14.0

#11
7.0

Celý zápas dole. A pak…

Tuři finišují v základní části, jako by to byla jejich poslední šance na play-off v dějinách basketbalu. Plodem jejich úsilí se stala už třetí výhra nad Novou hutí (85-83), a jak velí svitavská tradice této sezony, opět rozdílem maximálně dvou bodů. Zlatým písmem pod ní zůstane podepsán lídr týmu Nicchaeus Doaks, autor 30 bodů, 11 doskoků a především vítězného dopichu v závěrečné vteřině duelu!

Bohemilk se počtem výher dorovnal osmé Nové huti, s níž má nyní i lepší vzájemné zápasy. A po průběhu toho posledního budou Ostravané ještě dlouho kroutit hlavou, jak mohl skončit tímto výsledkem.

NH totiž prakticky celé utkání vedla. Pěti trojkami a 27 body za prvních 7 minut vypálila jako raketa, když králem úvodní sekvence byl s 15 body Bohačík. Domácí, syceni v první čtvrtce 10 body Doakse (20 do půle), zaostávali nejdřív 0-10, pak i 11-24 a po dílčím stažení do poločasu ztráceli po 26 minutách až 49-65.

Pak se ale NH do zóny přestaly dařit trojky a domácí ještě do konce třetí čtvrtky stáhli manko na 62-67 a čtvrté dějství už bylo nelítostnou bitvou s poměrem ztrát 5-6. Ostrava v posledních 6 minutách stihla už jen 3 trojky (z toho předposledních 5 minut dosáhla pouhých 3 bodů), nicméně tou poslední Bratčenkov srovnal 5 vteřin do konce na 83-83. Závěrečný útok ale patřil Turům.

Ti v kulise 971 fanoušků triumfovali i bez křídla Bruinsmy, v posledních utkáních nepostradatelného. Bohatě za něj totiž zaskočili rozehrávač Jones (20+8 asistencí) a překvapivý žolík Bašta (14, Hráč utkání). Lavička Turů porazila tu ostravskou 20 ku 5.

Pouze šestičlennou rotaci hostů (nakonec i s centrem Oluičem) vedli Bohačík (22+10 doskoků, trojky 5/4, ale po změně stran už jen 3 body), Kerr (19+14 doskoků), Bratčenkov (14, trojky 10/4) a Číž (13+7 asistencí). Jen na 10 bodech skončil Igrutinovič.

NH sice díky menšímu počtu ztrát a 18 útočným doskokům měla o 19 střel víc, ale horší procento nevynahradilo ani 13 trefených trojek proti 5 domácích, kteří byli lepší v segmentu šestek (18-6).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Do zápasu jsme dobře vstoupili a hráli jsme bezvadný basketbal. S tím, že nám to samozřejmě nemohlo vydržet celý zápas. Do poločasu nicméně bylo všechno v pohodě a Svitavy nás jen lehce potrápily zónou. Ve druhém poločase ale hrály zónu trošku delší úsek a my jsme se nemohli trefit. Především otevřené střely zvenku. To rozhodlo zápas, protože Svitavy skórovaly a šly přes nás. My jsme ještě šťastnou střelou v koncovce vyrovnali, ale jak už je tady zvykem, tak jsme střelou v poslední sekundě prohráli. My jsme nezastavili dva zámořské hráče, ale jinak jsme bránili celkem slušně. I když jsme to věděli, tak opět nám dal Bašta body, se kterými jsme moc nepočítali. Hráči to věděli, ale doufám, že příště budou více poslouchat.”

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „To, co jsme si řekli, nám vůbec nevyšlo. Bylo to především to, že musíme ubránit Kerra a Bohačíka na útočném doskoku, což se nám nedařilo. Kerr má takový čich na doskoku, že si ty míče získá. Ostrava z toho pak měla druhé střely a to nás trápilo. To, že jsme celý zápas prohrávali, ale v posledních minutách to otočili a vyhráli, to už je taková tradice s Ostravou, že poslední střela nám tam spadne. Jak střela, tak nájezd, který pak nekompromisně doskočil Doaks, to bylo to štěstí, které nás potkalo. Hráčům děkuji za předvedený výkon. I bez našeho aktuálně nejlepšího střelce Bruinsmy jsme bojovali a díky tomu jsme se dostali na hranici play-off, o které chceme pořád bojovat.“

"Zápas pro KKP"
Vzájemné zápasy této sezony: 2-1 (Ostrava +19)

Pro oba týmy stěžejní bitva závěru základní části: devátí Tuři doma mohou dorovnat počet výher osmé NH, navíc by pak měli lepší vzájemné zápasy. Výhra byť o jediný bod naopak vloží vzájemnou bilanci na stranu Ostravy, což by v boji o play-off hrálo významnou úlohu.

Tuři poslední dobou mocně finišují a urvali už 4 výhry z posledních 7 utkání. Ostrava se po 3 porážkách v řadě zvedla ne právě očekávanou výhrou nad Pardubicemi a ve Svitavách bude chtít uspět především obranou, jejíž někdejší pevnost tým poslední dobou někde poztrácel. Pokud jde o vážnější zranění, bude pro tým při absenci pivota Oluiče handicapem opět užší sestava a také nižší přední linie, což s Bohemilkem může být znát na doskoku.

A podstatným faktorem může být z pohledu Svitav jejich domácí sprostředí.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „Čeká nás zápas, který z mého pohledu je rozhodující. Chceme NH porazit a uděláme pro to maximum. Pokud ji porazíme, tak máme stejně porážek, ale lepší vzájemnou bilanci, takže budeme o krok vpředu. Musíme si dát především pozor na trio Číž-Igrutinovič-Kerr. Zvu všechny příznivce svitavského basketbalu, protože potřebujeme, aby byli naším šestým hráčem v hledišti!“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pro někoho to bude zápas roku, pro nás zápas jako každý jiný. Chceme jako vždy vyhrát a pokud se nám bude chtít bránit, tak věřím, že se nám to podaří.“

Atrakce utkání: soutěž o dárkové tašky titulárního partnera společnosti Bohemilk, o klubové triko, vstupenky na utkání s Pardubicemi a výtečnou pizzu z Pizzerie Art ve Svitavách.