Půlpán povstal jako král thrilleru!

Rozehrávač Viktor Půlpán nebyl bodově téměř vidět už ve svých posledních dvou utkáních s USK v dlouhodobé části. A v aktuální čtvrtfinálové sérii klesala jeho údernost stále níž - začal na 10 bodech, 7 asistencích a 6 doskocích za 33 minut, pokračoval 5 body a 3 asistencemi za 24 minut a včera už jen 4 body a 3 asistencemi na 3 ztráty za 14 minut, přičemž za tři utkání vyslal pouhé čtyři trojkové pokusy, ač mu je obrana dalekým odstupováním nabízela jako na stříbrném podnose.

Tohle jsou na ústředního dirigenta velmi skromné příspěvky a stav série tomu také odpovídal: Půlpánovo Brno dnes stálo na pražské Folimance za stavu 1-2 zády ke zdi.

A jak atletický guard začal dnešní Zápas?

V prvním útoku najel pod koš, ale jeho pas na stráženého spoluhráče skončil ztrátou. V dalších útocích jej soví obránce Ondřej Sehnal vyzýval k odpoutání trojek třímetrovým odstupem a Brňan se po čase i k jedné odhodlal, ale minul. Byl to jeho jediný pokus v zápase, byť i v této sezoně už sliboval, že tento nerespekt protivníků začne trestat.

Trest pro Sovy z rukou Půlpána nakonec v klíčovém utkání sezony přišel. Měl však docela jinou podobu. Tu, která je členovi širšího reprezentačního okruhu nejvlastnější. Už v závěru poločasu byl odvážným nájezdem přes Sehnala se získaným faulem u stažení manka hostů z 11 bodů na poločasových 42-39 a ve třetí čtvrtině pak podřadil za stavu 47-39.

Nejdřív skóroval z nájezdu s faulem, vzápětí po svém obranném doskoku vyzval asistencí k podkošovému zakončení Georgieva, aby po svém zisku skóroval dunkem z brejku, což vzápětí zreprízoval po další ztrátě domácích, a nedlouho poté nabil i na trojku Georgieva.

Jenže z trojek, zpod koše i z útočných doskoků (zejména Štěrby) nadále úderní a velmi organizovaní domácí si stále udržovali mírný náskok a při minimálním rozšíření rotace oproti včerejšku (o pouhého ”půl muže” na sedm více vytížených) i po 30 minutách odmítali jevit výrazné známky únavy z druhého duelu během 24 hodin, když tu navíc při výtečném procentu kralovali z trojek (20/10 - 16/3).

A tak s pomocí rovněž zaktivizovaného Blakea i další trojky Georgieva ve čtvrté části znovu začal úřadovat Půlpán. Z jednoho nájezdu si vynutil dvě proměněně šestky opět na Sehnalovi (jeho 4. faul) a vzápětí skóroval ze seběhu, aby se v dalším útoku dokonce ze třetí šance prosadil Blake, který poté těžkou trojkou z odskoku zvyšoval 4 minuty do konce už na 69-75 pro hosty.

Štěrba z útočného doskoku a poté Sehnal přetěžkou trojkou (po několika svých krátkých střelách či neúspěšných nájezdech) ještě chvíli udrželi USK na třech bodech, jenže mezitím se protáhl po zadní lajně k podběhu znovu Půlpán a mladík Nečas půl minuty do konce už velkou trojkou korunoval obrat hostů na 75-80.

Brno tak i díky 13bodovému vzepětí Půlpána ve druhé půli (celkem 20 bodů a 7 získaných faulů) nakonec otočilo k vítězství (75-81) a vyrovnání série zápas, v němž dlouho nebylo lepší a do půle několikrát ztrácelo 11 až 13 bodů, když mu dlouho chyběla přesnost střelby, důraz v obraně a především pak na doskoku pod oběma koši, když domácí v útoku využívali téměř každou druhou šanci. Za stavu 26-13 ale hosté vedle disciplíny na míči nejvíc spasil Georgiev, který tým 12 body potáhl k velmi přijatelnému poločasovému manku.

A druhý poločas už se změnil na brněnské čekání na to, kdy domácí začnou cítit druhý zápas ve dvou dnech. Ten časem začal doléhat i na lídra Sehnala, točícího druhou 35minutovku, ještě horší pro tým ale bylo, že vidět dnes téměř nebyli včera produktivní Schilb s Proletou (6 a 4 body), a to už se ani čtyřem dvojciferným střelcům Sehnalovi (17+5 asistencí bez ztráty a 10 získaných faulů, z pole 22/5), Štěrbovi (16+11 doskoků), Vyroubalovi (13) a Bátovskému (10) nepodařilo zamaskovat.

Vítěze vedle Půlpána nabíjeli Georgiev (20), Blake (13) a Puršl (10+7 doskoků). Brnu patřily body zpod koše (26-44), z brejků (2-10), dále šestky (21/12 - 23/17) a menší počet ztrát (14-9). Domácím, kteří 4. čtvrtinu prohráli 10-24, nestačila převaha z trojek (28/11 - 24/6) a z druhých šancí (15-10).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Je to pro nás strašně důležité vítězství. Myslím, že zápas byl zejména o charakteru, který jsme, myslím, ukázali v poslední čtvrtce. To, co nás včera zabilo, tedy poslední čtvrtka, tak tam jsme dnes ukázali, že se chceme vrátit do Brna, že se chceme porvat o tu sérii a postoupit do semifinále. Ve čtvrté čtvrtině jsme v každé pozici bojovali, získali jsme nějaké míče, dávali jednoduché koše a to rozhodlo. Série se vrací do Brna a my musíme podat stejný výkon, pokud se chceme posunout do semifinále.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”Nedostatek energie a poslední čtvrtina rozhodla. Nerespektovali jsme pokyny v obraně a nebránili jsme dostatečně vymezený prostor, odkud jsme dostali 44 bodů. To, jaký jsme hostům dali prostor z dálky, bylo v pořádku, ale když se dostávali blíž koši, tak se vrátili do utkání. Pak tu byla znovu dramatická koncovka a tentokrát se radovali oni. O semifinalistovi tak rozhodne páté utkání.“