Sehnalův finiš a soví radost i zmar

ECHO ZÁPASŮ 1 ČTVRTFINÁLE Hořkosladké vítězství (69-76) dobyly Sovy z pražských Nuslí na úvod čtvrtfinále v Brně, kde v rozhodné poslední minutě fantom utkání Ondřej Sehnal urval týmu výhru, ale zároveň musel kvůli podvrtnutí kotníku odstoupit první power forward Proleta. Ve druhém utkání večera se ujali vedení 1-0 ve čtvrtfinále i Slezané, kteří se však na těsnou výhru 89-84 doma nad Hradcem museli hodně nadřít. Obě série pokračují Zápasy 2 hned ve středu.

Sokoli dali Opavě boj, přesto padli

100 sekund do konce se v Opavě zdálo být hotovo. Domácí tým i přes ne právě přesvědčivou většinu prvního čtvrtfinále dosáhl na už 12bodové vedení 85-73. Jenže Sokoli jsou už dlouho týmem, který se odmítá vzdávat a nepanikaří. V jakýkoli moment. A tak Halada s Lošonským bleskově snížili při dvou slezských ztrátách na sedm a pak hosté díky jednomu útočnému doskoku po minuté šestce v rámci jednoho pobytu v útoku přihodili i tři trestné hody, a dát o útok později Halada trojku, mohlo to být 23 sekund do konce už o pouhý bod. Křídelník však minul a domácí už z trestné linie dohrnuli duel k první výhře série (89-84).

Opava vystřelila do utkání první čtvrtinou s 32 body, když jí hosté vedle 6 ztrát nechávali snadné nájezdy, útočné doskoky i málo tísněné trojky. Sokoli však přesto všechno svou umnou hrou v útoku dosáhli i 24 bodů a složitý úvod ustáli - navzdory dvěma faulům opor Barače s Lošonským. A podobně to i přes 12 ztrát hostů dopadlo i v poločase při skore 49-42, když Hradci částečně pomohla zóna i rychlé přecházení do útoků, a také se favoritovi vyrovnal v trojkách a útočných doskocích.

Hosté se nepoložili, ani když domácí otevřeli druhou půli čtyřmi trojkami a vedením o 16 bodů s ”bonusem” už 4. faulu klíčového křídla hradeckého Barače. Jeho tým totiž zapojil trojkomet a prostřílel se na čtyři body. V úvodu posledního dějství mu ale jako by došla energie a domácí se probili až k novému 12bodovému vedení.

Lídry vítězů (bez Klečky) byli Gniadek (19), Jurečka (16+5 zisků, trojky 5/4), Zbránek (15+7 doskoků), Slavík (12+7 doskoků) a Šiřina (11+7 asistencí). Hosty tlačili Halada (19, trojky 11/5), Sedmák (15), Barač, Lošonský (po 13) a Stamenkovič (12+9 asistencí). Domácí měli lepší trojky (14-12), šestky (26/21 - 16/12) a produkci laviček (42-12).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Vyhráli jsme první zápas a nebylo to jednoduché. Hradec ukázal sebevědomí a střeleckou formu. Trochu nám ublížil rychlý náskok v začátku třetí čtvrtiny. Mírně jsme polevili, Hradec dal několik jednoduchých střel, my jsme neproměnili pár jednoduchých střel a byla z toho téměř vyrovnaná partie. Našim problémem byla menší koncentrovanost a diskuze s rozhodčími.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): ”Jsem rád, že je to úspěšně za námi. Hradečtí potvrdili skvělou formu z nadstavby a trápili nás. To je play-off, mažou se rozdíly z předcházející sezony.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Opava byla lepší. My jsme nezvládli nástup do třetí čtvrtiny. Rozdíl jsme sice stahovali, ale na vyrovnání to nestačilo. Nepodali jsme vůbec špatný výkon a musím našim hráčům poděkovat za výkon.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): ”Jsem rád za výkon, který jsme proti favoritovi odvedli. My jsme po úspěchu v Českém poháru zvedli hlavy, hrajeme uvolněně a daří se nám střelecky. Opava zůstává favoritem a potvrzuje, že patří do špičky v naší lize.”

