Rozbitá deska, zkrat a dvě vyloučení

ECHO ZÁPASŮ 2 ČTVRTFINÁLE Je tu už pravé play-off? Play-off se všemi možnými unikátními situacemi? Posuďte sami. V Nymburce útočná Panda Johan Haiblík získal doslova kariérní zápis první roztříštěnou deskou. V Kolíně pak došlo i na rohovnickou vložku, když pardubický Thomas Dunans v přerušené hře udeřil do tváře domácího Davida Pekárka a nejspíš tak ukončil své působení v sérii.

Vyloučen však nebyl jen on, ale i domácí lídr Adam Číž za opuštění lavičky během tohoto incidentu. Vedle toho byl ale vidět i skutečný boj na hřišti, v němž si Medvědi vzali výhrou 103-95 už druhou výhru v sérii. 2-0 vede i Nymburk, který i podruhé vyprášil pandí kožichy (105-92).

Obasohan v akci, favorit vyhlíží postup

SLUNETA na druhý pokus kladla v Nymburce urputnější odpor, přesto už v půli ztrácela 64-38 a na konci druhého duelu čtvrtfinále padla 105-82. Příště už tak na domácí půdě bude hrát proti konci sezony.

Favorit poprvé po měsíci a půl nasadil do hry po přestátém covidu a zápalu plic rozehrávače Obasohana, který byl otestován na 13 minut s 9 body.

Vše opět rozhodla už první čtvrtina (33-15), jejíž start zhruba o čtvrthodinu odložila výměna desky, rozbité mocným zahřívacím dunkem ústeckého forwarda Haiblíka. Po spuštění náhradních zařízení už ale rychle převzal otěže utkání domácí celek, který v posledních třech minutách úvodního dějství odskočil ze 17-12 na 33-15, veden guardy Hardingem a Tůmou. Jejich tým tu byl napřed z trojek (3-0), zpod koše (20-12) i v počtu ztrát (1-5).

Ve výseku druhé čtvrtiny se hosté udrželi na rozdílu 8 bodů (31-23), jenže bez náležité obrany byli pozadu celkově už o 26 bodů, když takřka ve všech parametrech o stupeň lepší domácí měli na kontě pouhé dvě ztráty a o 12 střel víc.

V konečném účtování měli vítězové (bez Kříže) především více trojkových tref (10-7) a méně ztrát (11-18). Střelecky je vedli Harding (18), Zimmerman (17+9 doskoků) a Kovář (13), hosty pak Hanes (16), Fait (14), Haymond a Pecka (po 11).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Nevím, co říci, protože se mi honí hlavou hodně věcí. Nekončili jsme zápas dobře. Nebyl jsem spokojený s tím, jak jsme hráli. Dobré je, že jsme mohli po dlouhé době dát minuty Retinovi Obasohanovi. Ale teď máme týden na to, abychom našli svou hru, než pojedeme do Ruska. Musíme se zlepšit, protože tohle není úroveň hry, jakou od našich hráčů očekáváme. nepamatuji si, že bych při zápase zažil rozbitou desku. Ale to odložení začátku zápasu nehrálo roli, protože máme v týmu profesionály a náš kondiční kouč je dál správně rozcvičoval.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „K výhře nás dovedla dobře odehraná druhá polovina první čtvrtiny. Začali jsme více běhat, uvědomovali jsme si, že soupeř v té době hrál v malé sestavě, proto jsme míč tlačili do dolního postavení blíž ke koši na pivoty. Ti pak měli snadnější zakončení. Pokud se Ústí stáhlo více do podkošového prostoru, vyhazovali jsme míč ven a měli jsme díky tomu otevřené střely. Dnešní zápas skončil menším rozdílem. Já za tím vidím slabší koncentraci ve druhém poločase. Jako kdybychom už o nic nehráli. Na začátku zápasu jsme se museli vlastně dvakrát rozcvičovat, protože jsme čekali, až se připraví hřiště po rozbití desky na koši. Nebylo to nic příjemného. Bavil jsem se s Petrem Bendou, který mi říkal, že po druhém rozcvičení cítil naprosto hrozně, měl těžké nohy a bylo pro něj náročné se rozeběhnout. Mně je o dvacet méně a měl jsem to podobné. Byl to nezvyk, ale alespoň budeme mít na zápas i jiné vzpomínky.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „I když jsme opět prohráli, musím zápas hodnotit kladněji. Viděli jsme, že pokud chceme s Nymburkem nějak soupeřit, musíme něco změnit. Nastoupili jsme s menší sestavou, mladšími hráči, snažili jsme se hodně přebírat a trochu přitlačit na míč. Myslím, že jsme domácí v prvních třech minutách minimálně zaskočili a drželi jsme vyrovnané skóre. Pak Nymburk začal hrát svou hru a v třetí čtvrtině to s námi nevypadalo vůbec dobře. Moji hráči zaslouží pochvalu, že se nevzdali a nakonec vyhráli poslední čtvrtinu o deset bodů. Výsledek a předvedená hra byla lepší než včera. Posun začátku utkání pro nás pro trenéry asi nebyl nijak dramatický, bylo to jen o deset minut. Možná pro hráče to bylo horší, protože rozbitý byl zrovna ten náš koš a chvíli jsme se nemohli rozcvičovat. V dalším utkání se pomyslně uzavírá kruh mé letošní spolupráce s klubem Slunety. Zápasem proti Nymburku jsem debutoval a ve čtvrtek může sezona skončit. Nechceme samozřejmě prohrát, ale ctíme sílu soupeře. Zkusíme zase něco nového vymyslet a trochu ještě Nymburk potrápit.”

