28.0

#33
13.0

Orli spadli hrobníkovi z lopaty

Dostali několik šancí na první překvapení letošního play-off. Ale všemi na půdě soupeře pohrdli. A Orlové s vypětím všech sil doklopýtali v šachové partii druhé půle k prvnímu zářezu čtvrtfinálové série (81-79). I přes pouhých 27 tref ze 74 pokusů z pole. Ke triumfu je nasměrovala velká trojka jejich klíčového muže Jana Tomance (18 bodů, 13 doskoků) na 79-76 90 vteřin do konce. Medvědi už se pak ve vypjatém závěru neprobili ani na remízu.

A že se toho v posledních desítkách vteřin dělo!

Po trojce Tomance nejdřív dvě šestky neproměnil kolínský Horák. Orel Dokoupil navázal minutou trojkou, stejně jako na druhé straně Horák. V mlýnici se ale prodral k útočnému doskoku Machač a snížil. Domácí Palyza pak minul trojku a hosté dostali na podnose potenciálně závěrečný útok utkání.

Bakič, do té doby autor 21 bodů, který v druhé půli vysázel z levé strany oblouku tři důležité rány, byl ale při nájezdu, který navíc přišel velmi brzy, zavřen, načež odhodil míč přes šířku hřiště na Hunta. Ten však stál těsně u postranní čáry, ztratil balanc a v nouzi míč nahodil do soupeře tak smolně, že se ještě stihl odrazit zpátky do něj.

Hotovo? Nikoli!

Vzápětí použil svůj poslední faul Bakič a Dokoupil zvětšil náskok Orlů znovu na tři. Domácí nechtěli připustit trojku a 10 vteřin do konce faulovali „super pechfógla“ Hunta, který do té doby v sezoně minul jen 5 šestek z 41. Tentokrát ale selhal v obou případech.

S Kolínem se zdál být amen, jenže Američana na druhé straně věrně napodobil pivot Šteffel a Medvědi tak měli ještě jednu šanci. Míč si vzal Glover, který už na půlce šel do dvojtaktu a napřahoval k odhodu, když byl zastaven lesem orlích pařátů. Sudí však hostům odmítli uznat střelecký pokus, subtilní playmaker tak dostal jen 2 trestné hody, první na 81-79 proměnil a z druhého už Kolín nic nevykouzlil.

Kolín tak prohrál zápas, který byl v první půli (47-47) solidní přestřelkou, a ve druhé bojem koš za koš. I miniaturní šňůru na jakékoli straně hned hasil timeout a vzápětí přišla kontra baterie soupeře. Nikdo se tak nedokázal odpoutat do většího trháku, což hrálo mnohem víc do karet hostům.

Ti se do půle téměř vůbec neuchylovali ke trojkám a nechali se vést duem Bakič (14) – Skinner (12). Za domácí rozjel zápas Palyza, který ale po 14 bodech za prvních 11 minut až do konce ustrnul.

Pro domácí byl první větší komplikací třetí faul podkošového pilíře Roseboroa už po 12 minutách. Ještě hůř ovšem dopadl jeho protějšek Skinner (zápas zahájil 10 body po 7 minutách), který už 17 minut do konce nabral 4. faul.

Hosté již po první půlce kriticky zaostávali na doskoku (26-15, v útoku 9-3), což se ještě prohloubilo po změně stran (56-40, v útoku 18-8) a nemohla to napravit ani téměř dokonalá ztrátová disciplína (8, Orli 12).

Síle na doskoku nenahrávala v druhé půli ani malá sestava, v níž figuroval jen jeden dlouhý, což byl v některých úsecích jen 198 vysoký Skinner. Orli ale v kulise 1024 diváků sestavu také zmenšili a šachy tak dál pokračovaly.

Medvědi sice neměli právě důslednou defenzivu, míjeli zakončení zpod koše a nejednou vyzvali soupeře k šestkám zbytečným faulem, ale i pomocí těžkých střel se až do konce drželi na blízku. Když však mohli zasadit rozhodný úder, svou šanci propásli.