Sehnal vyloupil Brno! Ale přišel o parťáka

Ofenzivně dlouho skromné představení se v poslední třetině přece jen rozproudilo až do střeleckých dostihů a v Brně dospělo k závěrečnému dramatu, jež i přes zjevné vyčerpání rozhodl král utkání Ondřej Sehnal. Rozehrávač USK za stavu 69-69 minutu do konce trefil dvojku a po divoce minuté trojce domácího Nečase pak ze svého typického odskoku přes power forwarda Georgieva posadil do obruče i klíčovou trojku na 69-74. 23 sekund do konce tím rozhodl zápas, v jehož poslední minutě ale tým hostů přišel o stěžejního podkošového muže Proletu, který po špatném došlápnutí musel odstoupit se zřejmě bolestivě podvrtnutým kotníkem. Pokud by kvůli němu nemohl nastoupit do dalších utkání čtvrtfinálové série, výhra (69-76) hned v prvním duelu by mladým Sovám řádně zhořkla.

Hosté do zápasu vstoupili možná i očekávaným tahem, když velkou část první půle strávili v zóně, s níž už během sezony v Brně jednou uspěli. Mladým Brňanům chyběl rychlý pohyb míče a zkušenosti, aby dokázali vychytávat děravá místa této obrany, a hlavně jim chyběla přesnost z trojek. Když při nečekané absenci prvního pivota Puršla zbylí dlouháni nedokázali své centimetry ve ztékání koše vůbec využít, stačil o něco chytřeji a organizovaněji hrajícím Sovám v útoku jejich solidní výkon, aby při 51procentní střelbě z pole (domácí 31) v půli vedly 29-38, když po 11 bodech vsítili Proleta i Sehnal.

Ještě za stavu 42-50 13 minut do konce se nezdálo, že by se na průběhu utkání něco zásadního mělo změnit. Jenže vtom americký guard Blake trojkou probral s marností bojující brněnské střelce, vzápětí jej napodobil Nečas i Půlpán a rozehrávač Sehnal měl svými trojkami z odskoků co dělat, aby USK udržel minimální náskok. Ve čtvrtém dějství se k němu ale přidal jako další trojkobijec Mareš a za stavu 55-66 to domácí měli 6 minut do konce už povážlivě nahnuté. Jenže po dalších dvou trojkách Nečase a nájezdech Blakea to rázem bylo dvě minuty do konce na remíze...

Mistr koncovky Ondřej Sehnal vysázel za vítěze 27 bodů, Proleta 14 a Mareš s Bátovským po 11. Jejich tým si řekl o výhru z trojek (29/7 - 28/10) i mírnou převahou z druhých šancí (4-10 z útočných doskoků 12-6). Z pole jen 37procentní domácí, kteří soupeře předčili z brejků 19-4 a v šestkách 16-12, se víc opírali jen o Blakea (25) a Půlpána (10+7 asistencí, 6 doskoků, 4 zisky).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Byl to pro nás těžký zápas, s Brnem jsou to vždy vyrovnaná utkání, jejich tým má kvalitu i nového hráče Alanena. V posledních zápasech jsme měli špatný doskok, dnes jsme jej prohráli o 3, ale měli jsme o 11 procent lepší střelbu z pole, což byl klíč zápasu. Byli jsme lepší v útoku. V obraně se musíme zlepšovat, nedovolit 12 útočných doskoků. Škoda zraněného Prolety, ale budeme mít další hráče v rotaci.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Byl to vyrovnaný zápas od začátku do konce, rozhodovalo se v poslední čtvrtině, kdy my jsme něco nedali, a USK proměnil. Je to série, pokračujeme zase zítra, nedáváme hlavy dolů a zítra předvedeme lepší výkon.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Vzal jsem to dnes v koncovce na sebe, tým i trenér mi celou sezonu věří. Dopadlo to vítězstvím.“

Viktor Půlpán (rozehrávač basket Brno): „Měli jsme plán obětovat střelbu Sehnala (nechávat mu ji a nedávat mu nájezdy), ale to nás dnes neporazilo. Udělali jsme nějaké taktické chyby. V začátku nám nepadaly střely, na které jsme zvyklí. Chybí nám Puršl, ale máme další kluky, kteří hrají. Zítřejší zápas musíme zvládnout.“