10.0
#33
10.0

Když Tatran praská ve švech!

Kde byl Luka Igrutinovič, než si jej vzala Nová huť? Chlapík, který mění původně trudnou ostravskou sezonu k nepoznání, rozpoutává v hale Tatran nebývalé show a může tým dovést i k šestému místu po základní části. A možná, možná i do pozice velké čtvrtfinálové hrozby. Svým 30bodovým představením (20 bodů v druhé půli) v derby s Opavou nejvíc přispěl k už šesté výhře v řadě (95-84) a zapsal už posedmé z osmi zápasů nejméně 20bodový duel. Navíc poslední čtyři nešel pod 26 a vedle suverénního vedení v pořadí top skórerů NBL s průměrem 19,5 je nově i nejužitečnějším mužem celé soutěže!

S Opavou MVP derby za 35 minut zaknihoval i 6 asistencí, 5 doskoků, 3 zisky a TH 11/11 ze 7F+. 22 body mu z pouze šestičlenné rotace NH zdatně sekundoval Kerr (10 doskoků), 15 bodů se 7F+ přidal Číž a po 11 bodech Bratčenkov a Oluič.

NH bilancí šestek 36/29 (Opava 10/8) a dvojek (39/24) přetloukla 12 opavských trojek a 22 brejkových bodů. Na doskoku vládla 36-24, když 16 bodů vsítila z druhých šancí.

Po vyrovnaném poločase poslal Igrutinovič 9 body v řadě NH do minitrháku 60-51, z něhož se domácí odrazili k 52bodovému druhému poločasu i celkovému vítězství. U něj nakonec jen 3 minuty pobyl Jan Stehlík, který se do oběhu NBL vrátil v ostravském dresu po roce a půl.

V osmi až devíti hrající hosty (bez Gniadka, Kvapila a Dragouna) střelecky vedli Šiřina (18), Blažek (17) a Cvek (15).

Snad ještě více než výsledek zaujala výpravná audiovizuální scenérie utkání. Celý jeden roh haly Tatran, včetně desítek stojících fanoušků za košem, obsadila žlutá armáda hostů se svým nepřeslechnutelným skandováním „He-ja Opava!“. Za protějším košem pak stály davy domácích tifosi, kteří se nahrnuli i na všechny volné schody a další dostupná místa, takže celkově bylo hučící hlediště hermeticky utěsněné, což dalo vzpomenout na slavné sedmé finále z roku 2003 mezi tehdejšími „azylanty“ z Opavy a hosty z Nymburka.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Poločas byl vyrovnaný, když jsme do něj opět vstoupili nekoncentrovaně. Do půle jsme to srovnali na remízu a na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny jsme šli o 12 přes Opavu naší dobrou hrou v útoku. Opava v závěru přitvrdila, kdy Kuba Šiřina vypíchl balon, dal trojku a zdramatizoval to. Nicméně pak jsme to už došestkovali do vítězného konce. U nás obrovská spokojenost, kluci si ohromně sedli a jsem rád, že si vyhoví na hřišti. Dneska byla úžasná atmosféra, mělo to všechno, co to mělo mít. Diváci byli podle mě spokojenější než my, trenéři, když to bylo 95-84. Šlo spíš o útočné než obranné představení.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Byl to dobrý basket z obou stran. Byl úplně jiný než ten předešlý, kdy to byl boj o urputných obranách a málo koších. Teď to byl útočný basketbal z obou stran. Projevila se útočná síla a chytrost ostravských hráčů. My jsme v určitých chvílích nevyužili faulu tam, kde jsme měli, a naopak jsme použili faul, kde jsme neměli. Proto je ten rozdíl trestných hodů takový, jaký je. 36 ku 10 pokusům, to značí aktivitu a chytrost toho faulu využít, kdy můžu být agresivní, a kdy ne. Rozhodla šňůra 12 bodů ve druhém poločase, kdy soupeř šel do náskoku, my jsme bojovali až do konce, ale soupeř si to pohlídal a nedovolil dramatickou koncovku. My jsme nenašli recept na Igrutinoviče, který si v druhé půlce dělal, co chtěl. V první to byl pro změnu Kerr, který dal spoustu košů z doskoku, které jsme si nepohlídali. Z hlediska útoku jsem docela spokojen, 84 bodů na Tatranu je dobrý počin. Nás však trápila obrana. Ať jsme zkoušeli, co jsme zkoušeli, tak to nefungovalo.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 1-1

Další velkou zprávu sezony hlásí NH Ostrava, která už do derby chystá nasadit letos 30letého rozehrávače Jana Stehlíka. Jeden z nejlepších tuzemských hráčů v 3x3 se s NBL rozloučil po sezoně 2013/14, aby pokračoval už jen v nižší soutěži. Před letošním ročníkem ligy se spekulovalo o jeho návratu do dresu NH, k němuž tak nakonec došlo s půlročním „odkladem“.

Už pětkrát v řadě vítězná Ostrava je rozjetá a Opavu bez Gniadka s Dragounem čeká těžká práce. Klíčovou hodnotou bude doskok, v němž se tým Petra Czudka nyní o něco zlepšil, a také duel rozehrávačů. Ukrutně produktivní ostravské duo Igrutinovič – Číž je momentálně špičkou ligy a jeho souboje s Šiřinou a Klečkou budou před tábory fanoušků obou týmů ozdobou derby.

Dušan Medvecký (kouč NH Osztrava): „Přijede Opava, medailista z poháru a čtvrtý tým tabulky, čímž je favorit utkání daný. My však v derby chceme překvapit a zaknihovat šestou výhru v řadě.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Derby nemá nikdy favorita, ale Ostrava se zvedla a v poslední době hraje velmi dobře. Nám budou chybět Martin Gniadek a Rosťa Dragoun, takže to budeme mít hodně, hodně těžké.“

Atrakce utkání: fanoušci NH byli vyzváni, aby přišli oděni do bílé. Domácí klub si pro ně navíc připravil překvapení.