Tuři dál žijí. A Číž utvořil rekord sezony!

ECHO 21. KOLA Oba severočeské celky po zápasech 21. kola prakticky vypadly ze hry o nadstavbovou skupinu A1, neboť utkání do konce základní části zaostávají za šestými Pardubicemi i nadále o jednu výhru, navíc Ústí na závěr doma hostí Nymburk a Děčín míří do Kolína.

V sobotních duelech Pandy vyhořely v Brně (100-72) a Válečníci doma s Tury (70-85), kteří naopak dorovnáním Beksy, s níž mají i lepší vzájemné zápasy, ještě před posledním zápasem doma s Brnem mohou v A1 doufat. Ve zbývajících utkáních 21. kola uspěli favorité, když Nymburk doma v souboji náhradníků přestřílel USK 104-88, Opava rovněž doma přemohla příliš ztrácející Ostravu 89-78 a Kolín dobyl Hanou 87-94 i díky v této sezoně rekordním 17 asistencím Adama Číže.

Další stovka Nymburka

Belgický reprezentant Retin Obasohan dostal doma proti USK vyměřených jen 16 minut, ale i tak tento skromný čas využil k nejvyššímu nástřelu z nymburského týmu, jemuž tak pomohl ke 13. výhře v řadě (104-88) a v rámci této série už k osmé stovce. V utkání, které na obou stranách dostali svěřené především náhradníci, ti nymburští vyskládali 69 bodů.

Poločas se hrálo vyrovnaně, když v první čtvrtině (25-24) hosté udeřili pěti trojkami (dvě proměnil power forward Proleta), a domácí to dorovnávali zpod koše. Ve druhém dějství si na soví obloukové střelce dal Nymburk pozor, USK ale skóroval pro změnu zpod koše a z šestek, aby vedl až 27-34. Domácí pak ještě zintenzivnili své podkošové operace a s lepší obranou vyhráli poločas 47-42.

Definitivně pak favorit rozlámal soupeře, opět hodně točícího druhou vlnu, v prvních šesti minutách třetí čtvrtky, kdy Obasohan s Křížem nastartovali útočnými doskoky tažený trhák na 71-48. Hosté v této sekvenci zaznamenali pět ztrát.

Obasohana u domácích (bez Šafarčíka) dorovnal 21 body Palyza (trojky 10/5) a dvojciferní byli i Hruban (13), Harding (11) a Kříž (10+9 doskoků). Sovy vedli Proleta (20), Ondřej Sehnal (13) a Mareš (10). Domácí vládli zpod koše (44-32), z brejků (29-16), z útočných doskoků (19-9), bodů z nich (20-4) i ve ztrátách (7-17). Celkem měli o 23 střel víc, USK měl pro změnu výtečné trojky (18/10 – 55 procent), naopak minul 17 šestek (37/20 - 54).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po konci základní části Ligy mistrů teď trochu hledáme opět naše tempo. Soustředění a energie šly dolu. Ale to je normální. Před Final 8 Českého poháru se do něj zase dostaneme. V prvním poločase jsem musel být hlasitý, protože když někdo přijede a hraje tvrdě a bije nás, tak na to musíme reagovat a nemyslet si, že to půjde samo. Do druhé půle šli hráči, u kterých vím, že když zmáčknu ten správný spínač, tak zareagují správně. Jako Martin Kříž, Petr Benda, Retin Obasohan. A tak se přesně stalo. Celá zahajovací sestava druhé půle zareagovala na můj poločasový proslov.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Byl to pro nás velmi těžký zápas a navíc byl šestým během dvou týdnů. Hráči jsou velmi unavení. Proto hráli všichni hráči z naší soupisky. A to je skvělé pro naše mladé hráče. Ze začátku jsme měli dobrou energii, hráli jsme výborně v útoku, ale obrana byla špatná a dovolili jsme Nymburku otevřené střely. Naopak na doskoku jsme byli skvělí, když jsme za poločas měli o šest doskoků více. Ve druhé půli ale už Nymburk měl více energie a koncentrace, nám naopak chyběly. Ale celkově mohu být spokojen, mladí hráči měli skvělé minuty. V plné sestavě to bylo skvělé, ale máme náročný program a nechtěl jsem riskovat zranění hráčů. Navíc nás čekají důležité zápasy s Olomouckem a Opavou.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „První poločas nebyl z naší strany vůbec dobrý. Bylo to cítit z každého hráče, nikdo nebyl spokojený se svým výkonem. USK se prezentovalo nápaditou hrou, místy hráli velmi agresivně a bylo na nich vidět, že si rozumí a že do toho jdou s nějakou myšlenkou, která má hlavu a patu. To nám v prvním poločase dělalo problémy. Špatně jsme si kontrolovali doskok, soupeř měl o šest nebo osm doskoků více a bylo to vidět i opticky. Po lehkém poločasovém průvanu v šatně, jsme do druhého poločasu vkročili správně a brzy jsme měli náskok kolem 15 bodů. Výkon byl diametrálně jiný. Byli jsme rychlejší, tvrdší, agresivnější. Jsem rád, že takový zápas v české lize máme, kdy se nám podle představ nedaří a musíme najít cestu, jak hrát náš basket. Je to pro nás lepší, než od první do poslední minuty dominovat v zápase a nevzít si z toho nic. USK nás v prvním poločase donutilo hrábnout si hlouběji, než jsme zvyklí a to je pro nás do budoucnosti dobře. Retin Obasohan byl symbolem nástupu ve třetí čtvrtině, kdy začal napichovat obranu, hrát velice fyzický basket a využívat svoje nejsilnější atributy. To nakoplo i ostatní hráče kolem a pak se to spustilo jako lavina. I přesto, že jsme měli zápas pod kontrolou, našel USK možnosti, jak stáhnout náskok na deset, dvanáct bodů. V Nymburce není výkon týmu závislý stále na jednom hráči. Dokážeme podávat kolektivní výkony, hráči si pustí balón… a dneska to vycházelo na mě. V posledních dvanácti minutách jsem měl hodně otevřených střel a bylo to pak jednoduché to proměňovat.“