Dalibor Fait (power forward SLUNETA Ústí): „Z dnešního zápasu máme o trochu lepší pocit než ze včerejšího. Lépe jsme běhali, lépe jsme bránili, měli jsme jinou taktiku do obrany. Naštěstí nám toho vycházelo více než včera. Série se stěhuje do Ústí a já doufám, že to nebude poslední zápas sezony. Hrajeme doma a to je pro nás trochu výhoda. Můžeme na soupeře více zatlačit. Snad bude výsledek přijatelnější pro nás. Budeme stále bojovat o výhru a prodloužení série. V dalším utkání budeme čerpat ze všech tří zápasů, které jsme v poslední době proti Nymburku odehráli.”

Direkt Dunanse, dvě vyloučení a Kolín na dosah postupu

Pochyboval-li někdo o tom, zda už začalo play-off, po druhém dni vyřazovacích bojů už nemůže. Momenty jako tenhle se totiž v dlouhodobé části soutěže obvykle nepřihodí. Až o patro či dvě vyšší intenzita bojů o všechno přináší ty nejvypjatější okamžiky, ty, na které se nezapomíná ani po letech - v dobrém i ve zlém.

Hned první televizní bitva play-off NBL 2021 ovšem v závěru první půle vygenerovala akci, která překvapila i nejnetečnějšího diváka u chytrých obrazovek. Na pohled nenápadná srážka u postranní čáry uvolňujícího se Medvěda Pekárka s bránícím pardubickým Dunansem pokračovala tak, že americký hráč hostů zůstal ležet na podlaze. Hrálo se však dál a do té doby autor už 21 bodů Pekárek z druhého křídla vystřelil. Minul a po útočném doskoku a získaném faulu domácího rozehrávače Torreborreho byla hra přerušena.

To už Thomas Dunans vstal, přiblížil se k Davidu Pekárkovi a pravačkou jej udeřil do tváře. Kolínské křídlo neočekávanou ránu ustálo na nohou a situace už dál neeskalovala, nicméně v tu chvíli na lavičce oddychující lídr domácích Číž na dva kroky vykročil do hřiště. Byl sice okamžitě stažen týmem zpět, ale po kontrole na videu jeho prohřešek arbitrům neunikl, a tak podle pravidel musel být vyloučen - stejně jako Dunans - i on.

Oba celky v ten moment, za stavu 48-46, přišly o stěžejního hráče. V daném zápase ale tato situace víc musela bolet hosty. Číž se zraněným prstem pravé ruky opět vynechával střelbu a soustředil se tak zejména na tvorbu pro spoluhráče, jenže tým i bez produkce jednoho z top skórerů sezony zvládl dát 103 bodů.

Pětadvacetibodový top snajpr hostů z prvního utkání Dunans byl však pro Beksu opět zásadní - v době své osudové rány byl druhým střelcem týmu s 9 body a 4 asistencemi, vázal na sebe obranu a i přes erupci jím stráženého Pekárka byl platný i na doskoku a zákroky na obranné polovině. Při trvající limitované produkci Burnetta, dlouho malé viditelnosti Vyorala i téměř nevyužití dlouhánů Heřmana se Slaninou byl Dunans příliš důležitý na to, aby jej tým v současné situaci mohl postrádat.

