Tuří vzdor, souboj B-bratrů a varující Czudek

ECHO SOBOTY V NBL Fantastický finiš Jaromíra Bohačíka, který na body porazil staršího bratra. Povstání Turů, jež v Děčíně odrazili až domácí guardi na čele s Ondřejem Šiškou. Kulatých 10 asistencí někdejších spoluhráčů Jakuba Šiřiny a Michala Čarneckého v Opavě, kde se do ligy vracel obr Cory. A v útoku nemilosrdní Orli, kteří pod Špilberkem rozstříleli oslabené Brňany, kteří navíc končili i bez vyloučeného centra Prachaře. To jsou některé z hlavních sobotních událostí zaznamenaných ve čtyřech soubojích 11. kola.

Duel Bohačíků ovládl finišman Jaromír

V nelítostný bratrský souboj se proměnila závěrečná a rozhodující sekvence duelu pod pražským Nuselským mostem. A stejně jako v úvodu utkání USK s NH i tady vládl mladší z dvojice Bohačíků, Sova Jaromír.

Ten v první čtvrtině 6 body vykopl přes 6 ztrát hostů svůj tým do vedení 17-9, když Pražané stejně jako v celém utkání byli úderní zpod koše. Jenže Nová huť je letos extra nepoddajným soupeřem a na přelomu poločasů Hooker a Kerr srovnali z 28-19 na 30-30 a pro změnu Číž s Kerrem dotáhli po 33 minutách hosty na 50-46.

Za zbytek utkání ale NH vsítila pouhé 4 body, naopak domácí opět udeřili zpod koše a hlavně se tu udála rozhodná fáze bratrského duelu. Jaromír tu dosáhl 8 ze svých 16 bodů, navíc za stavu 57-50 "vylákal" od staršího bratra průraz. Petr Bohačík vzápětí spáchal ještě jeden, USK ulétl na 63-50 a s NH byl i při jejích 18 ztrátách definitivně amen. Konečný rozdíl 70-50 byl po předchozím průběhu až senzačně vysoký.

Jaromír Bohačík celkově porazil bratra na body 16-6 a byl nejlepším střelcem vítězů. Ti naprosto dominovali zpod koše (34-22) a k tomu si při shodném počtu 20 faulů vynutili 25 šestek proti 13 NH. A to jich ještě nebývalých 14 minuli (11 Josipovič s Aličem, kteří si spolu s Jaromírem Bohačíkem vynutili 17F+)!

Za NH, v jejíž sestavě už druhý zápas z neznámých důvodů chyběl Caldwell, se double-doublem za 17 bodů a 14 doskoků blýskl Kerr, rozehrávači Hooker s Čížem přidali po 12 bodech, ale také se složili na 11 ztrát.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "My jsme do zápasu vstoupili velice dobře a s nasazením. Vytvořili jsme si mírný náskok. Navíc zápas by se vyvíjel úplně jinak, kdybychom dávali šestky. Tím jsme dostali Ostravu na koně a museli tak bojovat o malý náskok až do konce. I když to bylo o dvacet, neodpovídá to, protože průběh byl po celou dobu hodně bojovný, až do poslední minuty. V závěru tam padly nějaké střely a teprve pak to naskočilo na rozdíl 20 bodů. Výborná obrana, kluci to odřeli a čím víc se blížil konec, tím působili naši hráči v obraně semknutěji. Klobou dolů za ten výkon v obraně."

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): "Po bojovném a ne příliš pohledném utkání gratuluji domácím k vítězství. Všichni víme, že hra USK je založena na vnicích, bohužel s tím jsme měli problémy. Taky se potýkáme s ne příliš dobrou přihrávkou na pivoty. To nám strašně moc chybí. Darian Hooker je super hráč, chce to brát na sebe, ale ty přihrávky na pivoty nemáme. Hra nahoru-dolů u nás neexistuje, což je špatně. Co říci ke koncovce? Chci vyzdvihnout individuální výkon Jaromíra Bohačíka, který posledních pět minut odevzdal dobrý výkon a zápas otočil on. Když se podívám na trestné hody a počet vystřelených, tak je to 25 ku 13 a to dvě šestky jsme stříleli v koncovce. Nebudu se k tomu ale raději vyjadřovat."

Válečníci balancovali na hraně!

Na děčínské palubovce se děly věci! Domácí Armex z vedení 62-52 z poloviny poslední čtvrtiny sklesal až na 64-62 2:03 do konce a pak ještě 91 vteřin do konce na 66-63. Potom si chtěl vzít Tury do tlumoku rozehrávač Jones, který však nejprve ztratil a poté byl v nájezdu zblokován, a Děčín v potu tváře zvítězil podeváté v řadě (68-63).

