8

#23
22.0

Trojkobijci už na správné stezce

U Robina Hooda teď zřejmě trénují Orli z Hané. Marně v dohrávce třetího kola čekaly domácí Pandy, až i pro hosty začne platit zákon velkých čísel. Prostějov si pro první duel svého dvojzápasového tripu na sever "vylosoval výjimku z pravidla" a vodopád jeho trojek tak neustal ani po fantastické první půli (17/9). Dalšími pěti ranami i po změně stran Orli otupili náznak ústeckého náporu a dokráčeli si pro pohodovou první výhru sezony (71-93).

Nový stroj Ariete už začíná jevit neklamné známky cholevovského rukopisu. A to není pro soupeře dobrá zpráva. Orli výtečně sdíleli míč, uvolňovali volné a ještě volnější střelce a z úsměvů na tvářích bylo po řadě akcí znát, jak je tato hra baví. Dokázali se efektivně dostávat do koše, ať řídil hru Marko nebo Kouřil, zejména v úvodu byl směrem dovnitř velmi aktivní i střelec Palyza, a když hosté pálili za tři, bývalo to z parádních obloukových umístěnek (celkem 30/14).

V první fázi utkání se do role generátora útoku převtělil i power forward Tomanec, který střílel ze všech míst na hřišti i rozděloval míče, aby však po 25 minutách s 13 body (trojky 6/3) musel opustit hřiště se zřejmě podvrtnutým kotníkem. Kolega zpod koše Roseboro měl v tu chvíli 4 fauly a Pandám se otevírala za stavu 45-62 ještě drobná naděje na stíhací jízdu, ale dnes na ni nebyl ten správný den.

Hned pět Orlů končilo ve dvojciferných bodech, za vedení perimetrového tria Palyza (15, trojky 4/3), Slezák (15, trojky 7/3), Dokoupil (14, trojky 5/3).

Domácí se od startu nemohli chytit, což se týkalo prakticky všech zámořských posil s výjimkou forwarda Barhama, který ale hned čtyřikrát v zápase spáchal "kroky", a podílel se tak na obřím počtu 19 ústeckých ztrát (Orli 8).

Alespoň ale díky svým agresivním nájezdům většinou na pravou ruku zaznamenal 14 bodů. Daleko za očekáváním jsou zatím předpokládaný první rozehrávač Anderson (v utkání 9 minut, -10), křídelník Kendrid (6 minut, -10) i podkošový muž Eggelston (4 body za 13 minut), jen o stupínek lepší byl Emerson, který už má předchozí zkušenost s NBL (5 bodů za 21 minut).

Těžiště ústecké bodové hry tak spočívalo převážně na bedrech Pecky (14+7 doskoků), Votroubka (15) a Čarneckého (15+6 asistencí). Ofenziva nicméně nepůsobila při individuální hře soudržně, hráči často chodili do plných, málo sdíleli míč a vynutili si jen hrstku trestných hodů. Vytvoření potřebné chemie – v útoku i obraně -, zejména při pozdějším zapojení některých zámořských hráčů, bude týmu zřejmě ještě nějaký zápas trvat.

Pandám zápas začal ujíždět v závěru první půle (35-47), když minuly spoustu střel z jumpů a Orli naopak posadili míč několikrát do obruče. Ve druhém poločase už náskok jen kontrolovali, na čemž se aktivně podílel i power forward Roseboro. Ten celkem zaznamenal 10 bodů, 8 doskoků i 5F+ (TH 9/4) a byl bezkonkurenčně nejvíc v plusu (34).

13 18 31 1 16 7 8 23 15 8 105 93

Pondělní televizní duel, v němž se těžko cokoli předvídá, bude dalším prubířským kamenem pro Orly, kteří si před sezonou byli oprávněně vědomi tíhy losu úvodních kol. Skutečná síla nové sestavy stále není vykrystalizovaná a už tu jsou nabuzené Pandy, které jsou tradičně na domácí půdě o řád silnější. Americké akvizice mají první desítky minut zkušeností s českou ligou a i to může hrát na miskách vah svou roli. Zatím za očekáváním je ústecký rozehrávač Anderson (s USK bez asistence a s 5 ztrátami) i Votroubek (s USK bez bodu), který se nejspíš ještě musí sžít s tím, že při tolika amerických mužích jeho střeleckých pozic nebude v utkání přehršel. Orly zatím jednoznačně táhne podkošové trio Roseboro, Šteffel a Tomanec, reprezentační forward Palyza přidává všeplatných 8 bodů, 6 doskoků a 4,5F+, jen se potýká se střelbou za 2 body (13/1).

Vladimír Hejl (forward SLUNETA ÚSTÍ): "V prvním domácím zápase jsme dokázali vybojovat vítězství nad USK a i ve druhém domácím představení chceme uspět. Prostějov je silný soupeř, ale naše hra se stále zlepšuje a toto bude pro nás dobrá prověrka, jak jsme připraveni na silné soupeře. V týmu Orlů přibyla zvučná jména a vše to jsou výborní střelci z dlouhé vzdálenosti, na které si musíme dávat pozor, navíc pod košem nás určitě bude opět zlobit náš starý známý David Šteffel. Ariete je zatím bez výhry a u nás to bude chtít zvrátit, ale my se před našimi fanoušky nedáme a budeme bojovat."

Michal Müller (mluvčí ARIETE PROSTĚJOV): "Dnes se náš tým předvede před kamerami České televize v Ústí a hned po zápase jej čeká přesun do Děčína, kde se v úterý od 18:00 popasuje s Válečníky. V sobotu pak vyrazíme na východ Čech na "prostějovské derby" s Pardubicemi. Bude to tedy velmi našlapaný týden na venkovních palubovkách, kdy si Ariete za cíl dává aspoň jeden úspěch. V žádném případě se nyní nerozptylujeme pohledem na tabulku, zajíci se budou počítat nejdřív v polovině soutěže."

Atrakce utkání: Basta Cheerleaders, poločasová soutěž v "nafukovacím fotbálku" o lístky na další utkání, soutěž o nejhlučnější fanoušky.