Velice přesvědčiví pohároví finalisté

ECHO DUELŮ 10. KOLA A1 Jednoznačné výsledky se zrodily v obou dnešních utkáních desátého dějství A1. Nymburk i v oslabení zostra zareagoval na pohárovou porážku a doma zdemoloval Pandy (94-53). A Opava od počátku řídila zápas v Kolíně, který bez lídra Číže padl o dvacet (67-87).

Opava po dvou a půl letech dobyla Kolín

Slezané v Kolíně naplno poděkovali za absenci lídra Medvědů Číže, opřeli se o obranu a i přes jeden kritický úsek na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny si po dvou a půl letech vezou z pěkné roviny cenný lup (67-87), který je v tabulce zarovnal s druhým Brnem. Medvědi naopak porážkou přišli o možnost dorovnat čtvrté Ústí.

Hosté si hned od prvních minut vybudovali náskok, který po několika trojkách činil už 13 bodů. Když jim však posledních 6 minut první půle došly trojky, domácí se z 20-34 probili na poločasových 30-39 a v závěru třetí části už je podkošová aktivita Petráše a trojky Jelínka s Novotným přiblížily na 50-54.

Když však za stavu 57-60 devět minut do konce Petráš ztratil míč v útoku na vyrovnání, Slezané sdruženým úsilím pláchli na kolínské ztrátové vlně na 59-73 a pět minut do konce tím předešli jakékoli větší zápletce.

Vítěze táhli Šiřina (13), Markusson (11+10 doskoků), Zbránek a Slavík (po 11). Jejich tým vytěžil víc zpod koše (30-38), z trojek (5-9), na doskoku (31-46, útočné 5-13, body z nich 3-19), ze své lavičky (25-43) a také méně ztrácel (12-7). U Medvědů byli vidět Petráš (16+8 doskoků), Rožánek (15), Novotný (13) a Jelínek (10).

Mistr bez kapitána neměl problém

SLUNETA v první čtvrtině utkání v Nymburce zapsala 7 bodů a 7 ztrát a bleskově tak přišla o zápas prakticky dřív, než začal. Za prvních deset minut inkasovala téměř výhradně zpod koše 21 bodů. Ve střední části druhé čtvrtiny pak zapnul domácím Harding a od vedení mistra 38-17 už nebylo do řešit.

Ústeckým porážka 94-53 ukončila výstavní šňůru 6 výher. Měli jen dva dvojciferné střelce v Peckovi (14) a Autreym (11), zpět byli z pole (v procentech 52-31), zpod koše (42-22), z brejků (20-10), v bodech laviček (45-14), v trojkách (25/11 - 20/5) i ve ztrátách (10-20). Za domácí (bez kapitána Hrubana, Gaka, Gibbse) se zviditelnili Harding (22), Ross (11+7 asistencí), Benda a Palyza (po 11).

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): „Pro nás to byl dobrý zápas. Tvrdě jsme dřeli. Byl to hodně fyzický zápas od prvních minut, ale my na to odpověděli velmi dobře a jasně jsme vyhráli. jsme spokojený s reakcí hráčů na pohárový neúspěch. Byl to pro nás těžký víkend, ale hráči na to chtěli odpovědět výkonem na hřišti a to se podařilo.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Dnes jsme viděli Nymburk v plné síle a s velkou motivací. A to se proti němu pak těžko hraje. Dnes nám v prvním poločase ukázali, jak vypadá obrana evropské úrovně. My se nedostali prakticky k ničemu. A to i přesto, že jsme se snažili a nic jsme nevypustili. Nemohu hráčům nic vytknout. Po těch šesti výhrách teď přišlo vystřízlivění proti soupeři s velkou kvalitou. Během sezony se občas stane, že Nymburk nemá takovou motivaci, ale dnes po neúspěchu v Českém poháru ukázal svou sílu v plné kráse.“

František Rylich (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme do zápasu vstoupit naplno a s velkou energií. A to se povedlo. Soupeře jsme nepouštěli k volným střelám, a když už vystřelili, tak jen s obtížemi a pod tlakem. Hráli jsme tvrdě, týmově a spravili jsme si chuť po poháru. Vždy to může být lepší a budeme se to snažit ještě zlepšit, ale dostat od Ústí těsně přes 50 bodů je dobrý počin. Bylo vidět, že jim naše obrana dělá potíže. Nikdo nemá rád, když vás soupeř presuje po celý zápas po celém hřišti. Každý z nás odvedl dobrou práci v obraně a bylo to vidět na výsledku. Tohle vítězství bylo důležité, ale zároveň bylo důležité, jak vyhrajeme. Chtěli jsme dominovat, abychom se nastartovali do dalších zápasů.“

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Byl to hodně těžký zápas, určitě nejtěžší, jaký jsme s Nymburkem v této sezoně hráli. Čekali jsme, že na nás vlétnou, ale ne až s takovou intenzitou. Vím, že jsme dnes nepředvedli to, čeho jsme schopni. Nedokázali jsme se vyrovnat jejich energii. Oni nás ale velmi dobře bránili a my se s tím dobře nevyrovnali. Musíme ale zvednout hlavu a dívat se na další zápasy a poučit se z toho. Teď se těším na Utkání hvězd. Bude to skvělý víkend a věřím, že si užijeme zábavu. Těším se, že si zahraji s Jerrickem Hardingem, který dnes proti nám ukázal, jak je dobrým hráčem. Určitě dáme hodně košů a všichni si mohou vsadit na to, že tým Svět rozhodně tým Čechů porazí.“