3.0

#8
4.0

Sedm statečných uhájilo neporazitelnost

Svojí letošní neporazitelnost hájila Opava před domácím publikem proti Brnu. Jihomoravané ale nedali favoritovi utkání nic zadarmo. Hráči mmcité sice po většinu středečního klání ztráceli, ale byli domácím neustále v patách. Ti se tak museli mít stále na pozoru. Mohli se však spolehnout na reprezentačního rozehrávače Jakuba Šiřinu, který je táhl za již čtvrtým vítězstvím v řadě. Průběžně nejlepší Čech v hodnocení Kooperativa Faktoru posbíral 22 bodů a šest asistencí. Do hodnocení atraktivity hry si za dnešní večer připsal sedm bodů.

Svěřenci Petra Czudka zápas definitivně zlomili pět minut před koncem. Během tří minut zdvojnásobili svůj osmibodový náskok a nedali tak soupeři šanci závěr utkání ještě zdramatizovat. Brno o lepší výsledek připravila (ne)úspěšnost při střelbě trestných hodů. Z dvaceti nabízených jich síťkou propadlo jen jedenáct. Opavští vítězství vybojovali i v pouhých sedmi borcích. Marodku letos stoprocentního týmu totiž včera na tréninku rozšířil Luděk Jurečka.

Petr Czudek: „Po včerejším zranění Luďka Jurečky jsme zvažovali žádat o odložení dnešního utkání. Hrát a trénovat v sedmi lidech se prostě nedá. Dnešní vítězství si nesmírně cením. Chyby našich hráčů pramenily z únavy, která se kupí. Doufám, že do pondělního utkání budeme schopni nastoupit."

Tomáš Pětivlas, mmcité Brno: „Přijeli jsme do Opavy vyhrát. Chtěli jsme využít úzkého kádru domácích a celoplošnou obranou unavit soupeře. V poločase jsme ještě viděli šanci, ale nástup do třetí čtvrtiny Opava zvládla lépe a rozhodla utkání. Gratuluji Opavě k vítězství.“

Jakub Šiřina (nejlepší hráč utkání): „Do poločasu to bylo z naší strany útočné trápení, ale nástupem do druhé půle jsme potvrdili roli favorita a myslím, že zaslouženě vyhráli.“

12 19 31 0 11 7 19 20 23 16 56 70

Dosud neporažená Opava jede v osmičlenné sestavě zatím ve vysoce nadstandardním režimu, když vyloupila Pardubice i Kolín, navíc sází v průměru 82 bodů. Jednoznačně ji táhne v MVP-formě hrající rozehrávač Šiřina (15,7 bodu, 7,3 asistence a 4,3 zisku). Tým zatím nad očekávání vykrývá absenci kvarteta Gniadek (záda, nastoupí možná v příštím týdnu), Vlček (zlomený malíček pravé ruky, minimálně dva další týdny), Klečka (namožené koleno, do 10 dnů by mohl zahájit trénink), Bujnoch (dlouhodobé zranění kolena). Ovšem ani Brno si nemůže vyskakovat, když kromě rozehrávače Šotnara (vazy v kotníku, 4-5 týdnů) přibyl na marodku i forward Prášil (výron kotníku z minulého zápasu, 2 týdny), navíc v posledních dnech netrénoval power forward Egwuonwu (nachlazení, nejistý start).

Tyto výpadky mmcité favorizují domácí Opavu, Brno však v obou dosavadních zápasech nezanechalo vůbec špatný dojem a bojovat tak bude do posledního muže i ve Slezsku. Musí si pohlídat i ty nejmenší výpadky v koncentraci, neboť Czudkově družině stačí pár minut, aby zvlášť doma rychle zavřela zápas. Domácím by ale hosté mohli zkusit zatopit minimalizací ztrát a opět enormním úsilím na útočném doskoku.

Petr Czudek (kouč BK OPAVA): "Čeká nás soupeř, který hraje bezstarostný basket, a umí využít zaváhání soupeře ve svůj prospěch. Jsme favority a chceme i před pondělním televizním utkáním  zůstat neporaženi."

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Jedeme hrát s družstvem, které na rozdíl od nás zvládlo v posledním zápase prodloužení a vyhrálo. Chceme se prezentovat pohledným basketbalem, nemáme co ztratit, rádi bychom favorita překvapili a vyhráli. Opava ale svými výsledky ukázala, že míří do nejlepší čtyřky, hraje výborně a je favoritem. Zranění Prášila je pro náš tým obrovským oslabením, přišli jsme o kapitána a nejlepšího střelce. Jeho absence se výrazně projevila už v koncovce s Jindřichovým Hradcem, kde nám velice chyběl. My se ho budeme snažit co nejlépe nahradit, prostor dostanou mladí hráči a jsme zvědaví, jak své nové role zvládnou."