29.0

#8
7.0

Tury bez Doakse pohřbily dvojky

Hvězdy nejsou v závěru základní části Turům nakloněny. Když už se po třízápasové pauze vrátil křídelník Bruinsma, který se v Prostějově zaskvěl 19 body a 13 doskoky, chyběl pro změnu jiný z lídrů Nicchaeus Doaks. A vedle něj i Špaček, Andres a Šindelář. Svitavy se na Hané i v sedmičlenné rotaci držely, ztratily jen 7 míčů (Orli 17, z toho Šteffel 6), měly 15 útočných doskoků a o 14 střel víc, dorovnaly 10 trojek domácích 10 vlastními, ale položily je katastrofické dvojky (54/18). Kvůli nim nakonec padly 83-75 a neposunuly se tak blíž svému snu o prvním play-off. Naopak, nyní mají o porážku víc než osmá NH.

Vedle Bruinsmy se za hosty prosadil i rozehrávač Jones (18+9 doskoků a 9F+) a křídelník Teplý (13). Domácí, kteří 25 bodů nasypali z brejků, ovšem kontrovali pěti vlastními dvojcifery na čele se Slezákem (15), Palyzou (14+9 doskoků), Roseboroem (14+7 doskoků, Hráč utkání) a Marko (12+7 asistencí).

Úvod byl před 695 diváky houpačkou, kdy hosté šli z 9-9 na 9-17, a vzápětí Roseboro potáhl domácí 8 body v řadě na 24-17 po skoro pětiminutovém suchu Turů. Orli ve druhé čtvrtině vedli až o 11, ale také v ní přišli o 6 míčů a Bruinsma už do půle 13 body přitáhl Bohemilk na 45-40.

Po smršti trojek se ale Prostějov v 25. minutě utrhl na 62-42, když dočasně přestal ztrácet. Avšak poté přišel kolaps čtvrtého dějství, kdy opět chyboval šestkrát (Tuři 0). Ještě v polovině této periody vedli domácí 77-59, ale Jones spolu s Čechy vedl velkou stíhačku na 78-73 po 38 minutách. Pak ovšem hosté tři útoky za sebou vyšli naprázdno a technická chyba Teplého půl minuty do konce už znamenala konec nadějí.

Stanislav Petr (kouč  BOHEMILK Tuři Svitavy): „Podle rozdílu ve skore to vypadá, že to byl vyrovnaný zápas, ale domácí byli jasně lepší. Po vlažnějším začátku, kdy domácí přitáhli v obraně, nám to dělalo problémy. Je to způsobeno tím, že naše rotace je malá, rozehrávač je jen jeden, a když se na něm vystřídají dva tři obránci, je utavený a hra už není taková, jaká by měla být. Jsem rád, že jsme se domácím vyrovnali v trojkové střelbě, ve které doma kralují. To nám potom pomohlo k takovému výsledku, jaký je. Nevzdali jsme to, a i když to bylo o 16 bodů, hráli jsme pořád dál a za to můžu hráčům poděkovat.“

David Hájek (asistent ARIETE Prostějov): „Úvod byl z naší strany vlažnější, druhá a třetí čtvrtina už byla mnohem lepší, zase ta poslední nebyla bůhví jaká, naštěstí jsme ale náskok měli dostatečný. Jsme určitě spokojeni s výsledkem, s hrou tak půl na půl. Určitě nejsme spokojeni s tím, co se stalo „Kuřkovi“ (Radovan Kouřil si ve druhé čtvrtině poranil kotník). Sice je nás dostatek, ale s ním by to bylo určitě lepší.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 3-0

Orli včas zastavili propad (bilance 2-5 v předchozích 7 utkáních) a u Vajgaru utržili důležitou výhru z pohledu udržení třetí pozice. K té se mohou opět o kus přiblížit i v sobotním odpoledním duelu doma s Tury, kteří neohlásili, zda už budou mít k dispozici střelecky disponovaného křídelníka Bruinsmu (navíc už od konce února chybí rozehrávač Andres). Bez něj by se šance týmu zásadně snížily, nicméně i při jeho absenci celek doma dokázal potrápit Beksu.

Prostějov nesmí podcenit ani minutu utkání a také se musí dokázat vyrovnat s očekávanou zónou, do níž bude třeba trefit nějakou tu trojku anebo se nekompromisně probíjet do středu vymezeného území.

Svitavy stále žijí svůj play-off sen, aktuálně jsou na vzájemné zápasy s Ostravou už prakticky v osmičce, ale čeká je ještě výjezd do Kolína a domácí bitvy s rozjetým Brnem a Děčínem. Při velké péči věnované Doaksovi s Jonesem budou v Prostějově muset hodně zabrat a využívat své pozice čeští křídelníci.

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Svitavy jsou nebezpečné především v domácím prostředí, ale to neznamená, že nás čeká snadný zápas. Soupeř se opírá o výkony tří zámořských hráčů, kteří jsou všichni mezi desítkou nejlepších střelců celé ligy. Budeme potřebovat, abychom se rychle dostali do vedení. Neradi bychom soupeři dali šanci pomýšlet delší dobu na dobrý výsledek. Výhru chceme nejen kvůli náskoku v tabulce, před play-off se chceme dostat i na vítěznou vlnu.“

Tomáš Teplý (křídlo BOHEMILK Tuři Svitavy): „Prostějov je jasný favorit. My si musíme především pohlídat hráče z perimetru, které má Prostějov velmi kvalitní. Pokud se tak stane, tak můžeme pomýšlet na vítězství.“