Válečníci udrželi Beksu u dna drtivým vstupem

Poslední Pardubice se nevzchopily ani v domácím televizním duelu s Děčínem, kterému v devátém kole podlehly 74-82. V dalších sobotních zápasech už se radovali domácí. Nymburk přetlačil USK 91-77, Opava Slavii 80-74 a Olomoucko nováčka z Jindřichova Hradce 93-81.

Sedmá v řadě pro mistra

Nymburk na domácí půdě i s výkonem na půl plynu plným nezvyklých ledabylostí nasázel 91 bodů a s velkou chutí hrající USK skolil 91-77, čímž si vysloužil sedmou ligovou výhru v řadě a dvanáctou v součtu s Ligou mistrů.

Už v první čtvrtině bylo zřejmé, že Sovy budou mít na hřišti mnohem lehčí život než v úterý v Praze v duelu Ligy mistrů německá Vechta. Domácí zahazovali řadu zakončení zpod koše, míče jim nejednou padaly z rukou (do půle 10 ztrát), útočný doskok většinou absentoval, v obranném zely velké díry a hosté si vedle rychlých protiútoků až nečekaně snadno nacházeli cestu až ke koši, nebo minimálně na trestnou linii, kam je Nymburk při bídné soví úspěšnosti (v celém utkání 33/17) rád posílal.

Ve svých lepších úsecích si na druhé straně vynucoval také nemálo ztrát Pražanů (do půle 14), kteří se ale o řadu chyb postarali i sami, a když domácí přidali rychlý přechod do útoku, i díky atletičnosti svých hráčů neměli potíže zakončovat a ve druhé čtvrtině získat až 12bodový náskok. Jenže pak začali příliš ztrácet a USK se na přelomu poločasů i díky trojkám přiblížil až na 56-53. Pak už ale Nymburk přišlápl plyn, využil své širší rotace, těžil z útočných doskoků a tlakem na koš vysunul svůj náskok šest minut do konce na už rozhodných 82-64.

Vítěze (bez Svejcara, Kříže) sytili zejména Shumate (16), Matěj Svoboda (15), Bishop (13) a Ceaser (10+7 doskoků). U hostů (bez Fuxy) byli vidět Ibarguen (20+10 doskoků), Campbell (16), Vlk (12) a Švec (10+7 asistencí). Domácím patřily body zpod koše (52-40), z brejků (30-21) i produkce laviček (45-13), navíc o něco méně ztráceli (18-25) a měli o 17 střel víc.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburka):
 „Upřímně - umíme zahrát lépe. Výhra je důležitá, udrželi jsme se na prvním místě, ale nebyla tam ta správná úroveň koncentrace a bylo na nás vidět, že dnes jsme si zápas a basketbal tolik neužívali jako třeba v minulém domácím utkání. Jelikož hrajeme basketbal nejen proto, že za něj dostáváme zaplaceno, ale protože nás baví, tak bychom se měli snažit být lepší. A věřím, že to ukážeme už příště. Samozřejmě jsou tam pozitivní věci, především to, že jsme měli zápas pod kontrolou, ale nejde jen o výsledek, ale i o výkon. A my na sebe musíme být tvrdí každý den. Můžeme být lepší než dnes.”

Matěj Svoboda (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Je to výhra, ale zároveň další zápas, ze kterého se můžeme poučit. První zápas po Lize mistrů bývá pro nás těžší, protože je pro nás náročnější přepnout a zůstat plně koncentrovaní. Ale zas tak hrozné to nebylo, i když tam bylo spoustu chyb a první poločas jsme zaostávali na doskoku. Povedlo se ale zase rozložit minuty, dostali více minut hráči, kteří v Lize mistrů tolik nehráli. Věřím, že jsme ty minuty dobře využili. USK má dobrý a talentovaný tým, také běhají rychle dopředu a vytváří tlak na míč, také nás donutili ke ztrátám. Zas se tak máme na co dívat na videu a myslím si, že to pro nás byla i dobrá příprava na zápas v Děčíně, který bude hodně tvrdý. Vím, že nám tam nedají nic zadarmo a budeme muset být koncentrovaní celých 40 minut. Dnes to tam úplně nebylo. USK se proti Nymburku poslední dobou daří a umí potrápit. Dnes to možná byl zatím nejlepší výkon, který tu proti nám týmy předvedly. Ale bylo to více o nás.”

