#8
6.0

Orli i letos dodrželi tradici

Konečný stav série: 1-3

Bez dua Tomanec – Kouřil to byla ohromná šichta, přesto má Prostějov své dvanácté ligové semifinále v řadě! Mezi nejlepšími čtyřmi v play-off nechyběl od svého vstupu do ligy a ani rok 2016 nebude výjimkou, ač Medvědi měli na to Orly potrápit ještě o něco víc. Hanáci však druhý prodlužovaný čtvrtfinálový zápas na půdě soupeře už zvládli a po vítězství 86-90 ovládli sérii 3-1.

Do bitvy před 650 diváky vstoupili sice 6 ztrátami v první čtvrtině, přesto však drželi remízu 19-19, a to je domácí zasypávali prakticky samými trefami zpod koše. Ve druhé čtvrtině už se ale Orli umírnili na jedinou ztrátu a až do konce zápasu pak ztékali domácí koš z co největší blízkosti.

V ultra vyrovnané bitvě vše směřovalo k dramatickému rozuzlení. Kolín ve čtvrté čtvrtině otočil z 59-67 na 69-67, aby za posledních 4:42 už stihl pouhé dva body. Orli za posledních 7 minut zvládli dokonce pouhé 4, ale protože za stavu 71-71 v posledních dvou minutách po dvou trojkách na každé straně v obruči neskončilo, šlo se do prodloužení – už třetího v 9 soubojích těchto týmů v letošní sezoně.

Orli se v něm k vítězství prošestkovali 13 úspěšnými trestnými hody ze 14 pokusů. Domácí pak držel křídelník McEachin, který zařídil 10 z posledních 11 bodů týmu. Minutu do konce ale neproměnil třetí ze svých 3 šestek, aby se za stavu 82-82 - vzápětí po útočném doskoku kolegy Machače - dopustil ztráty.

Peterka z šestek poslal hosty opět do vedení, jež po minuté trojce McEachina rozšířil znovu z trestné linie Šteffel (82-86). Americké křídlo ještě šest vteřin do konce trojkou snížilo na bod, ale pak šestky Orla Slezáka a po jedné šestkové trefě McEachina další dva trestné hody Palyzy už daly razítko na konec kolínské sezony.

Hosté sice mnohem víc ztráceli (10-18) a téměř nic nedostali od jindy plodného power forwarda Roseboroa (4 fauly za 16 minut), ale měli o vlásek přesnější mušku z pole a především podkošové duo Šteffel (23+10 doskoků, MVP utkání) – Norwa (10+11 doskoků). Navíc z perimetru se přidali Palyza (15), Slezák (15) a Marko (12+6 asistencí a 7F+).

Domácí tým drželi McEachin (20), Bakič (19, trojky 5/0, ale TH 10/8 z 8F+), Skinner (15+8 doskoků), Hunt (13) a Machač (12+9 doskoků).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Vítězství Prostějova bylo zasloužené, ale kdybychom vyhráli my, tak by bylo zasloužené také. Byl to obrovský boj. Tři utkání s Prostějovem se rozhodovaly v posledním útoku. Pro diváky to byl určitě vynikající zápas, který si užili jak ti prostějovští, tak ti kolínští. Utkání bylo vyrovnané, my jsme neměli štěstí v závěru, kdy jsme nedali koš v pěti ze šesti útoků, a to včetně otevřených střel. Možná i kvůli všem událostem, které patří k tomu, a šli jsme do prodloužení. Tam se na začátku stalo, co se stalo, a i přesto jsme se dokázali vrátit do utkání a nakonec rozhodla spousta dalších věcí. Jak říkám, i štěstí si musíte zasloužit, a Prostějov si ho dnes zasloužil. Také chci poděkovat hráčům obou týmů, kteří předvedli dobrá utkání i pro diváky. Život jde dál a já přeji Prostějovu hodně štěstí v závěru sezony.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „My jsme hrozně rádi, že jsme jako Prostějov podvanácté v řadě v semifinále. Série byla strašně těžká, protože Kolín je velmi dobrý tým. Celou druhou půlku sezony to dokazoval, stejně jako v této sérii. I dnes na domácí palubovce předvedl to, co ho zdobilo, i když se tolik nedařilo Bakičovi. A také mu nešla střelba z dálky, ale to ani nám. Jsem rád, že jsme byli koncentrovaní na začátek, kde nám to neuteklo. Druhá půlka byla trochu jiná, tam jsme šli ve třetí čtvrtině trochu dopředu a za to jsme si, myslím, zasloužili vyhrát. Koncovka nás dovedla do prodloužení, kde byly velké nervy. Rozehrál se McEachin, bral to hodně na sebe, byl hodně produktivní, ale i tak jsme to nějakým způsobem udolali. Tam byla důležitá dvojka zpod koše Ondry Peterky a nakonec jsme to i šestkami dotáhli do konce. My jsme měli v zásobě ještě domácí zápas, kde bychom si věřili asi víc. Nakonec jsem ale rád, že to dopadlo takto a že můžeme slavit. A děkuji za vyrovnanou a seriózní sérii.“

