Vyoral na kariérním nebi a Sehnalův buzzer!

ECHO 10. KOLA Reprezentační rozehrávač Tomáš Vyoral v 10. kole Kooperativa NBL vystoupil na svůj kariérní trůn a vyčaroval 9. nejlepší střelecké představení v lize od roku 1999. Mělo hodnotu 43 bodů a jeho autor navíc proměnil všech 7 trojkových pokusů! Užitečnost 54 je zároveň 12. nej výkon za 20 let v lize. A rázem je z Vyorala šestý střelec i šestý nejužitečnější hráč soutěže a není třeba dodávat, že bez jeho exploze by pardubické dobytí Kolína nejspíš nebylo možné. Další velké věci se děly v Děčíně, kde domácí Válečníci museli druhé utkání v řadě sledovat rozhodující trefu soupeře v poslední vteřině a vzápětí i jeho valnou hromadu radosti. Tentokrát o triumfu USK rozhodl v prodloužení Ondřej Sehnal. Tuři dali velký boj domácí Opavě, ale chybí jim chladnokrevnost na šestkové čáře a Slezané nakonec opět uspěli díky trojkám i svému lídrovi Jakubu Šiřinovi. Druhou výhru sezony slaví Královští sokoli, kteří dobyli Ostravu po téměř triple doublu Pedy Stamenkoviče. 68. ligové vítězství v řadě získal Nymburk, jenž doma složil SLUNETU. A po loupeži v Brně už je čtvrté nadále bez Douglase operující Olomoucko, jež uštědřilo týmu mmctité1 jeho už 10. porážku v řadě.

Číslo 68 v řadě

Jen nedávno pořízený centr Čampara v úvodu utkání v Nymburce o něco oddálil nevyhnutelné. Ústí nakopl jako člen základu rychlými sedmi body a pomohl mu k vyrovnané první čtvrtině (24-21). Od stavu 26-25 po 12 minutách si ale vzali slovo domácí Kříž, Hruban a Jaromír Bohačík, kteří z šestek, trojek, zpod koše i z útočných doskoků vyvezli mistra za 3 a půl minuty do vedení 42-27 a pak už nebylo co řešit.

Polabané (bez rozehrávače Bookera) díky výsledku 112-76 zaknihovali už 68. ligovou výhru v řadě, vedeni Bohačíkem (27, trojky 7/5), Hrubanem (17+6 asistencí) a Hankinsem (14). Za hosty se Čampara prosadil k 19 bodům (nové maximum v lize) a 7 doskokům, Fait přidal 12 bodů a Brown 10 se 6 asistencemi. Domácí dominovali v bodech zpod koše (60-42), z brejků (37-10), v trojkách (9-6) i ztrátách (4-17). Ústečtí se sice blýskli převahou na útočném doskoku (11-17), ale v bodech z druhých šancí to příliš znát nebylo (17-12).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po první čtvrtině jsme kontrolovali hru a tempo hry. Měli jsme cíl zastavit střelbu hostů za tři body. Hráče jsme na to upozorňovali a podle statistik jsme v tomto udělali dobrou práci. To byl důležitý faktor zápasu.“

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „První poločas jsme měli problém s útočným doskokem soupeře. To jsme pak zlepšili, navíc se nám dařilo hodně v útoku a dopadlo to pro nás dobře. Docela dobře jsme si půjčovali míč, skoro všichni sahali po dvouciferných bodech. Vždy je to o tom, jestli se chytne jeden dva střelci a otevře to hru. A my hráli hodně kolektivně, a proto je výsledek takový. Bylo pěkné dát zase nějakou trojku, za 22 minut jsem určitě nikdy nedal tolik bodů. Ale je to o tom, že jsme si hodně půjčili míč a měli jsme hodně asistencí.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „V první čtvrtině jsme ještě snesli měřítko, pak byl Nymburk jasně lepší a nebylo pochyb o jeho zaslouženém vítězství.“

Ljubomir Čampara (centr SLUNETA Ústí): „Myslím, že v útoku jsme nehráli špatně, i když to samozřejmě může být lepší, ale problém byl v obraně. Dostali jsem 112 bodů, což je opravdu hodně. To musíme vylepšit.“

První lup Sokolů a málem triple!

