12.0

#21
4.0

Drama ve slezském divadle

Proti ryku žlutých tribun si nemohl vzít míč při posledním útoku hostů nikdo jiný než on. Specialista povolávaný do koncovek, který v utkání nashromáždil do té doby už 24 bodů. Ano, Tomáš Vyoral byl tím, kdo v Opavě zvedl – za stavu 79-78 - přes domácí obranu závěrečnou střelu Děčína. Její let k cílové destinaci vypadal velmi nadějně, přesto si míč cestu do obruče nenašel a Válečníci tak poznali v této sezoně nevídané – padli ve dvou zápasech po sobě a Prostějov se tak na ně zavěsil na rozdíl jediné výhry!

21-35. Na první pohled se to zdá jako velký rozdíl na doskoku, na druhý to lze brát i jako vítězství Opavy, jež se jako nejhorším tým na doskoku utkala s druhým nejlepším. Ba co víc – v utkání neměla svého klíčového power forwarda Gniadka, druhý hlavní muž na této pozici Blažek měl už do poločasu (11 bodů) 4 fauly a celou třetí čtvrtinu nehrál, centr Kramný (celkem hrál 10 minut) byl při krátkém prvním vstupu v první půli několikrát v pick-and-rollu "využit" rozehrávačem Vyoralem a kouč Czudek jej musel stáhnout.

Opava tak pod košem musela velkou část zápasu vyžít s netypickými dlouhými Cvekem a Kvapilem, který ale odehrál jen 8 minut. Že takto svízelnou situaci dokázala zvládnout až k hratelné a dokonce vítězné koncovce, je jejím velkým triumfem a naopak těžkou ranou pro Děčín, který tak se Slezany padl podruhé v řadě.

Ve střelecké první čtvrtině s trojkami 3-5 (na pokusy 8-9) Děčín právě zpoza oblouku zamazal až devítibodové manko, a když ve druhé při oboustranném utnutí trojkové palby Zbránek (do půle 12) vysunul Opavu znovu na 9, vrátil hosty do hry Vyoral a jeho tým šel i těsně dopředu (v půli 40-44).

Ani ve třetí desítce však nevyužil útočné doskoky k víc než dvěma bodovým žním a ohromně bojující Opava hnaná svými tifosi vedla 63-60, když tentokrát nepotřebovala žádný velký příspěvek rozehrávače Šiřiny. Toho za stavu 45-49 u autové čáry zbytečně ostře "nabral" Bosák, z normálně třetího – nestřeleckého - faulu týmu se stal faul nesportovní (oba guardi navíc vyfasovali za vzájemnou slovní přestřelku po technické), což domácí s poděkováním využili ke 4bodovému útoku a srovnání skore.

Děčín se stále víc snažil využít svou podkošovou převahu, přesto na startu poslední čtvrtky vedli domácí po trojce Jurečky už 66-60. Za stavu 68-67 přišla hvězdná hodina rozehrávače Klečky, který dvěma slepenými trojkami během půl minuty odtáhl Slezany na 74-69, navíc vzápětí proměnil dvě šestky. Zápas končil na nebývalých 12 bodech a ve čtvrtém ligovém zápase od návratu po kolenové anabázi vystřihl své nejsilnější představení.

Jenže hosté měli trumfové eso ve 24bodovém Vyoralovi, který 9 body v poslední čtvrtině držel Válečníky nad vodou. V závěrečných dvou a půl minutách hosty, nadále těžící z útočných doskoků (celkem 14), dostal dvěma nájezdy a jednou trojkou na 79-78, a když Zbránek při nájezdu přišel o míč, byla tu jeho další finální scéna…

Domácí v kulise 1300 fanoušků vytěžili řadu bodů z brejků a z 16 děčínských ztrát (sami 11 ztrát) a měli famózní úspěšnost z trojek (21/10, v druhé půli 10/6, Děčín 22/8). Disponovali hned 5 dvojcifernými střelci na čele se Zbránkem (15, trojky 5/3. MVP utkání), Klečkou, Šiřinou (11+7 asistencí) a tichým hrdinou Cvekem (10, 6 doskoků, 7F+). Děčín kromě Vyorala výrazněji potáhli už jen Jelínek (15) s Houškou (7+12 doskoků).

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Byli jsme svědky krásného utkání. Gratuluji Opavě k šťastné výhře, kdyby se Vyoral trefil, vyhrajeme my. Tahle porážka ale nebolí, musím kluky pochválit za celkový dojem. Rozhodovaly detaily, Opava měla svíce střelců."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Viděli jsme zápas hodný play-off. Oba týmy do něj daly spoustu energie. Dobrý zápas odehrál Filip Zbránek, který byl odvážný v útoku. Ukázalo se, jak je důležité mít zdravého Radima Klečku, má tyhle zápasy rád."

Vzájemné zápasy této sezony: 1-1

Hlavní tahák kola a duel s nepředvídatelným výsledkem. Vždyť dosavadní dva vzájemné zápasy pokaždé vyhráli hosté. Ovšem vždy jen těsně a nejinak tomu bude zřejmě i v sobotu. Opava jde do utkání hned s dvojitým handicapem, neboť jí chybí rozehrávač Dragoun (koleno, týden) a power forward Gniadek (kotník, dva týdny), kdy zejména absence druhého jmenovaného bude proti silné podkošové linii hostů velmi citelná. Opava však vždy v oslabení ukazuje svou největší sílu a na to se musí Děčín připravit.

Válečníci přijedou nabroušení jako břitvy, neboť naposledy padli v Prostějově a k tomu měli na kahánku v poháru s nymburským béčkem. Je tak jisté, že kouč Budínský dal svým mužům pořádný "fén" a v Opavě bude hořet palubovka. Výhodou hostů by měl být jednoznačně doskok, což by měla ještě umocnit absence Gniadka. Porážka Válečníků by znamenala přiblížení Orlů (při jejich výhře nad Lionss) už na dostřel jediné výhry.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Přivítáme vedoucí celek soutěže, což je pro nás ohromná výzva. Nehrozí nějaké ani podvědomé podcenění ze strany našich hráčů. Chceme dokázat, že naše postavení v tabulce je odrazem naší síly. Solidní výkony předvedli v Jindřichově Hradci Kramný s Klečkou, kteří dokázali nahradit zraněné Gniadka s Dragounem. Doufám, že se ukážou i proti Děčínu."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Opava v domácím prostředí dokáže hrát velmi pěkný a kvalitní basketbal, a jak už to v našich vzájemných soubojích bývá, v našem případě to platí dvojnásob. Kuba Šiřina drží taktovku pevně ve svých rukou, a pokud hraje dobře, jeho spoluhráči na to reagují stejný způsobem. Další přidanou hodnotou je jistě návrat Radimů Klečky a Kramného do sestavy, takže je třeba se připravit dobře nejen na celý tým, ale i na jednotlivé hráče. K tomu abychom uspěli, potřebujeme velmi zodpovědný a kvalitní výkon, který musí podpořit všichni hráči našeho týmu."

Ondřej Šiška (rozehrávač BK Armex Děčín): "Opava je jediný tým, který nás doposud dokázal porazit na domácí palubovce, tudíž jí máme co vracet. Abychom zvítězili, budeme muset pokrýt střelce z dálky a vypořádat se s agresivní obranou, kterou se soupeř prezentuje."