Beksa v první půli i podruhé dokázala s domácími nejen držet krok, ale i vést. Vyrovnala se jim z trojek (do půle 6-6), na útočném doskoku (7-7) a brzdil ji jen větší počet ztrát (5-10). A když se nemusela bát střelby Číže a ze zbytku základní pětky jí do půle hrozil jen Skinner, zdálo se, že její cesta za vyrovnáním série by nemusela být nemožná.

Jenže když tentokrát ztratil domácí stratég Sodoma nervy s opět v úvodu nesoustředěným guardem Wallacem už po pár minutách, dlouhoruký náhradník Pekárek ukázal, jak moc jako letošní last minute posila může být týmu užitečný. Chytil se trojkami, z nájezdů i brejků a do půle za 15 minut vystřihl všech svých 23 bodů. Kolínu tak pomohl vyhrát poločas 54-52, a i když se po změně stran už neprosadil, tam, kde ho Medvědi potřebovali, řádně přiložil ruku k dílu.

Pro Pardubice představoval při potížích s dlouhými muži, jež je nutily hrát v malých sestavách, závažný problém druhý faul centrálního pivota Švrdlíka už po šesti minutách. S touto zátěží však hrál na riziko i dál, stejně jako ve druhé půli po čtvrtém faulu, protože tým za něj a jeho produkci neměl alternaci.

Ve třetím dějství pak Beksa, které na rozdíl od neděle (v poločase) došly brejkové body už po první čtvrtině, zažila nemile deja vu, když Kolín její ztráty opět trestal brejky a zasypal ji smrští 4 trojek, z nichž tři měly podpis křídla Novotného, jenž se nebál i odvážných nájezdů a 14 body v této sekvenci pomohl vystřelit GEOSAN k úniku na 82-65 - s už 4 fauly Švrdlíka.

Jenže právě tady domácím zcela zvlhl prach, tým JIP se po dvou trojkách dostal na devět a ve čtvrté části ještě Medvědy notně potrápil zónou. Za stavu 84-79 ale pro domácí životodárnou trojku trefil opět Novotný, Jelínek pak zahrál zkušeně zády, aby po jeho šťastně zachráněném míči v útoku Skinner posadil do obruče druhou trojku v řadě a Kolín tak odvrátil mocný nápor pardubických guardů, mezi nimiž se až tady výrazněji probudil reprezentant Vyoral. Pro tým už ale příliš pozdě.

Vítěze při druhé výhře v sérii (103-95) vedle Pekárka (23 za 23 minut, trojky 7/4) s Novotným (20, trojky 7/5) sytili i Skinner (19+11 doskoků a 6 zisků), Jelínek (12) a Wallace (10). Za Beksu korigovali Vyoral (22+7f+, TH 13/10), Potoček (16, trojky 5/4), Michal Svoboda (14), Švrdlík (12) a Burnett (11+9 doskoků). Domácí soupeře mírně přetlačili z trojek (30/13 - 25/11), zpod koše (44-38) a ve ztrátách (11-15).

Vzhledem k předpokládané absenci Dunanse ve třetím utkání bude Beksu na domácím kurtu ve třetím duelu čekat velmi nesnadné odvracení konce sezony.

David Pekárek (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Hráli jsme akci, já postavil clonu na vlastního hráče a neúmyslně jsem Dunanse asi trefil, ale určitě to nebylo nic nesportovního. To, co pak udělal Dunans, to bylo to poslední, co jsem očekával. Byl jsem v šoku, vůbec jsem nečekal, že by se něco takového mohlo stát. Pro nás to dopadlo, řekl bych, ještě hůř – vyloučením Adama Číže, který vstoupil na palubovku. Nakonec jsme zápas zvládli a tohle musíme hodit za hlavu.”

Radek Nečas (sportovní ředitel BK JIP Pardubice): ”Neviděl jsem začátek, kdy došlo ke kontaktu ze strany Davida Pekárka, poté jsem viděl až konec a k tomuhle se tím pádem nemůžu vyjadřovat. Nevíme, co za verdikt bude následovat, ale s verdiktem, který komise vyřkne, musíme souhlasit. Vyhrocené souboje k play-off patří. My jsme celý druhý poločas tahali za kratší konec a zápas jsme nedokázali převrátit na naši stranu.”