Už i hradecký Kingspan ví, jaké to je vyhrát venku! Po dobytí ostravského Tatranu s téměř stovkou nastřílených bodů (89-98) a získání druhého úspěchu sezony je opět tři výhry za osmým místem.

Za ne právě očekávaným vítězstvím vyrazil záhy, když ze stavu 6-6 se po třech trojkách a využitých útočných doskocích katapultoval dvě minuty do konce první čtvrtiny do trháku 8-22. Z náskoku žil až do konce poločasu (39-50) a ve třetí čtvrtině už po pěti minutách na vlně pěti trojek a také řady ztrát soupeře vystřelil až ke stavu 47-69.

Ani to ale domácí nezahubilo docela. Postupně se zvedali a ve čtvrté části se z 69-84 ještě prokutali ke snížení na 82-87 necelé tři minuty do konce, když tentokrát dost ztráceli míče hosté. Ty ale poté spasil košem s faulem a dalším z útočného doskoku Pekárek a závěr už došestkovali Tresač se Stamenkovičem, který už podruhé za poslední tři zápasy vyčaroval nejméně 15 asistencí, v čele této statistiky už je na průměru 10 celých a v Ostravě mu chyběl jediný doskok ke triple doublu!

Rozehrávač svůj výkon s ratingem 43 naplnil 21 body, 15 asistencemi, 9 doskoky a 6 získanými fauly. Tresač přihodil 24 bodů se 7 získaným fauly, Pekárek 18 bodů s 11 doskoky, Sedmák 16 bodů a Ondřej Peterka 13. Hradci patřily trojky (21/7 – 29/12) i trestné hody (17/10 - 21/20).

Za domácí (už potřetí bez křídla Šmída) se prosadili Radek Pumprla (22), Newkirk (19), Holsey (17+14 doskoků, 6 asistencí, 8F+), Palenik (14, trojky 5/4) a Petr Bohačík (13+13 doskoků, 7F+).

Vyoral v Kolíně vstoupil do 4. dimenze!

Když v prvním ligovém zápase v dresu Pardubic nasbíral 10 ztrát a o tři utkání dál jich nahrnul osm, asi nikdo by už v desátém kole nečekal kariérní explozi bez jediné chyby za více než 36 minut. Tomáš Vyoral ale znovu dokázal, že z těžkostí si hlavu nedělá, a co se stalo včera, je pro něj tak vzdálené jako období prvohor. I když Medvědi zjevně nejsou v této sezoně předním defenzivním týmem, playmaker Beksy v Kolíně předvedl nad jiné výjimečné představení. Už v poločase nastřádal 20 bodů s 5 asistencemi a na konci u jeho jména svítily cifry z říše fatntazie – 43 bodů (rekord sezony a 9. nej výkon NBL od roku 1999), 7 asistencí bez ztráty, 6 získaných faulů, palba z pole 19/14, trojky 7/7 a famózní rating 54, což značí 12. top výkon ligy od roku 1999!

A když se i křídelník David Škranc vyhecoval ke kariérním maximům v bodech (26, trojky 6/5) a v užitečnosti (29) a tuctem bodů pomohl Ondřej Kohout, byla z toho kanonáda korunovaná vítězstvím 84-105 a udržením třetí příčky v tabulce. Pardubice kralovaly trojkami (17/7 – 29/15), ve ztrátách (19-7), bodech z brejků (8-15), útočných doskocích (5-9, body z nich 3-13) a celkem měli o 18 střel víc.

