15

#21
9.0

Královský návrat trojkového mistra

Triumfální děčínský comeback Tomáše Pomikálka ozdobil třetí výhru v řadě Válečníků ze severu. Ta neměla přesvědčivé parametry (84-78), přesto o ní vicemistři nemuseli pochybovat. Taženi staronovým hrdinou (17 bodů, trojky 5/3, 7 doskoků, 3 asistence, 2 zisky za 23 minut) a dokonce top skórerem Pomikálkem (MVP utkání) utrhli zápas během minuty a půl v závěru třetí čtvrtiny, kdy za utkání (z 50-47 na 59-48) vzali rozehrávač Šiška a trojkou právě i čerstvý křídelní navrátilec.

Nofflet s Šoulou ještě dvěma trojkami zkusili mírnou dramatizaci na 61-56, ovšem Pomikálek svou druhou a třetí trojkou během pouhé půl minuty ukázal hostům, kdo je novým vládcem děčínské arény. Během pouhých 72 hodin odehrál proti Lions hned dva zápasy - zatímco však v dresu Nymburka stihl jen 6 bodů, napodruhé už to byla velká ostropalba.

Vyrovnanému střeleckému poli domácích čelili v dresu Lions především rozehrávač Lamar (23+7 asistencí, trojky 7/3) a křídelník Nofflet (17, trojky 8/3). V utkání bylo v kulise 1010 diváků vypáleno celkem 148 střeleckých pokusů.

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Do Děčína jsme přijeli s cílem pokusit se hrát o trochu lepší obranu než v zápasech minulých. V tréninku na tom pracujeme a obrana se postupně lepší. Chtěli jsme zachytit drtivý děčínský úvod, kterým tu spoustu soupeřů domácí zdeptají. To se nám povedlo a během prvního poločasu jsme hráli velmi vyrovnanou partii. Pak přišel konec první půle, který nám bohužel ztratil zápas. Přišla šňůra domácích 13-0, kdy jsme ztratili zbytečně míče, nechali si dát lehké koše, a i když čtyři body v poločase nic neznamenají, tak jsme dali psychickou výhodu na stranu domácích. A oni ji potom hlavně ve třetí čtvrtině využili, vybudovali si jistý náskok a my už jen dotahovali. Škoda, mohli jsme se dostat - jako v posledních vzájemných utkáních - do vyrovnané koncovky. Děčín ale udělal pro vítězství víc a ukázalo se, že má širší lavičku. Vyzdvihl bych výkon Tomáše Pomikálka, který pro mě byl X-faktorem domácích. Mohl bych jen předjímat, jak by zápas dopadl, kdyby Tomáš nehrál."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX DĚČÍN): "Jindřichův Hradec v mých očích vypadá velmi charakterně a konzolidovaně, vedle tří Američanů i čeští hráči vnášejí do hry svou kvalitu - určitě na útočné polovině -, a myslím, že letos je vidět posun i v obraně. Do utkání jsme chtěli vstoupit raketově jako s Prostějovem, ale to se nám podařilo jen do stavu 5-0. V prvním poločase nás trochu brzdilo, že jsme nebyli produktivní. Nedávali jsme střely, které obvykle dáváme, a byla na nás znát drobná deka. Soupeř nás trestal a střelecký prach měl lepší než my. I přesto, že jsme prohrávali v průběhu až o 9 bodů, jsme ale minišňůrou do poločasu získali psychickou výhodu. Chtěli jsme pokračovat v naší hře, která už pak byla trochu jiná, nicméně v některých vlnách jsme se dostali do protiútoků a vybudovali si náskok, který působil dojmem komfortu. Jak už to tak v každé sezoně bývá, zvláště na začátku, závěr jsme si zkomplikovali a trochu znegovali pocit z dobře odvedené práce různými chybami. Nakonec jsme ale vyhráli. Musím vyzdvihnout Tomáše Pomikálka, který s námi absolvoval jen dva tréninky a pomohl nám k výhře."

