11.0

#11
4.0

Hrdina strávil na palubovce 2:44

Extrémně vyrovnané utkání v ostravské Bonver Areně mělo nečekaného hrdinu. Pojďme ale popořadě. Tuři vstoupili do zápasu aktivně a díky bodové šňůře 14:0 otočili ze stavu 17:20 na 31:20. Domácí vyšli skoro šest minut střelecky naprázdno. Jenže pak se do zápasu dokázali vrátit a do poločasu utkání takřka vyrovnat. Naopak to byla domácí NH, která na úvod druhého poločasu předvedla dobrou obranu podpořenou útokem a získala výraznější vedení. Ani to však k vítězství nevedlo.

Tuři dokázali skóre opět srovnat a vedení se přelévalo ze strany na stranu. Bohemilk mohl těžit z produkce z podkošového prostoru a i z výraznější podpory hráčů z lavičky. Takovým byl i Martin Bašta. Jeho chvíle ale měla přijít až v samotném závěru. Dvě minuty před koncem zvýšil ostravský Číž na rozdíl tří bodů. Svitavy dokázaly kontrovat díky trestným hodům Jonese a Doakse. Prvně jmenovaný ale proměnil pouze jednu, a tak při remízovém stavu dostal opět Číž čtyři sekundy před koncem domácí do dvoubodového vedení. Stanislav Petr však vrátil na hřiště Martina Baštu, který v zápase odehrál 2:44 a trefil pouze jednu střelu – tu trojkovou v poslední vteřině zápasu a stal se svitavským hrdinou.

Dušan Medvecký, NH Ostrava: „My jsme prohráli zápas v první čtvrtině, kdy jsme dostali 29 bodů. Tam jsme nebránili a pustili jsme Svitavy do hry. Dostat za tři čtvrtiny 40 bodů, to je ok. Svitavy mají solidní tým, který zjistil, že tady můžou hrát. Nakonec se to táhlo až koncovky. My jsme nedali 5 nebo 6 šestek v závěrečných dvou minutách a to nás stálo zápas. K tomu ta šťastná trojka. To už ten zápas nerozhoduje. Rozhodlo to, že jsme dostali 29 bodů v první čtvrtině a neproměněné šestky v závěru. Gratulace Svitavám. My musíme opět začít od obrany a ne jako dnes. Chlapci bránili podobně jako proti Ústí a to není náš basket.“

Stanislav Petr, BOHEMILK Tuři Svitavy: „ Sami jsme to dnes viděli, domácí vstoupili do zápasu dobře, dařilo se jim proměňovat střely a nám ne, takže začátek byl jasně pro domácí. Upozorňoval jsem hráče, že se nesmíme dostat do takové situace, aby nám domácí odskočili v prvním poločase na nějaký větší rozdíl. Sami jste viděli, že to bylo velmi vyrovnané, stále na dostřel. Oba týmy, o dva, o 4 body. Ten zápas potom nabral obrátky, tak jak jsem si myslel, že bude vyrovnaný až dokonce. Je to zápas o jedné šťastné střele. Domácí proměnili 3 vteřiny před koncem koš, my naopak se sirénou, takže to mohlo dopadnout klidně obráceně. Zápas byl naprosto vyrovnaný.“

9 27 36 7 9 6 16 15 18 34 67 69

Nová huť bude muset oproti dřívějším zvyklostem v duelu s Tury vzít v potaz i novou střeleckou kometu Jaroše, otázkou je, zda centr hostů dostane stejný hrací čas jako proti USK. Z domácích by se mu parametrově, a to jen výškovými, mohl vyrovnat nejspíš jen Koloničný (208). Na druhé straně hlavní ostravská šestice je velmi mobilní, a proto není jasné, jak velký prostor by mohutnému pivotovi hostů mohl připadnout.

V Ostravě to bude duel dvou zámořských legionářských trojic. Zatímco ale domácí budou mít po ruce ještě sílu Číže a Bohačíka, Tuři už mezi českými hráči mohou nabídnout jako výraznější postavu jen Teplého. Při od začátku sezony výtečné obraně NH bude mít klíčovou hodnotu počet druhých tuřích šancí a doskok celkově. V něm je zatím výrazně lepší Ostrava a právě tady bude hrát velkou roli produkce domácího Kerra a Tura Doakse, tedy doskakovací jedničky a dvojky celé ligy. Pro nové tuří cizince bude navíc novinkou hlučné prostředí haly Tatran, které bude rozhodně plusem pro NH.

Dušan Medvecký (kouč NH OSTRAVA): "Do zápasu půjdeme se stejnými úkoly jako obvykle, tedy dobře bránit, snažit se o rychlý přechod na útočnou polovinu a hrát organizovaně. Svitavy naposledy porazily doma USK, což je podle mnohých odborníků černý kůň soutěže, takže určitě mají svou kvalitu, nicméně my hrajeme doma, a pokud chceme pomýšlet na play-off, měli bychom toto utkání vyhrát."