V první čtvrtině (23-21) ještě Vyoralově super formě nic nenasvědčovalo, ale v té druhé se vyšvihl k 15 bodům a 2 asistencím a jeho celek rázem při trojkovém převaze 1-7 vedl 41-48, přičemž o prvního rozehrávače Číže oslabeným domácím nestačily ani dvojky 21/15.

Ve třetí části Vyoral přidal dalších 13 bodů a navýšil tak vedení Beksy na 63-76, když navíc nůše asistencí rozdával další rozehrávač Půlpán, který se v utkání zastavil až na 11 kouscích při jediné ztrátě.

Ve 4. dějství však Vyoral na chvíli odpočíval a medvědí cizinecká legie po několika trojkách přirazila až na 80-83. To zbývalo do konce 4:30. Jenže pak oba pardubičti dirigenti podřadili a Vyoral svými závěrečnými 10 body rozhodl o nastavení sňůry 4-22, když domácí v tomto úseku spáchali 5 ztrát.
V utkání je drželi Igrutinovič (20+10F+, 7 ztrát), Vukosavljevič (18), Granič (12) a Machač (10).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Celý zápas jsme se potýkali s individuálními chybami v obraně, chtěli jsme vytlačit hru nad tříbodový oblouk, tak, aby hráči soupeře stříleli pod tlakem. Ale skutečnost, že Vyoral to měl 7/7 a Škranc 6/5, je ostudou našich hráčů, že nebyli schopni k těm hráčům rychleji přistoupit. Upozorňovali jsme je na to, že se to může stát. Kromě první čtvrtiny jsme celý zápas tvořili jednu individuální chybu za druhou, bohužel. Musíme se lépe připravit na poslední utkání první poloviny soutěže ve Svitavách, hlavně v obranné činnosti.“

Ben Richardson (guard BC GEOSAN Kolín): „Když se kouknu do statistik, tak je jasné, že jsme museli prohrát. Neodvedli jsme dobrou práci, nevytvářeli jsme žádný tlak, nebyli jsme agresivní. Měli jsme devatenáct ztrát na osmnáct asistencí, což není dobrý poměr. Musíme se zaměřit zejména na obranu.“

Kenneth Scalobroni (trenér BK JIP Pardubice): „Jsme rádi za dnešní výsledek. Kolín vyhrál první čtvrtinu, ve druhé jsme hráli na mě trochu defenzivně, ale dali jsme několik rychlých bodů a získali vedení. Ve třetí čtvrtině jsme hráli pěkný basket, s vyjímkou asi třech minut, kdy se Kolín dostal zpět do zápasu. Ve čtvrté čtvrtině jsme hráli také dobře a dovedli zápas k vítězství. Musím dodat, že Tomáš Vyoral odehrál výborné utkání. Sedm trojek ze sedmi pokusů, sedm asistencí. Další hráč, který zahrál na vysoké úrovni, byl David Škranc.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Byli jsme připraveni na to, že je tu atypické prostředí. I ostatním týmům se tady hraje docela špatně. Chtěli jsme hlavně běhat, a to se nám dařilo. Řekl bych, že konečný výsledek neodpovídá průběhu zápasu, podle mě to byl vyrovnaný zápas po celou dobu.“

Tíživá Achillova pata Turů

Třebaže ve šlágru kola v Opavě spolu hrály druhý s (dosud) čtvrtým týmem tabulky, až do posledních minut vyrovnaný duel nakonec rozhodovalo jiné pořadí. To v trestných hodech, kde Slezané vedou, a kde Tuři nyní zaujímají předposlední místo - o 13 procent za svým soupeřem! A pokud za jedenáct utkání minete 107 trestných hodů (téměř 10 na zápas), už to někde musí být znát. I tentokrát bylo. Zatímco Opava proměnila 19 ze 24 pokusů, hosté jen 25 z 38. Bilance v klíčové poslední čtvrtině, kde se Svitavy ještě pokoušely dorovnat skore, byla 11/11 – 13/10. A Tuři padli 85-79, čímž se před ně na čtvrté místo už vklínilo Olomoucko, naopak Opava má dál jen porážku s Nymburkem, který jediný jí dokázal dát více než 80 bodů.

