Ve druhém duelu Češi rozdrtili Albánii

Čeští junioři zareagovali na den starou bolestivou porážku s Italy tím nejlepším možným způsobem, když ve druhém zápase silně obsazeného basketbalového European Challengeru v Brně rozsápali albánské orly 91-47 a připsali si tak první vítězství na turnaji. Jejich střelecké šiky vedli Vlk (17), Böhm (13), Burda (12) a Rylich (10), tým nejvíc dominoval v trojkách (16-6) na útočném doskoku (19-10, body z druhých šancí 18-4), v produkci z protiútoků (23-12) a také ztratil o 11 míčů méně (18-29).

Mladí Albánci byli od prvních minut vymetáni z palubovky vichrem ze Špilberku, a než se stihli přiobléci, skórovník nad jejich lavičkou ukazoval zlověstnou předpověď i pro nadcházející minuty. Zkáza z rukou lvů měla totiž ničivé parametry. Zdobilo ji non stop napadání obrany i bleskové brejky, neprodyšně uzavřená obrana nepovolila prvních šest minut ani koš ze hry, vyrvávala útočníkům míče z rukou a stav 14-1 udal jasný směr dalšímu vývoji.

Závěr první čtvrtiny už si vzala do správy druhá česká vlna, kouč Pivoda vytočil všech 12 mužů již za prvních 10 minut a neustávající tok brejků (12 bodů z nich) vytáhl vedení až na 24-7. Tým tu sice ještě neměl seřízená mířidla z oblouku, ale plus 13 střel z pole při 5 útočných doskocích a také 9 ztrát soupeře vše bohatě vykompenzovalo.

I ve druhém dějství český celek stále napadal obranu a po snížení první a druhou trojkou soupeře na 28-15 se z timeoutu vrhli lvi za rozhodnou ztečí. Dvakrát Hanzlík a jednou Rylich udeřili trojkami až na 37-15, Bálint po monstr bloku proti albánskému protiútoku navázal dvěma trojkami a do šaten odcházel domácí tým za ukrutného náskoku 46-19, když inkasoval jen šestkrát z pole.

Lvi tu ovládali útočný doskok (10-4), na body z druhých šancí vedli 13-2, z brejků 12-3, ve ztrátách 6-14 a jasně kralovali i z trojkoviště (24/8 - 9/2). Druhý poločas se už jen dohrával a kormidelník Pivoda mohl pošetřit své elitní bojovníky na hitový čtvrteční duel se Španělskem (17:30 na TVCOM.cz).

Lukáš Pivoda (kouč českého týmu): ”Za povinné vítězství jsme rádi. Po včerejšku to pro nás byl ideální zápas i soupeř na chycení se, ale výkon od nás nebyl ideální. Nevím, jestli je to naší českou mentalitou, nebo je to tak i všude jinde, ale i když si můžeme stokrát říkat, že musíme udržet koncentraci a soustředit se na sebe a ne na tabuli nebo na soupeře, když je slabý, tak k tomu docházelo. Hráli jsme příliš ve vlnách, byly tam ztráty koncentrace, i když je někdy těžké ji udržet celý zápas i za vedení o třicet, ale nemůže se stát, že jednu čtvrtinu s Albánci prohrajeme (třetí 16-18). Možná tam bylo podvědomé šetření se na zítřejší zápas se Španělskem, ale my jsme k tomu chtěli přistoupit s plnou vážností a zkoušet své věci a hrát naši hru, což se v některých úsecích dařilo víc a v jiných méně. Jinak jsem rád, že se rozdělily minuty, hlavní opory si odpočinuly a hráči, kteří nedostali včera tolik minut, dnes odehráli velkou porci a dali body.”

Autor: CZ BASKETBALL