Ondřej Švec (guard USK Praha): „Do utkání jsme chtěli vstoupit s co největší energií, abychom se mohli rovnat s Nymburkem, protože to je nejlepší tým v české lize. V prvním poločase se nám to nějak dařilo, pouze jsme měli problémy v obraně. Dostali jsme kolem padesáti bodů, což je hodně. Do druhého poločasu jsme si řekli, že nastoupíme s ještě větší energií a pokusíme se soupeře přejet. Bohužel se nám to nepovedlo, začali jsme ztrácet míče a domácí získávali rychlé, jednoduché koše. Ve čtvrté čtvrtině se rozdíl stále držel kolem dvaceti bodů a tak to i skončilo. Aktuálně máme hodně náročný program. Měli jsme nějaké zdravotní problémy a dohrávali jsme nějaké zápasy, které se před tím nemohly odehrát. Na druhou stranu jsme měli dneska velkou rotaci a myslím, že jsme mohli mít ještě více energie. V posledních dvou letech hrajeme s Nymburkem docela vyrovnaně. Naposledy jsme Nymburk i porazili, proto si na ně věříme a vždycky jdeme do zápasu s tím, že ho můžeme vyhrát. Pro mě osobně jsou to cenné minuty. Jsem rád, že si mohu zahrát proti kvalitním hráčům v lize, nejen proti reprezentantům jako dnes.“

Medvědi už s Křivánkem vyloupili Hanou. Číž 17 asistencí!

Když vysoce produktivní kolínský generál Adam Číž zaznamená pouhých pět bodů, měli by mít Medvědi problémy. A na Hané je v pátém utkání v rozmezí deseti večerů skutečně měli. Ovšem převážně až v samotném závěru, když předchozí průběh i přes dílčí propady kontrolovali, i díky neuvěřitelným 17 asistencím (rekord této sezony a jeden z nejhodnotnějších výkonů dějin NBL) svého dirigenta. A také se už přidala nová posila, ještě nedávno svitavský forward Jan Křivánek, který 9 body s trojkami 3/3 pomohl k šesté výhře Kolína v řadě a také k už osmé za 9 zápasů (87-94).

Středočeši použili obvyklý scénář – za první čtvrtinu zasypali soupeře šesti trojkami a také řadou útočných doskoků a vedli 16-30. Po osmé trojce za stavu 19-40 ale přece jen polevili, přestali se trefovat a trojky i další arzenál naopak zaktivizovali domácí, kteří se ještě ve druhé čtvrtce dostali pod deset bodů a ve třetí pod vedením centra Bezbradici pro změnu ze 14 na 4. Wallace s Křivánkem ale čtyřmi trojkami i s podporou dlouhánů Jelínka a Petráše vytáhli nové 17bodové vedení Medvědů, jež se 5:30 do konce zdálo už nezvratitelné. Ovšem domácí, hrající čtvrtý duel v rozmezí 10 večerů, ještě jednou zabrali, ze ztrát hostů svázali šňůru 12-0 a Váňa už na začátku poslední minuty snižoval na 87-90. Medvěd Novotný pak sice proměnil jen jednu ze tří šestek, ale Bezbradica na druhé straně minul trojku a zbylé vteřiny si Kolín došestkoval.