Poslední dva klíčové koše Válečníků vsítili Bosák a MVP utkání Šiška, což bylo zcela symbolické. Guardi totiž lídra ligy tentokrát zachránili – Vyoral vysázel 19 bodů (trojky 7/3), druhý rozehrávač Šiška 14 a Bosák 10. Naopak bez bodu za 23 skončil forward Stria a kvartet podkošových mužů stihl dohromady jen 16 bodů.

Jenže tým při 17 útočných doskocích dominoval v bodech z druhých šancí (22-10), vyrotoval 11 mužů na 9 Turů a hlavně měl sílu lavičky, jež v kulise 960 diváků přestřílela tu soupeřovu 35-5.

Svitavy nicméně favorita řádně potrápily, a to po diametrálně jiném výkonu než naposledy v Brně. Například se blýskli bilancí šestek 15/11 proti 5/2 domácích. Tahouny byli všichni tři cizinci na čele s Doaksem, autorem 16 bodů a 12 doskoků.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Zápas byl vcelku vyrovnaný, i když domácí byli podle mě favority. Ale jsem rád, že jsme úplně nepropadli v obranných činnostech, a myslím si, že jsme v některých úsecích byli Děčínu úplně vyrovnaným soupeřem. Jediné, co nás trošku sráželo, byly takové krátké úseky, kdy Děčín byl, jako je vždycky, nebezpečný na útočném doskoku. My jsme mu povolili doskočit v útoku třeba i dvakrát za sebou, což není dobře, protože potom se v obraně dlouho trápíme. Trochu mě taky mrzí, že nám nejdou proměňovat trojkové pokusy jako na začátku sezony, ale určitě je to dáno i kvalitou obrany. V závěru jsem byl rád, že když to bylo o více než 10 bodů, tak jsme nepolevili a snažili se udržet koncentraci až do konce. V závěru byly situace 1 na 1, kdy se dokázal prosadit Šiška, byly tam tři akce, kdy to skončilo košem a ještě se házel trestný hod. Soupeř odskočil, my už neměli síly a navíc nám nevyšla v závěru připravená věc, když rozehrávače Jahmala Jonese přikryl vysoký hráč. Tím pádem už bylo skoro rozhodnuto."

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): "Bylo to pěkné, bojovné a energické utkání. Počítali jsme s tím, že Svitavy si určitě přijedou trochu napravit reputaci po tom, co prohráli poslední zápasy. V kombinaci s tím, že v Děčíně se každému hraje dobře, se od začátku hrálo svižně. K vítězství jsme došli i přes naši střeleckou sterilitu, protože jsme měli hodně otevřených střel, ale bohužel jsme je neproměňovali. Někteří hráči zkrátka nebyli schopní dát koš. Basketbal se hraje na koše, i 71 pokusů je v pořádku. Aktivita na útočném doskoku byla tím důvodem, proč jsme nakonec vyhráli. S naší produktivitou jsme nebyli schopní hnout a soupeř se nás držel zuby nehty, což vás vždycky zalomí do kolen, když dostanete takové těžké koše – někdy z nerovnováhy, někdy o desku, ale to patří k basketbalu. V závěru to bylo o každém držení míče a rozhodl Ondra Šiška tím, že vzal odpovědnost na sebe, a taky jsme ubránili Jonese, který najel pod Jelínka. Výhra je o to cennější, že nás střelecké trápení provázelo celý zápas."

Asistentská show Šiřiny s Čarneckým

Bylo to jako náhlá valící se tsunami. Ještě po 6 minutách skore 19-13 nic katastrofálního pro Slunetu nevěstilo. Jenže 4 následující minuty otřásly celým zápasem a pro Pandy už pak v Opavě nebylo cesty zpět. Domácí tu unikli až na 34-13, shodou okolností při prvních ústeckých minutách nové posily Abercrombieho.

Power forwardi Slezanů Blažek a Gniadek jen za první čtvrtinu měli na kontě 10 a 9 bodů a jejich tým v ní trefil 5 trojek. Naopak hosté tu nabrali 6 ze svých 22 ztrát.

Sluneta se ještě ve druhé čtvrtině pokusila o zázrak a body Barhama a už i Abercrombieho, který v ústecké premiéře zapsal 12 bodů a 5 doskoků za 18 minut, přirazila až na 43-32. Víc ale domácí až do konce zápasu nepovolili.

Získali 22 bodů ze ztrát soupeře, měli výtečnou bilanci dvojek (32/20) a k tomu před 916 diváky přidali i 11 trojek. Jejich pětičlennou četu dvojciferů při výhře 84-73 vedli 23bodový MVP utkání Gniadek a také autor 13 bodů, 10 asistencí a 6 doskoků Šiřina. Za rovněž pětkrát dvojciferné hosty nejvýrazněji kontroval ex-opavský playmaker Čarnecký 16 body a 10 asistencemi.

