5.0
#5
6.0

Když „hrobníci“ nejsou důslední

Dvakrát měli soupeře na lopatě, dvakrát však vedení ztratili. A v prodloužení už to bylo fatální. O Číže a Horáka oslabený Kolín vedl v Prostějově ještě 90 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny 71-79, když mu to v této části „lepilo“ ze střední i dlouhé vzdálenosti. Jenže domácí Marko pak prolomil delší trojkové sucho Orlů a přechodovou trefou snížil. Po ztrátě Medvěda Skinnera na půlce skóroval z brejku i Dokoupil a po další Skinnerově ztrátě u postranní čáry trefil z 11. asistence Marko trojku přes obránce Dokoupil. 55 vteřin do konce čtvrté části tak bylo vyrovnáno.

Vzápětí zasáhli terč za tři body domácí Palyza i Medvěd Ličartovský a poté, co domácí nedostihli míč uvnitř čar, měl Kolín po timeoutu poslední útok. Ličartovský se však dostal jen k těžké střele.

V nastavení, které je mezi těmito soupeři už téměř standardem, vedli hosté 91-94 40 vteřin do konce. Pak však jejich jediný playmaker Hunt minul obě šestky a Orli si vzali 12 vteřin do konce timeout. Po něm ze snadného seběhu ke koši snížili a na tahu byli Středočeši. Ti však po timeoutu nestihli vyhodit a vzápětí přišel před 607 diváky trojkový ortel z ruky Palyzovy – 96-94. A na to už hosté nedokázali odpovědět.

V sedmi hrající Orli (doma netradičně ve žlutém) měli 5 dvojciferných střelců – v čele s Palyzou (26, trojky 10/5), Tomancem (19+9 doskoků) a Dokoupilem (17, trojky 6/4). Marko zazářil 12 body, 12 asistencemi a 7 doskoky. Domácí trefili 12 trojek (z 30 pokusů), stejně jako hosté (12 z 21), ale připsali si hned 11 zisků. Novicové sestavy Kulon (2 body za 13 minut) a Souček (0 za 5) se prakticky neprosadili.

V dresu Geosanu, který měl při sedmičlenné rotaci rovněž 5 dvojciferů, Bakič vysázel 26 bodů, Skinner 18 s 13 doskoky, Ličartovský přidal 15 (trojky 6/5) a Vocetka 14 (trojyk 6/4). Letní posila Kerr zůstala na 6 bodech a 4 doskocích za 25 minut.

Predrag Benáček (kouč  BC GEOSAN Kolín): „Prostějov si zasloužil vítězství, odehrál skvěle poslední tři minuty před koncem základní hrací doby a také závěr prodloužení. My jsme nedali šestky, hráči se asi lekli toho vítězství.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Byl to pěkný basketbal, oba týmy hrály útočně. Celý zápas se to tahalo, měl jsem strach, že to v té užší rotaci nezvládneme, ale Kolín na tom byl podobně. Hosté hráli v nižší sestavě, proto jsem musel stáhnout Marka Součka, který nestíhal v obraně. Nakonec asi rozhodlo to, že Hunt hrál spoustu minut a na ty závěrečné šestky pár vteřin do konce neměl síly a nedal je. Každopádně to bylo rozhodující. Škoda Ličartovského trojky v závěru základní hrací doby, nemuselo to jít do prodloužení. Úvod prodloužení nám nevyšel, už to vypadalo zle, ale nevzdali jsme to a bojovností jsme zápas táhli k vítězství. V poslední akci jsme to hrnuli dopředu a našli Lukáše Palyzu, který zase dobře střílel.“

9 24 33 1 14 8 18 16 17 2 88 94

Absence Prostějova: forward Sehnal (již rehabilituje po zlomenině kůstky na noze z ME U20), střelec Slezák (svalové zranění).

Absence Kolína: rozehrávač Číž (stále laboruje s kolenem, jež si poranil na začátku přípravy), power forward Horák (narazil si obě zápěstí při nepříjemném dopadu v přípravě s USK), nový rozehrávač Maleševič (dosud nemá vyřízený přestup), nejistota panuje i nad triem mladých guardů Bálek, Rovenský, Koláčný.

V repríza čtvrtfinále minulého ročníku zajíždějí Medvědi na Hanou bez dvou důležitých hráčů a jen s jedním klasickým rozehrávačem Huntem, neboť nová posila Číž většinu přípravy promarodila s kolenem, a do jeho návratu se tak tým posílil o srbského veterána Maleševiče, který už v NBL tři roky hrál na začátku milénia. Nepříjemnou novinkou je i zranění Horáka. Geosan má nicméně aktuální kádr poměrně široký, což dokázal i v přípravě, kde vyhrál všech 11 zápasů. Svou všeplatnou hrou muziku od začátku tvrdí jedna ze dvou hlavních posil forward Kerr, který je schopen sám měnit ráz zápasů.

Orli jdou do sezony bez 4 dvacetiminutových hráčů z minulého ročníku (Roseboro, Šteffel, Kouřil, Peterka), navíc jako noví přišli pouze mezi profesionály teprve začínající centr Souček a nevelmi ohraný polský playmaker Kulon. Tým, který v přípravě zaznamenal i řadu porážek, navíc začíná sezonu i bez dvou hráčů užší rotace, což favorizuje – i přes jejich oslabení - hosty.

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Těšíme se na začátek sezony, který ale jako vždy bývá nervózní, navíc máme v úvodu zodpovědnost na domácím hřišti. Kolín výrazně posílil, takže pro nás to bude určitě těžký zápas, který však chceme zvládnout. Uvidíme, jak se nám to podaří, zatím nejsme v optimální sestavě, protože máme zranění. Z toho plyne, že nejsme v optimálním tempu a rytmu, který přináší klid. Doufám, že s každým dnem to bude lepší a v sobotu předvedeme dobrý výkon.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Celý tým už se těší na ligu. Do soutěže jdeme po úspěšné přípravě s dobrým pocitem. Jen nás mrzí, že máme některé hráče mimo hru.“