8.0

#8
7.0

Ariete líp zvládlo své oslabení

Orli mohou jen litovat nevyužité šance k postupu do pohárového Final-4. Jejich forma totiž nadále drží vysokou úroveň, což v předehře 30. kola na Hané pocítila i Opava. Ariete i bez Slezáka, s nulou bodů jen 10 minut hrajícího centra Šteffla a s rychlými dvěma fauly power forwarda Roseboroa, který většinu první půle proseděl na lavičce a celkem odehrál jen 13 minut, kontrolovaně získalo 22. výhru sezony (83-67), jíž opět dorovnalo vedoucí Válečníky.

I Opava však byla notně oslabená, když jí chyběli power forwardi Gniadek s Kvapilem a guard Dragoun, navíc rychlými fauly se obalil Zbránek, který před vyfaulováním odehrál pouhých 11 minut. Rotace vytíženějších se tak smrskla na šest mužů, kteří s výpomocí Kramného a Lyčky vydrželi u své hry poločas.

Tam ještě Slezané zvládali své účinné seběhy pro přihrávku nebo nebezpečné vniky, vyrovnali se domácím v bodech zpod koše a díky Blažkově aktivitě na útočném doskoku v této statistice dokonce vedli (6-7). A dočasně domácí zastavili i svou zónou.

Ve druhém poločase už jim ale zřetelně na tohle všechno nestačila energie, ztěžka se dostávali ke kloudným střelám a zakončením, na obou stranách přibývalo nepřesností, a jakmile se Orli, kteří se poprvé bodově odpojili na konci první půle, dostali i díky trojkám na hranici 10 bodů, bylo o vítězi rozhodnuto.

A to si Prostějov v utkání dovolil skoro dvojnásobný počet ztrát (26-14). Jenže ze shodných 24 trojkových pokusů proměnil 10 proti 5 Opavy a lepší měl i procento dvojek. Navíc ve druhé půli povolil hostům už jen jeden útočný doskok.

Orly v kulise 650 fanoušků vedli 18 body Marko (4 trojky i 7 ztrát) a Palyza (3 trojky), 14 přidal Tomanec (12 do půle), 9 bodů, 6 asistencí a 4 doskoky zařídil rozehrávač Kouřil, vyhlášený MVP utkání. Na opavské straně byli dvojciferní jen Blažek (18) a Zbránek (13).

Petr Czudek  (kouč BK Opava): "I když domácím chyběl stěžejní hráč Pavel Slezák, odehráli lepší utkání než my. Bohužel nám jejich hra nesedí, Prostějov hraje velmi chytře a využívá naše chyby. Musím pochválit jeho rozehrávače, kdy Roman Marko a Radovan Kouřil přehráli naši dvojici, ale to se někdy stane, nejsme stroje. Hořeli jsme na doskoku, a i když jsme donutili soupeře k 26 ztrátám, tak mi z naší strany chyběla větší odvaha jít do vnitřního prostoru a hrát trochu aktivněji. Škoda, že se vyfauloval Filip Zbránek, který hrál s velkou chutí. Soupeře dnes držely trojky, i když jsme to ve třetí čtvrtině dotáhli na 2 body, tak se trojkami odpoutal a závěr už si zkušeně pohlídal. Chtěli jsme tady vyhrát, místo toho už to máme s Prostějovem 0-3."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Vyplnilo se to, co jsme čekali, a to, že s Opavou to bude jako vždy těžký zápas. Od začátku to bylo komplikovanější tím, že hosté nastoupili s malou sestavou, která nám činila z počátku problémy. Nakonec rozhodlo domácí prostředí, lepší procento střelby a z toho plynoucí náš klid. Byli jsme lepší na doskoku, ale co nás děsilo, to byly ztráty. Bylo to asi způsobeno rychlostí opavské obrany. Moc nám nezahrál Roseboro, díky nízké sestavě nepobyl ve hře dlouho ani David Šteffel. Musel to odběhat Jan Tomanec s Peterkou a Novákem."

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-0

O své první sezonní vítězství s Orly se bude pokoušet Opava, ovšem na půdě soupeře, navíc bez power forwarda Gniadka (o startu rozehrávače Dragouna se rozhodne až před zápasem), to bude mít nesmírně těžké. Ariete sice tři zápasy zpět padlo v Pardubicích, když dalo jen 60 bodů, jinak se ale v jeho hře jen těžko hledají slabiny. Snad jen, že poslední zápasy týmu tolik nepadají trojky.

Slezané jsou aktuálně rozjetí, mají výtečné dvojky a házejí poměrně dost šestek, ale nadále nevykazují vysoká čísla na doskoku, což zejména proti Orlům, navíc bez Gniadka, může být rozhodný faktor.

Mimořádný páteční termín utkání souvisí s kolizí sobotního volejbalového duelu VK Agel s Přerovem, kdy Orli dali přednost extraligovým volejbalistkám.

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "V posledních třech zápasech Opava třikrát vyhrála a dokázala porazit i vedoucí Děčín, což ukazuje na její sílu. Čeká nás opravdu těžký soupeř, který má kvalitu na všech postech. Vedle Šiřiny nebo Blažka jsou nebezpeční i další hráči. Třeba z dálky to umí zvednout Jurečka, Cvek, Kvapil, Zbránek nebo Dragoun a to už je skoro celá sestava. Takže si musíme pohlídat všechny. Chceme jít do soutěžní pauzy s vítěznou náladou."

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Prostějov je jiný kalibr, než byl ve středu Jindřichův Hradec, přesto budeme kousat a snažit se o odplatu za domácí prohru."