Vedle 21 bodů Bakiče se k 18 bodům dopracoval Skinner a ke 13 Machač. Jejich tým hodně sytily dvojky (54/29), ale chyběly trojky (20/4, Orli 33/8) a šestky (19/9, Orli 27/19). Na domácí straně se za Tomance zavěsili Palyza (16), Dokoupil (11), Roseboro (11+9 doskoků) a Marko (9+10 asistencí).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Prostějov vyhrál zaslouženě. My jsme měli tři úkoly, pokud jsme chtěli vyhrát - dva jsme splnili, jeden ne, tedy pokrytí útočných doskoků Prostějova. Domácí měli 18 útočných doskoků a to spolu s naší špatnou střelbou trestných hodů rozhodlo zápas. Prostějovští měli větší obranný tlak než my. V úterý ale bude nový zápas a já věřím ve šťastnější konec pro nás.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Jsme šťastní, vedeme jedna nula. Bylo to hodně těžké, dostávali jsme spoustu bodů, 47 v prvním poločase je dost. Naštěstí se nám tak zle nevedlo v útoku, ale v dalším zápase musíme být lepší v obraně. Také jsme to doháněli doskoky, tam jsme měli velkou převahu. To bylo dáno i nižší sestavou Kolína. Rozhodly doskoky, dostávali jsme míče pod koš, kde jsme získali trestné hody. Během utkání jsme vedli o pár minut víc, přece jenom jsme byli sebevědomější, hráli jsme doma. Chvílemi jsme mohli být trpělivější, ale důležité je vítězství.“

18:00

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 3-1 (71-60, 109-103 PP, 56-84, 105-65), čtvrtfinále ČP: 76-97

První duel na prostějovské palubovce může mít dva různé scénáře. Buď Prostějov zvedne brzy kotvy a Kolín se sesype, anebo se hosté v zápase pevně zachytí a podobně jako při prvním výjezdu sezony na Hanou si vynutí drama až do konce.

Na straně Orlů je o šest bodů lepší obrana i větší úspěšnost dvojek. Tým ovšem také v poslední době trpí nevyrovnaností trojkové produkce, jež mu v sezoně zajišťuje téměř 30 bodů na utkání (Kolínu 24). Prostějov sice zraněné nereportuje, ale je možné, že stále nebude k dispozici zraněný rozehrávač a jeden z nejlepších ligových lupičů míčů Kouřil, který nehrál 4 poslední zápasy základní části.

Hosté se budou chtít tradičně opřít o velkou produkci své střídačky, která je schopná doručit i přes 50 bodů. Geosan také díky svým schopným šestkařům bude cílit na sběr faulů, jež by pak mohl přetavit v jisté body. Naopak spíš proti němu by hovořilo, pokud by se zvlášť venku pustil se soupeřem do trojkových dostihů.

Při domácích vítězstvích nad Orly v této sezoně, ať v lize, či v poháru, se Kolín také úspěšně snažil o vysoké tempo a brejkovou hru. Domácí celek se hosty bude pokoušet rozhodit i změnami obrany a enormně důležité bude, který tým při vyrovnanosti v této činnosti dokáže víc přitlačit na doskoku.

Při možné absenci Kouřila by se Geosanu mohlo vyplatit, pokud by nasadil na zbývajícího (ex-kolínského) playmakera  Marko specialistu na získané míče Glovera.

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Rozhodně nás nečeká žádný lehký protivník. Kolín se během sezony hodně posílil. Třeba takový Bakič nastřílel Nymburku v posledním zápase přes dvacet bodů a v sezoně má průměr téměř 16 na zápas. Rozhodně to není tým, který bychom mohli nějak podcenit. Doby, kdy Prostějov šel do čtvrtfinále s představou, že vyhraje 3-0 a půjde dál, jsou pryč. Série nemá jasného favorita.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Prostějov je klub s bohatou historií, který získal řadu stříbrných a bronzových medailí. My se budeme snažit mu tuhle úspěšnou bilanci překazit a moc si přejeme, aby se nám to povedlo. Ale soupeř je samozřejmě absolutním favoritem série, z toho musíme vycházet. Myslím, že půjde o vyrovnanou bitvu, čekám pět zápasů. Bude rozhodovat aktuální forma, štěstí i zdravotní stav hráčů. My jsme nyní kompletní, krátce nám chyběli Vocetka a Ličartovský, ale už jsou oba připravení nastoupit.“