16 24 40 2 19 11 15 18 19 4 83 78

Aktuální děčínský návrat forwarda Pomikálka je ligovou přestupovou bombou prvního řádu, která nejspíš nemálo změní poměr sil v lize, a samozřejmě zásadně vyztuží už tak početnou rotaci Válečníků. Letec, trojkař a doskakovací mašina, která jen málo ze svého arzenálu mohla předvést za tři roky u mistra, dá Děčínu ohromnou energii a přetlačit tuto sestavu seveřanů už bude pro Pardubice na jejich plánované cestě do finále (nemluvě o síle sehranějších Orlů a kompletních Opavanů) přetěžkým úkolem.

Děčínští tifosi se mohou na comeback Pomikálka možná těšit už v sobotu, kdy domácím bude nadále chybět křídelní duo Bosák (achilovka) - Bažant (po operaci kolena). Hosté, kteří se budou muset stále obejít bez forwardů Melskiho (koleno, 2 týdny) s Faitem (kotník, 2 týdny), v minulém ročníku s Válečníky dokázali odehrát tři zápasy do maximálně 3 bodů, ale teď je tu nová sezona, v níž už Armex nabral pořádné obrátky.

Lions tak musí zachytit začátek, nedělat v něm naivní chyby a nenechat i za cenu přibroušené obrany domácí rozstřílet z trojek. Naopak se musí domácím vyrovnat v agresivním napadání podkošového prostoru i ve snaze o útočný doskok. A noví zámořští Lions by udělali dobře, pokud by si prohlédli aspoň jedno video s klasickou děčínskou hrou a atmosférou. Možná by pak byli o něco připravenější.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX DĚČÍN): "První utkání s Lions bude jako každý rok takovým drobným oťukáváním, neboť v soupeřově týmu došlo k mnohým změnám, které mohou ovlivnit styl hry - jak pozitivně, tak negativně. Mám na mysli především trio nových cizinců, jenž stejně jako loni bude jistě tvořit stěžejní pilíř soupeřovy hry. Přičteme-li k němu známé české hráče Vošlajera, Zuzáka, Nováka nebo Šoulu, vychází z této rovnice velmi kvalitní a nebezpečný tým, jenž svojí koncepcí a hrou trpělivě buduje prvoligovou image klubu. V minulé sezoně byla všechna naše utkání s Jindřichovým Hradcem vyrovnaná, o našich výhrách vesměs rozhodovaly maličkosti. Z tohoto důvodu se budeme mít na pozoru a rozhodně musíme navázat na náš výkon z posledního zápasu proti Prostějovu, který snesl přísná měřítka."

Filip Kroutil (guard BK ARMEX DĚČÍN): "Jako každým rokem je kádr Jindřichova Hradce velmi nevyzpytatelný. V minulé sezoně jsme s nimi vedli velice vyrovnané zápasy na jejich půdě, a proto se musíme mít na pozoru a neusnout na vavřínech z vysoké výhry nad Prostějovem. Naší hlavní zbraní by mimo domácího prostředí měla být sehranost týmu a jako vždy nepropustná obrana, která zdobila náš poslední zápas. Věřím v kvalitní a napínavý zápas se šťastnou koncovkou v náš prospěch."

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Děčín hraje velice rychlý basketbal, který je podpořen velice agresivní obranou všech hráčů. Na horké palubovce tak nemůže uspět individuální hra, kterou jsme předvedli ve druhém poločase proti Nymburku. Pokud však budeme hrát týmový basketbal s odpovědným návratem do obrany, můžeme hrát o dobrý výsledek."

Radim Valcha (sportovní ředitel LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Další favorit na medaili a další běhavý tým. Musíme se zaměřit především na rychlý návrat do obrany, protože Děčín je pověstný právě svou přechodovou hrou. Z jednotlivců bych určitě zvolil X-faktor týmu Děčína, Luboše Striu, který dokáže rozhodovat zápasy a zatím hraje ve velké pohodě. Tohoto hráče nesmíme nechat příliš rozehrát."

Jerrah Young (power forward LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Proti Nymburku jsme neodehráli špatný poločas a na ten bychom měli navázat i proti Děčínu. Jeho agresivní hra bude jistě oříškem, my jsme však již dokázali, že umíme hrát pod tlakem."

Atrakce utkání: soutěž o pizzu od Trattoria Ciao Ciao & Good Life a také o drinky Bubble tea.