Triple kouzelníka Slaniny! Brno 4. v řadě

ECHO ČTVRTKA V NBL Bekse poločas trvalo, než se proti notně oslabené Ostravě rozběhla, ale protože měla autora senzačního triple doublu Prokopa Slaninu i 20bodové střelce Vyorala se Švrdlíkem, o její výhře (101-79) v 11. kole nebylo pochyb. V souboji bývalých kolegů kouč Lubomír Růžička s Brnem doma předčil díky obří podkošové převaze Tury Lukáše Pivody (88-75) a má s 3. týmem tabulky 4. výhru v řadě. Naopak už 9. porážku za sebou zapsalo Olomoucko, jež doma nemělo nárok proti Hradci (79-98).

Magický Slanina s triple doublem!

Jsou události, které se mohou stát možná jen v době covidové. Power forward Prokop Slanina je chlapík pro tvrdou podkošovou práci. A i přes postupné zlepšování v této sezoně byste od něj jednu věc nečekali – asistence. V šesti z devíti utkání nezapsal ani jednu, ve zbylých třech měl nejvýš dvě. A pak se stane to, co se stalo dnes - deset! K tomu 11 doskoků a taky 17 bodů, což vyznačilo jeho vůbec první triple, na který byste nevsadili ani v nejdivočejším snu.

Slaninův kouzelnický výkon Bekse (bez Merešše, Škrance, Svojanovského) notně přispěl k domácímu přemožení (101-79) super oslabené Nové huti (bez Pumprly, Bohačíka, Nábělka), jež se na Dašické držela zhruba poločas, než jí domácí začali ujíždět a zápas definitivně rozhodli.

Do utkání NH vtrhla 16 body včetně tří trojek power forwarda Watermana, jemuž neméně zdatně v první čtvrtině sekundoval další podkošový muž Heinzl, a hosté s poděkováním za ztráty a nepřesná zakončení domácím po 14 minutách vedli 25-33. Od stavu 32-39 ale posledních tři a půl minuty první půle patřilo už jen (téměř nefaulující) Bekse. Ta v tomto úseku naplno využila pěti ztrát hostů, podkošový tank Švrdlík (do půle 17 bodů) ničil z útočných doskoků a šestek a z poločasu 47-43 se domácí odrazili k rozhodnému obratu.

NH v úvodních šesti minutách druhé půle navázala dalších pět ztrát, Pardubice sázely body zpod koše i ze šestek a za stavu 68-50 už dál neměly problém zápas kontrolovat.

Jejich top skórerem byl poločas málo viditelný Vyoral (28), následován Švrdlíkem (23+7 doskoků, 11f+, TH 17/11), Slaninou, Michalem Svobodou (14, trojky 8/4) a Dunansem (11). Hosté měli tři dvojciferné střelce ve Watermanovi (24+10 doskoků, trojky 8/4), Alleynovi (22, trojky 9/4) a Heinzlovi (14). Domácí vládli zpod koše (48-36), z brejků (26-17), z šestek (30/22 – 14/13), na doskoku (40-29) i ve ztrátách (15-19).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „První poločas nebyl podle mých představ. Nehráli jsme tak pospolu, jak bychom měli. Řekl bych, že to bylo i tím, že Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem byli devět dní s národním týmem a chvíli nám trvalo, než jsme se do toho společně dostali. Ve druhé půli se náš výkon zlepšil, hlavně pokud jde o agresivitu v obranné fázi. Takovou agresivitu od nás očekávám, rozhodně je to něco, v čem budeme chtít pokračovat. Jsou z toho získané míče, jednoduché body a vede to k vítězství.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Zápas můžeme hodnotit pozitivně, jelikož jsme vyhráli. Kdo ale viděl průběh, ví, že náš výkon nebyl optimální, hlavně v první půli. Nebránili jsme dobře, nehráli jsme dostatečně agresivně. Ve druhém poločase už to bylo lepší, Ostravu jsme mnohem víc přitlačili a z toho pramenily nějaké jednoduché body a pak už to bylo jenom o tom, o kolik bodů to skončí.“

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Byl to zápas dvou poločasů. I když jsme přijeli hodně oslabení - chybí nám tři klíčoví hráči ze základní sestavy -, v prvním poločase jsme byli Pardubicím vyrovnaným soupeřem. Snažili jsme se hrát celkem rychle a pohybovat míčem, což se nám celkem dařilo. Pardubice nehrály úplně optimálně, nechtělo se jim moc běhat, bylo to spíš takové pochodové. Druhý poločas byl úplně jiný. Pardubice začaly běhat, my jsme spíš chodili, udělali jsme několik ztrát, z nichž pramenil protiútok soupeře, pár jednoduchých košů, což domácí uklidnilo. Šli do plusu 12 až 15 bodů a pak už se těžko hraje. My jsme se snažili hrát až do konce, ale bohužel v té malé rotaci klíčových hráčů už to vypadalo, jak to vypadalo.“

