Thriller na závěr přípravy

Na závěr turnaje CZ BASEKTBALL CUP v Brně se střetl domácí výběr s reprezentací Belgie, která si ve včerejším dramatickém utkání poradila s Argentinou a měla tak našlápnuto k celkovému prvenství ve třídenním klání. Situaci pod košem trenéru Diegu Ocampovi komplikovala drobná zranění Martinů Kříže a Peterky, kteří zůstali z preventivních důvodů dnes šetřeni.

Pro základní sestavu vyřešil trenér podkošovou hádanku Matějem Svobodou na pozici malého pivota. Belgičané se inspirovali od Argentiny a proti české defenzivě proměnili hned první dvě tříbodové střely. Lvi dlouho hledali správný rytmus na obou polovinách hřiště. Povedlo se to až po kompletním prostřídání základní pětky.

Češi už nasbírali osmibodové manko. V ofenzivě je limitovaly ztráty především při vyhazování po nájezdu do vymezeného území. Belgická obrana působila, stejně jako včera, velice kompaktním dojmem. Bylo tedy jasné, že pokud chtějí Češi pomýšlet na dobrý výsledek, musí zlepši svou vlastní defenzivu.

Nemohli nejprve ani moc počítat s podporou palby ze střední a dlouhé vzdálenosti. První českou trojku zapsal až téměř po 15 minutách hry Hruban. To byl znak návratu do utkání. Po koši Böhma se Češi poprvé v utkání dostali do vedení. Belgičané zareagovali dvěma trojkovými pokusy v řadě, ale lvi ještě přitvrdili v obraně a Kozák z rychlého protiútoku se sirénou vrátil Čechům nejtěsnější poločasové vedení.

Hned zkraje druhé poloviny přidělal trenéru Ocampovi další vrásku na čele svým čtvrtým faulem Krejčí. Škoda, že ten přišel vzápětí po těžké trojce, kterou Krejčí proměnil a posunul tak Čechy do dosud nejvyššího vedení. Následujících nedorozumění v české ofenzivě soupeř využil k bodové šňůře a náznak českého nástupu udusil. Úsek 0:9 z českého pohledu ukončil trojkou Kozák.

Česká ofenziva působila dost individuálně. Belgičané svým pohybem dokázali rozbít české útočné kombinace. Na druhé straně se z bodového spánku probudil Lecomte. Byli to tentokrát Belgičané, kdo šel do trháku. Zmírnil ho trojkou z odskoku se sirénou třetí čtvrtiny Sehnal. Pátou osobní chybu si pět minut před koncem připsal Svejcar, který odváděl skvělou defenzivní práci na Lecomtovi.

Osud utkání vzal do svých rukou Schwartz, který byl středobodem belgické ofenzivy. Proměnil dvě trojky v řadě a zakončil i rychlý protiútok. Belgie rázem odskočila. To byl zlomový moment závěru střetnutí. Češi se ještě snažili s utkáním něco udělat. A nebyli vůbec daleko. Trojka Sehnala a dva trestné hody Hrubana dostaly lvy do vyrovnaného stavu.

Češi si chtěli vyzkoušet poslední útok pod tlakem. Možná i kvůli tomu došlo k faulu Hrubana. Belgičané trestné hody proměnili, na rozdíl od českého kapitána a jeho trojky s klaksonem na vítězství.

Belgie – Česko 75:73 (20:14 36:37 55:52)
Schwartz 23, Lecomte 10, Bako a De Ridder po 9 – Hruban 15, Krejčí a Sehnal po 11, Böhm 10, Kozák 9, Svejcar 6, Puršl 4, Kyzlink 3, Svoboda a Švec po 2
Fauly: 21 - 22

Jan Šotnar: "Prohráli jsme, ale co se týče výkonu především na obranné polovině, tak jsme spokojení. Byl nejlepší v obraně, jaký jsme za celou dobu předvedli. V prvním poločase nám vycházel slušně i útočný herní plán. Pak Belgičané trošku změnily trošku typ obrany, začali víc přebírat a my jsme se do toho dlouho nemohli prosadit, takže jsme ztratili náskok. Ale byli jsme konkurenceschopní až do konce a ve finále jsme měli vítěznou střelu na ruce, která nepadla."

Autor: CZ BASKETBALL