Jeho střeleckými tahouny byli Novotný (23, trojky 13/6), Wallace (22, trojky 11/5), stále produktivnější Petráš (16) a Skinner (11+13 doskoků). Za Olomoucko kontrovali Bezbradica (29+15 doskoků), Váňa (21, trojky 10/4) a Pekárek (14+8 doskoků). Hosté přetlačili soupeře z trojek (35/11 – 44/16) a také body náhradníků (9-33).

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): „Z vítězství máme radost, bylo to pro nás těžké, protože soupeř rozhodně má lepší tým, než ukazuje tabulka. V prvním poločase jsme si vypracovali docela velký náskok, pak ale začaly problémy. Zvedl nás příchod Jiřího Jelínka, který nastoupil ve chvíli, kdy jsme měli menší krizi. Prosadil se v útoku a dokázal ubránit pod naším košem, což bylo důležité. Byl X-faktorem zápasu.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Tak si to umíme zpestřit jen my. Vedeme o hodně bodů a přijde nějaký propad. Jednou se nám to vymstí, ale doufám, že to ještě bude nějakou dobu trvat. Uspěli jsme díky dobré střelbě trojek, právě taková hra nás dostala tam, kde jsme, proto v tom chceme pokračovat.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko):
„Hosté vyhráli zaslouženě, protože prakticky po celou dobu vedli. Mrzí mě první čtvrtina, kterou se nám nepodařilo odehrát, jak jsme si přáli. Přitom jsme věděli, že Kolín má výborné vstupy do zápasů. Cením si, že se hráči dokázali vrátit a bojovali až do konce. Dělali, co mihli, na soupeře, který dá tolik trojek, se obtížně něco vymýšlí.“

František Váňa (křídlo BK Olomoucko): „Na soupeři bylo vidět, že je v pohodě, ale ani naše hra nebyla špatná. Tedy až na první část utkání, ve které se nám nedařilo. Zápas to byl docela hodně zajímavý, bohužel se špatným koncem pro nás. Třeba to vyjde příště.“

Tuři po dobytí Děčína zůstali ve hře o A1

Kouč Válečníků Tomáš Grepl před domácím zápasem o naději přesypal svou základní sestavu, do níž vložil dva rozehrávače i nového centra Ščekiče, a namísto standardního člena Pomikálka nasadil Ježka, který zahajoval duely dříve, ale souboj s Tury, v němž ještě Děčín mohl udržet zbytkové šance na skupinu A1, jeho tým nezvládl a padl s pouhými 70 vstřelenými body 70-85, což naopak ještě uchovalo dílčí šanci na horní nadstavbové oddělení DEKSTONU.

Tuři byli napřed od prvních minut, řízeni svým šéfem Markem, ovšem domácí opory ještě první sedmibodové manko zamazali. A zvládli to pak ještě jednou ve druhém dějství, když na osm bodů vyhnali náskok hostů především Američané Johnson s Pinkstonem. Jakmile ale poté zaúřadoval znovu Johnson (do půle 14 bodů), navíc s trojkami Dragouna a Svobody, už hosté pláchli na 15 bodů a v útoku s marností zápolící domácí už neměli jak odpovědět, což nezměnila ani druhá polovina, jež byla plně ve svitavské režii.

