Překvapení ze Sršňů, kouč neběsnil, PAOK krát 10 a na Nymburk plný dům

Neděje se to v každé soutěži. Aby nováček složil v úvodu sezony úřadujícího mistra, který navíc do té doby jako poslední neznal hořkost porážky. V „Předem nevíš” lize ale nemine týden, v němž by nedošlo k nějaké dechberoucí senzaci.

Tahle měla zatím punc největší blyštivosti a písečtí Sršni díky ní jen dál potvrzují unikátnost svého fungování. Naopak šampioni ze Slezska v sobotu večer z jihu Čech odjížděli s řadou nezodpovězených otázek v hlavách. Ty musí ovšem neprodleně vyčistit, neboť už ve středu je čeká vstupní duel Ligy mistrů na palubovce Patrasu, který do ligové sezony vlétl dvěma přesvědčivými výhrami.

„Určitě jsme si takhle generálku nepředstavovali,” podotkl v rozhovoru pro NBL.Basketball opavský křídelník Jakub Slavík. „Chtěli jsme se naladit výhrou, bohužel se stalo. Trochu nás srazily ztráty v prvním poločase, kdy jsme dali soupeři „čuchnout”, a ten potom hrál v pohodě. Už je to ale za námi a my se teď soustředíme na svou misi v Řecku, kam odlétáme v úterý ráno,” dodala opora mistra.

Jakube, první poločas v Písku byl ve vašem podání doslova poločasem děsu a hrůzy. Nejenže jste prohrávali 51-42, ale ztratili jste i 17 míčů a domácím dali 23 bodů z protiútoků. Jak se vám to s nováčkem soutěže přihodilo?
Hodně to všechno pramenilo z těch ztrát. Snažili jsme se vytvářet si co nejlepší pozice v útoku, někdy jsme i střelu přešli a pak míč třeba ztratili. Soupeř z toho hned běhal do protiútoků a nám se to těžko zastavovalo. Nejhorší na tom bylo, že se tím Písek chytil a už se nám to těžko dohánělo. Domácí byli v laufu, my se naopak po tom začátku trápili.

Víc jste tedy ztráceli v postupném útoku než proti pověstnému sršnímu presu?
Byly i ztráty do presu, ale dost jich bylo taky v postupném útoku.

Vy jste tušili, co vás v Písku bude čekat, přesto - překvapil vás něčím?
Asi ne. Věděli jsme, že budeme asi celých 40 minut útočit proti presinku, do zóny a že budeme čelit specifickému basketbalu. I přes tu přípravu jsme to ale nezvládli a musíme si z toho do příště vzít poučení.

Kolik myšlenek zatoulaných k Lize mistrů v Řecku přiznáte jako přítěž?
Samozřejmě se to nabízelo, že jsme hlavou už byli jako by možná v tom Řecku. I tak jsme ale v Písku chtěli vyhrát a odvézt si s sebou pozitivní naladění.

Člověk znalý ligového prostředí by očekával, že v poločase váš kouč spustí průvan a podle toho začnete i druhou půli. Vy jste se ale ve třetí čtvrtině propadli až do 16bodové díry a na stíhačku došlo až později. Čím to?
Soupeř už tam hrál ve velké pohodě, my z toho byli skleslí, protože jsme doufali, že na ně vletíme a rozhodneme už na začátku zápasu nebo do poločasu. A pak se to s námi vezlo dál.

Nováček v létě neangažoval žádné výrazné posily, jako jediný tým nemá cizince. Přesto stačil na úřadujícího mistra, který měl navíc dokonalý úvod sezony. Co to je za zprávu?
Asi taková, že jim sednul podobný koncept jako nám. V týmu se drží ta osa delší dobu, hráči jsou na sebe zvyklí, což se potvrdilo i proti nám. To je jeden z těch důvodů, proč se jim dařilo.

Neměl by ale být znát rozdíl v kvalitě kádrů a jeho individualit?
To je pravda, to by se mělo projevit, ale my zaváhali a nebyl to náš den. Domácí naopak hráli ve velké pohodě, dost jim to padalo a všechno se to sečetlo v náš neprospěch.

