28.0

#22
10.0

Tři osudné rány z levého rohu

Těch 70 vteřin rozhodlo celý zápas. Jurečka z levého rohu prásk – trojka. Další útok Blažek z levého rohu prásk – trojka. A při následujícím pobytu na polovině soupeře po útočném doskoku Šiřina z levého rohu prásk – třetí trojka v řadě. Tahle nebývalá sekvence nejenže 2:20 do konce čtvrté čtvrtiny vrátila Opavu do zápasu, ale její tým se z ní odrazil rovnou k dalšímu venkovnímu lupu – tentokrát na kolínské palubovce, kde urval triumf po prodloužení 81-82.

V ultra vyrovnaném duelu, který byl veden ve stylu koš za koš, se přitom za stavu 68-61 po 35 odehraných minutách Opava zdála být na kolenou. V tu chvíli vyvrcholila tříminutová kolínská šňůra 12-0, již razítkovaly trojky Vocetky a top skórera utkání Horáka (23+11 doskoků) a umocnil ji třetí faul a vzápětí technická chyba slezské komety Dragouna, z čehož domácí vytěžili další tři body.

Za sedmibodového vedení ale nešli v útoku na jistotu a hosté, kterým ve čtvrté čtvrtině trojky na dlouhou dobu vysadily, na nic nečekali. Po dalším nájezdu svého lídra Šiřiny vedli minutu do konce čtvrtého dějství 69-72, ale Bakič šel vzápětí za svou minutou trojkou, sáhl do přihrávky obranně doskakujícího Kvapila, Medvědi získali míč a Allen srovnal. O útok dál měl šanci Geosanu i vyhrát zápas, ale jeho nájezd do dvou soupeřů nepřinesl úspěch.

Prodloužení už bylo jen o daných a minutých střelách. Kolín necelou minutu do konce vedl 81-78, ale famózní osmá asistence Šiřiny vyzvala ke snížení Cveka a po minutém jumpu Medvěda Ličartovského Šiřina svou devátou finální příhrou až pod koš na Kvapila rozhodl tři vteřiny před koncem celé utkání.

Na spoustu jeho nájezdů domácí obrana nestíhala reagovat, když scházela účinná výpomoc. Reprezentační playmaker svou chirurgicky přesnou hrou vystoupal až ke 20 bodům a 9 asistencím. Za svých 42 minut byl 9 bodů v plusu a stal se MVP utkání.

16 body jej doprovodili power forward Blažek a snajpr Jurečka (trojky 12/4). Jejich tým při shodném počtu 10 trojek vyhrál zápas úspěšností dvojek (35/21 ku 40/16). Medvědům tak v kulise 590 diváků nepomohlo ani 27 házených šestek (19 tref, Opava 12/10) a také 18 ztrát Slezanů, kteří pro změnu uspěli na doskoku 45-42.

Horáka na domácí straně podpořili 15 body Allen a 14 Bakič (5 zisků, 4 asistence), oba ale byli téměř 10 bodů v minusu. Teenager Rovenský se blýskl 6 asistencemi, 5 doskoky a +19 body za svých 17 minut.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN KOLÍN): "Hosté zaslouženě vyhráli, protože v závěru byli chytřejší než my. Utkání bylo vyrovnané, oba týmy nějakou dobu vedly. Říkal jsem hráčům, že vyhraje tým, který udělá méně hloupých chyb. My jsme udělali hloupé chyby v závěru, tak jsme prohráli. Chtěl bych pochválit Šiřinu, hrál velmi dobře, byl pánem útoku a věděl dobře, co má dělat. Velmi těžko jsme se s tím vypořádávali, ale snažili jsme se hrát co nejlíp. V závěru včetně prodloužení se nám to povedlo, ale udělali jsme spoustu hloupých chyb a bohužel jsme prohráli."