Tuřími producenty byli Johnson (16+11 doskoků), Slezák (16, trojky 8/4), Dragoun (14) a Matěj Svoboda (10), u z pole 33procentních domácích byli vidět Šiška (24+8f+, trojky 7/4), Pomikálek (15+9 doskoků a 8f+) a Ježek (12). Hosté byli lepší zpod koše (24-34) i v trojkových trefách (7-9).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Určitě se nám pojede domů dobře, protože v Děčíně se tak často nevyhrává. To zdejší prostředí, i bez diváků, kteří vytvářejí skvělou kulisu, je takové specifické pro hostující týmy. Takže za výhru jsme moc rádi a stále držíme šanci postoupit do první šestky. Myslím si, že po celou dobu, snad kromě poslední čtvrtiny, bylo naše vítězství kontrolované. Hlavně na obranné polovině jsme předvedli dobrou práci. Věděli jsme, že Děčín není tak dobře střílející tým z dálky, takže jsme se spíše snažili zacpat „bednu“, což se nám dařilo. Udrželi jsme domácí na sedmi asistencích, což je výborné číslo. Také jsme se vyrovnali děčínské tvrdosti ve druhém poločasu, to byl další důvod toho, že jsme dovedli zápas do vítězného konce. Doufáme, že dnešní výkon přeneseme i do posledního zápasu základní části.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Žádné veliké střelce nemáme, a pro ty hráče, kteří jsou do těchto rolí posunuti, je to zase vyšší a nový level. Někteří hráči musí zkrátka do tohoto play-off módu, který se už pomalu blíží, teprve dorůst. Chladná hlava a pevná ruka v klíčových okamžicích se nedá natrénovat, to se musí zažít a zkušenosti pracně získat. Jinak dnešní utkání rozhodl podle mého první poločas, kdy jsme netrefili vůbec nic. Pozice jsme si sice vypracovali, ale bohužel jsme je neproměnili. Navíc jsme nezvládli obranný doskok, dostali jsme pár košů z druhých šancí a dovolili jsme soupeři vyhrát dva úseky 0-7 a 0-9. Ve druhém poločase jsme se snažili to dotáhnout, nechali jsme na hřišti hodně sil, ale bodový polštář soupeře byl veliký a umožnil mu hrát v pohodě.“

Rostislav Dragoun (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Děčína jsme přijížděli s tím, že náš čeká fyzický a bojovný basketbal. A myslím, že jsme se s tím popasovali dobře. Konečně nám fungovala obrana, domnívám se, že asi nejlépe za celou sezónu. A to byl podle mého klíč k výhře. A samozřejmě to, že jsme se bojovností vyrovnali, možná i předčili, domácí. Bylo to důležité vítězství, protože chceme postoupit do první šestky.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Naše nasazení v prvním poločase nebylo špatné, ale dovolili jsme soupeři dva úseky, které vyhrál 0-7 a 0-9, a z toho jsme se už nevrátili. Třetí čtvrtka byla tragická, byli jsme naprosto jaloví. V útoku jsme se nedostali k jistému zakončení, chyběla nám koncepce hry, špatně jsme komunikovali. Nebyli jsme také kompaktní v obraně, Svitavy si nás rozpinkaly a protože to jsou střelci, dávali otevřené střely. My jsme se pokusili o návrat, aby to neskončilo fiaskem a nakonec jsme to stáhli na patnáct bodů, především díky Ondrovi Šiškovi. Tento výsledek ale vypadá daleko lépe na tabuli, než tomu bylo na hřišti. My si zkrátka nemůžeme dovolit takové výpadky, být nekoncentrováni celou třetí čtvrtinu. To se pak těžko dohání.“

SLUNETA smetena a bez naděje

Byl to pod Špilberkem malý zázrak, že se o poslední zbytkovou naději na A1 bojující SLUNETA (už i s Faitem) celý poločas zuby nehty držela s naširoko rotujícím domácím týmem, jejž nepustila přes deset bodů. Na body z druhých šancí totiž byla zpět 12-4, z brejků rovnou 12-0 a v trojkách 8-4. Měla však z popela povstalého rozehrávače Hanese, který ji 15 body přivedl ke zlatému stavu 51-45.

Jakmile však v úvodu druhé půle vyprázdnil Američan poslední patrony ze svého zásobníku, začali Brňané (bez křídla Nehyby) na vlně útočných doskoků ujíždět až na 20 bodů a druhý poločas ovládli 49-27 – až k drtivé výhře 100-72.

Dvojciferně u ní byli Blake (15), Bálint (13), Půlpán (12), Puršl (11+12 doskoků) a Nečas (10). Za Ústí, jež s mankem výhry na šesté Pardubice čeká na závěr základní části Nymburk, se vedle Hanese (19+7 doskoků a 7f+) činili i Autrey (13) s Rakočevičem (10). Brno vyhrálo zpod koše 40-28, v trojkách 26/12 – 22/6, v útočných doskocích 18-4 (body z nich 25-4) a z brejků 26-7.

