Většina nadstavbové tajenky rozluštěna

ECHO SOBOTY V NBL Je jasno o druhém, třetím i sedmém až desátém místě. Po sobotě zůstává poslední nejasností nadstavby to, zda čtvrtý skončí USK Praha, či Brno. Pro druhé místo na domácí půdě důrazně dokráčela Opava, jež rozstřílela Kolín 101-79 a překlopila do plusu i vzájemné zápasy. Třetí místo Medvědů znamená, že je nyní bude čekat nesnadné čtvrtfinále s šestou Beksou.

V posledních dvou duelech A2 zažil velkou slávu zejména Hradec Králové, který dobytím Ústí 83-86 uchvátil i historickou sedmou příčku po dlouhodobé části. A Děčín i přes výhru ve Svitavách (75-82) zůstal na desátém místě. Ve dvouzápasové sérii předkola play-off jej tak čeká Hradec, deváté Svitavy se o čtvrtfinále utkají s osmou SLUNETOU. V posledním utkání dne pak oslabené Pardubice ve své derniéře ve skupině A1 schytaly doma debakl s Nymburkem (52-99).

Slezané snadno získali jistotu druhé pozice

Tak snadnou práci Slezané v tak stěžejním duelu nemohli čekat. Nejenže doma v očekávané rozhodné bitvě o druhé místo po nadstavbě Kolín jednoznačně sfoukli, ale triumfem o 22 bodů (101-79) překlopili na svou stranu i skore vzájemných zápasů, čímž soupeři sebrali i teoretickou šanci ještě v posledním zápase nadstavby druhé místo Opavě vyrvat. Třetí Kolín tak nyní ví, že jej čeká čtvrtfinále s šestými Pardubicemi.

V utkání bylo od začátku znát, že domácí mají s podobným typem zápasů o všechno bohaté zkušenosti, naopak většina Medvědů takto ostrých bitev charakteru klíčových utkání play-off nemá ani zdaleka tolik odehráno. Až si v poločase musel rozezlený kapitán hostů Adam Číž do televizní kamery postěžovat, že jeho celek vystupuje, jako by byl na výletě.

V nasazení obou celků byl skutečně zřetelný rozdíl. Zatímco Opava (bez Klečky a Bukovjana) od prvních minut na hosty tlačila celoplošným presinkem a nedávala jim vůbec prostor ke střelbě, Medvědi nechávali soupeři otevřené trojky i snadné nájezdy pod koš. Za pár minut tak domácí vedli 20-9.

Tady ještě do půle jediný nebezpečný Medvěd Číž prakticky sám krvácení hostů zastavil a po využití několika zaváhání domácích vedl Kolín 13 body za srovnáním na 24-24 po úvodních 10 minutách, kdy už po dvou faulech měli domácí Šiřina, Petr Bohačík a Zbránek. Ten nakonec stejně jako snajpr Jurečka i přes zdravotní limity v dresu Opavy nastoupil.

Ve druhém dějství už ale nový nápor Slezanů, útočících zpod koše i z brejků (do půle na body z nich 11-0) po naivních ztrátách soupeře, odskočili na 49-35, což už byl fatální rozdíl, neboť po změně stran hosté již nenalezli síly, ani schopnosti na větší odpor.

Opavskými tahouny byli Gniadek (24+7 asistencí, trojky 10/5), Šiřina (23+6 asistencí, trojky 7/4), Bohačík (14+9 doskoků), Kouřil (14+8 asistencí) a Švandrlík (10). Za GEOSAN kontrovali Číž (24, trojky 8/4), Skinner (18+9 doskoků), Novotný (12) a Wallace (11). Méně ztrátovým domácím (10-15) patřily trojky (35/16 - 35/12), dané šestky (17-9) i body zpod koše (36-26), navíc při poměru útočných doskoků 9-15 byli lepší z druhých šancí (16-7).

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Jsem rád za vítězství a jeho výši, čímž jsme potvrdili druhé místo v tabulce po nadstavbě. Dnes jsme předvedli zodpovědný výkon. Všichni hráči, kteří  nastoupili do utkání si odvedli své a mohu být s jejich výkony spokojen. Už to mělo nádech play-off.”

