půle úvodního duelu (20-27 ve prospěch Brna) naznačila, kam se bude tohle čtvrtfinále i dál ubírat. Válečníci musí být velmi rádi, že ve třetí čtvrtině vymazali 12bodové manko, když ještě navýšili pevnost své obrany a naopak se dokázali prosazovat zpod koše, bez čehož jejich hra nemůže fungovat.

Přesto si zápas vzali až šestkami v posledních vteřinách, což je malé vítězství Brna. To ví, že i v Děčíně má na to získat jeden cenný lup a za ním půjde ve druhém utkání. Bude ale muset vyprodukovat víc než 60 bodů. Právě ofenziva nicméně není nejsilnější stránkou týmu, proto musí na maximum fárat v obraně, která byla v sezoně třetí nejlepší. Lépe než v prvním duelu už snad ale Brno ani bránit nemůže, proto potřebuje přidat hlavně na útočné polovině, což bude úkol i pro novou posilu, pivota Martina Svobodu, který v prvním zápase v brněnském dresu zůstal velmi tichý.

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Už po posledním utkání v Brně v nadstavbě jsem říkal, že budou rozhodovat hráči, kteří mohou plnit roli X-faktoru. A to se potvrdilo v prvním utkání série. Brno nastoupilo s obrovskou energií a entusiasmem a my jsme letos nehráli proti lepší obraně, než byla ta brněnská v prvním poločase.”

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Je vidět, že Děčín je zkušený tým, má odehráno hodně těžkých utkání a obzvlášť na domácí palubovce umí otáčet zápasy. Ve středu se hraje nový zápas, podíváme se na naše některé chyby z úterka, zkusíme je odstranit a věřím, že druhý zápas bude ještě zajímavější.”