28.0

#53
4.0

13 ran pod Špilberkem

Po pěti kolech už ani jeden celek ligového pelotonu nezůstává bez vítězného zářezu. Oslabená armáda z jihomoravské metropole i bez plukovníků Šotnara s Prášilem ukázala velkou sílu a 13 trojkami z pouhých 20 pokusů zejména díky žhavým rukám Zachrly (8/5) s Nehodou (5/4) zničila doma USK 89-81. Sovy zaskočil především 17bodový "osobák" 24letého forwarda Nehody v jeho teprve 24. ligovém startu a jen o něco méně 18bodová exploze centra Prachaře, včetně jeho dvou trojek ze tří pokusů.

Vítěze vedl 26 body MVP Zachrla, doprovázený vedle Nehody a Prachaře i křídlem Cumberbatchem (17, 6 doskoků, 6 asistencí, 6F+, 3 zisky). V duelu s dostihy v minutých šestkách (16 ku 11) i hvězdnou produkcí brněnské lavičky (61) nepomohla USK ani dvojnásobná převaha v bodech zpod koše (20-38) a hned pět bodových dvojciferů na čele s Bohačíkem (19).

Domácí za zápas vzali v posleních šesti minutách první půle, kdy z 28-27 ujeli přes 7 sovích ztrát až na 49-32. Právě tam utkání - i přes několik pozdějších blízkých ataků USK - rozhodli.

Mirsad Alilovič (kouč USK PRAHA): "My jsme hráli opravdu špatně. Nemůžu si vzpomenout, kdy můj tým dostal naposledy v prvním poločase 49 bodů. Hráli jsme sobecky jak v obraně, tak v útoku. Ve druhém poločase došlo ke změně, ale bodový rozdíl byl tak vysoký, že se ztrátu nepodařilo dohnat. Jsem naštvaný na své hráče, protože se vůbec nepoučili z minulých utkání. Toto už je druhý zápas, kdy jsme první poločas hráli, jako kdybychom přišli z ulice, a až druhý poločas jsme se snažili něco změnit a vyhrát. Myslím, že všem dávám dostatek šancí a prostoru. Hráči by se během neděle nad sebou měli zamyslet. Ti mladí si musí uvědomit, že k tomu, aby dostali šanci, musí něco udělat a šanci si opravdu zasloužit. Nejlepším hráčem zápasu byl Zachrla, který nás v závěru porazil sám."

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Jsme opravdu šťastní, že jsme to po utrápeném prodloužení s Jindřichovým Hradcem překlopili do vítězného konce, protože lidi tady si to zaslouží. Nám se povedl skauting prvního poločasu, hráli jsme to, co jsme chtěli, a jediné, co nás sráželo, byly trestné hody. Když si představíte, kolik jsme jich minuli, a přesto jsme měli 49 bodů, tak jsme toho mohli dát ještě o hodně víc. Věděli jsme, že se USK do utkání vrátí, protože něco podobného předvedl už ve Svitavách. Pomalu jsme nevěděli, co se děje, ale zachraňovali jsme se střelbou za tři body, která nám vykompenzovala neproměněné trestné hody. Když máte doma 65procentní úspěšnost trojek, tak spějete k vítěznému konci. V závěru jsme to hráli na dva zkušené hráče – Prachaře a Zachrlu. Vím, že obecenstvo trnulo, když jsem ho pět minut před koncem střídal, nicméně do koncovky šel trošičku odpočinutý a v závěru nám právě Roman hodně pomohl."

Jaromír Bohačík (křídlo USK PRAHA): "Zápas se těžce hodnotí. Tuto situaci už jsme zažili ve Svitavách, kdy první půlka byla naprosto otřesná, a potom jsme se to snažili dohnat v druhé půlce. Takže proto jsme tak rozhození z toho, že jsme se nedokázali ponaučit ze Svitav. Úsilí ve druhé půlce už bohužel nestačilo."

Jan Kozina (rozehrávač MMCITÉ BRNO): "První poločas nám extrémně vyšel, prezentovali jsme se hrou, kterou se chceme prezentovat. Dobře jsme nacházeli volné pozice a v obraně jsme dobře rotovali k hráčům. Ve druhém poločase přišel bohužel ze šatny USK jiný tým a my jsme se nechali zastrašit a hráli bojácně. Také jsme hráli hodně na sebe. Poté se utkání naštěstí zlomilo díky střelám Prachaře a Zachrly. Výhra je pro nás velice důležitá a budeme na ní stavět do dalších zápasů, protože z nás konečně spadla tíha, kdy jsme zůstávali bez vítězství."

9 22 31 0 22 7 18 25 27 7 85 81

Další šance Brna urvat první výhru sezony, pokud při absenci Šotnara (přetrhané vazy v kotníku, 4-5 týdnů) mladý playmaker Kozina dostane potřebnou podporu spoluhráčů a tým zvládne zastoupit i další velkou absenci forwarda Prášil (výron kotníku, 1-2 týdny). Naposledy v Opavě se k oběma zámořským posilám přidal jen centr Prachař a to by na první výhrou posílené Sovy bylo málo. Pražané (bez power forwarda Grunta, kotník) už vědí, že zvládnou hrát celých 40 minut a na Morendě mají v rukou dost solidní trumfy.

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Očekávám těžký a vyrovnaný zápas, jednoznačně však chceme vyhrát. Soupeř odehrál ve středu s Kolínem výborné utkání, v dobrém světle se ukázaly všechny hlavní opory – Bohačík, Josipovič i Slavík. Budeme spoléhat na domácí prostředí, na podporu fanoušků a na dobrou obranu, která nám v posledních zápasech funguje. Jednoznačnou volbou na pozici prvního rozehrávače je nyní Jan Kozina, který má naši plnou důvěru. V Opavě hrál proti reprezentantu Šiřinovi a měl to velice těžké. Uvidíme, jak si teď poradí se Šafarčíkem a Feštrem, které bude bránit. V zápase budeme podporovat také Pumprlu a do utkání zasáhne ještě třetí mladý hráč, kterého vybereme podle aktuální formy."

Michal Šob (vedoucí týmu USK PRAHA): "Michal Šotnar je zraněný a to pro Brno jistě není jednoduchá situace. Bude záležet, jak ho dokáže zastoupit mladý Kozina, či nejlepší střelec Brna Cumberbatch. Brno je doma silnější než na půdě soupeře a trochu to připomíná naši situaci. Diváci se mohou těšit na dva mladé týmy a tím pádem na energický basketbal."

Atrakce utkání: ochutnávka poctivé kávy či kvalitního džusu u stánku partnera utkání Omnes Products.