Jan Švandrlík (forward BK Opava): ”Dnes jsme splnili na hřišti to, co jsme řekli v šatně před utkáním. Nenechali jsme Kolín hrát jejich pohodový basket. Byli jsme agresivnější jak v útoku, tak v obraně. Sice se nám , zejména v první půli, nedařilo ubránit Adama Číže, ale naštěstí se nikdo z jeho spoluhráčů moc neprosazoval a to rozhodlo.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Dnes byli domácí ve všech činnostech lepší. Markantní je rozdíl v asistencích, kde domácí zaznamenali 25 proti našim 14. Rovněž střelecká úspěšnost hovoří jednoznačně pro domácí.”

David Pekárek (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Nehodnotí se mi utkání dobře, protože jsme na opavské půdě moc neukázali. Domácí nás přestříleli, naše obrana byla špatná. Kolektivní výkon vypadá jinak.”

Beksa bez opor a bez šance

Při dané zdravotní situaci Pardubic, hrajících své poslední utkání dlouhodobé části, se při nájezdu Nymburka nedal výrazně jiný výsledek čekat. JIP na domácí půdě bez opor Vyorala, Burnetta, Dunanse a Slaniny (během utkání se navíc zranil Škranc) padl o parník 52-99 a ve čtvrtfinále narazí na třetí Kolín.

Ráz utkání určila už první čtvrtina (12-29) s poměrem bodů zpod koše 10-22. V poločase s 13 ztrátami Pardubic hosté i bez Obasohana a Kříže kralovali 24-53 a až 15 minut do konce se domácí dostali aspoň na 30 bodů. V utkání měli jediného dvojciferného střelce Švrdlíka (15+9 doskoků).

Vítězům veleli Palyza (21, trojky 6/4), Zimmerman (18+13 doskoků), Harding (13) a Kovář (12). Nymburk dominoval zpod koše (32-60), z trojek (3-8), na útočných doskocích (13-20, body z nich 10-21) i ve ztrátách (18-9).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice):
”Hodnotí se to těžko. Věděli jsme, že jsme v hodně okleštěné sestavě, ale před zápasem jsme se bavili o tom, že se nebudeme koukat na skóre, jako spíš na to, jak bude vypadat naše hra. V tomhle jsme absolutně propadli. Doufám, že už takhle nikdy hrát nebudeme. Nebavím se o tom, že uděláme chyby, že poztrácíme nějaké jednoduché balóny, ale spíš o tom, jak na hřišti vypadáme.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Mé hodnocení? Katastrofa. Samozřejmě, někdo nehrál, měli jsme nějaké absence, ale jak jsme si po zápase v Opavě mysleli, že máme širší kádr a že se můžeme spolehnout i na ostatní kluky, tak to ještě takhle asi není. Náš výkon byl hrozný."

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Zápas vlastně ani nemám jak hodnotit. Snažili jsme se rozprostřít minuty mezi větší počet hráčů, včetně mladších hráčů. Co se týče naší hry, byl jsem spokojen, včetně výkonu mladých hráčů. Pokud hrají dostatečně tvrdě a nechávají na hřišti to, co můžou, tak se drobné chyby ztratí.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): ”Věděli jsme, že Pardubice nebudou mít čtyři hráče ze základní rotace, tudíž jsme zápas hlavně nesměli podcenit, což se povedlo. Na začátku jsme si vypracovali velký náskok, který jsme jenom zvyšovali. Myslím si, že soupeře jsme k ničemu nepustili.”

Sokoli dobyli Ústí i historické 7. místo! Osmé Pandy smutní

Královští sokoli by mohli být bez nadsázky vyhlášeni za nejsrdnatější bojovníky letošní sezony. Po dobytí bronzových medailí v Českém poháru se i přes sklácení covidem a dalšími zdravotními obtížemi ve své velmi úzké sestavě v klíčových bitvách skupiny A2 vybičovali k velkým vítězstvím a své snažení korunovali dnes v Ústí, kde si v přímém souboji o sedmou pozici řekli o nové historické maximum, jímž je právě sedmé místo po dlouhodobé části NBL. Triumf 83-86 nad SLUNETOU znamená, že se Hradec v předkole play-off utká s desátým Děčínem o šanci vyzvat ve čtvrtfinále druhou Opavu. Osmé Pandy se v předkole utkají s devátými Svitavami.