Petr Czudek (kouč BK OPAVA): "Nasazení obou stran bylo výborné, obě strany udělaly chyby, nebyly to klíčové chyby, ale basket je úžasná, dynamická hra. Pak přišla šňůra soupeře a vypadalo to, že už to dotáhne. Když zhodnotím druhý poločas, bylo to jako na houpačce. My jsme na konci čtvrté čtvrtiny udělali chybu, dali jsme soupeři možnost srovnat a jít do prodloužení. A v něm už to je o šťastném odrazu, šťastném řešení. My jsme vyřešili situaci Viktorem s Mirkem, dali jsme koš, vyhráli jsme o bod a já jsem rád. Kolín doma je velmi silný soupeř. Měli jsme třetí zápas v týdnu, což asi bylo vidět. Trošku nejsem spokojen s koncentrací, s níž jsme vstoupili do zápasu. Bylo to takové ospalé, neříkám, že jsme se uspali, ale soupeř ještě není v plné polní. A až bude zdravý rozehrávač Hunt a další, tak výhra v Kolíně bude velmi cenná, ne každému se to podaří. Máme dobrý začátek, tři výhry, škoda, že jdou zápasy tak po sobě. Nezbývá nám než čekat, až se uzdraví hráči a dál bojovat tak, jak bojujeme, a já budu spokojený.

Lukáš Rovenský (rozehrávač BC GEOSAN KOLÍN): "První poločas jsme odehráli špatně, ve druhém jsme se už snažili. Hráli jsme kolektivně, ale hlavně jak říkal trenér, rozhodly maličkosti, chyby, kterých jsme my udělali víc, a za to nás potrestal Šiřina a dvojice pivotů, kteří nám dali v závěru rozhodující koš."

Miroslav Kvapil (power forward BK OPAVA): "Měli jsme špatný začátek, byly tam hloupé ztráty, nekoncentrovanost, nějaké vypadlé balony. V šatně jsme si to ale v poločase vyříkali."

10 35 45 1 20 8 18 19 26 7 89 82

Dosud neporažená Opava bude i bez zraněného kvarteta Gniadek, Klečka, Vlček, Bujnoch cílit na další úspěch. I v osmi totiž už dokázala velké věci a dlouhodobě budovaná souhra včetně stále více vypilované zónové obrany nese své ovoce. I dnes lze proto očekávat, že Slezané především zabezpečí vymezené území a budou létat do brejků. Geosan (bez rozehrávačů Hunta a Koláčného, už ale s Horákem) se musí obrnit trpělivostí, možná už bude mít k dispozici nového power forwarda Skinnera, který i při 198 centimetrech zvládá fyzickou podkošovou hru. Domácí bude muset opět potáhnout dosavadní top skórer ligy Bakič, na druhé straně bude ovšem stát neméně schopný lídr Opavy Šiřina a také objev startu sezony Dragoun, senzační top skórer týmu, který je i jako rozehrávač specialistou na útočný doskok.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN KOLÍN): "Opava mě výkony v prvních dvou kolech nepřekvapila. Těží z toho, že kádr zůstává pohromadě, hráči jsou dlouho spolu. Mají sice nějaké zraněné, ale pokud je v pořádku rozehrávač Jakub Šiřina, je jejich hra stále kvalitní, protože on je klíčovým mužem na hřišti. Při výhře Opavy v Pardubicích podal výborný výkon mladík Rostislav Dragoun, přiznávám se, že jsem toho hráče příliš neznal. My zatím nevíme, zda můžeme počítat s Lee Skinnerem, který nás tento týden posílil. Každopádně i kdyby měl všechny papíry vyřízené, jeho velké zapojení do hry nepředpokládám, protože nezná naše systémy. Bude trvat deset dnů, než se do toho dostane. Pokud chceme Opavu porazit, musíme se především vypořádat s její zónovou obranou, kterou hraje dvě třetiny zápasu a má jí výborně zvládnutou."

Petr Czudek (kouč BK OPAVA): "Hrajeme zatím v osmi lidech, ale velmi koncentrovaně a všichni hráči se bodově prosazují."

Dušan Štěnička (GM BK OPAVA): "Do Kolína jedeme ve stejném složení, ve kterém jsme odehráli první dvě kola. To znamená, že do hry stále nezasáhnou ani zranění Gniadek a Klečka. Odvedeme-li podobné výkony jako v pondělí a ve středu, budeme Kolínu vzdorovat. Je však těžké udržet formu v pouhých osmi hráčích. Věřím ale, že to v Kolíně ještě vydrží."

Atrakce utkání: Lego soutěž pro děti, divácká soutěž o pizzu a televizor LG, který fanoušek získá, když za 45 sekund vstřelí 2 koše z půlkruhu pod obručí, 2 trestné hody a 1 trojku.