Domácí (dál bez rozehrávače Klečky) se v první čtvrtině zmohli na jedinou trefenou trojku a hosté (bez top skórera Matěje Svobody) díky třem trojkovým trefám i dobré hře do koše drželi vyrovnané skore. V posledních sedmi minutách druhé čtvrtiny však Opavští zacílili přesně 8 trojek, soupeři dávali jen trestné hody a v poločase vládli 49-36 při 18 bodech a 4 asistencích Šiřiny a 19 bodech náhradníků. Týmu v tu chvíli ani nevadily 4 fauly křídla Zbránka za 8:20 ve hře či 3 fauly Gniadka s Dragounem (ten za 6:50).

Jenže po změně stran Tuři zamezili dalšímu přívalu trojek (za zbytek utkání dostali už jen tři) a hrou pod koš se dostali z -15 bodů až na 57-54. I přes veškerou snahu to ale v posledním dějství nedotlačili dál než na 83-79 1:13 do konce.

Vítěze táhli Šiřina (23, trojky 9/4, 8 asistencí), Jurečka (13), Bujnoch (11+11 doskoků) a Zbránek (10). Hosty sytili O´Brien (18+16 doskoků), Marko (12), Kovář a Dodd (po 11). Rozdílovou disciplínou byly především trojky (36/12 – 19/4) a hostům tak nepomohly ani lepší body zpod koše (24-38) a z brejků (12-21).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za vítězství, které se rodilo velice těžce. Soupeř předvedl výborný výkon a byl nám zdatným soupeřem. Chceme zůstat co nejdéle na vítězné vlně, ale samozřejmě na nás trochu doléhá tlak, který se vytváří dlouhou vítěznou šňůrou. Utkání se rozhodovalo ve druhé pětiminutovce druhé čtvrtiny, kdy jsme si vytvořili solidní náskok. Svitavy hrají výborný basket a jsou dobře připravené trenérem.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme začali velmi dobře, ale propadli jsme ve druhé polovině druhé čtvrtky, kdy nám Opava odskočila do náskoku. V závěru jsme stahovali náskok domácích, ale neproměnili jsme několik otevřených střel a to rozhodlo o vítězi.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Kdyby utkání trvalo o nějakou minutu déle, tak nevím, zda bychom vyhráli. V závěru nám dost docházely síly. Zvládli jsme to však a to je důležité.“

Damonte Dodd (centr DEKSTONE Tuř Svitavy): „Bylo to velmi těžké utkání. My se teď musíme soustředit na další zápasy a zapomenout na dnešní prohru.“

Vítězný „buzzer“ Ondřeje Sehnala!

Jako by se Válečníci vyžívali v nervydrásajících krvácích. Z posledních pěti zápasů třilkrát končili rozdílem dvou bodů a jednou hráli prodloužení. A z těch čtyř dramat vytěžili jen jedinou výhru. Po porážce v prodloužení na Hané a naposledy v poslední vteřině v Ústí teď přišla další bolestivá rána dokonce doma s USK. A znovu až v prodloužení (82-84).

Sovy naopak nastavení podruhé v řadě zvládly. Už po prvních 12 minutách, kdy se oba týmy předháněly v bodech z útočných doskoků, vedly 16-30. Děčín ale zabral a šestkami se před poločasem dostal skoro na remízu (37-41), když jej 24 body drželo duo Autrey – Pomikálek. Oba rozehrávači Šiška i Feštr však už tady měli po třech faulech. USK si hýčkal skvělé dvojky (18/12) a na body náhradníků šéfoval 7-29.