Ladislav Horák (podkošový hráč BC GEOSAN Kolín): „V koncovce prodloužení jsem čekal, že po vyfaulování Romana Marka (minutu do konce) ji možná zvládneme, protože všechny zápasy odtáhl on a za to má můj obrovský kredit. Prostějov měl více štěstí, vyhrál kvalitní tým a postupuje dál. Asi nás bude ještě hodně dlouho mrzet první utkání v Prostějově, které kdybychom zvládli, tak bychom měli víc sebevědomí, Prostějov by byl pod větším tlakem a dnes to mohlo být jinak. To je ale sport, je to samé kdyby a na to se nehraje.“

17:45

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 60-71, 103-109 PP, 84-56, 65-105, 79-81, 110-106 PP, 62-108, utkání v ČP 97-76

Stav série: 1-2

Pokud nechtějí skončit sezonu, musí se Medvědi oklepat z debaklu ve třetím utkání a nastoupit na Orly podobně jako v Zápase 2. Na to však už Ariete  bude připraveno, a proto lze očekávat velkou bitvu, v níž ani jeden tým neodskočí nad deset bodů.

Prostějov jasnou poslední výhru stržil i bez dua Kouřil – Tomanec, což pro soupeře nebyla právě povzbudivá zpráva. Pro Utkání 4 není o situaci obou Orlů nic bližšího známo, proto se uvidí až na hřišti. Se zdravotním limitem se musí vyrovnávat i kolínský power forward Horák, který má naraženou kostrč ze Zápasu 2, a jeho výraznější zapojení je tak rovněž s otazníkem.

Medvědi už v čase, kdy jde o všechno, nejspíš nebudou experimentovat se základní sestavou a od začátku pošlapou s těmi nejlepšími, kteří zřejmě dostanou větší prostor.

Orli nadále působí soupeři problémy svou trojkovou palbou (dosud 8, 10 a 14 tref), navíc v průměru proměňují 19 šestek. Kolín musí mít efektivní útok a nedostávat se beznadějnými nájezdy do nouzových situací jako v Utkání 3. Orli pak měli body z brejků zdarma, navíc soupeře nemilosrdně rozebírali pick and rolly. Na tohle všechno stejně jako na stále vyšší úspěšnost prostějovských dvojek a průměr 45 doskoků se musí Medvědi dobře připravit, aby ještě měli šanci vrátit sérii na Hanou.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Ve třetím utkání byl Prostějov jasně lepší, my jsme nedokázali zastavit jeho trojkovou smršť. Ve druhém poločase už jsem šetřil hráče na čtvrtý zápas, ten bude zase úplně jiný a my si doma věříme. Určitě ještě nechceme končit.“

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Do Kolína zamíříme s pokusem proměnit mečbol, na palubovce soupeře ale může být všechno jiné. Domácí výhra obrovským rozdílem 46 bodů nám sice může dodat sebevědomí, ale v play-off se počítá za bod. A právě ten další, poslední krok, bývá nejtěžší. Polabané určitě nebudou chtít dát svoji kůži zadarmo a budou se chtít vrátit k pátému mači do Prostějova. Pro nás je potěšující fakt, že byť jsme hráli bez rozehrávače Radovana Kouřila a pivota Jana Tomance, dokázali jsme zvládnout utkání v širší rotaci.“

Atrakce utkání: pivo zdarma (pouze pro diváky oblečené do bílého), soutěž dětí o stavebnice Lego, divácká soutěž o pizzy a tablet Lenovo, domácí fanoušci byli vyzváni, aby přišli oděni do bílého.