Hradec (nakonec už i s guardem Šoulu, chyběl tak jen pivot Koloničný) byl vpředu velkou část utkání. Už v závěru první čtvrtiny vedl křídelník Halada obrat z 18-17 na 18-27. Při náskoku hostů 24-34 ale horký střelec domácích Haymond (do půle 20 bodů) nakopl kontr na poločasových 40-40 (body zpod koše tu byly 16-24).

Ve třetí čtvrtině byl mírně napřed Hradec, ovšem ve čtvrté po faulu Sedmáka na trojkujícího Haymonda a následné technické chybě autora faulu Američan čtyřmi šestkami nastartoval únik Ústí na 75-68. Hosty ale poté spasila zóna, do níž domácí příliš driblovali i ztráceli, a Sokoli bod po bodu otočili na 80-84. A když 90 sekund do konce drželi náskok 82-85, ztráta a minutá trojka domácích spolu s dvojitým útočným doskokem Hradce a pojišťující šestkou Halady už znamenaly konec ústeckých nadějí.

Pandám tak nakonec nepomohlo ani fantastické 35bodové představení Haymonda (trojky 8/5, TH 10/10), jemuž až z velké dálky sekundovali Pecka (14+11 doskoků), Autrey (12+6 asistencí) a Hanes (12). Sokoly sytili Halada (22), Barač (18+8 doskoků), Sedmák (17), Ondřej Peterka (12) a Stamenkovič (11+11 asistencí). Hradec byl lepší zpod koše (34-46), domácí na útočném doskoku (18-11) a z druhých šancí (19-12).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Jsem obrovsky zklamaný, protože jsme měli skupinu A2 výborně rozehranou, nicméně jsme bohužel nedokázali vyhrát poslední dva zápasy. Ve Svitavách mě to ani tolik nemrzí, ale dnešní výkon mě štve opravdu hodně, protože rozhodla naše nedisciplinovanost. V obraně jsme dělali hloupé chyby, po ztrátách jsme se nedokázali vrátit a soupeř to trestal. Měli jsme Hradec na lopatě, ale nezvládli jsme to. Jediné, co mě těší, je výkon Tuckera Haymonda. Musíme se teď co nejlépe připravit na předkolo, budeme bojovat.“

Tucker Haymond: (křídlo SLUNETA Ústí): „Myslím, že jsme hráli zápas „nahoru - dolů“, měli jsme chvíle, kdy jsme dokázali proměňovat střely a ukázali plný potenciál. V rozhodujících chvílích jsme ale udělali spoustu chyb v obraně a na útočné polovině to z naší strany také nebylo ideální. Musíme dát soupeři kredit, dnes nás porazili a my to musíme využít jako motivaci do předkola play-off.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Jsem nesmírně spokojený s tím, že jsme dokázali skupinu A2 vyhrát. Po těch dvou částech jsme sedmí, což je pro nás obrovský úspěch ve třetí sezóně v Kooperativa Národní basketbalové lize. Co se týče dnešního utkání, měli jsme do něj výborný nástup, od čehož se to celé odvíjelo. Domácí se z toho nedokázali probrat, byť několikrát vedli, ale nikdy nám nedokázali odskočit. Ačkoliv se pořád potýkáme s nějakými zdravotními problémy, kluci to zvládli, a já myslím, že to je zasloužené vítězství, jelikož jsme většinu utkání vedli.“

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli): „Jsme rádi za to, že se nám povedlo zvítězit. Chtěli jsme zde uhrát sedmou příčku, což byl náš cíl. Bylo to ale těžké utkání, Ústí hrálo velice dobře, strašně nás trápil Tucker Haymond, který odehrál vynikající zápas. V kritických chvílích jsme se ale nepoložili, hráli jsme až do konce, a nakonec vybojovali výhru. Věřím, že nás to nakopne a zvládneme i předkolo play-off.“

Děčín i přes výhru desátý, Tuři devátí

Válečníci na závěr nadstavby získali ve Svitavách výhru 75-82, jež ale na jejich osudu již nic nezměnila. Zůstali desátí a v předkole play-off se tak o čtvrtfinále utkají se sedmým Hradcem. Na poražené (deváté) Tury čeká osmé Ústí.