David Gale (trenér USK Praha): „Nemohu být spokojený, protože dnes to byl zápas, který jsme mohli vyhrát. Dělali jsme zbytečné chyby, málo jsme si hlídali míč a nedávali jsme trestné hody. Minuli jsme 16 trestných hodů a ztratili jsme 25 míčů. To je ten rozdíl pro Nymburk. Obrana byla OK, i když by to mohlo být lepší. Ale v útoku si musíme více chránit míč a dávat trestné hody. To je problém celou sezonu. Také je škoda, že když jsme se ve třetí čtvrtině dotáhli, tak jsme nedali dvakrát po sobě zpod koše. Pak nás Nymburk donutil ke ztrátám, nedali jsme trestné hody a zas nám odskočili. Nepovedlo se nám na soupeře vytvořit větší tlak. Určitě se z toho poučíme a budeme lepší, ale dnes je to promarněná příležitost.”

Jaden Campbell (křídlo USK Praha): „Nymburk má dobrý tým a určitě to pro nás byl asi nejtěžší zápas v sezoně. Nám se dařilo hrát to, na co jsme se připravovali, ale Nymburk to zvládl. Možná příště jim budeme ještě lepším protivníkem. Už se mi daří adaptovat se na českou ligu. Stále mohu hrát lépe. Pár zápasů jsme prohráli, tak je na čem pracovat. Začátek není špatný, ale budu makat na tom, abych byl ještě lepší. Už jsme párkrát podobně zasmečoval. Je to hezké, ale pořád jsou to jen dva body. Navíc jsme v tu chvíli prohrávali, tak jsem ani neměl moc náladu to pořádně oslavit. Dunky mám ale rád, uvidíme, jestli půjdu do soutěže smečařů. Možná jo. Ale hlavní je, abychom vyhrávali.”

Válečníci udeřili záhy

Na Dašické dali Válečníci domácí Bekse šach mat už po prvních třech minutách. Ze šňůry 13 k nule, po 10 bodech Ogundirana, hned třech trojkách a také s podporou tří ztrát soupeře, se odrazili k výhře 74-82 a bilance posledního KVISu se tak zhoršila na 1-8.

Až za 13bodového manka začala americká křídla tahat oslabenou Beksu (bez Šafarčíka, Simonidese, Šťovíčka) z hluboké jámy, jenže i díky trojkové bilanci hostů z první čtvrtiny 5/4 to bylo na startu druhého dějství už 13-29. Poté se domácí, jež poprvé řídil nový americký rozehrávač Harris, z šestek a zpod koše probili na 23-31, ale z pole přesnějšímu a z brejků údernějšímu Děčínu se dál dařilo udržovat náskok kolem hrany deseti bodů a Beksu už do půle zatížilo 13 ztrát.

Ve třetí čtvrtině se ale opřela do zápasu z trojek a po třech zásazích Harrise s Novotným se dostala na čtyři body. Pak ji ale brutálně zpražil zázračnou trefou z vlastní šestky s klaksonem třetí čtvrtiny Pomikálek, jenž poslal Děčín na 51-59. Domácí to ale nevzdali, dvěma trojkami se přitáhli na 57-59, když Děčín neproměňoval ani trestné hody. Jenže pak se vzchopil díky podkošovým zakončením Davidsona a s pomocí útočných doskoků si vytvořil už klíčový náskok 60-72, který Beksa srazila nejvýš na šest bodů.