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): „Přijeli jsme bez několika základních hráčů, ale chtěli jsme do zápasu dát všechno. Doufali jsme, že můžeme napodobit naše vítězství z turnaje v Polsku, ale bohužel Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem udělali velký rozdíl. Náš problém byl hlavně ve ztrátách, domácí nás také přeskákali, protože jsou vyšší a silovější.“

Tuři zničeni zpod koše. Čtvrtá v řadě pro Brno

Brňané se doma plně spolehli na svou 74bodovou základní pětku a především na ztékání koše. Z vymezeného území přestříleli hosty ze Svitav o galaktickou míli (56-20) a se 14 body ze šestek tak dosáhli celkem sedmdesáti z napadání koše. To jim nakonec dalo už čtvrté vítězství (88-75) v řadě a udržení třetí příčky v tabulce.

Brno mělo navzdory svitavské zóně silnější nástup a díky dvěma trojkám i produkci svých dvou základních dlouhánů Krakoviče s Puršlem uniklo po dvou ztrátách tuřího playmakera Welsche na 18-11. Marek Sehnal pak ale větší hrozbu z pohledu hostů zažehnal, aby za stavu 29-24 netypický snajpr Půlpán dvěma trojkami a dvěma zisky i asistencemi v brejcích sám vyhnal nový trhák domácích až na 39-24. Tady se ale brněnský vítr zadrhl, tým začal míjet šestky i jiná zakončení a náhle zagresivnělí Tuři se dostali zpět.

I když se však po 17 minut druhé půle snažili i pomocí trojek stále vracet pod manko deseti bodů, nadále pod koš mířící domácí jim nedali naději na myšlenky na zvrat a trpělivě využívali sekvencí, kdy Turům jejich jumpy nenesly ovoce.

Domácí šiky vedli Krakovič (20 a 8f+), Puršl (18+10 doskoků), Půlpán (14+9 asistencí a 6 zisků), Blake (12) a Farský (10). Nový bulharský power forward Yanev-Georgiev ukázal první záblesky své zkušenosti a končil na 5 bodech a 4 doskocích za 18 minut. Jeho nový tým byl vedle produkce zpod koše lepší i z brejků (20-13) a ztrát (13-17). Hosty drželi Marko (18, trojky 8/4), Matěj Svoboda (12+7 doskoků), Welsch a Proleta (po 10).

Devátá porážka Olomoucka v řadě

Dalo se očekávat, že zejména útočná síla posledních Hanáků po odchodu dvacetibodového snajpra Palyzy poklesne. Ovšem po něm vzniklá díra bude mít zřejmě ještě výraznější následky. Ukázal to hned první duel s hostujícími Sokoly z Hradce, kteří dali Olomoucku šach mat už během první čtvrtiny. V té domácí slepovali ztráty i minely zpod koše, hosté po dvou minutách vyskočili do vedení 0-8 a častými zásahy zpod koše vyhnali svůj náskok až na 9-25 po 9 minutách. O 20 to bylo po 12 minutách, dál nebylo co řešit a Sokoli zapsali v desátém zápase čtvrtou výhru.

O již devátou porážku Hanáků v řadě (79-98) se nejvíc zasadili hradečtí hráči Lošonský (24), Halada (18) a Barač (15). Jejich tým dominoval především zpod koše (40-62). Za domácí (bez centra Vašáta) dvojciferně odpovídali Bezbradica (26+7 doskoků) a Váňa (18, trojky 10/4).

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Pochopitelně jsem spokojený, máme třetí vítězství zvenku a to je pro nás důležité. Nastoupili jsme proti týmu, který má zvučné jméno, soupeře ale poznamenaly události z poslední doby, kdy jim odešel Lukáš Palyza. Přesto si úspěchu ceníme. Hráli jsme dobře, půjčovali si míč a dali jsme hodně snadných bodů. Po dlouhé pauze je to pro nás povzbuzení. Soupeři přeji, ať se rychle otřepe.“

Jan Koloničný (centr Královští sokoli): „Dařilo se nám od začátku, to bylo důležité. Rychle jsme získali dvouciferný náskok. To každého uklidní. Na druhé straně to pak Olomoucko mělo těžké, což nám vyhovovalo.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Není prakticky co hodnotit. Celou reprezentační přestávku jsme pracovali na zlepšení hry pod vlastním košem a pak jsme třicet minut nebránili. Zlepšení přišlo až v poslední čtvrtině, kdy už bylo o úspěchu Hradce rozhodnuto. Nás čeká ještě hodně práce. Pozitivem byly výkony našich mladých kluků. Odehráli dlouhé minuty a výkonem si je zasloužili.“

Adam Klepač (křídlo BK Olomoucko): „Od začátku nám to nešlo v obraně. Zlepšilo se to až na konci zápasu. Nic jsme nezabalili, ztrátu jsme stáhli o nějakých deset bodů. Musíme hrát od začátku, jako v poslední čtvrtině. Pak se to zlepší.“