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "V první čtvrtině jsme působili dezorientovaně a Opava si vypracovávala pozice, které proměňovala. Tam jsme zápas prakticky prohráli. Pak jsme ale začali lépe bránit a podařilo se nám vrátit do utkání. Ve druhém poločase byl zápas vyrovnaný. Nás limitovaly ztráty, domácí vyhráli zaslouženě."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "S první čtvrtinou jsem spokojený, s dalšími třemi už ne. Kdyby Marťas Gniadek netrefil v poslední čtvrtině několik trojek v řadě, máme problém. Potíže nám dělal Michal Čarnecký, a pokud hráči nebudou dodržovat věci, které mají, nebudou hrát. V pondělí na tréninku hráčům budu mít co říct."

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): "Super začátek, potom ztráta koncentrace a málem problémy. Myslím ale, že jsme vyhráli zaslouženě."

Michal Čarnecký (rozehrávač Sluneta Ústí): "Vypadalo to, že jsme přijeli těsně před utkáním, ale nebylo tomu tak. V první čtvrtině jsme byli naprosto nekoncentrovaní a to rozhodlo o výsledku. V Opavě hraju vždy rád, mám rád tuto halu a diváky a myslím, že jsem je svým výkonem nezklamal."

Po "kilu" se tlačí do špičky

Orli zvládli, co museli, a po už šesté výhře v řadě se natlačili za duo Pardubice – Opava, jež aktuálně disponuje za vedoucím Děčínem bilancí 7-3. Zápas otevřeli soustavou jednoduchých zakončení zpod koše včetně dunků a už za poločas Brnu na jeho půdě nasázeli 56 bodů. Za 30 minut to bylo dokonce 85!

Hosté nechybovali z trestné linie (20/19) a k tomu sesměrovali do obruče 13 ze 27 trojkových pokusů, když se třikrát trefili Dokoupil (celkem 13 bodů), Slezák (19) i Tomanec (21). Rozdíl zpoza oblouku při brněnské bilanci 16/2 dělal propastných 33 bodů!

Na domácí straně vynikli při porážce 77-100 jen dva 16bodoví střelci Cumberbatch a Egwuonwu. Jejich tým byl naposledy poblíž za stavu 30-38 po 15 minutách.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Od začátku se ukazovalo, že jsme přijeli koncentrovaní a chtěli jsme vyhrát. Od startu jsme udávali tempo, což rozhodlo zápas. Dařilo se nám střelecky, ale neměli jsme dovolit domácím tolik útočných doskoků. Zápas se mi líbil, dva hráči nám dělali problémy, ale ty jsme si pohlídali. Dobře jsme navzájem spolupracovali, ale možná jsme se mohli více prosadit pod košem."

Petr Dokoupil (guard Ariete Prostějov): "Měli jsme výborný nástup do zápasu, když jsme si vytvořili náskok, který jsme udržovali po zbytek zápasu. Střelecky se nám dařilo, měli jsme 50procentní úspěšnost trojek, což je super. Pozitivní je, že si zahráli všichni hráči, všech deset hrálo kolem 20 minut, což je výborné pro nás i trenéra, že nikoho nemusí na hřišti dusit 40 minut."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Už po první čtvrtině byly karty rozdané a bylo vidět, kam utkání směřuje. Naší chybou bylo, že jsme nechali rozstřílet Tomance, který podal výborný výkon, a my jsme nebyli schopní ho ubránit. Netrefili jsme se za tři body, což není dobré, protože když hrajete s takovým soupeřem, tak ty trojky potřebujete. Dvanáctiprocentní úspěšnost trojek v domácím zápase je hodně tristní. Hráli jsme ještě v užší sestavě než obvykle a nepomohlo nám ani vyloučení Iva Prachaře, protože pak se nám úplně rozpadla podkošová sestava, ze které už před zápasem vypadl Michal Norwa, a Jaroslav Prášil ještě nebyl natolik fit, aby do utkání mohl zasáhnout. Jsem rád za druhý poločas, protože jsme si řekli, že budeme před vlastním publikem bojovat o každý míč a druhou polovinu jsme prohráli jen o 4 body, za což hráčům děkuju, protože bojovali až do konce."

Michal Jedovnický (křídlo mmcité Brno): "Nejvíc nám uškodilo sedm ztrát v první čtvrtině, kdy si Prostějov udělal náskok. Dařila se mu střelba a nám navíc pod košem chyběl Michal Norwa a jeho doskoky. Prachař měl rychlé fauly a dostal dvě technické a my hráli pouze s jedním klasickým pivotem, což nám pod košem chybělo. Utkání se rozhodlo v prvním poločase kvůli našim ztrátám a dobré střelbě Prostějova."