Sršni obranu celkem brousí. Je to tak, že i v tomto segmentu se třeba vám, kteří už jsou zvyklí na řádně fyzickou hru, dokážou vyrovnat, i po čerstvém příchodu z první ligy?
Tohle mě taky překvapilo, že v obraně pracovali velmi dobře, fyzicky. Byl to i jeden z důvodů, proč už delší dobu úřadovali v první lize na předních příčkách. Do zápasu s námi přišli dobře připravení, určitě si řekli, že tvrdá obrana bude klíčová a dokázali to držet celý zápas.

Vás po středeční první zastávce v Lize mistrů čeká v sobotu doma repríza velké semifinálové série z minulé sezony proti Nymburku. Jakou ji čekáte?
Samozřejmě doufám, že dopadne vítězně pro nás. Doufáme, že naplníme a nejlépe vyprodáme halu, k čemuž směřujeme i naši marketingovou kampaň, a doufám, že se nám podaří Nymburk skolit.

Byl by to další milník vyprodat domácí halu už takhle na začátku sezony?
Je to velký cíl, který bychom chtěli splnit, aby se v Opavě udržela euforie a hlad po basketbalu. To, že jsme už před sezonou prodali 1600 permanentek, je skvělé a doufám, že ti lidi budou chodit pravidelně a příští sezonu to číslo ještě vylepšíme.

Vy i Nymburk budete po pohárovém středečním zápase na venkovní palubovce. Jak to s oběma celky napoprvé zacloumá?
Těžko říct. Já jsem zvědavý hlavně na nás, jak se popasujeme s cestováním v Lize mistrů. Teď po dvou letech v Europe Cupu jsme v tom už zběhlejší, tak snad to na nás nedolehne. Nymburk s tím má zkušenosti větší, tak či tak věřím, že se oba týmy dáme dohromady a předvedeme tu pravou bitvu.

Ve středu startujete svou druhou účast v Lize mistrů na půdě řeckého Patrasu. S čím do ní jdete?
Jsme už po té jedné zkušenosti poučenější, ale uvidíme. Už je to přece jen nějaká doba, ale věřím, že ty zkušenosti z minula, jak pozitivní, tak negativní, dokážeme letos přetavit v lepší výkony a být respektovaným soupeřem v Lize mistrů, kde zatím nejsme považováni za favority. Možná nám tahle role bude sedět.

Co už víte o soupeři?
Sezonu zahájil ve velmi dobré formě, takže nás nečeká nic lehkého. Bližší informace o hráčích si řekneme až v Řecku. Pokud jde o očekávanou atmosféru, tak kdybych si měl tipnout, bude to asi docela divoké. Když si vzpomenu na naši první sezonu v soutěži, kdy na náš domácí zápas s PAOK Soluň dorazila výprava jeho fanoušků, kteří svým fanděním málem zbořili naši výsuvnou tribunu a skoro se mezi sebou pobili (směje se), tak tady bych to čekal tak krát deset. Bude to určitě zážitek.

Jste už zkušený tým, dokážete před středou hodit Písek za hlavu?
K zamyšlení to jistě je, ale zároveň je důležité se v tom moc neutápět, „hodit to za hlavu” a soustředit se na nadcházející zápas. Nesmíme si to špatné tahat s sebou dál, i když ten zdvižený prst by tam měl být.

Jak moc ho vlastně v sobotu v Písku zdvihl kouč Czudek? Dál vám porážku „sežrat”, nebo byl spíš věcný?
Myslím, že moc nechtěl atmosféru v týmu rozhýbávat, spíš si to nechal pro sebe, na nějaké další řešení postupem času, ale „sežrat” nám to nedal.

A ještě slovo k vašim letním podkošovým posilám, z nichž zejména pivot Puršl už ve vašem dresu slušně řádí. S průměrem 16,6 bodu je jasným top skórerem týmu. Zdá se, že se zapracoval dobře...
Šimon hraje v pohodě, má velmi dobrou formu a my se ho pod košem snažíme dost hledat. Je to kvalitní pivot a svou práci si odvede. Adam Pecháček je taky dobrý pivot a jsou to velké posily. I díky nim budeme v té Lize mistrů pod košem tvrdší a konkurenceschopnější.