Válečníci dvě výhry od série o sen

Jsou jako dobře promazaný stroj, který by mohla zadřít jen písečná bouře. Od té jsou ale hra i výkony Beksy ještě poněkud vzdálené. Sedmičlenná rotace Válečníků nicméně musí mít kondici jako Zátopek, neboť druhý zápas v 26 hodinách zvládla se stejnou intenzitou v obraně i v protiútocích, když k tomu jistě využila i delší odpočinek po čtvrtfinále.

Všechny čtyři hlavni motory navíc opět běžely naplno, lídr Nichols si docvičil trestné hody a seveřané basketbalem, který ve wrestlingových  bitvách play-off vyhrává zápasy, zlomili Pardubice i pošesté v sezoně a hlavně - i podruhé v semifinálové sérii (83-74), když naplno využili výhod svého sportovního chrámu opět zaplněného maximálními 1200 fanoušky.

Beksa i podruhé zachytila začátek, když tentokrát dokázala pod košem účinně zásobovat power forwarda Švrdlíka. Ten ale také rychle nabíral fauly a jeho technická chyba v závěru druhé čtvrtiny byla už jeho čtvrtou osobní chybou. A i když dal týmu 13 bodů, jeho 11 minut ve hře před vyfaulováním bylo pro hosty příliš krátkých.

Pardubičtí už v první čtvrtině zapsali i pět ztrát, jež jim braly vítr z plachet. A Děčín skóroval, jak je zvyklý z non stop napadání koše či seběhů, čemuž nezabránila zóna, ani snaha o výpomoci, které buď přicházely pozdě, nebo rezultovaly ve fauly a trestné hody. Hosté navíc tentokrát nedokázali dorovnávat domácí v brejkových bodech, a protože ani dnes nebyli lepší v trojkách (5-5) a zaostali i v produkci trestných hodů, neměli při nízkém procentu z pole a trvající nižší výraznosti klíčových opor v rozhodných fázích jak konkurovat.

Domácí po vyrovnané první čtvrtině poprvé udeřili ve druhém dějství, jež ovládli 28-16. Už za čtyři minuty unikli na 30-19 z útočných doskoků, trojek i zisků. Tři minuty před poločasem už byla pro KVIS situace kritická (40-24), když nedokázal skórovat z oblouku, zpod koše a chyběly mu i přechodové body. Až v závěru poločasu lehkou aktivizací dlouho matného guarda Dickersona Beksa snížila na 46-35 po 20 minutách.

V úvodu druhé půle pak Vyoral využil děčínského šetření třífaulového Waltona ke zteči na 50-48. I po návratu ústředního dirigenta domácích ale Dickerson dál držel hosty natěsno a tak rozhodlo až poslední dějství. V tom hosté dokonce 8:30 do závěru ještě vedli (61-62), pak ale Děčín soustavou trestných hodů, útočných doskoků a trojek rozhodl. Beksa přestala svým útokem kontrovat a 100 sekund před koncem byla za stavu 79-66 hra ukončena.

Lídr vítězů Nichols zapsal 29 bodů (TH 10/9), Matěj Svoboda přidal 18 (TH 9/9), Pomikálek 12 se 7 doskoky a Walton 9 s 9 doskoky a 8 asistencemi (TH 9/7). Za soupeře (dále bez Neala) byl vedle Švrdlíka opět vidět Pekárek (13+8 doskoků), dále i Dickerson (12) a Vyoral (10). Děčín vládl z trestné linie (36/30 - 21/17), na doskoku (43-32, útočné 11-8, body z nich 17-9) i z brejků (22-9).

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes to bylo hodně odlišné oproti včerejšímu zápasu. Přišlo mi, že včera to bylo takové nervózní, dnes jsme tu nervozitu už ze sebe dostali. Dnešním hlavním cílem bylo ubránit pardubický útočný doskok, což si myslím se nám povedlo. V prvním poločase měl soupeř jen dva útočné doskoky. Další věcí bylo, vyrovnat se soupeři tvrdostí, a to se nám také povedlo. To se pak projevilo v poslední čtvrtině, kde Pardubice odpadly a my je přejeli. Víme, že Pardubice jsou kvalitní tým a nezabalí to, ale takový zvrat v průběhu třetí čtvrtiny jsme přece jen nečekali. Naštěstí jsme si srovnali hlavy během timeoutu a vrátili jsme se do kolejí z prvního poločasu.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Důvodem prohry bylo to, že jsme upustili od toho, jak jsme začali celý zápas a pak druhý poločas, což byla kompaktní obrana, kdy jsme si pomáhali jeden druhému a zahušťovali prostor. Ve druhé čtvrtce jsme od toho upustili a soupeř získal až šestnáctibodový náskok. Jsou to naše výpadky, které nás trápí celou sezónu. Ale přesto věřím, že to bude dlouhá série. Teď se vracíme domů a věřím tomu, že tam oba zápasy urveme. Škoda, že se dnes vyfauloval Kamča Švrdlík, protože za mě hrál výborný zápas a pak nám chyběl. Bohužel, je vidět, že Robert Rikič má nějaké zdravotní problémy, ale Kamča ho výborně zastupuje. On byl dnes náš X-faktor a pomohl nám se vrátit do zápasu. Škoda jeho faulů. Děčín hraje ale také v úzké rotaci, takže jsme na tom byli stejně, ale dnes domácím pomohli opět skvělí fanoušci.”