Válečníci napoprvé vyvázli z červené pavučiny

Ač se hned v prvním enormně intenzivním duelu semifinále povedlo hostům z východu dotlačit domácí seveřany až na okraj propasti, ti se nakonec ze smyčky dokázali vyvléknout a udeřit v prodloužení (88-85), když se na rozdíl od soupeře mohli opřít o všechny své hlavní opory. Před 1200 většinou do bílého oděného svědky se tak ujali vedení v řeži o první finálovou vstupenku.

Beksa zejména v první čtvrtině zaskočila Děčín umnými kombinacemi, jimiž nacházela své pivoty pod košem ke snadným zakončením, využila dvou faulů po šesti minutách děčínského šéfdirigenta Waltona a i díky kvalitnímu návratu do obrany vedla 11-17. Následné triviální chyby v útoku ale umožnily obrat domácích (19-17). Nesportovní faul Děčína a několik trojek dalo pak nový náskok hostům (19-24), jenže poté Walton čtyřikrát najel do vymezeného území a Děčín vedl 30-28. Hosté přestali být tak disciplinovaní při návratu na svou půlku, ovšem v závěru půle je nakopla zóna k dalšímu obratu z 35-31 na 35-37, aby domácí kapitán Pomikálek kontroval dvěma trojkami na 45-41.

Ve druhé půli útok KVISU poznamenal fakt, že za prvních 18 a půl minuty zvládl pouhých 6 tref z pole. Dokázal to sice solidně kompenzovat z trestné linie a kolektivnější hrou než domácí, ale mizérie z pole včetně té podkošové a jen 34 bodů za druhou půli vzalo týmu větší šanci na velkou loupež. Domácí se plně vložili do rukou individuálních kouzel Waltona a především Nicholse, který se znovu a znovu pokoušel protloukat přes srocující se obranu hostů, tu s větším, tu s menším úspěchem, včetně exekuce trestných hodů.

V úvodu čtvrté části domácí unikli po trojce Pomikálka (už po 33 minutách se ale vyfauloval) a nájezdech Nicholse na 65-58, na což hosté reagovali návratem z trestných hodů. V 39. minutě pivot Rikič 4 body v řadě posunul Beksu na 72-75, aby Walton svou jedinou trojkou srovnal, načež za Pardubice skvělým pasem pod koš na Rikiče reagoval výborně hrající Pekárek. Bruner jednou šestkou snížil na 76-77, pardubický lídr Vyoral minul trojku na už téměř jistou výhru, aby Nichols jednou šestkou srovnal. Beksa měla ještě jednu šanci na výhru v základní hrací době, ale floater Šafarčíka v posledních vteřinách čtvrté čtvrtiny z obruče vyskočil.

Do prodloužení vtrhl Nichols trojkou, ziskem a dvěma šestkami (82-77), aby se hosté, za něž se dál trápil zápasem Dickerson, i díky dvěma trestným minelám Nicholse probili z 86-80 na 86-85 po trojce Pekárka. Když však vzápětí domácí nestihli zakončit, a Beksa měla v doznívajících sekundách další šanci na vítězství, dopracovala se jen ke střele pivota Rikiče z krkolomné pozice daleko od koše.

Děčín k velmi klikařské první výhře vedli Nichols (24+10 asistencí, 14 získaných faulů, šestky 17/9), Walton (17+8 doskoků), Matěj Svoboda (13+11 doskoků) a Pomikálek (13). Za hosty odpovídali Rikič (18+8 doskoků), Pekárek (18, šestky 13/12 z 6 získaných faulů), Švrdlík (13) a Čolak (10). Vítězům patřily body zpod koše (44-38), překvapivě i trojky (25/8 - 27/6) a také nižší ztráty (13-21). O něco šířeji rotujícím hostům nepomohla ani lepší produkce lavičky (14-32) a přesnější šestky (33/20 - 34/29).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Počítali jsme s tím, že to takhle bude. Pardubice hrají celou sezonu konzistentně výborně v obraně a mají útok na vysoké procentuální úrovni. Takže jsme čekali, že to bude veliká bitva, kterou budou rozhodovat maličkosti. A zápas to potvrdil, protože se dostal až do prodloužení, kde jsme byli trochu šťastnější. Teď si musíme odpočinout a dobře se připravit na zítřejší zápas. Dnešní utkání s Pardubicemi už bylo páté v této sezóně, a každé bylo hodně fyzické. Dnes to ale bylo ještě vyšponované tím, že je to play-off. Nám se bude regenerovat o trošičku lépe, ale zítra očekávám opět tuhý boj a vůbec bych se nedivil, kdyby bylo znovu prodloužení.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Dnešní zápas nám napověděl, jak asi bude vypadat celá série. Hráli jsme doma, ale nadřeli jsme se na výhru opravdu hodně. Série bude prostě náročná, nic jednoduchého nás nečeká. Na začátku mi přišlo, že se na nás ta herní pauza projevila, že jsme byli nervózní. Souhra na hřišti nebyla taková, nedrželi jsme pospolu. Ale v průběhu střetnutí jsme se dali dohromady a začali hrát naší hru. Jenže Pardubice umí využívat svých předností, těží ze hry Rikiče, dnes se trefily také z dálky, takže se musíme na vše podívat a na některé věci si dát bacha.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Zápas byl strašně vyrovnaný od začátku do konce. Na konci jsme vedli 72-75, ale dostali jsme takovou blbou trojku. Přesto jsme měli šanci na výhru, ale poslední útok jsme bohužel nedali. V prodloužení byl Děčín o něco šťastnější, ale je to teprve začátek série, takže hlavy nevěšíme. Dnes se ukázalo, že s Děčínem můžeme hrát a myslím si, že série bude velmi vyrovnaná.”