Děčín sytili Ogundiran (23), Davidson (16) a Pomikálek (14). Jejich tým byl lepší z pole (v procentech 34-47), zpod koše (18-46), z brejků (10-21) a ve ztrátách (17-10). Z trojek (36/13 - 21/7) a šestek (12-7) produktivnější domácí měli lídry v Novotném (17), Daileym (16), Harrisovi (14) a Kovářovi (11+12 doskoků).

Slezané zlomili sešívané lavičkou

Opava doma zvládla nesnadný zápas se Slavií po strastiplném návratu z estonské pohárové mise a po nakonec vydřené výhře 80-74 se dělí o čtvrtou bilanci ligy.

Poprvé se nadechla za stavu 13-16, kdy po čtyřech trojkách otočila v závěru úvodní čtvrtiny na 27-19. Halada pak ale vedl návrat hostů a poté se několik minut válčilo zpod koše, aby závěr poločasu opět ovládly tři opavské trojky k vedení domácích 46-36, kdy už tady měl lídr Slavie Watson-Gayle 4 fauly.

Ve třetí části Opava (bez Kavana) před 1595 fanoušky udržovala vedení kolem deseti bodů a v poslední jej vysunula až na 15. Ještě 90 sekund před koncem vedla o 13, aby poté ztrátami pustila hosty na konečný rozdíl.

Střelecky ji vedli Howard (14+10 doskoků), Kouřil (14+6 asistencí) a Jurečka (14) a statisticky byla napřed v bodech laviček (44-24), z druhých šancí (13-6) i v trojkách (10-6). Z šestek plodnější (6-16) sešívaní (bez Viléma Svobody), kteří dál čekají na první loupež sezony, se opřeli o Watson-Gaylea (14), Bonnera (12) a Haladu (10).

David Zach (asistent BK Opava): „Pro nás důležité vítězství, po návratu z Estonska, který byl komplikovaný. Dneska to utkání bylo hlavně o tom se dobře koncentrovat a pohlídat silné stránky Slavie. To se nám povedlo a proto jsme vyhráli, donutili jsme soupeře k velkému množství ztrát, ze kterých se nám ho podařilo trestat. Zároveň jsme si pohlídali rychlý protiútok Slavie a to byly hlavní body, proč se nám zápas povedl. Vedli jsme už o 15 bodů, to je jediná kaňka, že jsme si líp nepohlídali závěr. A pustili jsme tam ještě Slavii na dotažení, to by nás v jiných zápasech mohlo stát vítězství.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava):
 „Dnešní utkání jsme věděli, že bude hodně náročné. Jelikož jsme teď měli za sebou dlouhou cestu z Estonská, kdy jsme měli zrušený let. Takže to bylo takové všelijaké. Šli jsme do toho zápasu bez tréninku, ale naštěstí to dobře dopadlo, i když jsme v některých úsecích tahali nohy. Ovšem taková kaňka na utkání je zase ten závěr, kdy máme docela pohodlný náskok a takovými chybami a individuálními zkraty dáváme šanci soupeři se chytit a ten zápas vrátit. Takže určitě toto je zase do příštího zápasu pro nás ponaučení.”

Lubomír Růžička (kouč SK Slavia Praha): „Gratulace domácím. Bylo na nich trošku vidět, že jsou unavení z daleké cesty z Tartu. My jsme toho chtěli využít, ale už jsme si to zkomplikovali v našem dnešním cestování, kdy nás trošku trápila cesta. Rozhodla zkušenost Opavy, byli chladnokrevnější v proměňování volných střel, my jsme jich spousty nedali, ale druhý poločas jsme vyhráli. V tom prvním jsme hráli až s příliš velkým respektem. Zlobily nás opět trestné hody, to už je na pováženou. Je to škoda, zahodíme 9 šestek, kdybysme měli procento někde přes 70, 72 až 75 by bylo ideální, byli bysme zase blíž. Ten výsledek byl jednoznačný. Nakonec to je rozdílem jenom šesti bodů, ale Opava kontrolovala utkání a zaslouženě vyhrála. My se musíme zlepšit v individuálních činnostech, jako jsou nehloupé ztráty, dobré rozhodování, některé situace v obraně jeden na jednoho, ale na to, že jsme nový tým, tak ten předvedený výkon nebyl špatný, ale na tým typu Opavy nám toho chybí ještě dost.”

