Speedy Gonzales a mistr prahnoucí po odvetě

S FILIPEM ZBRÁNKEM Být fanouškem v hledišti nebo řadovým divákem u televize, souhlasil by v plném rozsahu.

Jako přímý aktér ale z komentářů o tom, jak atraktivní a dramatickou podívanou v pátém semifinále jeho tým spolu s brněnským soupeřem doručil, nemohl mít velkou radost. Snad jen konečné vítězství a postup do druhého finále v řadě byl určitou polehčující okolností.

„Pro oko diváka u televize to byl určitě zajímavý a líbivý basket, ale pro nás a trenéra to v tu chvíli moc zajímavé nebylo. Když jsme šli z plus 24 na minus 1, tak to s námi na začátku poslední čtvrtiny moc dobře nevypadalo,” oklepe se ještě den poté zkušený forward Slezanů Filip Zbránek.

Filipe, začátek přitom žádné drama neindikoval. Vaše první čtvrtina byla startem snů, v hale dva tisíce lidí, zápas v televizi a vy v trháku 30-8.
No, ale jak řekl trenér hned po zápase - „rychle nabyl, rychle pozbyl”. Vletěli jsme do toho dobře a vytvořili si velký náskok, ale pak jsme si mysleli, že to asi půjde samo, a ono to samo nešlo.

Už v poločase vás musel trenér varovat, že dřímete na vavřínech?
My si řekli, že budeme hrát jako za stavu 0-0 a chtěli jsme začít stejně jako v první čtvrtině, ale nevyvedlo se to. Ve třetí čtvrtce jsme dostali třicet bodů a dali jen 14, což není ani na jedné půlce naše hra. Brno nás dokázalo přehrávat jen po našich ztrátách a díky rychlému protiútoku, a právě tahle čtvrtina toho byla krásným důkazem. Soupeř nás na konci poločasu začal dotahovat a tam si asi uvědomil, že to jde. A šli do toho, neměli co ztratit. Ten zápas pro ně musel být ale docela těžký v hlavách. Hrát venku, dva tisíce lidí, to není úplně příjemné. Ukázali ale, že jsou slušný tým, který má kvalitu, a z minus 24 to takhle otočit, to klobouk dolů.

Brno v sérii nemálo využívalo sestavy s třemi dlouhými, kdy power forward Körner byl nasazován na vašeho guarda Gumbse. Dělalo vám to problémy?
Myslím, že když byli se třemi malými, tak fyzicky na naše hráče na pozici tři neměli a my jsme je tam přeskákali na doskoku. Takže tím kouč Růžička posiloval hlavně doskok. U nich jsme doskočili ve třetím utkání 33 míčů v útoku, což je extrémní číslo, a ještě se to snad nestalo, takže podle mě ta sestava měla tenhle důvod.

Když Brno v pátém duelu otočilo, vzal za to váš lídr Jakub Šiřina, který když je zdráv, zdá se v těchto zápasech i přes 34 let věku neunavitelný.
Je to náš „Speedy Gonzales” (animovaná postavička mexické tryskomyši z dílny Warner Bros - pozn.). Je neskutečně rychlý. Já se na ten zápas dnes díval a některé jeho výpady do útoku bych nechtěl bránit. Vzal to na sebe jako správný kapitán, když nám hodně teklo do bot, a táhl celý tým, jak bylo v některých utkáních jeho zvykem celou sezonu. Má výhodu obrovského fyzického fondu, takže i v závěrech, kdy ostatní hráči vypadají na umření, udělá čtyři pět výpadů a z toho dá osm deset bodů.

Leckdo asi čekal vyrovnanější sérii než 4-1 na zápasy, možná se čekala i lepší obrana Brna, kterou se tým v průběhu sezony prezentoval. Byly podle vás znát jeho absence?
Nejvíc jim určitě chyběl rozehrávač Půlpán. Hraje něco jako „Šířa” (Šiřina) u nás, je schopný sám doskočit v obraně a jít od koše ke koši anebo tým strašně tlačit dopředu. To pro ně byla velká ztráta, ale takový je sport. Jistě s ním a s Maddenem by to pro ně mohlo být zajímavější.

Když jsme u ztrát, jak to po včerejším utkání vypadá se zápěstím vašeho guarda Gumbse, který nekoordinovaně dopadl na palubovku po zakončení z protiútoku?
Byla to nepříjemná situace, ale víc k tomu nemůžu říct.

Vy sám jste vystavil velký podpis pod vítězné Utkání 4 v Brně, kde jste podal svůj výkon sezony s 19 body a takřka neomylnou střelbou z pole i z šestek. Byla to shoda okolností, nebo vám něco nahrálo, když třeba kolega zpod koše Gniadek byl do půle šetřen?
Já už jsem kdysi řekl, že pro mě sezona začíná až v play-off. Jdu do toho naplno, a když to vyjde, tak to vyjde. Je ale jedno, komu to zrovna vyjde. Teď jsem to prostě byl já. Ale nic speciálního za tím nebylo.

Je další finále s Nymburkem tím nejlepším závěrem sezony, v níž jste hráli pohár FIBA a vyhráli i Český pohár?
No, určitě to ale nebude jednoduché, když jsem viděl některé semifinálové zápasy Nymburka s Ústím. Nymburk má kvalitu a tím, že jsme ho porazili v poháru, tak na nás bude hodně připravený, bude nám to chtít vrátit a jasně ukázat, že je tu mistr a tým číslo 1. Samozřejmě to ale může být zajímavé a těším se hlavně na domácí zápas, nebo zápasy. Pokud přijde hodně lidí, bude to atraktivní i pro ně. Uvidíme, k čemu se dokážeme vybičovat. Chybí nám někteří kvalitní hráči do útoku, ale víc se ukáže až na hřišti.

Bude pro vás reálné zopakovat ten téměř dokonalý výkon z finále poháru?
(usměje se) Tam bylo hodně specifické, že šlo jen o jeden zápas. Jak bylo už mnohokrát řečeno - Nymburk se dá porazit, ale jen velmi těžko pravidelněji porážet. Bude to tedy i při té užší rotaci hodně náročné, a pokud se nám podaří aspoň dvě výhry, budeme rádi, protože bychom to dostali do rozhodujícího zápasu. Muselo by se nám ale sejít vše jako v poháru. Tam zahrál excelentně Radim Klečka, který nám teď chybí, takže by to za něj musel vzít někdo jiný. Určitě ale neskládáme zbraně, je to vrchol úspěšné sezony, tak proč si ji neudělat ještě zajímavější?

Kapitán soupeře Vojtěch Hruban pravil, že váš trenér Czudek na jeho tým vždy vymyslí nějakou pěknou funkční taktiku, s níž se Nymburk dlouho nedokáže vypořádat. Budete mít tedy opět kam sáhnout?
Určitě něco vymyslíme, jsme na to dost zkušení. Třeba to bude znovu „box-and-one”, zkusíme, jestli to bude opět fungovat, nebo ne (usměje se). Nebo to bude zóna 1-3-1...

Bude u vás plný dům a padne tak o míle nový návštěvnický rekord sezony?
Druhý zápas se hraje příští neděli a já myslím, že jo. Pokud nebude extrémně hezky, tak v neděli večer by lidi přijít mohli, to už se ze zahrady chodí dřív. Mohli by si tak udělat cestu kolem haly... (usmívá se)