22

#8
7.0

Oslabené Orly setnulo 22 ztrát

Pořádné zajímavosti se v souboji sousedů z tabulky začaly dít až ve druhém poločase. V tom prvním si nejprve mírný náskok vypracovali hostující Orli, ale přišli o něj a poté už šli do vedení domácí, kteří do kabin odcházeli s nejtěsnější převahou (37-36).

Třetí období patřilo Orlům, kteří tu trefili čtyři trojky, dali 26 bodů a vedli až o jedenáct, ale v závěru období dostali dva laciné koše a o část náskoku přišli. Poslední desetiminutovka nabídla velké drama, které rozhodly ztráty hostů. Orli jich nasbírali celkem 22 a z toho šest v poslední čtvrtině. I díky tomu se Kolín dostal zpátky do zápasu. Necelé čtyři minuty do konce bylo po koši orlího centra Součka naposledy srovnáno a pak už vládli domácí. V poslední minutě trefil klíčovou trojku na 78-73 Vocetka a definitivní jistotu daly Kolínu šestky Maleševiče. Hosté pak už jen lehce korigovali a po porážce 80-77 spadnuli v tabulce pod svého soupeře, který zaujal už čtvrtou příčku.

Domácí měli tři hráče přes deset bodů, nejlepší z nich Skinner dosáhl na 17. Kolín ztratil jen desetkrát míč, což ostře kontrastovalo s Orly, kterým - při nyní zúžené podkošové rotaci a navíc i při absenci ligového top skórera Palyzy - nepomohla ani velmi dobrá úspěšnost střelby. Vydařený střelecký večer prožil snajpr Dokoupil, jenž nasázel 21 bodů včetně pěti trojek.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „My jsme měli dva úkoly. Vyhrát nad Prostějovem, a pokud vyhrajeme, tak o více než dva body, protože jsme právě o dva body prohráli v Prostějově. Povedlo se nám oboje. Nevypadalo to tak a nezdálo se, že by to tak mohlo dopadnout. V průběhu utkání soupeř vedl více než 20 minut. Hrál velmi dobře, bez tlaku, uvolňoval se dobře. Hrál v malé sestavě se čtyřmi hráči na perimetru a jedním pivotem, což nám dělalo hodně problémů, a my jsme pak museli hrát se stejnou sestavou. Už druhý zápas můj tým hraje pod tlakem, v křeči a to si myslím, že je zbytečné, protože se hraje ještě hodně utkání a nikdo po nás nechce, abychom byli po základní části první. To se dnes projevilo zejména na úspěšnosti trestných hodů, které jsme měli velmi špatné. Prostějov byl v lecčem lepší, my jsme měli jenom méně ztrát. 10 pro nás bylo krásné číslo, Prostějov vyrobil 22 ztrát a to je podle mne příčina jeho porážky. My jsme se drželi v zápase právě díky malému počtu ztrát. Jsem rád, že konečně rozehrávač Jimmie Hunt odehrál to, co umí. Je toho zatím ještě málo, ale i to bylo pro nás velmi důležité. Ještě bych rád poděkoval fanouškům, kteří přišli na zápas, naplnili halu a podpořili nás v těžkých chvílích.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „My jsme nehráli špatně, ale asi se projevily ty minuty, o které jsme se museli podělit, protože máme nějakou marodku. Tři hráči museli odehrát nad 30 minut, což Kolín nemusel. A úbytek sil se projevil. Projevil se asi už v průběhu utkání v počtu ztrát, kterých jsme vytvořili strašně moc. V takto důležitém zápase se poměr ztrát 10-22 někde projevil. I tak jsme ale šli do vyrovnané koncovky. Ve třetí čtvrtině jsme si vybudovali náskok, který jsme ale kvůli ztrátám, některým střelám a jiným chybám promarnili, a soupeř to potrestal. Nás to mrzí, protože doma jsme vyhráli o dva, ale tady prohráli o tři. I tak si myslím, že jsme na hřišti odvedli všechno, ale bohužel se to nepovedlo. Některé ztráty si v takto těžkém zápase musíme odpustit.... Jsem rád, že Marek Sehnal, který alternoval na pozici 4, to zvládl velmi dobře, stejně jako Martin Novák. Bohužel nakonec zvítězil Kolín.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme se v prvním poločase trošku trápili v útoku. Ve druhém jsme začali hrát víc kolektivně. Měli jsme tam jednoduché střely a 21 asistencí, to hovoří podle mě za vše.“

Marek Sehnal (forward Orli Prostějov): „Byl to velmi těžký zápas. Z obou stran se hrálo utkání zpočátku velmi rychle. Chtěl bych naše kluky pochválit, ale udělali jsme příliš velký počet ztrát, které nás velmi mrzí. Je potřeba se z nich poučit do příštích zápasů, abychom vedení o devět ve třetí čtvrtině už udrželi.“

5 32 37 0 16 6 22 17 23 7 76 77

Absence Kolína: rozehrávač Číž (koleno), power forward Horák (obě zápěstí, v těchto dnech začíná trénovat).

Kolínští mají po minulém kole šanci na domácí reparát. Vypadalo to, jako by si byli jistí, že doma musí Svitavy porazit, nepřistoupili k utkání stoprocentně a Tuři je zaskočili. Teď přijíždí na jejich palubovku Prostějov, který kvůli rekordním dvaatřiceti ztrátám nestačil minulý víkend na Nymburk. Oba týmy tak mají co napravovat. V prvním letošním zápase urvali Orli doma výhru až v prodloužení, i to slibuje vyrovnaný duel.

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Tabulka se po první polovině soutěže vyprofilovala tak, že se pohybujeme ve vyrovnané druhé trojici, přičemž první trojice je momentálně zřejmá. V Kolíně budeme velmi bojovat, protože do druhé poloviny soutěže chceme vstoupit vítězným krokem, navíc je to soupeř právě z naší trojice, takže případné vítězství by bylo s bonusem. Půjde i o odvetu za první kolo, kdy jsme Kolín na domácí palubovce porazili v prodloužení velmi těsným rozdílem, takže motivace bude oboustranně velmi vysoká.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Doma budeme chtít napravit porážku se Svitavami a vrátit se na vítěznou vlnu. Prostějovu máme co vracet, v úvodu soutěže jsme na jeho hřišti ztratili zápas v koncovce. Soupeř je samozřejmě v lize dlouhodobě kvalitní, ale my chceme zabojovat a vyhrát.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát ve střelecké soutěži o tablet, dětská soutěž o stavebnici Lego.