Michal Kozák (power forward SK Slavia Praha): „Myslím, že jsme odehráli poměrně slušný zápas, ale rozhodně nemůžeme být spokojení, protože víme, že kdybysme si více vážili míče, pohlídali si víc obranné doskoky a rozhodili si to asi víc v útoku i v druhé půlce, tak bysme byli schopní dotáhnout manko , které jsme měli z prvního poločasu, a zabojovat na konci o výhru, to se nakonec nepodařilo, takže musíme dál bojovat o první venkovní výru.”

Čtvrtá pro Olomoucko

Hanáci si o čtvrtou výhru (93-81) a posun na osmé místo řekli skvělou šestiminutovkou ve třetí části, kdy hostům od Vajgaru pláchli z 52-47 na 74-50, takže tento úsek ovládli 22 ku třem. Řádili tu z trojek i útočných doskoků.

Poločas se ale nováček dokázal držet, byť musel na přelomu první a druhé čtvrtiny čelit propadu na minus 12. Pivot Pope tam ovšem hosty vrátil na šest, a tak se o všem důležitém rozhodlo až po změně stran.

Vítěze (bez Asberryho) napojili Wright (19), Wertz, Carter (po 17), Keeler (16+8 doskoků) a v prvním utkání v roli otce Nábělek (11). Za GBA korigovali Bajema (19), Valentíny (16+7 doskoků), Fairweather (13+6 asistencí) a Wiznitzer (10). Z pole přesnější Hanáci (v procentech 56-43) dali víc bodů zpod koše (52-38) i trojek (10-6).

Andrew Hipsher (kouč BK Olomoucko): „Mám pochopitelně radost z vítězství i z toho, jak k utkání hráči přistoupili. Dokázali rozhodnout ještě před vstupem do koncovky, i díky tomu mohli na palubovku další kluci. Máme obrovskou radost, že jsme vítězství mohli dopřát i Martinu Nábělkovi, kterému se narodila dcera a je tahounem týmu i osobností v kabině.”

Martin Nábělek (rozehrávač BK Olomoucko):
 „Velká spokojenost s vítězstvím. Podařilo se nám i hezky oslavit narození dcery Laury. Bylo to z naši strany povedené utkání, soupeře k ničemu nepustili. Hráli jsme podle našeho plánu. Výsledkově to vypadá docela vyrovnaně, ale soupeř stáhl až v posledních dvou minutách, bylo od nás pěkně kontrolované. Věřím, že se z Čajkarény stává těžké prostředí pro všechny soupeře.”

Andrej Červenka (kouč GBA Fruko-Schultz Jindřichův Hradec): „Gratulace domácím. Předvedli, co jsme čekali, nepodařilo se nám je ale zastavit. Soupeři jsme dali hodně prostoru. V prvním poločase jsme se sice bodově drželi, dostali jsme však třiapadesát bodů a to je recept na smrt. Ve třetí čtvrtině jsme po dobrém začátku začali hrát individuálně a to byl klíč k naší porážce.”

Tomáš Valentíny (křídlo GBA Fruko-Schultz Jindřichův Hradec): „V prvním poločase jsme hráli docela dobrý basketbal, až na to, že se nám nedařila hra jeden na jednoho. Dostali jsme přes padesát bodů a říkali si, že po přestávce začneme hrát týmově, což se dařilo na začátku. Pak jsme od toho ustoupili, nabrali velké manko a právě v této pasáži se utkáni zlomilo.”