Po vyrovnané první čtvrtině američtí Tuři s guardem Dragounem vyhnali vedení domácích na 38-27, ale Děčín (bez Ježka) se pak začal důrazně kutat zpět a ve čtvrtém dějství si hodně pomohl i trojkami. Právě díky nim v posledních pěti minutách otočil ze 71-67 na rozhodných 71-78, přičemž domácí tu byli 4 minuty v kuse zcela na suchu.

Vítěze střelecky vedli Bradley (18), Osaikhwuwuomwan (17+10 doskoků), Kroutil (13+7 doskoků) a Pomikálek (10+8 doskoků). Děčín předčil Tury z trojek (30/5 - 24/11) a na doskoku (35-43). Za domácí byli vidět Johnson (19+7 doskoků), Pinkston (12+7 doskoků), Slezák (11), Matěj Svoboda a Dragoun (po 10).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Myslím, že super utkání. Ve skupině A2 to už mělo, troufám si říct, play-off parametry. Bojovalo se od začátku do konce. Hodně se hrálo nahoru - dolů. Nám bohužel druhý poločas absolutně odešla střelba. Za první poločas jsme měli 19 asistencí a za druhý jenom 6, protože nám to prostě nepadlo. 16 procent za tři body, na to, že se hodně opíráme o střelbu z dálky, je vypovídající. Samozřejmě byl rozdíl i v doskoku, ale to bylo dané tím, že my jsme ty střely neproměňovali a Děčín si je bral potom z obroučky. Na konci za vyrovnaného stavu Děčín trefil trojku. My jsme bohužel pár úplně otevřených střel netrefili a to byl důvod porážky. Nicméně my nevěšíme hlavu. Budeme se snažit připravit na úterý a postoupit přes Ústí do play-off.”

Jiří Svojanovský (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Zápas jsme začali prvních 15 minut velmi dobře, týmovým basketbalem. Hráli jsme hodně dovnitř na naše pivoty, kteří byli úspěšní. Hráli jsme rychle a užívali si to. Potom to nějak sklouzlo. Posledních pět minut prvního poločasu se Děčín dotáhl a už to zase bylo vyrovnané utkání. Udělali jsme několik hloupých ztrát a Děčín šel přes nás. Ve druhém poločase, kdy jsme si moc nepůjčovali míč a ostřelovali koš z dálky, jsme to nakonec nedokázali na konci zvrátit. Naštěstí Hradec Králové vyhrál, my zůstaneme na 9. místě a půjdeme na Ústí v předkole play-off.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”My jsme věděli, že sem jedeme hrát těžký zápas, protože se nám na venkovních hřištích příliš nedaří. Věděli jsme, že situace v tabulce je zamotaná, takže jsme mohli do předkola play-off dostat Hradec, nebo Ústí. My jsme zápas chtěli vyhrát, abychom měli co nejlepší výchozí pozici. To se nám povedlo. V prvním poločase nás domácí lehce přehrávali. Dostali se do několikabodového vedení, ale my jsme se dokázali vrátit. A třetí a čtvrtou čtvrtinu se nám povedlo vyhrát. To bylo pro vývoj utkání rozhodující. Myslím, že klíčem bylo to, že jsme vyhráli obranný a útočný doskok, což se nám v této sezoně ne úplně často stávalo. Jakmile máme doskok a jsme schopni sem tam z toho zahrát nějaký rychlý protiútok a pomoct si jednoduchým košem, tak se nám lépe hraje i v útoku. Můžeme být velmi dobrým týmem.”

Eduard Kotásek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Pro nás skvělá výhra venku, jelikož se venku letos dost trápíme. Bohužel výhra s takovou trochu hořkou příchutí, protože nám bohužel nestačí a jdeme do předkola z 10. místa. Nicméně sezona nekončí. My chceme přejít přes předkolo, dojít do play-off a zahrát si s Nymburkem.”