Ve třetí části už se domácí místy probili i do vedení, ale rozhodovala až koncovka. V té za stavu 69-72 USK nevyužil dva útočné pobyty a domácí kapitán Ježek se po útočném doskoku dostal ke trojce, při níž byl faulován, a 2,7 sekundy od konce třemi šestkami srovnal, načež rozehrávač USK Ondřej Sehnal těsně minul „floater“ na výhru.

I v prodloužení museli finišovat domácí. A Pomikálek to trojkou 4 sekundy do konce zvládl a srovnal na 82-82. Jenže USK po timu vhazoval v útoku, Hráč utkání Sehnal znovu najel, a když nepřišla výpomoc obrany, rozhodl floaterem o desku o vítězství Sov.

Jejich střelecké pole vedli Proleta (27+6F+), Appleby (26) a Sehnal (16+10 doskoků a 9F+), naopak jen jediný bod zaznamenal snajpr Marič. Za z pole pouze 35procentní domácí (bez centra Grunta a power forwarda Landy) se ukázali Pomikálek (24+13 doskoků a 10F+ za 41 minut), Autrey (18+12 doskoků a 10F+ za 43 minut), Šiška (11), Carlson a Feštr (po 10). Hosté měli vyšší efektivitu dvojek (41/17 – 41/28) a především o dvě patra výkonnější lavičku (14-57).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Je skvělé trénovat a hrát v atmosféře, která vždy panuje v Děčíně. Je nejlepší v lize. Připravovali jsme se na to, že Děčín má výborný tým, ale také jsme věděli, že hraje s handicapem, bez svých pivotů Grunta a Landy. Této výhody jsme chtěli využít v dolním postavení, což se někdy povedlo a někdy ne. Jsem přesvědčen, že výhru jsme si zasloužili už proto, jak se zápas dostal do prodloužení skrz faul při trojce.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme zápas odbojovali celých čtyřicet pět minut, ale neustále jsme tahali za kratší konec. V první půli nám vůbec nefungoval útok, k tomu se přidala tragická střelba z volných pozic, a s tím se pak těžko hraje. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, dotahovali jsme se a dokonce jsme šli do vedení, ale nestačilo to. Procento šestek nemáme dnes špatné, ale v závěru jsme dvě minuli a to nás možná stálo lepší výsledek. Do prodloužení jsme se dostali trochu se štěstím, v něm pak vyhrál šťastnější tým. Hráčům nemohu nic vytknout a děkuji za bojovnost.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „V utkání nastalo přesně to, co jsme si řekli před zápasem - že Děčín bojuje do poslední vteřiny. Už jsme vedli o čtrnáct bodů, domácí to ale do poločasu vymazali. Hráli jsme však s klidnou hlavou a nedělali chyby. Nakonec jsme udělali fatální chybu v závěru čtvrté čtvrtiny, ale ustáli jsme to a dokázali zápas vyhrát.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Zápas ukázal, že se hodně trápíme v útoku. Bojujeme tvrdě, bráníme jakž takž a pokryli jsme hostující střelce, ale bohužel byl příliš znát náš výškový handcap. Musíme si víc věřit v útoku, být vytrvalí a věřím, že pak to přijde.“

Brno už podesáté v řadě

Nadále bezvítězné Brno ještě prohloubilo svůj bídný start do sezony, a to už desáou porážkou v řadě (63-72), o kterou se v roli hosta postaralo Olomoucko. Klíčový úsek utkání nastal po devíti odehraných minutách. Hanáci za stavu 12-12 rozjeli i díky pěti ztrátám domácích čtyřminutovou šňůru na 12-30 a už se neohlíželi zpět. Ve třetí čtvrtině vedli dokonce o dvacet a kosmetické snížení mmcité1 na devět přišlo pět minut před koncem už příliš pozdě.

