40

14
11

Mistr dovezl svou střelnici i na Hanou

23/14. Jen tato dvě čísla stačí, když víte, že patří do trojkové kolonky hostů, abyste si dovodili průběh a zhruba i konečné skore (86-110) očekávaného hitu kola mezi bronzovými Orly a mistry z Nymburka. Ti jako by chtěli dokázat, že jejich závěrečná trojková kanonáda proti euroligové Kubáni nebyla z rodu náhodných a v Prostějově vysázeli ještě ukrutnější baterii projektilů. Hned osm mužů, jež na Hané kvůli nemoci kouče Ginzburga vedl asistent Amiel, dopravilo do obruče aspoň jednu trojku a králem pak byl Belgičan De Zeeuw s bilancí 6/4 a 21 body za 19 minut.

Minimálně ztrácející hosté (bez Bendy s Welschem, ale už s Houškou) vlétli na domácí ve velkém stylu. S agresivní obranou s výpomocemi a vypichováním míče z druhých pozic, s jedním brejkem za druhým, a to i po inkasovaném koši, s jednoduchými zakončeními hned po cloně nebo z četných seběhů. A také s bilancí šestek 9/8 už po prvních deseti minutách.

Už za stavu 0-9 po 2 minutách byli domácí jako opaření a brali timeout. De Zeeuw vzápětí přidal trojku a po další ráně zpoza oblouku Hrubana (po jeho předchozím útočném doskoku) už tabule v 8. minutě ukazovala pro domácí hrůzný stav 9-29, značící konec jakýchkoli nadějí na drama.

Orli se v kritickém úvodu vůbec nemohli trefit z dálky, a protože pod koš se téměř nedostali, nymburský vlak jim ujížděl čím dál víc. Postupně se sice chytili i oni a 41 bodů při trojkách 11/7 nebyl na poločas špatný počin, ovšem nymburská bilance 61 bodů a trojky 13/8 šla ještě o patro výš.

De Zeeuwovi se nejvíc přiblížili rozehrávač Randle (17) a power forward Vaugn (13), playmaker Dixon k 11 bodům přihodil 8 asistencí. Orly vedli power forwardi Roseboro (19+9 doskoků) a Tomanec (14). Zajímavostí je statistika ex-nymburského křídla Palyzy, který k 7 bodům přidal 6 doskoků, hlavně ale byl za svých 19 minut 14 bodů v plusu. A v plusu byl jako jediný z týmu.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Soupeř byl od začátku hodně koncentrovaný a hrál v plné rychlosti. Hned nám bodově odskočil a trestal naše chyby v obraně. Dostali jsme 14 trojek a to je hodně. Od druhé čtvrtiny to byl z naší strany slušný výkon, v útoku se nám dařilo. Dát Nymburku téměř devadesát bodů, to není nic, za co bychom se museli stydět. Dařilo se Tomancovi, dobré úseky měl Dokoupil a kvalitní výkon podali rozehrávači. Marko navíc zaslouží pochvalu za získané míče."

Lubomír Růžička (asistent ČEZ Basketball Nymburk): "Začali jsme velmi zodpovědně a rychlé vedení určilo ráz utkání. Poučili jsme se z loňské porážky v prodloužení. Protože máme nový tým, museli jsme hráče upozornit, že Prostějov má svoji kvalitu. V nasazení tým trochu polevil ve druhé čtvrtině, kdy jsme dostali hodně bodů. Jinak jsme ale hráli rychle a měli dobrou střelbu. Z celkového pohledu se počítá konečný výsledek a ten je pro nás dobrý. K české lize chceme přistupovat zodpovědně, protože při letošním systému je každá porážka nepříjemná."

11 29 40 1 25 9 11 19 20 30 141 110

Hitový duel se odehraje na Hané už v rámci druhého kola, když zvlášť po úvodní porážce Ariete v Ostravě není jasné, co se od domácích dá očekávat. Co se čekat dá, je obrovská motivace pro ex-nymburského křídelníka Palyzu, který tak bude muset své emoce v utkání udržet pod pokličkou. Zároveň ale i na něm bude záležet, jak dlouho se domácí udrží v zápase. Mistr i bez tria Welsch, Benda, Houška přijíždí jako favorit, ale zbylé podkošové trio už hosty bude nutit k obezřetnému nakládání s fauly. Šancí Orlů bude zatažená obrana, která však zároveň nemůže nechat odpalovat volné trojky lepší střelce soupeře. Domácí rovněž mohou těžit z faktu, že řada nových hráčů mistra má nulové zkušenosti s českou ligou, s odlišným metrem arbitrů a dalšími aspekty, které mohou hrát svou roli.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Pro každý tým je zápas s Nymburkem velkou výzvou. Je to jediná možnost, jak se můžeme porovnat s klubem, který hraje evropské poháry. Sestava soupeře je plná skvělých hráčů. Výborný je například rozehrávač Dixon, ten má opravdu vysokou kvalitu. Ale takových basketbalistů má Nymburk hodně. Utkání si chceme užít, současně to pro hráče bude možnost otestovat si vlastní aktuální výkonnost. Když podáme výkon na hranici našich možností, můžeme Nymburk potrápit. Pokusíme se držet co nejdéle vyrovnaný výsledek, pak může každý znervóznět, což by byla naše výhoda."

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Nový systém soutěže pro nás není moc výhodný. Vytvořili jsme si sami na sebe velký tlak. Na druhou stranu jsme potřebovali snížit počet zápasů. Uvidíme, jak se s tím vyrovnáme. Zvlášť mladší hráči a nováčci z ciziny, kteří NBL ještě nehráli. Zkusíme na to nemyslet a brát to jako normální zápas venku. Trojici nejzkušenějších hráčů musí nahradit mladší. Uvidíme, jak se s tím vyrovnají. Zvláště ti, kteří neznají atmosféru v Prostějově. Pokud jde o Lukáše Palyzu, bude mít určitě velkou motivaci se ukázat. Je to dobrý hráč a skvělý střelec. Ale je celkem běžné, že hráči nastupují proti svým bývalým klubům. A proti Nymburku má extra motivaci každý. Kromě Lukáše vidím v jejich týmu dalších pět šest opravdu dobrých hráčů."