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí):
„My jsme byli soupeřem jen v prvním poločase, a to zejména proto, že se nám dařilo v útoku, protože o obraně se z naší strany nedá mluvit po celých 40 minut. Dokud jsme byli schopni se trefit, tak jsme byli na plichtě, ve druhém poločase nás přejeli. Měli jsme plán zkontrolovat si po utkání 3 čísla: body z druhých šancí, body po ztrátách, body z rychlých protiútoků. V těchto ukazatelích měli domácí celkem 69 bodů, což je vypovídající.“

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Z naší strany nejlepší druhá půle za poslední 3 měsíce. Hráli jsme s dobrou energií, upravili jsme obranný doskok, čímž jsme zlepšili rytmus hry. Zdobila nás střelba z dálky, nicméně dokud jsme nezlepšili obranu a rychlý protiútok, tak jsme měli problémy. Zapojili jsme všech 12 hráčů a musíme pochopit, že když kralujeme na doskoku, hraje se nám lépe v útoku. Máme lepší rytmus a dostáváme se do střeleckých pozic. Druhý poločas je taková šablona, jak bychom chtěli pracovat. Velká spokojenost.“

Aleksandar Yanev Georgiev (power forward Basket Brno): „Dobrý zápas, dobrá výhra. Hráli jsme s energií, výhra pak přišla lehce. Musíme tak hrát vždy. Máme ještě 10-12 důležitých utkání před koncem sezóny, musíme bojovat v každém zápase a hrát dobře.“

Derek Hanes (rozehrávač SLUNETA Ústí): „My se musíme poučit a pracovat na malých věcech. Máme týden do dalšího utkání, na trénincích se musíme zlepšit i jako tým.“

NH v Opavě popravily ztráty

Motory postcovidové a absencemi postihované Opavy (bez Zbránka a Klečky) už netáhnou tak jako do Vánoc, přesto tým dál cílí za tím důležitým – ideálně druhým místem v tabulce před play-off. Ostrava (bez Nábělka) zkusila slabší chvilky favorita využít, ale její hvězdná sekvence trvala jen 6 a půl minuty do vedení 8-19, když se Slezany rozhodl zničit skoro sám power forward Heinzl. Stačilo ale pouhých 100 vteřin s dvěma ztrátami NH, aby domácí čtyřmi trojkami v řadě otočili a ve druhé čtvrtce už šli přes hosty na 11 bodů. Ostravané ve druhé desítce při trvající záplavě ztrát (do půle 12) stihli jen 9 bodů a na tomto trendu se nic nezměnilo ani ve třetí čtvrtině a potažmo v celé druhé půli.

Opavu k výhře 89-78 dovedli Šiřina (16+9 asistencí), Švandrlík (15), Gniadek (14) a Jurečka (11). Za NH odpovídali Petr Bohačík (23+12 doskoků a 7f+), Alleyn (16), Heinzl (13) a Týml (10). Opava přestřílela hosty z trojek (12-10), z brejků (19-11) i šestek (19-14) a také méně ztrácela (16-22).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Od nás hrůzostrašný začátek utkání. Prohrávali jsme 0-9 a mysleli jsme si, že se NH porazí sama. Naštěstí hráči z lavičky zabrali a do konce první čtvrtiny už jsme vývoj zvrátili. Nebyl to z naší strany dobrý výkon, ale mám-li hledat pozitiva, tak jsme přinutili soupeře ke 22 ztrátám a všichni naši hráči skórovali alespoň pěti body.“

Jan Švandrlík (forward BK Opava): „Špatný začátek, ale nakonec výhra, která se počítá. Soupeř nehrál špatně, ale my jsme mu umožnili se dostat do euforie. Prohráli jsme na doskoku, ale donutili jsme soupeře k velkému počtu ztrát. Trochu nás opustila herní pohoda z kraje sezony, ale musíme se s tím poprat a pohodu znovu získat.“

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Prohra s Opavou o jedenáct bodů, to se dá považovat za úspěch. Možná, že jsme dnes měli i na víc. Problémy nám dělala opavská zóna, proti které jsme byli místy bezradní. Ale, kdybychom hráli tak jako dnes i v předchozích zápasech, tak jsme mohli být v tabulce výš.“

Dominik Žák (forward NH Ostrava): „Jsme dnes s výkonem i výsledkem spokojeni. Opava je silný tým, kterému jsme čtyřicet minut vzdorovali. Vyhráli jsme doskok a to nás rovněž těší. Samozřejmě ztráty nás potápěly.“