Za domácí, kteří v první půli stihli jen 23 bodů a po 40 minutách měli jen 35procentní střelbu, se dvojciferně zviditelnili jen Smithson (15) a Heřman (14+15 doskoků a 7F+). Olomoucko, jež bylo opět bez Douglase, tlačili Morgan (20+7 doskoků), Palyza (18+7 doskoků, 6F+), Kouřil (14) a Josipovič (11+12 doskoků a 6F+). Jejich celek byl lepší zpod koše (20-26) a z brejků (8-14).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Splnili jsme svůj cíl. Chtěli jsme vyhrát, povedlo se. Skore bylo celou dobu na naší straně, vedli jsme, ale Brno vůbec není naivním soupeřem. Je dobrým týmem a my jsme věděli, že to nebude jednoduché. A taky to nebylo jednoduché, museli jsme se na vítězství nadřít. Poslední čtvrtinu jsme špatně bránili, ale celkově mám z naší obrany dobrý pocit, protože přinesla ovoce a díky ní jsme vyhráli. Ve druhém poločase nás nejvíc zlobil Američan Smithson, který v první polovině nedal ani bod, ale potom dal patnáct. Konec jsme si pak ale pohlídali a přivedli zápas s naším šťastným koncem k vítězství.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Brno): „Hodnocení má několik částí. V první řadě jsme v prvním poločase „zapařili“ spoustu dobrých pozic ať už z vymezeného území, z protiútoku nebo několik otevřených střel. Produkce 12/2 zpoza trojkové čáry a 21/6 za dva jsou čísla prvního poločasu, a proto jsme měli (jen) 23 bodů. Udržet Olomoucko na 37 bodech v poločase a na 72 celkem je dobrý počin. V prvním poločase nám bohužel nehrál tolik Bryan Smithson, protože si v pátek udělal těžký výron a klobouk dolů před ním, že do zápasu šel. Tímto chci poděkoval i Kubovi Kalusovi, který s ním pracoval i přes noc a dostal ho do utkání. Za druhý poločas dávám svým klukům velký kredit. Za to, že za stavu minus 20 bojovali, žili zápasem a snažili se s výsledkem něco udělat. Nezbývá nám nic jiného, než se zase zkoncentrovat. Čeká nás pohárové utkání proti Levicím, přijde nový hráč, kterého se budeme co nejrychleji snažit zapracovat, a který by nám měl pomoct v útočné potenci. Na klucích vidím, že do toho dávají každý trénink a každý zápas všechno, ale holt občas platíme daň za nezkušenost, občas jsme zbrklí, občas něco špatně přečteme. A naši soupeři mají větší kvalitu.“

Lukáš Palyza (křídlo BK Olomoucko): „Ať už byly důvody jakékoli, že jsme plnili, co jsme měli, nebo že Brnu nespadlo, co si vytvořilo, tak myslím, že jsme třicet minut kontrolovali utkání, jak jsme potřebovali. Poslední čtvrtinou jsme si pak úplně zkazili dojem ze zápasu. V útoku jsme dali jen osm bodů a místy jsme měli tendenci chodit. Nemyslím, že by si někteří naši hráči mysleli, že už je hotovo, ale je to pro nás takový zdvižený prst. Za žádného stavu nesmíme polevovat a musíme hrát celých čtyřicet minut, protože dnes je v lize spousta šikovných kluků a nemusí se nám to vyplatit. Viděli jsme to, když Brno dalo dvě nebo tři trojky a stáhlo na nějakých osm bodů a mohl z toho být ještě zajímavý zápas. Naštěstí jsme si to ale v závěru pohlídali, jak jsme potřebovali.“

Petr Heřman (power forward mmcité1 Brno): „V prvním poločase jsme nedali nějaké otevřené střely a pak se to s námi vezlo. Nesklopili jsme ale hlavy a bojovali až do konce. Je vidět, že máme super partu, máme v týmu bojovníky a věřím, že v nadcházejícím zápase už zlomíme tu šňůru porážek.“